آرشیو سال ۹۵ و قبل از آن
 • تخریب قلعه‌ی باستانی کوشمغان سمنان

  تخریب قلعه‌ی باستانی کوشمغان سمنان  

  گروه عکس الف، 

  در یکی از محلات قدیمی و جنوب غرب شهر سمنان به نام «کوشک مغان » که حالا به آن کوشمغان می گویندو در گذشته بزرگان زرتشتی در آن زندگی می کردند، قلعه ای باستانی به همین نام وجود دارد که صنیع الدوله در کتاب خود به وجود آتشکده ای در زیر آن نیز اشاره کرده است و متاسفانه ساخت و سازها بر روی قلعه کوشمغان در نیم قرن اخیر آن را به نابودی کشانده است./ عکس از ایرنا

 • در‌های مرموزی که هیچ وقت باز نشدند! + عکس

  در‌های مرموزی که هیچ وقت باز نشدند! + عکس

  گروه اجتماعی الف، 

  در این مطلب از در‌های قدیمی و باستانی خواهیم گفت که هرگز باز نشده‌اند و راز‌های درون این در‌ها برای همیشه مخفی مانده است.

 • چرا فیروزه‌ای رنگ بیشتر بناهای تاریخی یزد است؟

  چرا فیروزه‌ای رنگ بیشتر بناهای تاریخی یزد است؟

  گروه فرهنگی الف، 

  بازی عامدانه‌ی معماران ایرانی با رنگ آرامش‌بخش آبی در مساجد و ابنیه‌های تاریخی بیانگر اهتمام آنها به منظر روان‌شناسانه رنگ‌ها در روح این بناها داشته است.

 • آشنایی با گران‌ترین خانه جهان در تهران+عکس

  آشنایی با گران‌ترین خانه جهان در تهران+عکس

  گروه فرهنگی الف، 

  اشیای باستانی و منحصر به فرد گردآوری شده در خانه موزه مقدم باعث شد این بنای تاریخی در دهه ۴۰ به عنوان گران‌ترین خانه جهان معرفی شود.

 • « یخچال میرفتاح » فرو ریخت

  « یخچال میرفتاح » فرو ریخت  

  گروه عکس الف، 

  «یخچال میرفتاح» از آثار دوره قاجاریه در شهر ملایر که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده و به تازگی برای افتتاح مرمت شده بود؛ فرو ریخت. یخچال میرفتاح از آثار دوره قاجاریه در شهر ملایر که توسط شخصی به نام میرفتاح ساخته شده به علت شدت بارش‌ها فرو ریخت. این بنا سال گذشته کاملاً بازسازی شده و آماده افتتاح برای بازدید گردشگران بود./عکس از مهر

 • جام ۳۰۰۰ساله تمدن ماننایی در خلخال کشف شد

  جام ۳۰۰۰ساله تمدن ماننایی در خلخال کشف شد

  گروه فرهنگی الف، 
 • حمام رومی‌ها در شهر بیروت

  حمام رومی‌ها در شهر بیروت   

  گروه عکس الف، 

  در مرکز شهر بیروت آثار باستانی وجود دارد که در بین مردم به عنوان حمام رومی‌ها مشهور است و اکنون از آن فقط بقایایی مانده است، بر اساس اسناد تاریخی حمام‌های رومی جنبه تقدس داشته و این حمام‌ها عمومای دارای کتابخانه، باغ و ورزشگاه نیز بوده اند.