رویکرد دولت جدید انگلیس به ایران چگونه خواهد بود؟

گروه جهان الف،   4030417136 ۹ نظر، ۲ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

به تازگی حزب کارگر انگلیس توانست در انتخابات پارلمانی این کشور پیروزی قابل توجهی را علیه حزب محافظه‌کار به دست آورد و به سلطه بیش از یک دهه ای این حزب در پارلمان انگلیس و قبضه قدرت در دولت این کشور خاتمه دهد. در این راستا، دیدگاه های مختلفی در مورد نوعِ رویکرد دولت جدید انگلیس در رابطه با کشورمان مطرح می شود.

رویکرد دولت جدید انگلیس به ایران چگونه خواهد بود؟

به گزارش الف؛ انگلستان به تازگی شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور بوده است. انتخاباتی که در قالب آن، حزب کارگر این کشور توانست پس از گذشت بیش از یک دهه، حزب محافظه کار را شکست دهد و مسوول تشکیل دولت در انگلیس شود. در شرایط کنونی، "کی‌یر استارمر" رهبر حزب کارگر به سِمت نخست وزیری انگلیس رسیده و البته که کابینه وی نیز از حزب کارگر خواهد بود. 

حزب کارگر در شرایطی توانسته حزب محافظه کار را شکست دهد که بسیاری بر این باورند اوج گیری نارضایتی‌ها در انگلستان از عملکرد این حزب و دولتِ برآمده از آن در مواجهه با موضوعاتی نظیر برگزیت، مدیریت بحران کرونا، اوج گیری چالش های اقتصادی در انگلیس، تشدید اختلافات داخلی در حزب محافظه کار و غیره، از جمله مهمترین دلایلی بوده اند که موجب شکست آن در برابر حزب کارگر شده اند. 

با این حال، باید توجه داشته باشیم که به زعم بسیاری از ناظران و تحلیلگران، سیاست خارجی دولت انگلیس در عین تجربه ثبات و تداوم برخی روندهای ثابت، در بعضی موضوعات نظیر مسائل مرتبط با ایران می تواند برخی تغییرات را نیز تجربه کند. در این راستا، اینطور به نظر می رسد که دولتِ کی‌یر استارمر مواضع تندتری را در قیاس با دولت محافظه کار پیشین در انگلیس در رابطه با کشورمان اتخاذ کند. 

موضوعی که به طور خاص می تواند در 3 حوزه نمودهای عینی خود را به نمایش بگذارد. حزب کارگر انگلیس در سال های گذشته بارها و بارها نسبت به برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کرده و تاکید داشته که این برنامه باید تعطیل شود. از این رو، برخی ناظران و تحلیلگران معتقدند که به احتمال فراوان سطح فشارهای دولت جدید انگلیس به کشورمان در رابطه با پرونده هسته ای ایران افزایش خواهد یافت و در این زمینه دولت جدید این کشور همراهی های بیشتری را برای اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران با دیگر قدرت های غربی انجام خواهد داد. در عین حال، نباید فراموش کنیم که حزب کارگر در سال های گذشته پیوندهای مستحکم تری را نیز با رژیم اشغالگر قدس و لابیهای متحد آن برقرار کرده و در این رابطه افشاگری های زیادی نیز انجام شده است. معادله ای که آن هم در تهاجمی‌تر شدنِ سیاست های انگلیس علیه ایران به ویژه در حوزه برنامه اتمی کشورمان بی تاثیر نخواهد بود.

دوم اینکه در مساله نفوذ منطقه ای کشورمان نیز حزب کارگر به واسطه پیوندهای نزدیک و تنگاتنگ خود با صهیونیست ها، به احتمال فراوان بیش از گذشته با صهیونیست ها و دستورکارهای منطقه ای آن‌ها همکاری خواهد داشت و البته که رویه های تهاجمی تری را علیه محور مقاومت نیز در پیش می گیرد. توجه داشته باشیم که انگلیس اکنون چهارمین صادرکننده عمده تسلیحات و مهمات به اراضی اشغالی در بحبوحه جنگ غزه است و انتظار می رود این موضوع در دولت جدید این کشور به شدت تقویت شود. 

و در نهایت سوم اینکه انتظار می رود که دولت جدید انگلیس دعاوی بی پایه حقوق بشری خود علیه کشورمان را نیز تا حد زیادی تقویت کرده و افزایش دهد. این حزب در سال های اخیر نیز ادعاهای زیادی را در این رابطه علیه کشورمان مطرح کرده است. حتی برخی تحلیلگران بر این باورند که هیچ بعید نیست در دوره حضور حزب کارگر در قدرت شاهد آن باشیم که دولتِ برآمده از این حزب در انگلستان بر شدت تلاش های خود جهت گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی انگلستان نیز بیفزاید و این مساله را به یک دستورکار فوری برای خود تبدیل کند. 

به طور کلی، اغلب ارزیابی ها به این مساله اشاره دارند که دولت جدید انگلیس از حزب کارگر، بر شدت خصومت‌های انگلستان علیه ایران خواهد افزود. موضوعی که نیازمند برنامه ریزی و آمادگی های لازم در کشورمان برای مقابله با جوسازی ها و اقدامات منفی و غیرسازنده این دولت است. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۵۲۸۶۱۰۳:۲۵:۵۱ ۱۴۰۳/۴/۲۰
رویکرد استعماری مثل همیشه. منتها هر بار با روش و لحن دیگه.
ناشناس۳۵۵۲۹۱۹۰۷:۴۵:۰۹ ۱۴۰۳/۴/۲۰
یاد ندارم رویکرد انگلیس و روسها از اول با ایران غیر خصمانه باشه
ناشناس۳۵۵۲۹۳۲۰۷:۵۹:۳۷ ۱۴۰۳/۴/۲۰
از یک طرف می گید دولت محافظه کار رفت کنار چون مسلمان های انگلیس از تایید کشتارهای فلسطینی ها توسط دولت محافظه کار ناراضی بودند و به این خاطر آن به حزب کارگر رای دادند! از طرف دیگه می گید این حزب ارتباطات گسترده تری با لابی صهیونیستی داره!
ناشناس۳۵۵۲۹۳۴۰۸:۰۱:۴۶ ۱۴۰۳/۴/۲۰
تمام مشکلتان با دولت جدید انگلیس موضوعی هست که در اواخر پاراگراف یکی مانده به آخر ذکر کردید!
ناشناس۳۵۵۳۲۵۲۱۳:۴۵:۴۶ ۱۴۰۳/۴/۲۰
مشکل انگلیس با ما از دستور قتل امیرکبیر توسط سفیر انگلیس شروع میشه ، تا کودتای 28 مرداد با همراهی بی بی سی کثیف ادامه پیدا میکنه ، تا همین امروز ...
ناشناس۳۵۵۲۹۶۰۰۸:۲۹:۵۶ ۱۴۰۳/۴/۲۰
خب مثل قبل . این چه سوالیه ؟؟؟؟!!!!! مگه رفتار ایران تغییر کرده که سیاست انگلیس با تغییر نخست وزیر عوض بشه.
ناشناس۳۵۵۳۲۵۴۱۳:۴۶:۲۸ ۱۴۰۳/۴/۲۰
مگه رفتار ما باید تغییر کنه ؟ ما در انگلیس کودتا کردیم ؟
ناشناس۳۵۵۳۰۵۷۱۰:۲۶:۵۲ ۱۴۰۳/۴/۲۰
خدا به خیر کند با آمدن جریان غرب گرا در ایران
ناشناس۳۵۵۳۱۱۳۱۱:۲۴:۴۵ ۱۴۰۳/۴/۲۰
حزب محافظه کار خیلی بیشتر با اسرائیل رابطه دارد اکثر اعتراض کنندگانی که به جنایت اسرائیل در غزه معترض هستند از نمایندگان حزب کارگر و طرفدارانشان هستند حزب کارگر پایگاه بهتری در میان مسلمانان انگلیس دارد معلوم نیست نویسنده این مقاله این تحلیل عجیب و غریب را از کجا آورده

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دیدار پزشکیان با رهبر انقلاب

 2. یک تبریک و چند یادآوری به رئیس جمهور منتخب

 3. پزشکیان؛ نهمین رئیس جمهور ایران

 4. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 5. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 7. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 8. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 9. طبل غازی میان تهی!

 10. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 11. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 12. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 13. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 14. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 15. رییس‌جمهور جدید چه کارهایی را نباید بکند

 16. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 17. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 18. پیشنهاد یک اصلاح‌طلب برای حضور مخبر در دولت پزشکیان/ تبریک سران کشورها و نامزدهای انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب

 19. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 20. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 21. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

 22. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 23. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 24. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 25. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

آخرین عناوین