۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

سعیده اسکندری، گروه سیاسی الف،   4030417115 ۳۴ نظر، ۱۳ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

مدت زمان زیادی از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کشورمان و انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان رئیس جمهور منتخب ایران نمی گذرد. قرار است در روزهای آتی شاهد برگزاری مراسم تنفیذو تحلیف و در نهایت آغاز به کار رسمی دولتِ نهمین رئیس جمهور ایران باشیم. با این حال، برخی ناظران و تحلیلگران به طور خاص این سوال را مطرح می کنند که عمده اولویت ها و ترجیحات مسعود پزشکیان به عنوان رئیس جمهور جدید ایران بایستی چه باشد؟ 

البته که در این رابطه دیدگاه ها و نظرات مختلفی نیز مطرح می شود. پزشکیان در دوران رقابت های انتخاباتی چهره ای خاص و توام با رویکردهایی مشخص از خود نشان داد و بدون تردید با آغاز به کارِ دولت وی، هم افکار عمومی و هم نخبگان و تحلیلگران، با دقت به رصد فعالیت های دولتش خواهند پرداخت. با این همه، در سطحی کلان به نظر می رسد که دولت پزشکیان بایستی به دو مساله مهم و محوری معطوف باشد.  

اولا، همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی به تازگی فرمودند، فصل رقابت تمام شده و اکنون آغاز رفاقت ها و همکاریها برای پیشرفت و آبادانی ایران است. از این رو، توجه هم منتقدان پزشکیان و هم خودِ وی و تیم همراهش، بایستی معطوف به عمران و آبادانی ایران باشند و درگیریهای سیاسی و جناحی کنار گذاشته شود. البته مسعود پزشکیان خود نیز در جریان مناظرات انتخاباتی در چندین نوبت اشاره کرد که بایستی درگیریها و منازعات سیاسی غیرمتعارف داخلی پایان یابد. 

از این رو، اکنون که وی در کرسی ریاست جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته، بایستی این موضوع را به عینه و به صورت عملیاتی نشان دهد. در حقیقت هم خودِ پزشکیان و هم اعضای دولت او بایستی در این زمینه تمام همت خود را مصروف دارند. 

دوم اینکه مسعود پزشکیان در جریان رقابت های انتخاباتی تاکید کرد که به مردم دروغ نمی گوید و در عین حال نکاتی را نیز وعده داد که عملیاتی خواهد کرد. او برخی از وعده ها و نکات مطلوب خود را نیز مزین به ذکر آیاتی از قران کریم و فرازهایی از نهج البلاغه کرد. از این رو، انتظار می رود که او با تمام قوا پاسدارِ آنچه که گفته، باشد. تردیدی نیست که عدم عمل کردن به وعده ها تا حد زیادی سبب خواهد شد تا سرمایه اجتماعی جریان حکمرانی در کشورمان تضعیف شود. 

باید توجه داشته باشیم که کشورمان هم در عرصه داخلی و هم بین المللی، با شرایط خاص و ویژه ای مواجه است و تمامی تلاش ها باید متوجهِ هم افزایی و تقویت قدرت و ظرفیت های کشور باشند. هر اقدامی خلاف این رویکرد می تواند برای ایران هزینه زا باشد و ناامیدی مردم را به همراه داشته باشد. مسائلی که همگان و به ویژه نخبگان و خواص باید بیش از همه مراقب آن ها باشند. 

دیدگاه کاربران

امیر حسین سلطان/تهران۳۵۵۱۵۵۷۰۰:۳۵:۲۷ ۱۴۰۳/۴/۱۹
اگر اجازه داده شود ایده ها و دیدگاه های دکتر پزشکیان از حالت تئوری به عملی تبدیل گردد اتوماتیک وار مسائل و مشکلات کشور رو به کاهش می گذارد و مردم نیز امیدوارتر از گذشته همراهی و همدلی شان با دولت منتخب شان را نشان خواهند داد. بنابراین دغدغه خاطر نویسنده گرامی و سایر دلسوزان و دغدغه مندان میبایست مصروف رفع موانع موجود بر سر راه رئیس جمهور منتخب گردد و نه اینکه ولو با نیت و قصد خیر بخواهند یا بخواهیم برای دکتر پزشکیان خط و نشان می کنیم و بعبارتی ساده تر تعیین تکلیف نماییم که چنانچه بنابر تعیین تکلیف و خط و نشان کشیدن برای رئیس جمهور و دولت ایشان هم باشد به طریق اولی این دغدغه مندی ها در قالب تعیین تکلیف و خط و نشان کشیدن ها عیناً و به طور مشابه برای سایر ارکان و قوای تصمیم گیرنده و عالی کشور نیز میبایست در دستور کار قرار گیرد و صرفا نباید محدود و منحصر به شخص رئیس جمهور منتخب و دولت تحت امر ایشان گردد و سایرین را غیرپاسخگو نسبت به رویکردها و عملکردها و تصمیمات شان تصور نمودن ما را به جایی نخواهد رساند. والله اعلم
ناشناس۳۵۵۱۷۰۹۰۶:۴۹:۱۵ ۱۴۰۳/۴/۱۹
مناظره ها از تلویزیون پخش و همه دیدن پس می دونیم که این چیزهایی که شما گفتی یک سری پیش نیازهای کلی بود و نه دستور کار. طبق وعده های انتخاباتی: دستور کار اول: پیگیری رفع تحریم ها و پیوستن به FATF دستور کار دوم: باز پس گیری لایحه حجاب و عفاف و رفع فیلتر
ناشناس۳۵۵۱۷۸۰۰۸:۱۰:۱۹ ۱۴۰۳/۴/۱۹
اصلاح طلب ها این چیزها رو واسه رای جمع کردن گفتن. ضمنا بی حجابی و فیلتر و برجام به خیلی کسانی که به پزشکیان رای دادن وجهی ندارد.
ناشناس۳۵۵۱۹۵۵۱۰:۳۴:۲۲ ۱۴۰۳/۴/۱۹
البته این نظر شماست من به پزشکیان رای دادم و برای من : رفع تحریم و ارتباط سازنده و بر مبنای منافع ملی با شرق و غرب رفع فیلترینک جمع شدن گشت ارشاد و از بین رفتن دوقطبی بی حجاب با حجاب و رسیدن به یک نقطه تفاهم محترمانه با مردم در خصوص حجاب زنها امضای fatf و رفع انحصار لوازم خانگی و خودرو و بیرون ریختن افغانهای بی هویت و شناسنامه خیلی مهمه تمام اینها دغدغه اطرافیان من هم هست هرچند نتوانستم مجابشان کنم که رای بدهند !
ناشناس۳۵۵۱۷۱۶۰۶:۵۲:۴۸ ۱۴۰۳/۴/۱۹
کسی که یهویی می آید و حتی فکرش هم نمی کرد پیروز شود حالا حالاها اول درگیری با خوش دارد .
ناشناس۳۵۵۱۷۳۶۰۷:۱۳:۲۱ ۱۴۰۳/۴/۱۹
اولین دستور این است که خط قرمزی دور حسن و اسحاق و خاتمی و همپالگی های آنان بکشد .
ناشناس۳۵۵۲۰۰۰۱۱:۰۹:۱۶ ۱۴۰۳/۴/۱۹
حالا که ملت دور جلیلی و ثابتی و رائفی‌پور را خط قرمز کشیدن
ناشناس۳۵۵۲۰۲۷۱۱:۲۱:۲۵ ۱۴۰۳/۴/۱۹
به جای اینکه بگوئید اگر اجازه داده شود باید بگوئید اگر بتواند از حالا برای ایشان بهانه تراشی نکنید
ناشناس۳۵۵۲۲۴۶۱۳:۲۷:۲۸ ۱۴۰۳/۴/۱۹
اگر اجازه داده شود... پس یعنی اگر نشد و نتونست علت این هست که اجازه ندادن؟
ناشناس۳۵۵۱۵۸۱۰۱:۳۰:۵۹ ۱۴۰۳/۴/۱۹
بنظرت فقط پزشکیان باید مراقب وحدت ملی باشه اوونایی دیگه چی مثلا شریعتمداری .
معلم۳۵۵۱۵۸۷۰۱:۴۷:۲۶ ۱۴۰۳/۴/۱۹
‌پزشکیان باید سیاست های نظام را دنبال و اجرا کند.تمام.
ناشناس۳۵۵۱۸۵۶۰۹:۰۸:۲۹ ۱۴۰۳/۴/۱۹
اصلاح طلب هیچ قرابتی با انقلاب ندارد و عجیب هست هنوز تایید صلاحیت هم می شوند
ناشناس۳۵۵۱۹۳۷۱۰:۲۰:۳۹ ۱۴۰۳/۴/۱۹
شما مخالفی ؟ یعنی فقط شما و هم فکران شما حق دارند و اون مردمی که به پزشکیان رای دادند حق ندارند ؟ شما می دونی حدود 50 درصد واجدین شرایط کلا رای ندادند ؟؟ فکر می کنم با این شرایط باید رفتار خود را تغییر دهید !
ناشناس۳۵۵۱۹۵۹۱۰:۳۷:۴۱ ۱۴۰۳/۴/۱۹
فقط شما خوبی !
ناشناس۳۵۵۲۰۲۲۱۱:۱۹:۲۳ ۱۴۰۳/۴/۱۹
شورای نگهبان اول تایید می کند و بعد مردم در بین گزینه ها انتخاب پس حرف شما بی معنی است که بگویید مردم رای دادن و یا حتی ندادن .... و اینجا ما کاری با شخص نداریم بلکه خود جریان کار داریم
عمران۳۵۵۱۶۱۲۰۳:۵۰:۵۸ ۱۴۰۳/۴/۱۹
در یک سری مسائل ایشان اگر صبح تا شب تلاش کند هم نخواهد توانست تغییری بوجود بیاورد چون نهادهای قانونی دیگری متولی هستند.
ناشناس۳۵۵۱۶۲۱۰۴:۲۶:۵۳ ۱۴۰۳/۴/۱۹
دروغگو نبودن بهترین کاره
ناشناس۳۵۵۱۶۶۹۰۶:۲۰:۰۱ ۱۴۰۳/۴/۱۹
از الان شروع کردن به نمیذارن. فلسفه نباف. پزشکیان وعده ای نداد. و کلا گفت نمیشه، رشد ۸ درصد نمیشه، من برنامه ای ندارم و ...
ناشناس۳۵۵۱۸۵۹۰۹:۰۹:۰۶ ۱۴۰۳/۴/۱۹
فقط اومده دوقطبی سازی کند وکشور را عقب گرد کند!!!
ناشناس۳۵۵۱۷۱۹۰۶:۵۴:۲۳ ۱۴۰۳/۴/۱۹
ایشان با حرف های نادرست که قبل منتخب شدن بازها تکرار می کرده مطمئن باشید بیشتر از قبل تکرار می کند
ناشناس۳۵۵۱۷۳۴۰۷:۱۲:۲۲ ۱۴۰۳/۴/۱۹
تحریم هم رفع نخواهد شد امریکا هم گفته مذاکره بی مذاکره بچرخ تا بچرخیم تا اخرش ایستادم .
ناشناس۳۵۵۱۷۶۱۰۷:۵۱:۲۴ ۱۴۰۳/۴/۱۹
اولویت اولش باید ترمیم حقوق کارمندان و بازنشستگان باشه بعدش بحث دارو درمان که مردم به سختی خوردن مثل دارو های وارفارین و متازیرو،انسولین قلمی و...
ناشناس۳۵۵۱۷۷۲۰۸:۰۵:۰۰ ۱۴۰۳/۴/۱۹
خدا بدادمان برسد با روی کار آمدن این دولت.
ناشناس۳۵۵۱۷۷۴۰۸:۰۵:۳۵ ۱۴۰۳/۴/۱۹
این آدم اصلا برنامه ای نداره .کارشناس ها براش دارن می نویسن..
ناشناس۳۵۵۲۱۱۴۱۲:۲۳:۴۸ ۱۴۰۳/۴/۱۹
اولا این آدم اسم دارند. ثانیا چه بخوای چه نخوای ایشون رئیس جمهوری کشور هستند.
صمصام۳۵۵۱۷۸۳۰۸:۱۱:۵۰ ۱۴۰۳/۴/۱۹
من فکر میکنم کشور ما تا ابد در شرایط ویژه و خاص قرار خواهد داشت از زمانی که هفت ساله بودم تا الان که ۵۳ سال دارم همه اش میشنوم که رسانه ها میگویند کشور در شرایط خاص و ویژه است !
ن.د۳۵۵۱۸۰۰۰۸:۲۱:۴۱ ۱۴۰۳/۴/۱۹
این چندمین بار است که در سایت شما پیشنهاداتی جهت خط دهی به برنامه های ریاست جمهور مطرح می شود و جالب آنکه همه آنها هم به نوعی انحراف و آدرس غلط دادن است. مشکل اصلی و اساسی کشور که خود دکتر پزشکیان هم در مناظرات به آن به درستی اشاره کرد، شکاف ملت -حاکمیت است. اینکه شما عدم تمایل 60% جامعه را نادیده بگیرید و عنوان کنید که انتخابات تمام شد و حالا برو و این کارو بکن به نوعی فرار و ندیدن واقعیت جامعه ، پشت گوش انداختن و تن ندادن به خواست اکثریت ملت و درک نکردن سنسورهای مهم و خطرناک اجتماعی است. بله! کشور دهها مشکل و بحران دارد اما آیا بدون همراهی مردم قابلیت حل دارد؟ دولت، نظام، حاکمیت یا هر عنوان دیگری، فلسفه تشکیل آن از روز اول این بوده که نماینده مردم جهت پیگیری و پیشبرد خواست اکثریت جامعه باشد وگرنه چه لزومی بوده که جامعه یک عده را به قدرت برسانند؟ آیا هدف شان تولید زور بالاسر و حیف و میل کن منابع سرزمینی بوده است؟
ناشناس۳۵۵۱۸۱۱۰۸:۳۱:۰۹ ۱۴۰۳/۴/۱۹
آقای پزشکیان در داخل میتونه همبستگی ایجاد کنه اما سیاست خارجی ایشان اگر راه ظریف و روحانی رو بره به احتمال زیاد دوباره همون نتیجه رو میگیره.
جواد۳۵۵۱۸۳۵۰۸:۴۵:۱۰ ۱۴۰۳/۴/۱۹
اساسا تاریخ و جغرافیای ایران همیشه حساس بوده و هست!
ناشناس۳۵۵۱۸۷۳۰۹:۲۰:۵۳ ۱۴۰۳/۴/۱۹
از مناظره ها فهمیدیم تمام مشکلات عدم اجرای قوانین و محصوصا قانون اساسی و فسادها و رانت ها و کارشکنی ها از دولت سایه و پشتیبان آن میباشد .
ناشناس۳۵۵۱۹۶۴۱۰:۴۴:۰۷ ۱۴۰۳/۴/۱۹
دقیقا یک گروهی کارش اینه که چوب لای چرخ دولت مستقر کنه ! افتخار هم بکنه که من دارم از انحراف جلوگیری می کنم ! انحراف از چی ؟ خواست مردم یا خواست یک گروه اقلیت ؟
ناشناس۳۵۵۲۲۹۴۱۳:۵۸:۱۷ ۱۴۰۳/۴/۱۹
چرخ خود دولت ها هست!!!
ناشناس۳۵۵۱۹۳۲۱۰:۱۶:۵۰ ۱۴۰۳/۴/۱۹
از نظر من ساماندهی افغانهای بی هویت و بی شناسنامه که در همه جا رخنه کرده اند از همه مهم تره 1- از یارانه برق و آب و نان و سوخت بدون پرداخت مالیات استفاده می کنند - فقط در بعضی مناطق به صف نانوایی ها مراجعه کنید ! 2- بعضی مشاغل را مال خودشان کرده اند و به ایرانی ها اجازه ورود نمی دهند و باند و دسته تشکیل داده اند 3- چون حقوق کم می گیرند و بیمه نمی شوند نظام و سیستم تامین اجتماعی و اشتغال ما را نابود کرده اند 4- به کارهای دلالی هم وارد شده اند 5- بازار مسکن را به هم ریخته اند و باعث افزایش اجاره خانه شده اند 6- مشکلات امنیتی بوجود اورده اند و گروه گروه در محل های مختلف پرسه می زنند و ایجاد وحشت می کنند 7- در بعضی نقاط بافت جمعیتی را به هم زده اند و باعث فراری شدن ایرانی ها شده اند 8- بسیاز زاد و ولد می کنند و بیمارستانها و مدارس را از تولیدات خود پر کرده اند 10 - فرهنگ ما را دستخوش تغییرات منفی و ناهنجار کرده اند 11- بعضی خانواده های روستایی و فقیر با ازدواج دختران خود با افغانها موافقت کرده اند و حجم انبوهی از فرزندان متولد شده باعث مشکلات عدیده می شوند بنابراین باید هر چه سریعتر افرادی که بطور غیر قانونی وارد شده اند شناسایی و اخراج شوند و افراد هویت دار را فقط در مشاغل خاص بپذیریم و مابقی را با باطل کردن اسناد هویتی به مملکت خودشان عودت دهیم که به آبادانی مملکت خود بپردازند.
ناشناس۳۵۵۲۰۱۵۱۱:۱۵:۱۸ ۱۴۰۳/۴/۱۹
الف متشکرم

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دیدار پزشکیان با رهبر انقلاب

 2. یک تبریک و چند یادآوری به رئیس جمهور منتخب

 3. پزشکیان؛ نهمین رئیس جمهور ایران

 4. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 5. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 7. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 8. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 9. طبل غازی میان تهی!

 10. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 11. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 12. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 13. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 14. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 15. رییس‌جمهور جدید چه کارهایی را نباید بکند

 16. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 17. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 18. پیشنهاد یک اصلاح‌طلب برای حضور مخبر در دولت پزشکیان/ تبریک سران کشورها و نامزدهای انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب

 19. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 20. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 21. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

 22. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 23. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 24. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 25. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

پربحث‌های هفته

 1. دیدار پزشکیان با رهبر انقلاب

 2. یک تبریک و چند یادآوری به رئیس جمهور منتخب

 3. پزشکیان؛ نهمین رئیس جمهور ایران

 4. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 5. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 7. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 8. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 9. طبل غازی میان تهی!

 10. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 11. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 12. پیشنهاد یک اصلاح‌طلب برای حضور مخبر در دولت پزشکیان/ تبریک سران کشورها و نامزدهای انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب

 13. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 14. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 15. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 16. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 17. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 18. محسن برهانی راهی زندان شد

 19. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 20. تبریک قالیباف به پزشکیان

 21. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه پزشکیان/ هیچ نامزدی برای هیچ پستی از جمله معاون اول بررسی نشده است

 22. رفتارهای رقابتی دوران انتخابات به هنجارهای رفاقتی تبدیل شود

 23. جدیدترین موضع جلیلی در قبال دولت پزشکیان

 24. توضیحات مرتضوی درباره انتصابات اخیر/ واکنش زاکانی به کارزار برکناری شهردار تهران/ تقدیر روزنامه اصلاح‌طلب از مخبر

 25. رهبر انقلاب: دولت آقای رئیسی، دولت کار و امید بود

آخرین عناوین