گزارش الف از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

گروه سیاسی الف،   4030415002 ۲۸ نظر، ۱۶ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح امروز با حضور رهبر انقلاب پای صندوق رای در حسینه امام خمینی آغاز شد.

گزارش الف از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش الف فرآیند اخذ رای از رای‌دهندگان مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت ۰۸/۰۰ صبح جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ در شعب اخذ رای سراسر کشور از  کلیه افرادی که تابعیت ایرانی دارند و سن آن‌ها  ۱۸  سال تمام باشد - یعنی متولدین روز ۱۵ تیر ۱۳۸۵ - و قبل از آن با ارائه اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند انجام خواهد شد. رای دهندگان خارج از کشور می‌توانند با ارائه گذرنامه معتبر خود نیز رای دهند.ارائه شماره ملی برای دارندگان شناسنامه های قدیمی، الزامی است.

انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری جمعه هفته گذشته؛ ۸ تیر ۱۴۰۳  با رقابت میان مسعود پزشکیان،  سعید جلیلی،  محمدباقر قالیباف و  مصطفی پورمحمدی برگزار شد، اما هیچ یک از نامزدها نتوانستند حد نصاب لازم را به دست بیاورند. ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵رای شمارش شد؛   مسعود پزشکیان با  ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و۹۹۱ رای و سعید جلیلی: ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸رای به مرحله داوم راه یافتند.

شناسه نامزدهای راه یافته به مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری به این شرح است:

مسعود پزشکیان- فرزند محمد علی - شناسه نامزد ۲۲

سعید جلیلی- فرزند محمدحسن- شناسه نامزد ۴۴

به استناد اصل «۱۱۷» قانون اساسی  و تفسیرشماره ۲۷۶۴ مورخ ۱۳۶۴/۴/۵ شورای نگهبان، در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ملاک انتخاب، کسب اکثریت نسبی آراء می‌باشد. هر نامزد می تواند یک نفر نماینده به عنوان ناظر در هیات های اجرایی شهرستان، بخش و شعب اخذ رای «ثابت و سیار» و ستاد انتخابات کشور داشته باشد.

هم‌چنین براساس ماده «۱۰» قانون انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر مخفی بودن آراء رای دهندگان، تصویربرداری از آراء و انتشار آن ممنوع می‌باشد و به استناد ماده «۳۳» این قانون، خرید و فروش آراء تهدید و تطمیع ، رای دادن با مدارک هویتی جعلی ، اخلال در امر انتخابات جرم می‌باشد و هیات های اجرایی و نظارت موظفند در صورت دریافت گزارش در این خصوص مرتکبین را به مراجع قضایی معرفی نمایند.

سامانه‌ای با عنوان «مردم ناظر» بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان قرار داده شده که همه مردم ایران از طریق این سامانه می‌توانند اگر با تخلفی یا موردی برخورد کردند، آن موضوع را همراه با مستندات از طریق این سامانه اطلاع دهند.

گزارش الف را از روند برگزاری انتخابت در زیر دنبال کنید رضا میرکریمی فیلمساز در حسینیه ارشاد رای داد

 دریادار حبیب‌الله سیاری  همراه با خانواده در محل صندوق أخذ رأی مستقر در ستاد فرماندهی کل ارتش حضور یافت

پدر شهیدی (شهید  حمزه درزی)  که امروز  در فریدونکنار بعد از رأی دادن به رحمت خدا رفت

طحان نظیف از مسجد لرزاده بازدید کرد

سیامک ره پیک ، قائم مقام دبیر شورای نگهبان از ستاد انتخابات کشور بازدید کردرای مهدی کروبی در صندوق سیار 


بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی رای خود را به صندوق انداخت

رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش با حضور در دبیرستان دخترانه شهید باهنر رای خود را به صندوق انداخت

رای  طیب نیا در مسجد جامع الرسول