جوانان امروز و بحران مشارکت

  4030412005
جوانان امروز و بحران مشارکت

گروه تعاملی الف - مصطفی آب روشن:

یکی از عناصر مهم و اساسی در سیستم‌های دموکراتیک؛ انتخابات است. این مکانیسم نشان‌دهنده مشارکت مردم در فرآیند تصمیم‌گیری و انتخاب نمایندگان خودشان است.

عدم استقبال مردم در انتخابات اخیر، انعکاس کم شدن اعتماد اجتماعی است. مردم ایران، احساس می‌کنند که این فرایند نمی‌تواند به تغییرات واقعی در وضعیت اجتماعی و اقتصادی منجر شود. این اعتقاد به دلیل مشکلاتی مانند فساد، ناکارآمدی در اداره کشور و عدم شفافیت در فرآیندهای سیاسی و انتخاباتی شکل گرفته است. حضور کم رنگ جوانان در انتخابات نشانه‌ای از ناامیدی و عدم اعتماد آنان به تحقق انتظارات مورد نظرشان است. در واقع جوانان احساس می‌کنند که سیاستمداران و نهادهای اجتماعی به نیازها و ارزش‌های آن‌ها توجه نمی‌کنند. شیب کاهش مشارکت در انتخابات نمایانگر نوعی اعتراض غیرمستقیم به وضعیت  آنومیک در جامعه است.

مشکل مقبولیت نظام سیاسی در ایران به عوامل ساختاری و عاملیت بر می‌گردد. این مشکلات ارام ارام  در جامعه تسری پیدا کرده و هم اکنون مشاهده می‌کنیم که تاثیرات گسترده‌ای بر تفکرات جامعه داشته است. نظام سیاسی در ایران به شکل جمهوری اسلامی و با مکانیسم‌های مخصوص به خود ایجاد شده بطوریکه  نهادهای دینی به عنوان جزئی از ساختار اصلی قرار دارند. بعلت اینکه ایران یک جامعه متکثر است نسل جدید ممکن است احساس کنند که این ساختار نمایانگر تفکرات و ارزش‌های آنان نیست. فارغ از درستی و یا نادرستی این واقعیت، بایستی بپذیریم که جامعه فعلی ایران بر خلاف نسل گذشته به شدت سکولاریزه شده است. درک جوان امروزی اینگونه است که فکر می کند نظام سیاسی محدودیت های وسیعی در حوزه‌های مدنی و شهروندی به انان تحمیل می‌کند، اعضای جدید جامعه به حقوق بشر، آزادی بیان، حق انتخاب و دسترسی ازاد  به اطلاعات اهمیت فراوان می‌دهد  اما محدودیت‌های ساختاری باعث شده است که شهروندان احساس کنند جامعه بر اساس نظمی دستوری هدایت می‌شود و انها هیچ کنترلی بر سرنوشت خود ندارند.

فساد در نهادهای دولتی و ضعف عملکردی در رفع مشکلات اساسی جامعه نیز از عواملی است که  به کاهش اعتماد عمومی به نظام سیاسی دامن می زند. متاسفانه این وضعیت به تقویت این احساس در جامعه منجر شده است که سیستم نمی‌تواند به درستی به نیازها و مشکلات جامعه پاسخ دهد. تصمیم‌گیری‌ها و رویه‌های اتخاذ شده توسط دولت‌ها از جمله رفتارهای متناقض سیاسی مقامات، شیوه برخورد با اعتراضات و جریانات اجتماعی رابطه معناداری بر کاهش اعتماد عمومی داشته است. بعبارتی  عدم شرکت در انتخابات انعکاس فروپاشی سرمایه اجتماعی  است.

اعتماد اجتماعی که یکی از مولفه‌های سرمایه اجتماعی است به معنای باور داشتن به نهادها و نظام سیاسی و اجتماعی است. وجود اعتماد اجتماعی موجب پایداری و سلامت اجتماعی می‌شود، زیرا افراد احساس می‌کنند که می‌توانند به یکدیگر اعتماد کنند و نظام سیاسی نیز به درستی نظرات و نیازهای آن‌ها را تأمین می‌کند. حاکمیت باید به این درک برسد که نگرش جوان امروزی تفاوت بنیادینی با نسل گذشته دارد. این رویکرد در مقایسه با نسل‌های گذشته به شدت تحت تأثیر تغییرات اجتماعی، فرهنگی و فناورانه قرار دارد انان به شکل معنا داری  از رویکرد‌های سنتی فاصله گرفتند و به دنبال ساختارهایی هستند که با پذیرش تنوع سازگار است. این تفاوت‌ها که به شکل عدم مشارکت نشان داده می‌شود؛ انعکاس تغییرات عمیق در نگرش جوان امروزی است که حکومت باید با آن‌ها آشنا شود تا بتواند به بهترین شیوه، به نیازهای جامعه پاسخ دهد.

yektanetتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

  2. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

  3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

  4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

  5. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

  6. این آمار معنادار را دریابیم!

  7. جلیلی: وقتی برای جواب دادن به تهمت ها نداریم

  8. آقای پزشکیان، با انقلابیون جدید چین چه می‌کنید؟

  9. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

  10. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

  11. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

  12. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

  13. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

  14. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

  15. انتقاد خاندوزی از عبارت «زمین سوخته» درباره عملکرد دولت سیزدهم/ تقدیر روزنامه اصولگرا از رفتار مردمی پزشکیان

  16. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

  17. سرگردانی اضطراب آفرین !

  18. توضیحات عضو شورای شهر تهران درباره حواشی جلسه امروز شورا

  19. در تکریم مواضع خارجی پزشکیان

  20. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه پزشکیان/ هیچ نامزدی برای هیچ پستی از جمله معاون اول بررسی نشده است

  21. زاکانی: انتقادات نادرست است

  22. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

  23. قالیباف: دلار از معاملات ایران و روسیه حذف شده است

  24. وکیل تتلو: امیر تتلو نذر کرده بعد از آزادی پای پیاده به کربلا برود

  25. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

  آخرین عناوین