«ازن»؛ عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت در خرداد ماه

  4030404072

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: فصل بهار امسال در شرایطی به پایان رسید که با وجود بهبود نسبی کیفیت هوای تهران در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، آلاینده ازن به عنوان آلاینده‌ای ثانویه، متهم ردیف اول آلودگی هوای پایتخت در ماه خرداد بود.

«ازن»؛ عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت در خرداد ماه

به گزارش ایسنا سولماز احدی با استناد به اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای پایتخت افزود: در بهار امسال، تنها یک روز هوای تهران برای همه شهروندان و ۱۰ روز برای گروه‌های حساس ناسالم بود.

وی با اعلام اینکه علت آلودگی تمام روزهای آلوده بهار امسال، افزایش آلاینده ازن بود، گفت: کیفیت هوای دو ماه نخست سال جاری، بدون حتی یک روز آلوده در وضعیت مطلوب قرار داشت.

احدی از ۳۰ خرداد به عنوان آلوده‌ترین روز بهار امسال با شاخص ۱۵۶ نام برد و افزود: علت این موضوع، تداوم موج گرما از چند روز قبل همراه با تجمع و افزایش پیش‌سازهای تولید آلاینده ازن بود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه در بهار سال گذشته کیفیت هوای تهران ۹ روز برای گروه‌های حساس، ناسالم بود که به‌ جز آلاینده ازن، آلاینده‌های ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و کوچکتر از ۱۰ میکرون نیز در برخی روزها، فراتر از حد مجاز بودند، اظهار کرد: در بهار سال گذشته چهار روز آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و یک روز آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشتند و دو روز همزمان بیش از یک آلاینده در محدوده نامطلوب قرار داشتند.

وی با اشاره به اینکه همزمانی وقوع شرایط آلوده برای بیش از یک آلاینده در بهار سال جاری وجود نداشته است، اظهار کرد: در این بازه به‌ جز آلاینده ازن، سایر آلاینده‌ها از جمله آلاینده‌های ذره‌ای در وضعیت مطلوب قرار داشته‌اند که این امرنشان‌دهنده آن است که کیفیت هوا از منظر آلاینده‌های ذره‌ای شامل ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون  و کوچکتر از ۱۰ میکرون در بهار سال جاری مطلوب‌تر از مدت مشابه سال ۱۴۰۲ بوده است.

احدی از جمله دلایل و عوامل این امر را افزایش نسبی نزولات جوی در کشور و در تهران و به تبع آن، کاهش خشکی زمین در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته اعلام کرد و گفت: این شرایط از وقوع طوفان‌های حامل گرد و خاک و گسیل ریزگردها با منشأ خارجی و داخلی به پایتخت کاسته است.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه تعداد روزهای پاک بهار امسال، پنج روز و بهار سال گذشته روز بود، تصریح کرد: شهروندان تهرانی در بهار سال جاری روزهای پاک کمتری را نسبت به سال گذشته تجربه کردند.

وی در مورد آلاینده ازن به عنوان آلاینده غالب هوای تهران در بهار امسال توضیح داد: ازن، گازی است که در جو بر اثر واکنش‌های پیچیده فتوشیمیایی تولید می‌شود و در صورت افزایش شدت تابش نور خورشید و بالا رفتن دما و البته وجود پیش‌سازهای تولید آن شامل اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار افزایش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران احدی با اعلام اینکه در روزهای گرم سال، شاهد افزایش غلظت این گاز هستیم و هر چه از شدت گرمای هوا کاسته شود، از غلظت این گاز نیز کاسته خواهد شد، خاطرنشان کرد: در ماه‌های گرم سال، شرایطی همچون سکون نسبی جو و عدم وزش باد مؤثر نیز می‌تواند در انباشت این آلاینده همچنین پیش‌سازهای تولید آن مؤثر باشد که در برخی از روزهای خرداد امسال نیز این شرایط در پایتخت رخ داد.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 2. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 3. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

 4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

 5. این آمار معنادار را دریابیم!

 6. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

 7. دقیقا چه زمانی آمریکا خواست با ایران توافق کند؟!

 8. آقای پزشکیان، با انقلابیون جدید چین چه می‌کنید؟

 9. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 10. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 11. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

 12. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

 13. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

 14. سرگردانی اضطراب آفرین !

 15. چرا نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب برگزار نشد؟

 16. توضیحات عضو شورای شهر تهران درباره حواشی جلسه امروز شورا

 17. زاکانی: انتقادات نادرست است

 18. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

 19. یک سیلی سخت دیگر به صهیونیست ها

 20. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

 21. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 22. افزایش تولید شیر و گوشت دام سنگین در کشور دردولت رئیسی+نمودار

 23. بهادری جهرمی: یکی دیگر از ثمرات دیپلماسی شهید رئیسی به بار نشست

 24. چمران: تغییر شهردار تهران صحت ندارد

 25. FATF مانع کار ما نیست/ فردا اولین قطار از ایران به چین می‌رود

آخرین عناوین