افزایش تولید مواد مخدر صنعتی/ ورود پیش‌سازها از کشورهای اروپایی به افغانستان

  4030404040

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از توقف آهنگ رشد شیوع اعتیاد در کشور خبر داد.

افزایش تولید مواد مخدر صنعتی/ ورود پیش‌سازها از کشورهای اروپایی به افغانستان

به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی در مراسم بزرگداشت روز جهانی مبارزه با موادمخدر و گرامیداشت یاد و خاطره رییس جمهور شهید و ریاست این ستاد، با بیان اینکه پدیده مواد مخدر و روانگردان‌ها امروز به یکی از مهم‌ترین چالش‌های بشریت تبدیل شده است، گفت: ایران نیز اعتیاد را مهمترین و با اولویت‌دارترین آسیب اجتماعی کشور دانسته و در این راستا با اتخاذ رویکرد راهبردی و تحول‌گرا ضمن اولویت‌ها و انتخاب برنامه‌های روزآمد، هدفمند و موثر با تلاش و اهتمام جدی و با بسیج امکانات و ظرفیت‌های دولتی و غیردولتی نسبت به تحقق آن مبادرت کرده است.

وی با اشاره به راهبرد پیشگیری از مصرف مواد مخدر، گفت: تعیین سه بند از ۱۱ بند سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده، مربوط به حوزه پیشگیری است و ایران با استفاده از همه ظرفیت‌ها، پیشگیری را در قالب‌های هدف از جمله خانواده‌ها، محیط‌های آموزشی، فرهنگی و محله‌ها گسترش داده که دستاوردهای خوبی هم در این زمینه داشته است. در این مسیر سازمان‌های مردم نهاد، خیرین، گروه‌های مرجع، هنرمندان، فرهیختگان و ورزشکاران و... اهتمام جدی در این زمینه داشته‌اند و هم اکنون حدود ۳۰۰۰ سازمان مردم نهاد در این زمینه فعال هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این راستا اعلام کرد که خوشبختانه امروز با اقدامات صورت گرفته، آهنگ رشد شیوع اعتیاد در کشور متوقف شده و این حاصل زحمات و تلاش گسترده ایران در این زمینه‌ است.

مومنی ادامه داد: در حالی که در دنیا شاهد افزایش شیوع مصرف هستیم اما با این اقدامات گسترده در ایران، آهنگ رشد متوقف شده است.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در حوزه درمان اشاره کرد و یادآور شد: در حوزه درمان، تدوین سیاست‌های کلان و سند جامع درمان، استفاده از شیوه‌های جدید درمان در اولویت قرار گرفت به طوریکه امروزه همه آنهایی که دچار اعتیاد شدند به داروها و خدمات پزشکی لازم دسترسی دارند. امروز بیش از ۸۰۰۰ مرکز درمانی در حال فعالیت هستند و براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی و آخرین یافته‌های داخلی و بین‌المللی، به تمام شیوه‌های نوین درمانی و انواع داروها دسترسی لازم دارند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه به راهبرد مقابله با عرضه مواد مخدر، روانگردان‌ها و پیش‌سازها پرداخت و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با اهتمام جدی، همکاری و همراهی دستگاه‌های مقابله‌ای و قضایی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و همراهی خوب وزارت کشور و استانداران، تمرکز اصلی را بر کاهش عرضه و ترانزیت قرار داده است؛ صرفا در سه سال گذشته بیش از ۲۰۰۰ تن انواع مواد مخدر کشف شد که مقصد بسیاری از آنها کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای اروپایی بوده است. این مسیر با تقدیم ده‌ها شهید و چندین برابر آن جانباز در کشور محقق شد و برای ایران فرقی ندارد که این مواد مخدر در داخل کشور توزیع شود یا به دیگر کشورها ترانزیت شود.

مومنی با بیان اینکه انتظارمان این است که جامعه جهانی تلاش بیشتری در جهت کنترل تولید مواد مخدر در کشور مبداء و همسایگی شرقی ایران به خرج دهد، گفت: علی رغم اینکه اعلام شد که تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش یافته، اما ما ضمن اینکه از هرگونه اقدامی برای کاهش تولید و کشت استقبال می‌کنیم، اما مستندات و شواهد تاکنون نشانه‌ای از این کاهش را بیان نمی‌کند، زیرا در ورود و کشفیات ما تغییر محسوسی ایجاد نشده است. ضمن اینکه متاسفانه ورود و قاچاق مواد مخدر صنعتی و شیشه نیز افزایش یافته است.

وی ادامه داد: یعنی نه تنها کاهش مواد مخدر سنتی را مشاهده نمی‌کنیم بلکه شاهد افزایش مواد صنعتی نیز هستیم و این بلایی است که در اجلاس امسال در مقر وین همه دنیا به آن اذعان داشتند و ایران نیز اعلام کرده است که اگر برای کنترل و پیشگیری اقدام نکنیم همه دنیا را درگیر خودش خواهد کرد.

به گفته سردار مومنی، پایه اصلی تولید مواد مخدر صنعتی پیش‌سازهایی هستند که به خودی خود ممنوع و غیرقانونی نیستند اما پایه اصلی تولید شیشه‌اند که از کشورهای اروپایی وارد افغانستان شده و از آنجا به مواد مخدر صنعتی تبدیل می‌شود.

مومنی گفت: پیشنهاد ما به سازمان ملل و جامعه جهانی این است که پیش‌سازها نیز باید از مبداء تا مقصد تحت کنترل قرار گیرند. ما صرفا می‌توانیم با همکاری همه جانبه و پذیرش اصل مسئولیت مشترک در قبال این بلیعه جهانی بر آن فائق بیایم. یک کشور به تنهایی نمی‌تواند این پدیده را به سامان کند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ایران با تمام توان با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود همچنان در خط مقدم مبارزه جهانی با مواد مخدر ایفای وظیفه می‌کند و امید است برای کمک به جهان و دفاع از جان بشریت به عنوان کسی که در خط مقدم مبارزه می‌کنند حمایت لازم را داشته باشند.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 2. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 3. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

 4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

 5. این آمار معنادار را دریابیم!

 6. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

 7. دقیقا چه زمانی آمریکا خواست با ایران توافق کند؟!

 8. آقای پزشکیان، با انقلابیون جدید چین چه می‌کنید؟

 9. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 10. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 11. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

 12. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

 13. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

 14. سرگردانی اضطراب آفرین !

 15. چرا نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب برگزار نشد؟

 16. توضیحات عضو شورای شهر تهران درباره حواشی جلسه امروز شورا

 17. زاکانی: انتقادات نادرست است

 18. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

 19. یک سیلی سخت دیگر به صهیونیست ها

 20. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

 21. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 22. افزایش تولید شیر و گوشت دام سنگین در کشور دردولت رئیسی+نمودار

 23. بهادری جهرمی: یکی دیگر از ثمرات دیپلماسی شهید رئیسی به بار نشست

 24. چمران: تغییر شهردار تهران صحت ندارد

 25. FATF مانع کار ما نیست/ فردا اولین قطار از ایران به چین می‌رود

آخرین عناوین