نیویورک‌تایمز: مردان اوکراینی از ترس پنهان شده‌اند

  4030402060

همزمان با پیشروی نیروهای روسیه در میدان نبرد و قانون سربازی اجباری در اوکراین که براساس آن افسران در شهرهای این کشور جهت استخدام مردان گشت‌زنی می‌کنند، بسیاری از مردان واجد شرایط برای سربازی «از ترس جانشان در خانه‌ها پنهان شده‌اند.»

نیویورک‌تایمز: مردان اوکراینی از ترس پنهان شده‌اند

به گزارش ایسنا، بیش از ۲ سال از جنگ اوکراین می‌گذرد و هنوز هیچ چشم‌انداز صلحی برای این کشور جنگ‌زده اروپایی وجود ندارد. این وضعیت درحالی در شرایط بن‌بست به سر می‌برد که نیروهای روسیه به دستاوردهایی در میدان جنگ دست یافته‌اند و ارتش اوکراین برای کمبود نیرو و جبران خسارات، به سربازی اجباری مردان اوکراینی متوسل شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی می‌نویسد: «همزمان با پیشروی نیروهای روسیه، ارتش اوکراین عمیقا تلاش می‌کند تا نیروهایی را که تاکنون در جنگ از دست داده، جایگزین کند و در این مسیر به واسطه قوانینی جدید، شروع به بسیج گسترده نیروها و خدمت اجباری سربازان کرده است.»

در این بین برخی سعی کرده‌اند از چنین طرحی فرار کنند و حتی هزاران نفر از آنها پیش از اعلام تازه‌ترین طرح برای بسیج نیروها، از کشور خارج شده بودند تا بدین ترتیب از خدمت در ارتش خودداری کنند. برخی حتی خود را به آب زده‌اند تا از رودخانه‌ای که اوکراین را از رومانی جدا می‌کند، گذر کنند تا در خدمت ارتش نباشند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه می‌نویسد: «در حال حاضر افسران اوکراینی در خیابان‌های شهر به دنبال مردان ۲۵ الی ۶۰ سال هستند تا آنها را برای خدمت در ارتش به‌کار بگیرند. همین مسئله موجب شده تا برخی از مردان اوکراینی در خانه‌های خود پنهان شوند زیرا می‌ترسند طرح خدمت اجباری بلیت یک طرفه‌ای برای اعزام به خط مقدم باشد.»

هنوز معلوم نیست که چه تعداد مرد اوکراینی خود را پنهان کرده‌اند اما در شهرهای بزرگ نظیر کی‌یف و لویو حدود ده‌ها هزار نفر تخمین زده‌ می‌شوند.

 طرح سربازی اجباری در اوکراین
مصاحبه با چندین تن‌ از آنها که می‌گویند در خانه مانده‌اند تا از طرح سربازی اجباری خودداری کنند، دلایل زیادی را برملا کرده است. نقطه اشتراک همه آنها «ترس از کشته شدن» در این جنگ است و بسیاری هم صرفا مخالفت خود را درخصوص سربازی اجباری عنوان کرده‌اند.

«میکیتا» جوان ۲۸ ساله‌ای به عنوان طراح سایت از لویو واقع در غرب اوکراین می‌گوید: «من می‌ترسم. من آموزش کافی نخواهم دید و سپس به نزدیکی خط مقدم اعزام خواهم شد و بی‌رحمانه خواهم مُرد.»

تحلیلگران نظامی از دلیل جوانان اوکراینی مبنی بر «ترس» حمایت می‌کنند زیرا معتقدند که نیروهای اوکراینی اغلب آموزش کافی دریافت نمی‌کنند؛ مسئله‌ای که کار را برای کی‌یف در حفظ خطوط دشوار کرده و موجب خسارت سنگین ارتش اوکراین می‌شود.

«ولودیمیر نووسیادلی» یکی از مقامات مسئول در حوزه خدمت اجباری اوکراین می‌گوید: «آموزش دست‌کم یک ماه طول می‌کشد و ارتش سعی می‌کند تا با سربازان وظیفه با انصاف رفتار نماید. اما هر شهروند باید متوجه شود که در قبال دفاع از کشور، وظایفش را انجام دهد.»

این قانون جدید همه مردان در سن سربازی را ملزم می‌کند که خود را به ارتش معرفی کنند و اگر تا تاریخ ۱۶ ژوئیه (۲۶ تیر) خودشان را معرفی و ثبت‌نام نکنند، «جرم» محسوب خواهد شد.

«الکساندر» شهروند ۳۲ ساله از کی‌یف می‌گوید: «از تابستان گذشته ترس را احساس کردم. خودم دیدم که مردی در بیرون ایستگاه مترو نزدیکی منزلش توسط افسران به خودرویی منتقل شد. افسران در خروجی پله‌های ایستگاه‌های مترو کمین کرده‌اند تا مانع فرار مردان اوکراینی شوند. حس می‌کردم نفر بعدی بر روی شانه‌های من دست بگذارد و من را با خود ببرد.»

yektanetتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

  2. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

  3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

  4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

  5. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

  6. این آمار معنادار را دریابیم!

  7. جلیلی: وقتی برای جواب دادن به تهمت ها نداریم

  8. آقای پزشکیان، با انقلابیون جدید چین چه می‌کنید؟

  9. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

  10. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

  11. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

  12. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

  13. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

  14. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

  15. انتقاد خاندوزی از عبارت «زمین سوخته» درباره عملکرد دولت سیزدهم/ تقدیر روزنامه اصولگرا از رفتار مردمی پزشکیان

  16. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

  17. سرگردانی اضطراب آفرین !

  18. توضیحات عضو شورای شهر تهران درباره حواشی جلسه امروز شورا

  19. در تکریم مواضع خارجی پزشکیان

  20. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه پزشکیان/ هیچ نامزدی برای هیچ پستی از جمله معاون اول بررسی نشده است

  21. زاکانی: انتقادات نادرست است

  22. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

  23. قالیباف: دلار از معاملات ایران و روسیه حذف شده است

  24. وکیل تتلو: امیر تتلو نذر کرده بعد از آزادی پای پیاده به کربلا برود

  25. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

  آخرین عناوین