ارائه گزارش برگزاری انتخابات از سوی وزیر کشور به مجلس دوازدهم

  4030307026

وزیر کشور در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از روند برگزاری فرآیند انتخابات دوازدهمین دوره مجلس پرداخت.

ارائه گزارش برگزاری انتخابات از سوی وزیر کشور به مجلس دوازدهم

به گزارش ایسنا، احمد وحیدی وزیر کشور صبح دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: خدا را سپاسگزارم که با لطف رحمت خود به ما توفیق خدمت به ملت شریف ایران را در برهه‌ای حساس از تاریخ در سایه ولایت رهبری عطا فرمود و در امتداد این ایفای تکلیف و خدمت‌گزاری، امکان برگزاری مطلوب انتخابات دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی را مهیا ساخت.

وی با بیان اینکه «ماه خرداد برای ملت مسلمان و مومن ایران ماه حادثه‌ها و رخ‌دادهای تاریخ ساز بوده است»، اظهار کرد: از سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر گرفته تا ۱۴ خرداد سالروز رحلت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و یوم‌الله ۱۵ خرداد که نقطه آغاز و عظمت نهضت مقدس مردم عزیز ایران علیه  طاغوت بود.

وزیر کشور عنوان کرد: حال و هوای خرداد امسال متاثر از فضای غمبار شهادت رییس جمهور خدوم انقلابی، مرد خستگی ناپذیر و مجاهدت مومن و محبوب محرومان حضرت آیت الله رییسی و همراهان عزیز شهیدان است. شهید رئیسی عزیز با احیای ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی در گفتار و رفتار و کردار خود در دوران کوتاه اما پر برکت تصدی مسئولیت خود در مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران نوید بخش این حقیقت شد که راه روشن، درخشان و تعالی بخش انقلاب اسلامی در میانه دهه پنجم خود هم‌چنان پرفروغ و نورانی باقی مانده است.

وحیدی ادامه داد: ضمن ادای احترام به همه شهدای والا مقام انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و مدافعان حرم به ویژه سردار جاویدان جبهه مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی و بطور خاص شهید خدمت سید محرومان حضرت آیت الله رئیسی و  همراهان شهیدشان، مراتب تشکر عمیق خود را از رهنمودها و ارشادهای حکیمانه و حمایت پدرانه سکان‌دار انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری در برگزاری امر انتخابات ابراز می‌دارم. همچنین لازم است از رئیس محترم جمهور شهید که در مقام پاسدار قانون اساسی راهنما و پشتیبان مجریان انتخابات بودند و جای خالی ایشان در این جلسه برای یکایک حاضران محسوس و بسیار تألم برانگیز است، تشکر و قدردانی نموده و از خداوند رحمان و رحیم برای اعتلای روح پر فتوح این شهید گرانقدر در عالم ملکوت مسئلت دارم.

وی تاکید کرد: وزارت کشور مفتخر است که توانست به عنوان مجری برگزاری انتخابات بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات و با رعایت اصل قانون‌مداری، بی طرفی و امانت‌داری و تلاش برای ارتقای شاخص‌های کیفی اجرا، انجام فرایند بزرگ انتخابات دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی را به فرصتی برای احقاق حق مدنی ملت جهت شرکت در اداره امور کشور و میدانی برای تحقق کارآمدی و نمایش توان و اقتدار اجرایی دولت مبدل نماید؛ از این رو برگ درخشان دیگری از برگزاری انتخاباتی آزاد، امن و سالم توام با رقابت بر اساس ۴ راهبرد رقابت، سلامت، امنیت و مشارکت رقم خورد.

وزیر کشور گفت: در این دوره طراحی و ارتقای سامانه‌های دقیق برای برگزاری انتخابات علاوه بر تحقق دولت الکترونیک در حوزه انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگی نظام مند، کارآمد و اثر بخش میان سطوح مختلف مدیریت کشور را به نمایش گذاشت. علاوه بر این بکارگیری سامانه‌های هوشمند و متعدد الکترونیکی ضامن سلامت و صحت انتخابات و اطمینان بخش برای ملت ایران در عرصه انتخابات بود. همچنین لازم می‌دانم از همکاری موثر و سازنده و موثر شورای نگهبان، منتخبان محترم مردم و همچنین نمایندگان دوره یازدهم که در عرصه تغییر قانون جدید انتخابات مجلس شورای اسلامی تلاش نمودند و همکاری بسیار خوب و مناسبی با وزارت کشور داشتند، تشکر کرده و از مردم فهیم مسئولیت شناسی که در این دوره از انتخابات با نظم، دقت و متعهدانه در رای گیری شرکت کردند، تشکر کنم.

به گزارش ایسنا، احمد وحیدی در ادامه به ارائه گزارشی از روند برنامه‌ها، اقدامات و عملکرد وزارت کشور و دیگر نهادهای همراه در برگزاری انتخابات اخیر که بصورت همزمان با ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، پرداخت و گفت: ستاد انتخابات کشور از ابتدای سال ۱۴۰۲ تشکیل شد و تا پایان برگزاری مرحله دوم انتخابات فعالیت داشت. تشکیل هیات اجرایی مرکزی و برگزاری بیش از ۱۷ جلسه بصورت دوره‌ای و منظم، تشکیل ستاد انتخاباتی استانی در ۳۱ استان و ۲۰۸ حوزه انتخابی و فعال‌سازی کمیته‌های مربوطه، تشکیل هیاتهای اجرایی حوزه‌های انتخابیه و تعیین نماینده در ۱۲۱۸ حوزه انتخابیه اصلی و فرعی، تشکیل هیات استانی بررسی تبلیغات برای نخستین بار در ادوار انتخابات مجلس و همچنین به کار گیری نیروهای متعهد و آموزش دیده از اقشار مختلف مردم به عنوان بازرس به منظور پیشگیری از بروز تخلفات بخشی از اقدامات وزارت کشور در جریان برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود.

وی افزود: با توجه به اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، تهیه دستورالعمل هیات اجرایی، تدوین آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات، تدوین دستورالعمل سامانه مالی منطبق با قانون شفافیت و نظارت بر تامین منابع مالی انتخابات، تهیه دستورالعمل تبلیغات در فضای مجازی  از اقداماتی بود که در حوزه حقوقی در وزارت کشور انجام شد.

وزیر کشور با بیان اینکه ۲۴ فرآیند از مجموع ۲۶ فرآیند انتخابات بر اساس قانون به صورت کاملاً الکترونیک برگزار شد»، افزود: در این دوره از انتخابات داوطلبان پیش از ثبت‌نام نهایی از طریق فضای مجازی پیش ثبت‌نام را انجام داده و نسبت به بارگذاری مدارک خود جهت استعلام از مراجع ۶ گانه بررسی صحت مدارک اقدام کردند.

وحیدی اقدامات و پیش‌بینی‌های لازم برای برگزاری انتخابات تمام رایانه‌ای و تمام مکانیزه جهت اخذ و شمارش آرا در ۴ حوزه انتخابیه در مرحله اول و در ۸ حوزه انتخابیه در مرحله دوم با تایید و هماهنگی شورای نگهبان، بروزرسانی سامانه جامع انتخابات مطابق با آخرین اصلاحات قانون انتخابات، راه اندازی سامانه شفافیت مالی برای نخستین بار، راه‌اندازی سامانه پیش ثبت‌نام داوطلبان برای نخستین بار، راه‌اندازی سامانه ثبت اعتراض معترضان، دریافت اینترنتی اعتراضات و راه‌اندازی سامانه تبلیغاتی در فضای مجازی را به‌عنوان اقدامات انجام شده از سوی وزارت کشور در حوزه فناوری برشمرد.

وی اظهار کرد: در مجموع ۴۸ هزار و ۸۴۷ نفر پیش ثبت‌نام انجام دادند که در نهایت تعداد ۲۴ هزار و ۸۲۹ نفر افراد واجد شرایط، ثبت‌نام نمودند؛ فرآیند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان با استعلام از مراجع ۵ گانه و بررسی در هیات‌های اجرایی و نظارت و شورای نگهبان، در نهایت ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر به عنوان نامزد تایید صلاحیت شده برای شرکت در انتخابات معرفی شدند. انتخابات در ۴۳ هزار و ۹۳۶ شعبه ثابت و ۱۵ هزار و ۱۷ شعبه سیار و در مجموع در ۵۸ هزار و ۹۵۳ شعبه برگزار شد و از مجموع ۶۱ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۲۸۸ نفر واجد شرایط، تعداد ۲۶ میلیون و ۲۰ هزار و ۹۶۲ نفر معادل ۴۱ درصد در انتخابات شرکت کردند.

وزیر کشور گفت: در مرحله اول تکلیف ۱۸۶ حوزه انتخابیه از  ۲۰۸ حوزه انتخابیه کشور روشن شد و ۲۴۵ نفر از نامزدها به مجلس دوازدهم راه یافتند. از مجموع انتخابات مرحله اول ۲۳۴ نفر آقایان و ۱۱ نفر بانوان بودند که ۱۰۲ نفر از ایشان نمایندگان دوره یازدهم بودند. در بررسی صحن انتخابات، صحت انتخابات در همه حوزه‌های اصلی و فرعی از سوی شورای نگهبان تأیید شد. در مرحله دوم انتخابات نیز در ۲۲ حوزه انتخابیه ۴۵ نفر به مجلس راه یافتند که از این تعداد ۴۳ نفر از آقایان و ۳ نفر از بانوان بودند. انتخابات مرحله دوم شامل ۱۱ هزار و ۵۰۲ شعبه بود که تعداد ۶ هزار و ۹۲۷ شعبه بصورت تماماً الکترونیک انحام شد.

yektanetتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان: دنبال همین برجام روحانی هستید و نتوانستید احیایش کنید

 2. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 3. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 4. آشفتگی «ظریف» از کجاست؟!

 5. سخن‌رانی ظریف در کاشان به تشنج کشیده شد

 6. توصیه احمد توکلی به نامزدهای انتخابات: در دولت خود از اقتصاددانان عدالت‌خواه و حامی اقشار ضعیف بهره ببرید

 7. زاکانی خطاب به پزشکیان: تا آخر می مانم و نمی گذارم رئیس جمهور شوید | مجلس که بودیم دائما کلاه سرتان می گذاشتند

 8. سرنوشت یکی از مهمترین اقدامات شهید رئیسی چه خواهد شد؟

 9. جلیلی: کشور را نباید معطل مذاکرات با چند کشور نگه داشت

 10. رهبر انقلاب: آقایان نامزدها در مباحثات خود از اظهارات دشمن شادکن پرهیز کنند

 11. نتایج نظرسنجی انتخاباتی/ رقابت اصلی بین قالیباف و پزشکیان

 12. سخنگوی دولت: عده‌ای سال‌ها با اینستکس و FATF سرکار بودند

 13. دوستانه با آقای پزشکیان

 14. قاضی‌زاده‌هاشمی: خانه‌داری باید شغل در نظر گرفته شود

 15. قالیباف: تحریم‌ها کاغذپاره نیست معضل است و حلش می‌کنم

 16. قالیباف در دومین مستند تلویزیونی: فرهنگ من فرهنگ جبهه و کار است+ فیلم

 17. وزیر کشور: آقایان آمار اشتباه از دولت سیزدهم به مردم ندهند

 18. سرلشکر موسوی: نهضت ساخت مسکن تا برطرف کردن دغدغه‌ای ادامه دارد

 19. مرگ ۲ کودک هنگام تمرین تیراندازی پسر جوان

پربحث‌های هفته

 1. تناقض‌های «ظریف»!

 2. پزشکیان: دنبال همین برجام روحانی هستید و نتوانستید احیایش کنید

 3. عصبانیت مشاور پزشکیان و ترک برنامه زنده

 4. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 5. حقیقت، فراتر از قاب تلویزیون

 6. راهبرد تکراری اصلاح‌طلبان

 7. کنایه سنگین خاندوزی به جواد ظریف

 8. پاسخ مخبر به ادعاهای ظریف/ امکان فروش نفت نداشتیم

 9. کدام نامزد حاضر است به این آزمون و خطا پایان دهد؟!

 10. دیوار امنیتی در مرز ترکیه و ایران

 11. سند منتشر شده از سوی وحید اشتری جعلی است/ «معراج» هم تکذیب کرده بود

 12. دختر قالیباف: ماجرای سیسمونی دروغ بود

 13. پزشکیان: برای من مذاکره و توافق ذلت نیست/در منطقه و جهان ایران را بازی‌ساز خواهم کرد

 14. طعنه ای که به خود اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد!

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ظریف باید درباره مکانیسم ماشه پاسخگو باشد/ قالیباف چرا در مجلس حقوق‌ها را افزایش نداد؟

 16. سخنی مشفقانه با دکتر پزشکیان

 17. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 18. واکنش سرپرست وزارت خارجه به سخنان جنجالی ظریف

 19. نسخه سانسور نشده پاسخ حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمیان خطاب به تحریف معانی قرآن توسط ظریف در میزگرد انتخاباتی پزشکیان

 20. انتقاد تند قالیباف از اظهارات ظریف/ "خجالت بکشید"

 21. آشفتگی «ظریف» از کجاست؟!

 22. "اجماع" در مقابل  "اقناع" ؛ اصولگرایان به رستگاری می رسند یا اصلاح طلبان !

 23. چرا همه از دولت «روحانی» فرار می‌کنند؟!

 24. واکنش روحانی به مناظرات انتخابات ۱۴۰۳ / هدف آن‌ها مبارزه با تفکر تعامل با جهان است  

 25. توضیح فاضلی درباره اتفاقات شب گذشته/ با عزمی جزم‌تر به مسعود پزشکیان رأی می‌دهم  

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. تناقض‌های «ظریف»!

 2. عصبانیت مشاور پزشکیان و ترک برنامه زنده

 3. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 4. حقیقت، فراتر از قاب تلویزیون

 5. راهبرد تکراری اصلاح‌طلبان

 6. پاسخ مخبر به ادعاهای ظریف/ امکان فروش نفت نداشتیم

 7. کدام نامزد حاضر است به این آزمون و خطا پایان دهد؟!

 8. سند منتشر شده از سوی وحید اشتری جعلی است/ «معراج» هم تکذیب کرده بود

 9. پزشکیان: برای من مذاکره و توافق ذلت نیست/در منطقه و جهان ایران را بازی‌ساز خواهم کرد

 10. طعنه ای که به خود اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد!

 11. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ظریف باید درباره مکانیسم ماشه پاسخگو باشد/ قالیباف چرا در مجلس حقوق‌ها را افزایش نداد؟

 12. سخنی مشفقانه با دکتر پزشکیان

 13. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 14. واکنش سرپرست وزارت خارجه به سخنان جنجالی ظریف

 15. انتقاد تند قالیباف از اظهارات ظریف/ "خجالت بکشید"

 16. آشفتگی «ظریف» از کجاست؟!

 17. "اجماع" در مقابل  "اقناع" ؛ اصولگرایان به رستگاری می رسند یا اصلاح طلبان !

 18. چرا همه از دولت «روحانی» فرار می‌کنند؟!

 19. واکنش روحانی به مناظرات انتخابات ۱۴۰۳ / هدف آن‌ها مبارزه با تفکر تعامل با جهان است  

 20. واکنش تلویحی شریعتمداری به سخنان ظریف/ پاسخ زاکانی به احتمال کناره‌گیری از انتخابات

 21. داوری نامزدهای انتخابات با یک تعبیر مبهم !

 22. زاکانی: جواب ظریف را خواهم داد/ کسانی مدعی هستند که باید محاکمه می‌شدند

 23. قالیباف پاسخ ظریف را داد/ قانون اقدام راهبردی دست مذاکره‌کننده‌ها را پر کرد

 24. توصیه احمد توکلی به نامزدهای انتخابات: در دولت خود از اقتصاددانان عدالت‌خواه و حامی اقشار ضعیف بهره ببرید

 25. غیبت یک گفتمان مهم در انتخابات

آخرین عناوین