کودکان پسر ۴ برابر بیشتر از دختران به اختلال طیف اتیسم مبتلا می‌شوند

  4030204092

عضو هیأت علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در جهان از هر ۱۰۰ نفر ۳ کودک به اختلال طیف اتیسم مبتلا هستند و کودکان پسر نیز چهار برابر بیشتر از دختران مبتلا می‌شوند.

کودکان پسر ۴ برابر بیشتر از دختران به اختلال طیف اتیسم مبتلا می‌شوند

روح‌الله حسینی امروز ۴ اردیبهشت‌ماه، در سمینار اتیسم با موضوع آشنایی با عوامل تاثیرگذار در اختلال اتیسم و درمان اختلال آگاهی‌بخشی و بازگویی تجارب زیسته مادران و معلمان‌ که در دانشکده علوم‌تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: اختلال طیف اتیسم، طیفی از اختلالات را به خود اختصاص می‌دهد. مهمترین علامت تشخیصی اختلال در ارتباطات اجتماعی از کوچکترین تا پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین ارتباطات است.

وی افزود: علامت اصلی و مهم دیگر رفتارهای تکرارشونده، به عبارتی رفتارهای تکرارپذیر بدون هدف است. یکی دیگر از زیرعلایم این است که این دسته از کودکان به شدت نسبت به تغییر مقاوم هستند، بنابراین آداب و مناسب خاص خود را دارند. تمام این موارد کودک را به سمتی می‌برد که در عملکرد نقص ایجاد می‌کند و کودک در حوزه‌های مختلف دچار اشکال می‌شود که نمی‌تواند عملکرد لازم را داشته باشد.

حسینی با بیان اینکه کودک اتیسم می‌تواند در یک موضوع بسیار توانمند ظاهر شود، عنوان کرد: در اتیسم سیستم مغزی به شکلی رشد پیدا کرده که در یک حوزه خاص تخصصی شده و در سایر حوزه‌ها به درستی عمل نمی‌کند. ما همیشه در خصوص ناتوانی‌ها در اتیسم حرف می‌زنیم اما می‌توانیم در خصوص توانمندی‌ها نیز صحبت کرد.

عضو هیأت علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: در مغز رویکرد شبکه‌ای وجود دارد. لوکال‌ها در مغز مجزا از هم هستند و هر کدام وظیفه خاصی دارند که در مغز افراد نرمال به درستی عمل می‌کند. تمام لوکال‌ها باید شبکه بزرگی را ایجاد کنند تا مغز به صورت یکپارچه عمل کند. در کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم این یکپارچگی به درستی صورت نمی‌گیرد و خروجی کلی مغز سالم و درست نیست اما از نظر تخصص‌گرایی لوکال‌ها در برخی موارد به قدری تخصصی عمل می‌کنند که رفتارها عجیب و غریب است.

وی با اشاره به اینکه در جهان از هر ۱۰۰ نفر ۳ کودک به اختلال طیف اتیسم مبتلا هستند، تصریح کرد: شیوع اختلالات طیف اتیسم وابسته به فرهنگ بوده، در برخی فرهنگ‌ها شیوع آن پایین‌تر و در برخی نژادها شیوع بالاتر است. اختلال طیف اتیسم وابسته به جنسیت نیز هست که کودکان پسر چهار برابر بیشتر از دختران مبتلا می‌شوند.

حسینی گفت: یکی از مهمترین بخش‌های مغز که در اختلالات عصبی رشدی درگیر بوده، کرتکس پیشانی حدقه‌ای است. تجارب اولیه زندگی از جمله رابطه کودک با والد در قدم اول مادر و بعد پدر در رشد این ناحیه بسیار تاثیرگذار بوده و کیفیت این ارتباط مهم است. کیفیت والدگری به عنوان یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده بعدی رشد این ناحیه مغز مطرح می‌شود. مغز این کودکان به سمت فعالیت‌های متشنج پیش می‌رود، بنابراین میزان تشنج و صرع در این کودکان ۳۰ درصد است.

عضو هیأت علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: نظریه‌ای به نام آینه شکسته داریم که در خصوص نورون‌های آینه‌ای مغز است. این نورون‌ها شبیه آینه عمل می‌کنند. فرایند تقلید کردن در کودکان اتیسم دچار اشکال است و این موضوع نیز در نظریه ذهن تاثیر دارد. این مشکل در تقلید کردن در تعاملات اجتماعی خود را نشان می‌دهد که کودکان اتیسم در برقرار کردن ارتباطات چشمی دچار مشکل هستند. در حال حاضر مبحث نورون‌های آینه‌ای زیر سوال رفته است.

وی اضافه کرد: بدعملکردی سیستم مغزی در مناطق مرکزی مغز نشانه‌ای برای تشخیص اختلال اتیسم در دوران کودکی است. مطالعه‌ای نشان داده کودکانی که کمتر از ۸ ساعت می‌خوابند نرخ ابتلا به اتیسم در آن‌ها بیشتر است. همچنین افرادی که در روزهای غیر تعطیل بعد از ساعت ۲۲ می‌خوابند و بعد از ساعت ۷ بیدار می‌شوند و در روزهای تعطیل بعد از ساعت ۲۳ می‌خوابند و بعد از ساعت ۸ بیدار می‌شوند دچار اشکالات جدی می‌شوند که یکی از این اشکالات ابتلا به اختلال اتیسم است.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 14. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 15. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 18. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 19. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 20. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 21. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 22. سخت، اما گذرا...

 23. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 24. خاری در چشم دشمنان

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین