عملیات "وعده صادق" ؛ بررسی ابعاد تسلیحاتی نظامی

محمد سعادتمند، گروه سیاسی الف،   4030130013 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
عملیات "وعده صادق" ؛ بررسی ابعاد تسلیحاتی نظامی

عملیات بی نظیر و هوشمندانه ایران علیه اسراییل در پی اقدام تروریستی آنها در حمله به کنسولگری ایران در سوریه ، دارای ابعاد گوناگون سیاسی نظامی اقتصادی منطقه ای و حتی جهانی است که بایستی تمام ابعاد آن با در نظر گرفتن همه رویکردها در اندیشکده ها  و اتاق فکرهای کشور مورد بررسی دقیق کارشناسی  قرار گرفته و با آنالیز دقیق این شرایط ، رویکرد  صحیح کشور در ادامه مسیر  تهیه شده و در اختیار کارگزارن در رده های مختلف اعم از نظامی ، سیاسی اجتماعی و اقتصادی قرار داده شود.

 در نوشتار پیش رو ابعاد تسلیحاتی و نظامی این عملیات مورد واکاوی قرار خواهد گرفت.

در عملیات وعده صادق ایران برای حمله به اهدافی در اسراییل ، سه نوع از پرتابه های خود را مورد استفاده قرار داد.
1- موشک ها بالستیک   

2- موشک های کروز

3- پهپادهای انتحاری

در مقابل اسراییل برای دفع حملات ایران همه دارایی پدافند هوایی چند لایه خود به علاوه مشارکت مستقیم آمریکا و انگلیس و فرانسه را مورد استفاده قرار داد. لایه های پدافندی اسراییل بدین شرح می باشند :

1 - سیستم دفاع موشکی ختس ( پیکان )

 2- فلاخن داوود  

 3- گنبد آهنین

به همراه موشک های پاتریوت و  " تاد " آمریکا که در اسراییل مستقر هستند .

سیستم موشکی " ختس" مامور مقابله به موشک های بالستیک در ارتفاع بالا و فراتر از جو ، " فلاخن داوود  " مقابله با موشک های بالستیک و کروز در ارتفاع پایین تر ( لایه بعدی) و "گنبد آهنین"  جهت مقابله با پرتابه های کوتاه برد و پهپادها  ( لایه آخر )  می باشند . "پاتریوت" جهت مقابله با جنگنده ها  ( برخی مدلهای بهینه سازی در جهت مقابله با موشک ها نیز وجود دارد ) و  "تاد " اختصاصا جهت مقابله با موشک ها توسعه یافته است.

این ها به طور اختصار لایه های پدافندی اسراییل را تشکیل می دهند که علی رغم صرف دهها میلیارد دلار هزینه و کمک های میلیاردی آمریکا جهت توسعه و تولید آنها ، نتوانستند جلو بخشی از موشک های ایران را بگیرند.

اما حال باید ببینیم موفق ترین موشک های ایرانی که توانستند همه این لایه های پدافندی با همراهی سه کشور غربی به همراه اردن را رد کرده و به اهدافشان اصابت نمایند کدام موشک ها بوده اند.

موشک های بالستیک ایرانی در حالت کلی به دو بخش عمده تقسیم می شوند :
1 - موشک های بالستیک کلاسیک

2 - موشک های هایپر سونیک 

موشک های بالستیک شامل خانواده موشک های شهاب ، خرمشهر ، عماد ، خیبر شکن و ...
و موشک های هایپر سونیک شامل موشک های فتاح می باشند.
هنوز به طور رسمی از جانب ایران نوع و مدل موشک های شلیک شده اعلام نشده اما به نظر می رسد عمده موشک هایی که موفق به عبور از سپر دفاعی دشمن شده و به اهداف خود اصابت کرده اند یا موشک های جدید "خیبر شکن" هستند و یا موشک های "هایپر سونیک".
یکی از جالب ترین تصاویر لحظه اصابت موشک ایرانی که توسط دوربین ها شکار شده تصویری است که موشک قبل از اصابت نهایی به هدف و جهت منحرف کردن موشک های رهگیر تغییر جهت ناگهانی داده و به اصطلاح جا خالی داده و با موفقیت به هدف خود اصابت می نماید .
 این مانور نشان می دهد که موشک مورد نظر به احتمال زیاد "خیبر شکن "و یا موشک هایپر سونیک" فتاح"  باشد.

موشک های هایپر سونیک از این جهت بسیار مهم و موثر هستند که به دلیل سرعت بالای خود ( 5 تا 25 برابر سرعت صوت) عملا و حداقل در حال حاضر تقریبا هیچ سامانه پدافندی نمی تواند با آن مقابله نماید.

مسلما وقتی موشک های هایپر سونیک به همراه موشک های بالستیک ، کروز و پهپادها مورد استفاده قرار گیرند به طوری که آن موشک ها و پهپادها نقش طعمه و اشباع سامانه های پدافندی داشته باشند ، نرخ اصابت موفق موشک های هایپرسونیک بیش از پیش خواهد بود.
همان کاری که به نظر می رسد در حمله به اسراییل ازاین تاکتیک استفاده شده است.

با نگاهی به عملیات تنبیهی ایران علیه اسراییل همچنین نوع و نرخ اصابت موشک ها به اهداف می توان این گونه نتیجه گرفت که دنیای آینده موشک ها متعلق به موشک های "هایپر سونیک " است و ایران بایستی عمده سرمایه گذاری خود در بخش موشکی را به تولید و توسعه این گونه موشک ها اختصاص دهد.

با توجه به تعداد زیاد موشک بالستیک که هم اکنون ایران در اختیار دارد منطقی ترین و اصولی ترین کار چرخش به سمت تولید و توسعه موشک های هایپر سونیک می باشد به گونه ای که در یک بازه زمانی مشخص تعداد مورد نیاز از این موشک ها نیز تولید شده و دست ایران در این مورد نیز کاملا پر باشد.

 حال بپردازیم به بحث پدافندی و دفاع هوایی  کشور و اینکه با چه  چالش هایی در صورت حمله دشمن مواجه خواهد شد :
در بخش پدافندی  کشورمان به ترتیب با تهدید حمله توسط هواپیماهای جنگنده بمب افکن ( بویژه پنهانکار) ، موشک های کروز ،  پهپادها و در نهایت موشک های بالستیک مواجه خواهد بود.

مسئولین نظامی کشور بایستی با توجه به نوع تهدیدها لایه های پدافندی مورد نیاز جهت مقابله با هر کدام از این تهدیدات  آن هم در بالاترین سطح خود چه از نظر فناوری و چه از نظر تعداد سامانه ها را مد نظر قرار دهند.
در عین حال این نکته مهم قابل ذکر است که بهترین وسیله پدافندی علیه هواپیماهای متجاوز دشمن ( که اولین لایه تهدید هوایی علیه کشورمان خواهند بود ) ، علاوه بر انواع سیستم های پدافندی زمین به هوا ، " هواپیماهای جنگنده رهگیر" می باشند.

در این راستا تلاش مضاعف مسئولین کشور جهت فشار به روسیه برای تحویل جنگنده های بسیار پیشرفته  "سوخو35"  که می تواند نقش بسیار پر رنگی در تقویت سیستم  پدافندی و حفاظت بهتر از آسمان کشور ایفا نمایند کاملا ضروری می باشد. 

با توجه به حمایت های بی دریغ ایران از روسیه ، تحویل هر چه زودتر این جنگنده ها  بویژه با توجه به شرایط پیش رو حداقل توقعی است که از آنها می رود.

همچنین مسلح کردن جنگنده های کوچک و کم خرجی مانند اف 5 ، صاعقه و کوثر به موشک های مناسب جهت گشت زنی و مقابله با پهپادها ، موشک های کروز وپرتابه های هواسرشلیک شده از هواپیماهای دشمن ، می تواند نقش بسیار مهمی در تقویت دفاع هوایی کشور داشته باشد.

در بخش پدافند زمین به هوا  تولید سامانه های پیشرفته راداری به همراه تولید  سامانه های موشکی که دارای کنیسترهایی با تعداد زیاد موشک باشد بسیار حائز اهمیت می باشد ، بویژه در لایه آخر پدافندی ، موشک های برد کوتاه  و متوسط با سرعت بسیار بالا و دارای ویژگی " ابرمانورپذیری"  با بیشترین تعداد موجود در جعبه ، آماده برای شلیک و مقابله با پرتابه های پر تعداد دشمن ( کنیسترهایی با تعداد 20 موشک و بیشتر ).

تاکید زیاد بر فناوری بالا در ساخت رادارهای رهگیر وهمچنین افزایش تعداد موشک های پیشرفته موجود در هر کنیستر به جهت توان مقابله با تعداد زیاد پرتابه های دشمن وعدم اشباع سامانه در برابر تعدد تهدیدات می باشد.

به هر حال با توجه به خوی تجاوزگری رژیم صهیونیستی ، دفاع هوایی کشور بایستی همواره و با استفاده از بالاترین فناوری ها در اوج آمادگی به سر برده و بدانیم همانگونه که در حمله به اسراییل با پیشرفته ترین سامانه های پدافندی غربی مواجه شدیم ، در صورت حمله اسراییل به ایران نیز سامانه های پدافندی ما با پیشرفته ترین سامانه های آفندی غربی مقابله خواهند کرد.

به طور قطع و یقین کارشناسان زبده نظامی و فنی  ما  در اولین ساعات بعد از حمله  بی سابقه ایران به اسراییل ، تجزیه و تحلیل خود را از نقاط ضعف و قوت سامانه های خودی و دشمن آغاز کرده اند .

با آنالیز دقیق تمام موارد به دور از هر گونه هیجان زدگی و تعصب و با کشف نقاط ضعف و قوت طرفین علاوه بر اینکه دید روشنی از عملیات تهاجمی بعدی ( در صورت لزوم ) خواهیم داشت  درعین حال نکات فنی و کاربردی طرف مقابل در موضع پدافندی را به خوبی آموخته و با مهندسی معکوس در راستای بهبود دفاع هوایی کشور از آن استفاده خواهیم نمود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۶۰۵۵۹۱۰:۳۰:۲۵ ۱۴۰۳/۱/۳۰
لطفاً به اقتدار اقتصادی و مبارزه با مفاسد هم اهمیت بدیم
ناشناس۳۴۶۰۵۶۱۱۰:۳۲:۰۳ ۱۴۰۳/۱/۳۰
ایران وقتی می تواند در روز چندین هزار موشک ارسال کند عملا سیستم دفاعی انان از کار می افتد حتی بدون استفاده از هایپر سونیک
ناشناس۳۴۶۰۵۶۲۱۰:۳۳:۱۲ ۱۴۰۳/۱/۳۰
با توجه به هشدار از قبل ایران به کشورهای دیگر که دخالت نکنند ولی عملا دخالت کردن در حمله احتمالی آینده این ها را باید بزنید
امیر حسین سلطان/تهران۳۴۶۰۶۶۱۱۱:۵۵:۱۱ ۱۴۰۳/۱/۳۰
شاید برای اولین بار باشد که من در الف خواننده مقاله ای درباره تجهیزات نظامی کشورمان هستم که نسبتا اطلاعات مفیدی را به مخاطب منتقل می کند و از ترس و بیم احتمالی ناآگاهانی همانند اینجانب می کاهد و تا حدود زیادی نسبت به آینده امیدوار می سازد. جا دارد به سهم خود از این بابت از نویسنده گرامی سپاسگزاری نمایم. «و من الله التوفیق»
ناشناس۳۴۶۱۱۵۵۲۱:۲۵:۵۱ ۱۴۰۳/۱/۳۰
ولی سردار حاجی زاده که گفت از سلاحهای قدیمی استفاده کردیم
ناشناس۳۴۶۰۷۹۲۱۴:۰۸:۴۱ ۱۴۰۳/۱/۳۰
امکان جنگ زمینی بین ایران و اسرائیل وجود ندارد و80درصد جنگ زمینی است 5درصد هم دریایی است و15درصد هوایی که آن هم 10درصد هواپیما و5 درصد موشکی یعنی سرجمع امکان 5درصد موشکی وجود دارد نه بیشتر البته جنگ اقتصادی و فرهنگی که بوده و خواهد بود...
ناشناس۳۴۶۰۸۰۸۱۴:۲۳:۱۷ ۱۴۰۳/۱/۳۰
صهیونیست ترسو هست. فقط زمانی میجنگد که صد در صد اطمینان داشته باشد آسیب نمیبیند. پس بنابراین تا میتوان باید آنها را از ایمن بودن نا مطمئن کرد. و این کاری بود که ایران عزیر انجام داد.
ناشناس۳۴۶۰۹۲۱۱۶:۳۴:۳۶ ۱۴۰۳/۱/۳۰
ایران بدنبال جنگ نیست.
ناشناس۳۴۶۱۳۵۲۰۲:۲۴:۳۵ ۱۴۰۳/۱/۳۱
ایران باید تکنولوژی وارد کشور نمایدتولید فعال بکند جوانان کشور را در کار تولیدی بگذارد صادرات غیر نفتی افزایش یابد ارز وارد کشور بشود تورم کم بشود .... ایران از نیروهای نیابتی در جنگ با اسراییل استفاده ند
ناشناس۳۴۶۱۴۰۷۰۷:۰۲:۲۳ ۱۴۰۳/۱/۳۱
در اصفهان چه خبر است ایا هواپیما های ما اسیب دیده
ماهشهر۳۴۶۲۱۴۰۱۰:۳۴:۱۶ ۱۴۰۳/۲/۱
داشتن یک بمب اتمی برای افزایش بازدارنگی کشور حق مسلم مردم است
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. این نامه دلسوزانه است؟!

 2. واکنش قوه قضائیه به شایعه ای درباره زیباکلام

 3. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 4. مقاومت بی‌مبنای طلافروشان در مقابل شفافیت/ دولت عدول نکند، مردم هم حمایت می‌کنند

 5. نامه روحانی به مردم ایران درباره دلایل رد صلاحیتش/ این دفاعیه‌ شخصی نیست، دفاع از جمهوریت نظام است

 6. امضای مردم گیلان پای طومار حمایت از طرح نور

 7. جریمه کشف حجاب ۴ و نیم میلیون تومان است

 8. نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 9. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 10. محکومیت ساداتی‌نژاد به حبس/ روایت خاندوزی از کاهش تورم/ شانس قالیباف برای ریاست مجلس دوازدهم چقدر است؟

 11. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 12. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 13. واکنش وزیر کشور به برخورد خشن برخی ماموران / نظر واعظی درباره نقاط ضعف و قوت دولت رئیسی

 14. واکنش روزنامه اصولگرا به زندانی‌شدن زیباکلام/ دستور اژه‌ای درباره پرونده چای دبش

 15. در آستانۀ سکولارشدنِ زیارت؟

 16. مأمور خاطی بازداشت شد

 17. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 18. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 19. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 20. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 21. صادق زیباکلام روانه زندان شد

 22. بزرگ‌نمایی مشکلات به ضرر کشور است

 23. حالا زمان مذاکره است

 24. راه سخت قالیباف/ پیشنهاد جالب شریعتمداری درباره واکنش به اسرائیل

 25. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. این نامه دلسوزانه است؟!

 2. واکنش قوه قضائیه به شایعه ای درباره زیباکلام

 3. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 4. نامه روحانی به مردم ایران درباره دلایل رد صلاحیتش/ این دفاعیه‌ شخصی نیست، دفاع از جمهوریت نظام است

 5. محکومیت ساداتی‌نژاد به حبس/ روایت خاندوزی از کاهش تورم/ شانس قالیباف برای ریاست مجلس دوازدهم چقدر است؟

 6. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 7. واکنش وزیر کشور به برخورد خشن برخی ماموران / نظر واعظی درباره نقاط ضعف و قوت دولت رئیسی

 8. واکنش روزنامه اصولگرا به زندانی‌شدن زیباکلام/ دستور اژه‌ای درباره پرونده چای دبش

 9. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 10. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 11. صادق زیباکلام روانه زندان شد

 12. حالا زمان مذاکره است

 13. راه سخت قالیباف/ پیشنهاد جالب شریعتمداری درباره واکنش به اسرائیل

 14. شنبه‌ای که تکلیف تعطیلی شنبه‌ها را روشن کند هنوز نرسیده است!

 15. سفیدشویی جنایت!

 16. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 17. تعیین تکلیف اسرائیل در حج امسال

 18. دستور محسنی اژه‌ای درباره پرونده‌های فولاد مبارکه و چای دبش

 19. آیت‌الله علم‌الهدی: ولایت مقدم بر عدالت است

 20. رحیم‌پور ازغدی: قبلا به شوخی می‌گفتند کاخ سفید را حسینیه می‌کنیم الان اما در حال رخ دادن است

 21. ترکیه ای که من دیدم! 

 22. مخالفت آیت‌الله سبحانی با تعطیلی شنبه

 23. آخرین تصمیم دولت برای حمایت از نهضت ملی مسکن

 24. برائت نامه محمدعلی رامین از پسرش یاسین و مهناز افشار

 25. حل يك ابرچالش نظام

آخرین عناوین