ولایتی: تصمیم اخیر اتحادیه اروپا، ناتو و آمریکا در مورد قفقاز جنوبی عملی نخواهد شد

  4030123075 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تاکید کرد: قفقاز جنوبی بخش مهمی از حریم امنیتی ایران می‌باشد که همواره از امنیت و استقلال و تمامیت ارضی تمام کشورهای این منطقه دفاع خواهد کرد و تصمیم اخیر اتحادیه اروپا، ناتو و آمریکا در بروکسل نیز به هیچ وجه عملی نخواهد شد.

ولایتی: تصمیم اخیر اتحادیه اروپا، ناتو و آمریکا در مورد قفقاز جنوبی عملی نخواهد شد

به گزارش ایسنا، علی اکبر ولایتی طی گفت‌وگویی با شبکه المیادین درباره طرح آمریکا برای قفقاز جنوبی اظهار داشت: طی روزهای اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا در قالب ناتو در بروکسل گردهم آمده و مصوبه جدیدی در رابطه با زمینه سازی یک طرح جدید تهاجم و دخالت نامشروع در منطقه قفقاز جنوبی به تصویب رسانیده‌اند و به صراحت اعلام کرده‌اند که می‌خواهند در این منطقه بسیار حساس از جهان دخالت کنند، ظاهرا هدف خود را کمک به ایجاد صلح اعلام کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در حالی که این نوع اقدامات حکایت از آن دارد که این مجموعه بد سابقه جز زمینه سازی برای ایجاد تشنج در نقاط حساس جهان و به دست آوردن بهانه برای حضور نظامی به قیمت از بین بردن امنیت و استقلال کشورهای آن منطقه هدف دیگری ندارد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: حساسیت منطقه قفقاز جنوبی بر کسی پوشیده نیست و سوابق تاریخی افتخار آمیز جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که از چندین قرن گذشته تاکنون همواره کشور ما یک رکن مهم در حفظ امنیت و صلح در این منطقه با حفظ حقوق و حساسیت‌های کشورهای منطقه بوده است.

ولایتی افزود: بنابراین، این طرح جدید و شکل گیری آن طراحی از قبل بوده است که به ابتکار آمریکا و کمک برخی از واسطه‌های منطقه پایه ریزی شده است. به این نکته باید توجه داشت که حدود ۲ سال قبل نیز کار و اقدامی در همین جهت با ظاهری متفاوت مطرح شد که در طی آن می‌خواستند به بهانه تسهیل ارتباطات بیشتر برای انتقال انرژی بین کشورهای این حوزه ظاهری آراسته و باطنی بسیار زیان بخش برای منطقه به وجود بیاورند. چون اجرای آن طرح زیان بخش موجب اختلالات مهم و راهبردی به ضرر ملت‌های منطقه می‌شد که از جمله آنها به هم خوردن مرزهای تاریخی کشورها و ایجاد اختلافات بین آنها می‌شد و بهانه‌ای به دست کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا می‌داد و روغنی بود بر آتش بین همسایگان که ریخته می‌شد و عملا بهانه رفع اختلافات، مقدمات حضور قدرتهای توسعه طلب غربی می‌گردید.

وی در ادامه اظهار داشت:  باید توجه داشت هدف آمریکایی‌ها به عنوان راس تصمیم گیر در ناتو این بود که از این طریق به بهانه دستیابی به منابع انرژی در دریای خزر و آسیای مرکزی، ناتو در جنوب روسیه و یا شمال ایران مستقر شود و این فرایند از ابتدا به واسطه هوشیاری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با اصل آن مخالفت شد و عملا کن لم یکن گردید. در ابتدای امر بعضی از موافقین منطقه‌ای این طرح از آن حمایت کردند ولی جمهوری اسلامی ایران با آن مخالفت کرد و تنها ایران بود که با تدبیر و انسجام عملی با اقتدار جلوی این طرح ایستاد. آنها می‌خواستند و می‌خواهند مشابه اقداماتی که در دریای بالتیک و اوکراین انجام دادند را در این معبر مهم شمال ایران و جنوب روسیه انجام دهند یعنی نفوذ وسیع و همه جانبه ناتو به سمت شرق را تکمیل نمایند. کم نیستند مراکز تحقیقاتی تصمیم سازی و تصمیم گیری که در خدمت منافع غیر مشروع غرب هستند و به خصوص پس از شکست این طرح نیت خود را آشکار کردند که همگی موید این مدعا بود. قرائن موجود حاکی از این است که راس کل خطیئه آمریکا است و سرمایه داران صلیبی–صهیونیستی حاکم در آن کشور به دنبال طرح مشخصی هستند و آن اینکه در شرایط جدید که قطب بندی بعد از جنگ دوم جهانی (سال ۱۹۴۵ –یالتا) و مدعای جهان تک قطبی به ریاست آمریکا (۱۹۹۱-بوش پدر) و چند قطبی سال ۱۹۹۹ توسط نماینده چین در سازمان ملل متحد مطرح گردید و ایجاد قطب جدید شرقی (چین-روسیه ژانویه ۲۰۲۲) توسط پوتین و شی جین پینگ اعلام شد و شکل گیری عملی اتحاد نو پدید کشورهای مقابله با غرب به صورت پیمان شانگهای و بریکس و به ویژه مجموعه مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی ایران و مشارکت کشورهای انقلابی غرب آسیا تسلط خود بر جهان را بازسازی نمودند. لذا اخیرا یکی از مسئولین ایالات متحده گفته بود که غرب باید آینده تامین انرژی خود را از انحصار راهبردی تنگه هرمز و دریای بالتیک بشکند و این جز از طریق قفقاز جنوبی میسر نخواهد بود. آقای پوتین زمانی چنین گفت که نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان همزمان با فروریختن دیوار برلین به مسئولین وقت شوروی (گورباچف-شواردنادزه) گفته بودند که ناتو یک سانت از این خظ فرضی توافق شده پس از جنگ سرد، جلوتر نخواهد آمد ولی دنیا شاهد بوده است در طی سالهای پس از فروپاشی شوروی، ناتو به عنوان پیمان نظامی فراگیر غرب با محوریت آمریکا، کشورهای اروپایی را یکی پس از دیگری به عضویت خود دراورد که از یک سو با تهدید ناتو و از سوی دیگر با تطمیع آنها در عضویت اتحادیه اروپا کم کم کشورهای بی طرف که هیچ دلیلی برای خصومت با روسیه نداشتند را به عضویت خود درآورد تا به اوکراین رسید و پوتین جلوی آنها ایستاد.

وی تصریح کرد: پس از درگیری جدی بین روسیه و غرب کم کم ناتو به بدیل دوم یعنی قفقاز جنوبی پرداخت و پوتین قبل از حادثه اوکراین گفته بود که مرزهای قفقاز جنوبی همان است که در زمان شوروی سابق ترسیم شده بود ولی کم کم تقابل شدید بین روسیه و غرب در اوکراین موجب شد که صراحت دولت روسیه در حفظ موقعیت قفقاز جنوبی کم رنگ شود و حتی در طی سال‌های گذشته کار به جایی رسید که در آمریکا و ترکیه گفته شد که تنها مخالف ایجاد دالان زنگه‌زور، ایران است.

ولایتی در بخش دیگری از گفت‌وگو با المیادین اظهار داشت: آری اینچنین بود که ایران با تدبیر و اقتدار لازم جلوی این توطئه بسیار بزرگ را گرفت. یکی از اساتید امور بین‌الملل دانشگاه تفلیس مدتی قبل بیان کرد که نگرانی این است که روسیه در قفقاز جنوبی ضعیف شود و ناتو همسایه ایران گردد . اکنون نیز اما تجربیات طولانی و ارزشمند ایران نشان می‌دهد که کشورهایی که نسبت به ایران طمع دارند اگر از در بیرون رانده شوند از پنجره داخل می شوند ولی به آنها می‌گوییم همانطور که در رابطه با گشودن دالان زنگه‌زور ایستادگی کردیم، در مقابل هر نوع طرح دیگری که نتیجه مشابه آن را داشته باشد خواهیم ایستاد و همچنان معتقدیم فرمول ۳ +۳ راه گشای مشکلات آینده قفقاز جنوبی است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با دو ملت آذربایجان و ارمنستان سابقه روابط طولانی و تاریخی دارد استقلال و حفظ تمامیت ارضی این دو کشور همسایه بسیار مهم می‌باشد.

وی تاکید کرد: به کشورهایی که هنوز ایران را نشناخته‌اند به صراحت گوشزد می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشور، سازمان و اتحادیه‌ای که قصد تجاوز به حریم امنیتی ایران را دارند اجازه این گونه تحرکات را نخواهد داد و با هوشیاری و اقتدار کامل از تمامیت ارضی و کیان کشور و حریم امنیتی خود دفاع می‌کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل افزود: قفقاز جنوبی بخش مهمی از حریم امنیتی ایران می‌باشد که همواره از امنیت و استقلال و تمامیت ارضی تمام کشورهای این منطقه دفاع خواهد کرد و این تصمیم اخیر اتحادیه اروپا ناتو و آمریکا در بروکسل نیز به هیچ وجه عملی نخواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۵۲۱۸۹۱۰:۳۲:۵۳ ۱۴۰۳/۱/۲۴
عملیات مشابه کنید
سلدوزلو۳۴۵۲۴۴۴۱۳:۴۵:۲۰ ۱۴۰۳/۱/۲۴
اگر پاشینیان بخواهد به اینا راه بده وناتو رو بیاره که خواهد آورد شما می خواهید چکار کنید چجوری جلوشو بگیرید شواهد نشان میده که قفقار جنوبی داره هم از دست ما خارج می شه ازدست روسیه که خارج شده به نظر من قفقاز اگر دسته تورکهاباشه امنیتش بیشتر تا دست یحودیان وانگلیس وفرانسه.......باشد باز خود دانید.
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 2. حماس با دمپایی، اسیر اسرائیلی می‌گیرد

 3. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 4. مقتدی صدر: سکوت بس است، سفیر آمریکا را اخراج کنید!

 5. "محسن هاشمی" کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 6. کافه سگ‌ها پلمب شد

 7. قالیباف مجدد بر کرسی ریاست مجلس نشست

 8. حسین شریعتمداری: آن روز دیده بودم این فتنه‌ها که برخاست

 9. توضیحات مدیرعامل اسبق بهشت زهرا درباره کفن ۲.۵ میلیونی

 10. اوباش عامل درگیری در بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان دستگیر شدند

 11. معترضان در استانبول کنسولگری رژیم صهیونیستی را به آتش کشاندند

 12. هاشمی: در اخبار دیدم که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌ام

 13. خاندوزی: ایران به رشد اقتصادی پایدار رسیده است

 14. اعتراف مهم بایدن در مورد ایران

 15. گردشگر آلمانی از اهرام ثلاثه مصر بالا رفت

 16. انصاری: حسن خمینی تصمیمی برای کاندیداتوری در انتخابات ندارد

 17. فعلا امکان تک نرخی کردن ارز وجود ندارد/ فاصله بین نرخ های ارز باید به حداقل برسد

 18. هرگونه خدمت به اتباع خارجی مجاز، منوط به داشتن بیمه درمان و حوادث است

 19. نتانیاهو: حمله به اردوگاه آوارگان رفح «اشتباه غم‌انگیزی» بود

 20. آمریکا: به فشار برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهیم

 21. بزرگراه بعثت و خیابان پاستور شرقی به نام شهید رییسی نامگذاری شد

 22. واکنش آمریکا به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی درباره ایران

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 3. سردار رادان: رسیدگی به وضعیت حجاب مطالبه مردمی بود

 4. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 5. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 6. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 7. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 8. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 9. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 10. همه چیز برای فروش !

 11. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 12. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 13. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 14. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 18. حماس با دمپایی، اسیر اسرائیلی می‌گیرد

 19. او این چنین جاودانه شد

 20. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 21. فرانکنشتاین خاورمیانه!

 22. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 23. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 24. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 25. مقتدی صدر: سکوت بس است، سفیر آمریکا را اخراج کنید!

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 2. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 3. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 4. همه چیز برای فروش !

 5. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 6. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 7. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 9. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 10. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 11. او این چنین جاودانه شد

 12. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 13. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 14. "محسن هاشمی" کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 15. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 16. صدای پرقدرت صداقت 

 17. تردید علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 

 18. آنچه دشمن درباره "شهیدِ جمهور" نمی فهمد

 19. قالیباف مجدد بر کرسی ریاست مجلس نشست

 20. اظهارات «آذری‌جهرمی» درباره ورود خود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری

 21. بازگشت دوباره سعید جلیلی به میدان انتخابات/ روایت باهنر از پوست‌اندازی گروه‌های سیاسی

 22. پاسخ طحان نظیف به شائبه‌ پایان ریاست مجلس قالیباف/ واکنش سردار کوثری به ادعای وضعیت مبهم محافظ رئیس جمهور

 23. دعوت خاتمی از چهره‌های اصلاح‌طلب به کاندیداتوری

 24. حسین شریعتمداری: آن روز دیده بودم این فتنه‌ها که برخاست

 25. مهرعلیزاده: آقای رئیسی حلالم کن

آخرین عناوین