هشدار به تهرانی‌ها؛ از لمس این نوع درختان خودداری کنند

  4030122118

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران گفت: شهروندان از لمس درختان با تنه‌ سفید خودداری کنند.

 

به گزارش خبرآنلاین ،علی محمد مختاری؛ مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران اظهار کرد: در حال حاضر حجم بالای آلاینده‌های محیطی و روند رو به رشد تغییر در اقلیم و اکوسیستم به دلیل مصرف بی‌رویه سموم و استفاده نامناسب از منابع زیست محیطی در سنوات قبل حیات شهرهای بزرگ را تهدید می‌کند.

تسنیم در خبری نوشت:وی افزود: سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در راستای حفاظت از محیط زیست و درختان در برابر آفات و بیماری‌های موجود، اقدام به انجام مدیریت تلفیقی با آفات و بیماری‌ها(IPM) کرده که رویکرد گسترده‌ای است با این تعریف، در نظر گرفتن دقیق تمام تکنیک‌های موجود کنترل آفات و به‌کارگیری روش‌های مناسب با یکدیگر که مانع از توسعه جمعیت آفات می‌شود و آفت کش‌ها و سایر مداخلات را در سطوحی نگه می‌دارد که توجیه اقتصادی داشته باشد و مخاطرات محیط زیستی را کاهش داده یا به حداقل برساند. مبارزه تلفیقی بر رشد یک محصول سالم با کمترین اختلال ممکن در اکوسیستم‌های کشاورزی تاکید دارد و مکانیسم‌های طبیعی کنترل آفات را تشویق می‌کند.

مختاری تصریح کرد: اصول کلی مبارزه تلفیقی با آفات عبارت است از، سطح قابل قبول آفات، کارهای پیشگیرانه، نظارت و پایش مستمر، کنترل مکانیکی، کنترل بیولوژیکی و همچنین مدیریت استفاده از سموم.

هشدار به تهرانی‌ها؛ شهروندان از لمس این نوع درختان خودداری کنند

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: کلان شهر تهران در راستای حفاظت از محیط زیست، بیش از دو دهه است که استفاده از سموم ماندگار را ممنوع و مقابله با آفات و بیماری‌ها تنها از طریق مبارزه تلفیقی و مکانیکی و بیولوژیکی انجام می‌پذیرد و به صورت نادر در موارد حساس از سموم گیاهی استفاده می‌شود که برای عموم شهروندان و محیط زیست مضر نباشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات در راستای پیشگیری و کنترل آفات به ویژه آفات چوبخوار و پوستخوار (مثلا روی پایه‌های نارون و کاج)، آفات خاکزی (انواع کنه) اجرای عملیات باندینگ درختان است، ادامه داد: تنه درختان به علت داشتن شیارها و برجستگی‌ها و ترک‌ها محل خوبی برای زمستان‌گذرانی آفات و قارچ‌هاست. علاوه بر اینکه در برخی مکان‌ها خود شدت آفات نیز باعث ایجاد آسیب به تنه درختان و سوختگی آن می‌شود. ایجاد یک لایه محافظ بر روی تنه درختان، به صورت اصولی و علمی می‌تواند روش پیشگیرانه در راستای حفاظت از درخت باشد.

وی با بیان اینکه عملیات باندینگ معمولا در اواخر فصل زمستان و ابتدای بهار انجام می‌شود، اظهار کرد: مواد مورد استفاده در باندینگ مشتمل بر قارچ کش، آفت کش،چسب گیاهی بی ضرر برای درختان(مانند لاتکس)،موارد نگهدارنده(همانند پودر کائولن) است که باید غلظتش طوری باشد که فرچه به صورت روان حرکت کند (نه خیلی غلیظ و نه خیلی رقیق) طوری که خلل و فرج تنه را بپوشاند.

مختاری ادامه داد: با توجه به اینکه رنگ سیاه عاملی برای جذب حرارت گرمایی و بالا رفتن دمای درخت است، توصیه نشده و از رنگ روشن استفاده می‌شود تا اشعه مضر ماورای بنفش را نیز منعکس نماید( تغییر رنگ گاهاً براساس میزبانی حشره آفت نیز انتخاب خواهد شد). لازم به ذکر است رنگ ایجاد شده بر روی تنه درختان نشانی از کنترل و نظارت بر وضعیت درختان از سوی سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران و اطلاع‌رسانی به شهروندان است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران گفت: یکی دو روز قبل از باندینگ می‌بایست تنه درختان کاملا آبشویی شده و عاری از هرگونه عامل مزاحم باشد. (آبشویی یکی دیگر از روش‌های پیشگیرانه است که سبب می‌شود آلاینده‌ها و هر گونه قارچ و تخم حشرات به صورت کاملا بی ضرر از روی سطح گیاه شسته شود).پس از پاک کردن تنه و ترکیب مواد، عملیات در ارتفاع ۱ تا ۲ متر انجام می‌پذیرد. مناسب ترین فاصله با توجه به ارتفاع حرکتی آفت از طوقه به سمت سرشاخه ها ۱/۵ متر است( اگر در محیطی امکان آفتاب سوختگی تنه وجود داشته باشد، ایجاد پوشش تا ارتفاع ۲ متر هم ادامه خواهد یافت).

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. مقاومت بی‌مبنای طلافروشان در مقابل شفافیت/ دولت عدول نکند، مردم هم حمایت می‌کنند

 3. حالا زمان مذاکره است

 4. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 5. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 7. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 8. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 9. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 10. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 11. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 12. واکنش وزیر کشور به برخورد خشن برخی ماموران / نظر واعظی درباره نقاط ضعف و قوت دولت رئیسی

 13. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 14. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 15. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 16. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 17. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 18. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 19. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 20. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 21. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 22. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 23. تعطیلی روز شنبه مانعی ندارد

 24. سخت، اما گذرا...

 25. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

آخرین عناوین