بن‌بست مذاکرات آتش‌بس غزه با کارشکنی‌ صهیونیست‌ها

  4030109040

یک منبع آگاه از فضای مذاکرات غیرمستقیم حماس و رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیلی‌ها مانع اصلی توافق هستند و مشخصا شخص نتانیاهو نمی‌خواهد توافقی که منجر به توقف تجاوزات علیه غزه شود، به دست آید.

 بن‌بست مذاکرات آتش‌بس غزه با کارشکنی‌ صهیونیست‌ها

به گزارش تسنیم، درحالی که در سایه کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی تاکنون هیچ یک از مذاکرات برای آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا به نتیجه نرسیده است، یک منبع آگاه از این مذاکرات غیرمستقیم میان حماس و رژیم اشغالگر اعلام کرد، بیانیه‌ای که جنبش حماس روز دوشنبه درباره مذاکرات منتشر کرد نشان می‌دهد که اسرائیلی‌ها هیچ یک از خواسته‌های اصلی ملت فلسطین و مقاومت را نپذیرفته‌اند.

این منبع در گفت‌وگو با الجزیره اظهار داشت که میانجی‌ها پاسخ منفی از اسرائیل دریافت کردند و بر اساس این پاسخ، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال توافقی نیست که منجر به توقف تجاوزات علیه غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق خود در شمال این منطقه شود.

به گفته این منبع، اسرائیل همچنان به مانور و بازی‌های خود در معامله تبادل اسرا هم ادامه می‌دهد و اعلام کرده که در ازای هر نظامی زن اسرائیلی، تنها 10 اسیر فلسطینی را آزاد می‌کند و همچنین لیست اسرایی که باید آزاد شوند را هم اسرائیل تعیین می‌کند. این درحالی است که درخواست حماس آزادی 50 اسیر فلسطینی بود که 30 نفر از آنها احکام سنگین دارند و 20 نفر هم محکوم به حبس ابد هستند و حماس نام آنها را تعیین می‌کند.

منبع مذکور تصریح کرد که اسرائیل همچنین از حماس خواسته تا 40 غیرنظامی اسرائیلی از جمله زنان و کودکان و افراد مسن و بیماران را در مرحله اول آزاد کند و همچنین اگر تعدادی از این افراد زنده نباشند باید با گروهی از نظامیان جایگزین شوند. اما حماس این درخواست اسرائیلی‌ها را رد و تاکید کرد که چنین چیزی با چارچوب توافق پاریس 1 و 2 مغایرت دارد.

این منبع تاکید کرد که حماس به جای تعیین تعداد اسرا، بر معادله تبادل هر دسته از اسرا تکیه کرده است، زیرا با ادامه جنگ تعداد بیشتری از اسرای صهیونیست کشته می‌شوند و تعداد آنها کاهش می‌یابد. درواقع رهبری حماس به این نتیجه رسیده که ادامه تبادل کارت‌ها فایده‌ای ندارد؛ زیرا نتانیاهو همچنان به تعلل ادامه می‌دهد و نمی‌خواهد به توافق خاصی دست پیدا کند.

 یک منبع آگاه دیگر در این زمینه گزارش داد که نقطه اختلاف اصلی در مذاکرات مربوط به بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه است. البته رسیدن به توافق در این موضوع امکان پذیر است اما هیئت مذاکره کننده اسرائیلی اجازه چنین کاری را ندارد.

این درحالی است که جنبش حماس برای شفاف‌سازی دوباره موضع خود با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که ما به همه خواسته‌های خود مبنی بر برقراری آتش‌بس جامع و دائمی، خروج نیروهای اشغالگر از نوار غزه، بازگشت آوارگان به مناطق خود و انجام یک معامله دقیق و جدی برای تبادل اسرا پایبندیم.

منابع وابسته به مقاومت هم اعلام کردند که اسرائیل در مذاکرات نه به آتش‌بس اشاره می‌کند و نه پیشنهاد روشنی در خصوص عقب‌نشینی نیروهای خود از مناطق شلوغ غزه ارائه داده است. در واقع اشغالگران به دنبال تثبیت حضور خود در شمال و مرکز و شرق و جنوب نوار غزه هستند. اما موضع حماس بر خروج کامل اسرائیل از نوار غزه است.

یک منبع وابسته به حماس هم در گفت‌وگو با الجزیره، ادعای رسانه‌های صهیونیستی مبنی بر ارائه امتیازات و راه‌حل‌ها به جنبش حماس را تکذیب و اعلام کرد که این ادعاها تبلیغاتی سیاه و ناامیدانه با هدف سرپوش گذاشتن بر کارشکنی‌های کابینه صهیونیستی و فرار از مسئولیت شکست مذاکرات در برابر خانواده‌های اسرای اسرائیلی است.

این منبع تأکید کرد که حماس موضع خود را روشن کرده و هرگز از آن عقب‌نشینی نمی‌کند و تا زمانی که تجاوزات اشغالگران علیه غزه و محاصره این منطقه ادامه داشته باشد هیچ معامله‌ای برای تبادل اسرا انجام نخواهد شد.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 2. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 3. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 4. دولت و مردم تا دیر نشده کاری کنند...

 5. دقیقا چه زمانی آمریکا خواست با ایران توافق کند؟!

 6. این آمار معنادار را دریابیم!

 7. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

 8. انتقاد رسانه اصولگرا از اهانت به ظریف در حاشیه نمازجمعه / چرا برخی اعضای شورای شهر منتقد زاکانی شده‌اند؟

 9. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 10. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 11. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

 12. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

 13. قالیباف: باید دغدغه‌ ۱۴ میلیون نفری که به پزشکیان رای ندادند لحاظ شود

 14. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

 15. چرا نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب برگزار نشد؟

 16. یک سیلی سخت دیگر به صهیونیست ها

 17. سرگردانی اضطراب آفرین !

 18. آشی که نباید خیلی شور شود!

 19. زاکانی: انتقادات نادرست است

 20. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

 21. افزایش تولید شیر و گوشت دام سنگین در کشور دردولت رئیسی+نمودار

 22. بهادری جهرمی: یکی دیگر از ثمرات دیپلماسی شهید رئیسی به بار نشست

 23. FATF مانع کار ما نیست/ فردا اولین قطار از ایران به چین می‌رود

 24. ظریف اعضای «شورای راهبری انتخاب اعضا کابینه» را اعلام کرد

 25. ظریف: کابینه ائتلافی نیست، وحدت ملی است

آخرین عناوین