واکنش یک حقوقدان به اظهارات بازپرس پرونده تتلو

  4021226019 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک وکیل دادگستری به اظهارات بازپرس پرونده امیر تتلو واکنش نشان داد.

واکنش یک حقوقدان به اظهارات بازپرس پرونده تتلو

رسول کوهپایه زاده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اظهارات بازپرس پرونده امیرحسین مقصودلو مشهور به تتلو که اینطور عنوان شده «تتلو توبه نامه نوشته و گفته از اعمال و رفتارش پشیمان است و دوست دارد، مثل خیلی از جوان‌ها ازدواج کند و  خانواده تشکیل دهد، بچه بیاورد و موسیقی را به شیوه درستش ادامه دهد»، گفت: به عنوان وکیل دادگستری که عهده دار وکالت پرونده‌های قضایی متعدد مشابهی بوده است، یکی از اصول بنیادین دادرسی عادلانه کیفری که در قانون اساسی و قانون آیین دادرسی کیفری و قواعد فقهی مورد تاکید قرار گرفته است اصل تساوی مجازات‌ها است؛ بدین معنی که مجرمینی که در شرایط نشابه مرتکب جرم مشابه شده اند باید مجازات مساوی در حق ایشان اعمال شود. 

وی افزود: ماده ۲ قانون آیین دادرسی کیفری بیان می‌دارد قواعد دادرسی کیفری باید نسبت به اشخاصی که در شرایط مساوی به سبب ارتکاب جرایم مشابه تحت تعقیب قرار میگیرند به صورت یکسان اعمال شود. همچنین مطابق بند اصل ۳ قانون اساسی حاکمیت موظف به رفع تبعیضات ناروا برای همگان است.  اصول ۱۹ و ۲۰ و ذیل اصل ۱۷۰قانون اساسی نیز تساوی همگان در برابر قانون را مورد تاکید قرار می‌دهد.

کوهپایه زاده ادامه داد: در خصوص تتلو در وهله اول به عنوان وکیل دادگستری از اینکه در کیفرخواست ایشان عنوان اتهامی افساد فی الارض و متعاقباً درخواست مجازات اعدام وجود ندارد، خوشحالم و از اینکه اظهار ندامت و توبه ایشان هم مورد توجه قرار گرفته و مرجع قضایی با تاکید بر رافت اسلامی و عنایت به جنبه اصلاحی و  بازگشت پذیری مجرم به جامعه به  شکل کم سابقه‌ای، بازپرس پرونده قبل از صدور رای این مطالب را رسانه‌ای کرده است؛  باز هم موجب مسرت است و  جامعه وکالت از آن استقبال می‌کند.

وی افزود: نکته بسیار مهم و حائز اهمیت این است که این رویکرد باید با اصل مسلم و بنیادین تساوی مجازات‌ها نسبت به سایر مجرمان در وضعیت مشابه با عملکرد مشابه و جرایم مشابه نیز اعمال شود.عدالت قضایی و اصول بنیادین دادرسی عادلانه کیفری و حکمت حکمرانی اجازه نمیدهد در این خصوص سلیقه‌ای و  تبعیض آمیز و جهت دار عمل شود.  سیاست جنایی اسلامی باید به سویه  نسبت به مجرمان مشابه اعلام و اعمال شود.

کوهپایه زاده با اشاره به اینکه وکیل میلاد حاتمی‌ است، گفت: با یک جستجوی ساده در فضای مجازی وبررسی در فضای حقیقی و  مقایسه اظهارات و اقدامات و  افعال و ویدیوهای منتسب به آقای تتلو و موکل مشخص می‌گردد تعداد مخاطبین و فالورها و گستردگی و فراگیری و آثار و پیامدهای افعال ایشان وصف مجرمانه و تکثر و تعدد اعمال خلاف قانون  منتسب به هر دوی این افراد، اساساً با هم قابل مقایسه نیست و این در حالیست که خوشبختانه کیفرخواست اتهام افساد فی الارض را متوجه تتلو ندانسته ولی متاسفانه در خصوص  اقای میلاد حاتمی موکلم که به مرتب اقدامات او از تمام ابعاد خفیف تر از اقای تتلو بوده است اتهام افساد فی الارض در  کیفرخواست او درج می‌شود. 

این وکیل دادگستری افزود: نکته مهم در راستای اصل بنیادین تساوی مجازات ها این است که موکلم بارها توبه نامه نوشته و دختر ۵ ساله او  چشم انتظار بازگشت پدر است. موکلم  در مرحله تحقیقات همکاری بسیار گسترده‌ای با بازپرس و ضابط پرونده داشته است به گونه‌ای که در انتهای کیفرخواست به همین دلیل او را مستحق تخفیف در مجازات دانسته‌اند اما بازپرس محترم پرونده هیچ گاه این موضوعات را رسانه ای نکرد. بلکه برعکس در زمان تحقیقات باتوجه به محرمانه بودن امر تحقیقات و علی رغم این موضوع بر خلاف قوانین و مقررات موضوعه،  اظهارات گزینشی از موکل از رسانه ملی پخش شد که همان موقع با اعتراض من به عنوان وکیل مدافع او روبرو شد. موکلم تنها سرپرست مادر و خواهر خود است اما در زمان برگزاری جلسات دادگاه مادر و خواهر موکلم اجازه حضور نداشتند و عکاسی هم آن موقع آنجا حضور نداشت و عکسی هم از او در  خبرها و خبرگزاری‌ها و فضای مجازی منتشر نشد.

وی گفت: به عنوان وکیل دادگستری از اینکه شخصی از تاسیسات ارفاقی قانونی بهره مند شود و توبه او مورد توجه و پذیرش واقع شود و سیاست قضایی معطوف به اصلاح و بازگشت و جامعه پذیری محکوم شود، بسیار خوشحالم؛ اما برای حفظ شان و جایگاه والای دستگاه قضایی تاکید بر بر بی طرفی و عدالت محوری آن، این مهم باید با رعایت اصل تساوی مجازات و مطابق قوانین و مقررات نشبت به سایر مجرمین با جرایم مشابه و در وضعیت مشابه اعمال شود.

دیدگاه کاربران

حمید۳۴۲۴۸۶۶۱۰:۳۹:۰۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
واقعا به نکات درستی اشاره کردند.
حرف حساب۳۴۲۴۸۹۲۱۱:۰۷:۰۶ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
جناب این کارشناس حقوقی به این نکته مهم اشاره نکردند که این متهم خودش با پای خودش رو به مراجع ایران معرفی کردند و این خودش یک قرینه برای اثبات اینکه توبه اعلامی میتونه درست باشه ولی شخصی که بازداشت شده چاره ای جز اعلام توبه نداره این دو با هم فرق داره
ناشناس۳۴۲۵۳۲۰۱۹:۳۵:۰۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
تتلو خودش رو معرفی کرده؟!!!!!!
ناشناس۳۴۲۵۳۲۳۱۹:۳۶:۱۳ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
متهمی که خودش را معرفی کند ممکن است شامل تخفیف مجازات شود..
ناشناس۳۴۲۵۳۴۳۲۰:۲۵:۴۳ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
با پای خودش چیه ؟!!!! ایشون در ترکیه جرمش این قدر سنگین بود که امیدی برای رهایی نداشت و جای دیگه هم نمی تونست فرار کنه
ناشناس۳۴۲۵۵۶۳۰۲:۵۷:۰۷ ۱۴۰۲/۱۲/۲۷
تتلو جنایت کاره
ناشناس۳۴۲۴۹۱۵۱۱:۲۸:۳۷ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
قبلا هم توبه کرده بوده اما در نه دادگاه!
ج.ح۳۴۲۵۰۰۱۱۲:۵۱:۲۷ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
سلام ایشان کاملا درست می‌فرمایند و این اصل تساوی با کمال تاسف وجود نداره.
ناشناس۳۴۲۵۱۹۵۱۶:۰۲:۴۶ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
تتلو باید مجازات شود تا درس عبرت سایرین شود
ناشناس۳۴۲۵۸۸۷۱۲:۲۰:۵۱ ۱۴۰۲/۱۲/۲۷
تتلو باید مجازات شود چون افراد زیر سن را آزار داده، چون بار ها به گروه های مختلف توهین سخیف کرده، و اساسا بابت جرم انجام داده مجازات بشه و در حد جرم انجام داده، هیچ انسانی برای درس عبرت یا زهر چشم گرفتن نباید مجازات شود!
ناشناس۳۴۲۵۲۰۴۱۶:۱۲:۲۴ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
در گفته های جناب وکیل هم باید تامل کرد
شهروند۳۴۲۵۲۲۹۱۶:۴۰:۰۳ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
با سلام من به عنوان کسی که کارشناسی ارشد جرم شناسی دارد از رأفت بی مورد در خصوص آقای تتلو تعجب نمودم و اقناع نشدم
ناشناس۳۴۲۵۲۶۱۱۷:۳۹:۲۴ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
این پسر را بازی های سیاسی اصلاح طلبان به این روز دراورد این عاشقان قدرت شیفتگان فرهنگ غرب خیلی از هنرمندان را که به همفکرشان نبوده و نیستند مورد تهاجم در فضای مجازی قرار دادند یکی هم همین پسر بود و با خواست خود به کشور آمده و واقعا کشورش را دوست دارد و تحت تأثیر مواد مخدر و الکل بوده و از او بدتر دختران و خانواده های آنان هم هستند که خود را در اختیار او گذاشتند او مفسد فی الارض نیست بیمار است باید درمان و از شاکیان رضایت بگیرد و با رأفت با او رفتار شود
ناشناس۳۴۲۵۴۵۰۲۳:۰۰:۲۷ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
اللهم الشف مرضانا هم تتلو و هم حامیان ایشان را
محسن۳۴۲۵۳۹۰۲۱:۳۵:۲۰ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
این وکیل محترم بر چه اساسی، بخشودگی تتلو را رضایتبخش می داند؟ فقط با این هدف که برای موکل ایشان نیز حکم مشابهی صادر گردد؟ یعنی واقعا تتلو با این همه آسیبی که به مردم و جامعه زد، نباید مجازات شود؟ این چه عدالتی است؟ آیا مصحلت حکم کرده که به خاطر طرفداران زیادی که دارد اگر مطابق جرم، مجازات شود بازخورد اجتماعی زیادی خواهد داشت و هزینه بر خواهد بود؟ چه بگوییم!
ناشناس۳۴۲۵۴۷۷۲۳:۵۳:۰۵ ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
خدا از تقصیرات بگذرد
ناشناس۳۴۲۶۳۳۰۱۸:۱۱:۱۵ ۱۴۰۲/۱۲/۲۷
خود تتلو یا همان مقصودی تنها بیمار نیست برخی طرفدارانش از خودش بیمارترند
عاطفه۳۴۲۶۳۳۳۱۸:۲۰:۱۴ ۱۴۰۲/۱۲/۲۷
سنت وروشی که آقای تتلودربین نوجوانان وجوانان به یادگارگذاشت ...عادی کردن الفاظ زشت ومستهجن ...خالکوبی ...وآهنگ ها ی مبتذل که الگوی جوانان شد...آیا واقعا قابل بخشایش است ...
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 14. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 15. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 16. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 17. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 18. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 19. او این چنین جاودانه شد

 20. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 21. سخت، اما گذرا...

 22. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 23. خاری در چشم دشمنان

 24. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین