روایت نیویورک‌تایمز از اختلافات عمیق آلمان و فرانسه درباره اوکراین

  4021219106

نشریه آمریکایی با اشاره به اینکه اختلافات میان رهبران آلمان و فرانسه در روزهای اخیر بیش از پیش نمود پیدا کرده است، نوشت این ۲ مقام غربی هرگز روابط خوبی با یکدیگر نداشته‌اند.

روایت نیویورک‌تایمز از اختلافات عمیق آلمان و فرانسه درباره اوکراین
به گزارش ایسنا، دیدار «اولاف شولتس» صدر اعظم آلمان با «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه در چهارم ژوئیه ۲۰۲۲ در پاریس که قرار بود با هدف تقویت روابط شخصی آن‌ها برگزار شود، ناشخوایند پیش رفت و ماکرون در پایان این دیدار به آرامی به یک فرد معتمد می‌گوید: «کار آسانی در پیش رو نداریم.»

روزنامه نیویورک‌تایمز با اشاره به اینکه دشوار بودن تعاملات بین شولتس و ماکرون مساله‌ای پنهانی نبوده، تصریح داشته است: «در روزهای اخیر توهین‌های آن‌ها به هم به سختی قابل پوشاندن است و نشان دهنده وجود اختلافات عمیق‌تری بین آن‌ها از جمله بر سر اوکراین، چگونگی رویارویی و مهار روسیه تهاجمی و نحوه مدیریت تعامل با آمریکاست که فضای آن هر چه بیشتر قطبی می‌شود.»

ماکرون اواسط اسفند ماه در جریان سفر به شهر پراگ بار دیگر نخواست حضور سربازان غربی در اوکراین را رد کند؛ این پیشنهاد او باعث غافلگیری متحدان غربی که به دنبال اجتناب از تقابل مستقیم با روسیه هستند، شد. در این میان آلمان واکنش منفی ویژه‌ای را داشت که پاسخ متقابل ماکرون را در پی داشت.

ماکرون در یک سخنرانی گفت: «اروپا آشکارا با زمانی مواجه شده که لازم است بزدل نباشد.» برلین اما این صحبت ماکرون را بر نتافته و توهینی به تاریخ پس از جنگ و تجربه وحشت نازیسم تلقی کرد.

«بوریس پیستوریوس» وزیر دفاع آلمان پاسخ داد: «دست کم از نقطه نظر شخصی من، ما واقعا نیازی به بحث درباره استقرار سرباز در میدان جنگ و یا به دست آوردن شجاعت بیشتر یا کمتر برای این کار نداریم.»

 

روایت نیویورک‌تایمز از اختلافات عمیق آلمان و فرانسه درباره اوکراین
ماکرون و شولتس در کنفرانس پاریس درباره اوکراین

 

نیویورک‌تایمز نوشت «روابط فرانسه و آلمان بر مبنای «آشتی ضروری بر اساس سرنوشت تاریخی، از سال ۱۹۴۵ و پایان جنگ جهانی دوم ایجاد شد اما به نظر می‌رسد در این مقطع ملتهب کنونی که با یک جنگ اروپایی و بی اطمینانی نسبت به تعهد آمریکا در آینده به اروپا همراه شده، این پیوند متزلزل شده است.»

رسانه نزدیک به دموکرات‌ها در ادامه این مطلب تصریح می‌کند: «به ندرت در بطن اروپا یک چنین کدورت بدی وجود داشته است. ماکرون و شولتس از این که اتحاد را در هدف و رهبری اروپا و تعهد به مقاومت در برابر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به نمایش بگذارند فاصله زیادی دارند و حالا دچار اختلاف بر سر این شده‌اند که کدام کشور واقعا به اوکراین بیشترین کمک را می‌کند. تنش‌های اخیر آن‌ها بازتاب دهنده سبک‌های شخصیتی مغایر و منافع ملی متعارضی است که تحت تاثیر سیاست‌های داخلی قرار دارد.»

این روزنامه آمریکایی در ادامه تصریح می‌کند، پاسخ‌های ماکرون و شولتس به حمله روسیه به اوکراین یکی از محورهای تنش در روابط ۲ رهبر بوده است.

ماکرون در تابستان ۲۰۲۲ به صحبت درباره تحقیر نکردن روسیه و ایجاد یک نظم امنیتی اروپایی که شامل مسکو باشد پرداخته بود اما بعد از جنگ اوکراین دیدگاه‌هایش را تغییر داده است.

نیویورک‌تایمز خاطرنشان می‌کند، ماکرون در پاسخ به پیشروی‌های روسیه در اوکراین و کاهش مهمات در انبارهای این کشور حالا به صورت علنی از «خطر مسکو برای اروپا» به ویژه با قوی شدن احتمال شروع یک دور دیگر ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا صحبت می‌کند.

 

روایت نیویورک‌تایمز از اختلافات عمیق آلمان و فرانسه درباره اوکراین
نظامیان اوکراین

 

این روزنامه آمریکایی می‌نویسد: «ماکرون با اینکه یک محرک باشد راحت است. او خودش را به عنوان کسی می‌بیند که تفکر تنبل‌ها را مختل می‌کند و این را می‌توان در صحبت او درباره اینکه اعزام سربازان غربی به اوکراین را نباید رد کرد، به صورت آشکار دید. این تابو شکنی ماکرون باعث خشم شولتس شد؛ شولتسی که ماکرون او را یک فرد بیش از حد محتاط و متکی به آمریکایی که دیگر نمی‌خواهد بیش از حد پولهایش را صرف اوکراین کند، می‌بیند.

ماکرون بر این باور است که وضع محدودیت‌های سفت و سخت برای پاسخ نظامی غرب به اوکراین به پوتین یک چک سفید امضا می‌دهد و فکر می‌کند شولتس کاملا اهمیت تعهد کامل اروپا را به یک موضع دفاعی متحد که برای تقابلی چند ساله با مسکو لازم است، درک نمی‌کند.»

شولتس نیز متقابلا نگران تقابل مستقیم با روسیه است حتی با وجود آنکه آلمان کمک‌های نظامی و مالی بیشتر از فرانسه در اختیار اوکراین قرار داد و این نشان دهنده وحشت آلمان بعد از جنگ جهانی دوم از بروز هر نشانه کوچکی از نظامی‌گری است.

این روزنامه آمریکایی تصریح می‌کند: «آلمان از بابت پاسخ‌ دسته جمعی اروپا به روسیه مردد بوده و فکر می‌کند عبارت آناتومی استراتژیک اروپا که مورد علاقه ماکرون است بیش از حد رادیکال است. ماکرون ماه گذشته میلادی گفت شکست دادن روسیه باید هدف غرب باشد و از گفتن فرمول ارجح آلمان یعنی اینکه روسیه نباید در اوکراین پیروز شود خودداری کرده است.»

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 14. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 15. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 18. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 19. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 20. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 21. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 22. سخت، اما گذرا...

 23. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 24. خاری در چشم دشمنان

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین