طلایی‌نیک: برنامه وزارت دفاع برای ساخت شناورهای تا ۱۰هزار تن/ ادعای ایرانی بودن تسلیحات یمن برای گرفتن غرامت است

  4021201038 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی وزارت دفاع در باره برخی ادعاها در مورد ایرانی بودن تسلیحات یمنی گفت: توانمندی ملت و نیروهای مسلح یمن، بومی و داخلی است و در واقع برای گرفتن غرامت است که برخی کشورهای غربی مطالبی در مورد ایرانی بودن این تسلیحات مطرح می‌کنند.

طلایی‌نیک: برنامه وزارت دفاع برای ساخت شناورهای تا ۱۰هزار تن/ ادعای ایرانی بودن تسلیحات یمن برای گرفتن غرامت است

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار رضا طلایی‌نیک سخنگوی وزارت دفاع صبح امروز در نشست خبری طی سخنانی اظهار داشت: در ماه‌های اخیر در فرآیند جذب همکاران جدید به وزارت دفاع بیش از 200 جوان‌ نخبه به وزارت دفاع پیوستند.

وی‌ با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن افزود: در ماهی که گذشت بزرگترین رویداد حماسه حضور مردم در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بود که این حضور اقتدار آفرین پیامدهای روشن و اثربخشی داشت. یکی از پیامدهای حضور گسترده مردم، عمق و ماهیت مردمی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را نشان داد.

طلایی نیک ادامه داد: یکی از پیام‌های حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن این است که با وجود تحولات گوناگون در منطقه و اقدامات تروریستی و ناامن سازی که در مقاطع گوناگون در حال اتفاق افتادن است، ملت ایران در خنثی کردن تهدیدات نقش بی بدیل خود را نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت دفاع عنوان کرد: تجربه نشان داده است که انتخابات در ایران قدرت‌ساز حاکمیت ملی و تعیین کننده ارکان نظام است و این ماهیت انقلاب اسلامی است. هرچند انتخابات یک مقوله سیاسی و‌ ملی برای تعیین ارکان نظام با آرای مردم است اما تاثیر غیرمستقیم در امنیت ملی هم دارد، چون مردم پشتوانه قدرت بازدارندگی هستند.

وی اظهار داشت: لذا مشارکت مردم در انتخابات یکی از مولفه‌های تحکیم قدرت دفاعی و قدرت بازدارندگی محسوب می‌شود. در حقیقت میدان انتخابات مکمل میدان دفاعی و صیانت از امنیت ملی محسوب می‌شود.

طلایی نیک تصریح کرد: جامعه دفاعی کشور نیز مانند گذشته آماده شرکت در انتخابات هستند و همانطور که در راهپیمایی 22 بهمن و سایر عرصه‌ها مشخص بوده نیروهای مسلح نقش موثر خود در امنیت انتخابات را خواهند داشت.

سخنگوی وزارت دفاع عنوان کرد: در یازده ماه گذشته دستاوردهای ارزشمندی داشته‌ایم که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. در سال جاری تاکنون 83 درصد طرح‌های تحقیقاتی و فناوری‌مان به مرحله خاتمه یافتگی رسیده است که از این طرح‌ها 41 درصد به چرخه تولید محصول وارد شده است. از ده‌ها سامانه و‌ محصول دفاعی که در سال جاری در چرخه صنعتی شدن قرار گرفته برخی از آنها رسانه‌ای شد و به اطلاع مردم رسید.

طلایی نیک ادامه داد: بیش از 64 درصد از طرح‌های تحقیقاتی و فناوری را با مشارکت 1200 شرکت دانش بنیان انجام می‌دهیم. انشاالله در سال آینده و همینطور به صورت ماهانه شاهد خواهید بود دستاوردهای فناورانه دفاعی بخصوص‌در حوزه‌های نوظهور خواهیم داشت و این محصول اتکا به دانش و نخبگان ایرانی است.

وی گفت: یکی از حوزه‌هایی که در عرصه داخلی در وزارت دفاع دنبال می‌شود این است که سرریز دانش دفاعی را در اختیار بخشهای غیرنظامی می‌گذاریم و اخیرا هم مرکز مشارکتهای ملی-دفاعی برای همین منظور افتتاح شد.

طلایی نیک با اشاره به اقدامات دو منظوره وزارت دفاع گفت: در جریان حمایت از بخش خصوصی تولید بیش از 2000 محصول با کمک وزارت دفاع و بهره برداری از دانش دفاعی صورت می‌گیرد و این کار با انتقال دانش به بخش غیرنظامی صورت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت دفاع ادامه داد: هفته گذشته اولین موافقت اصولی برای ایجاد پارک علم و فناوری دفاعی را از وزارت علوم دریافت کردیم. اولین مرحله از پارک علم و فناوری دفاعی که با تولید محصولات دو منظوره طراحی شده است، در شیراز با محوریت صنایع الکترونیک و تهران با محوریت میکرو الکترونیک سال آینده به بهره بردای خواهد رسید.

وی عنوان کرد: همچنین ایجاد چند قطب فناوری دو منظوره را در دستور کار داریم که سال آینده قطب فناوری هوایی در شاهین شهر اصفهان راه اندازی می‌شود. مشابه این اقدام را در استان فارس با محوریت صنعت الکترونیک داریم. در استان مازندران هم با محوریت شهرستان آمل راه اندازی صنعت دیزل سنگین با همکاری بخش خصوصی را در برنامه داریم. البته برای صنعت دریاپایه هم برنامه ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم تا به کمک بخش خصوصی و مردم برویم.

طلایی نیک تاکید کرد: صادرات دفاعی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد رشد داشته است. در این حوزه علاوه بر کمیت افزایش کیفیت هم مد نظر است که این موضوع را حوزه استاندارد دفاعی وزارت دفاع بر عهده دارد.

سخنگوی وزارت دفاع  گفت: در حوزه شناوری با محصولات متنوع طرح‌های صنعتی را دنبال می‌کنیم و شناورهایی بین هزار تا ده هزار تن را در برنامه داریم و این موضوع طبق برنامه خودش در حال انجام است.

وی افزود: ساختار دفاع دریایی ارتش و سپاه به گونه‌ای تعیین شده که نوع ماموریت و منطقه استحفاظی که هر کدام قرار دارد متفاوت است لذا شناورهای متناسب با ماموریت آنها در حال ساخت و طراحی است. امسال هم دیگر الحاق جدید نخواهیم داشت.

طلایی نیک درباره تحویل دهی تانک کرار به نیروهای زمینی ارتش و سپاه عنوان کرد: تانک کرار متناسب با نیاز نیروهای مسلح و برآورد سالانه آنها تولید و تحویل می‌شود و محدودیتی برای تولید و تامین این تانک نداریم.

سخنگوی وزارت دفاع ادامه داد: در‌ حوزه پهپادی محصولات متنوعی را در دست ساخت و طراحی داریم و بنابر ملاحظاتی زمانبدی رونمایی تغییر می‌کند و در ترکیب سامانه‌های موشکی و پدافندی با پهپادی دستاوردهای خوبی داشته‌ایم که برای اعلام آنها محدودیت داریم.

طلایی نیک درباره برخی ادعاها در مورد ایرانی بودن تسلیحات یمنی گفت: توانمندی ملت و نیروهای مسلح یمن، بومی و داخلی است و در عمده کشورهای منطقه که جبهه مقاومت فعال است به توانمندی بالای فناورانه رسیده‌اند اما این توانمندی‌های یمنی‌ها کاملا یمنی است و در واقع برای گرفتن غرامت است که برخی کشورهای غربی مطالبی در مورد ایرانی بودن این تسلیحات مطرح می‌کنند تا دستاوردهای یمن در حوزه جلوگیری از رسیدن کاروانهای تدارکی به اسراییل را کوچک‌نمایی کنند. لذا اگر می‌خواهند موضوع یمن و خطوط کشتیرانی حل شود باید به آتش بس دائمی در غزه کمک کنند.

سخنگوی وزارت دفاع درباره صادرات پهپاد به سودان اظهار داشت: در مورد صادرات اقلام دفاعی با رعایت همه مقررات بین المللی این کار را انجام می‌دهیم و یکی از ملاحظاتی که کشورهای صادراتی هدف دارند این است که اطلاعات اقلام صادراتی با ملاحظات حفاظتی روبر شود و ما هم ملاحظات کشورها را رعایت می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بودجه دفاعی در دو‌ بخش حقوق و‌ مزایای کارکنان و تقویت بنیه دفاعی تدوین می‌شود، گفت: در برنامه هفتم 5 درصد بودجه عمومی متعلق به تقویت بنیه دفاعی است که هر سال در جداول بودجه درج می‌شود. البته ما از درآمدهای صادراتی بخشی را برای کمک‌ به تقویت بنیه دفاعی و کمک به نوسازی صنایع و طرح‌های راهبردی و تحقیقاتی استفاده می‌کنیم.

طلایی نیک اظهار داشت: بالگرد ملی در دست طراحی است و اگر این بالگرد به سرانجام برسد نیازهای نظامی و غیرنظامی را پوشش می‌دهد و ما برای ساخت بالگردهای غیرنظامی آماده پذیرش سفارش هستیم.

سخنگوی وزارت دفاع خاطرنشان کرد: پاکسازی سطحی مناطق مرزی از مین تا عمق 30 سانتی‌متر به طور‌ کامل‌ انجام شده اما برخی‌ مین‌ها و گلوله‌ها به عمق زمین فرو رفته که در‌حال پاکسازی عمقی میادین‌ مین‌ هستیم. در این‌ زمینه بزرگترین‌ مشکل ما کمبود بودجه است لذا اگر منابع کافی در اختیار قرار گیرد‌ ظرف یکی دو سال آینده پاکسازی میادین مین به صورت کامل انجام می‌شود.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۹۴۰۹۲۱۲:۳۸:۳۸ ۱۴۰۲/۱۲/۱
اما آیا برای ابرقدرت شدن، صرف رشد علمی و دستیابی به تکنولوژی های روز کافی است؟ آیا کشورهایی که هنوز به امنیت غذایی پایدار خود نرسیده اند ومحیط زیستش را به دست فراموشی سپرده اند و در حوزه صنعت ضعف دارند می‌توانند ادعای ابر قدرتی کنند طبق تعریف پذیرفته شده، یک ابرقدرت حداقل چهار حوزه نظامی، اقتصادی، فرهنگی و فناوری دارای قدرت بالا بوده و از توان لازم برای تاثیرگذاری در این حوزه ها در هر نقطه از جهان و حتی در برخی مواقع در چند نقطه به صورت همزمان برخوردار است یکی از موضوعاتی که می تواند به منافع ملی آسیب وارد کند اشتباه محاسباتی مسئولین یک کشور نسبت به میزان قدرت و جایگاه واقعی آن کشور در عرصه بین‌الملل است. به عبارت دیگر همانقدر که کمتر تصور کردن قدرت کشور نسبت به میزان واقعی آن می تواند منجر به از دست رفتن منافع و فرصت های بسیار شود، بیشتر تصور کردن آن نیز آسیب زا و اشتباه است.
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. این صدای اقتدار ایران است ...

 2. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

 3. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

 4. انتقاد دوباره شریعتمداری از مسئولین درباره وضعیت حجاب/ اوج و فرود قیمت دلار

 5. فرار رو به جلوی نتانیاهو در واکنش به پاسخ ایران/ «بی بی»: حملات ایران را دفع‌کردیم

 6. موج نخست موشک‌های بالستیک ایران به اراضی اشغالی شلیک شد

 7. عبدالکریمی: مدافع تمام‌قد نیروهای دفاعی‌ ایران هستم

 8. شگفتانه حمله تاریخ ساز!

 9. مشاهده پهپاد شلیک شده به سمت رژیم صهیونیستی در کرمانشاه

 10. سپاه پاسداران: ده‌ها موشک و پهپاد به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی شلیک شد

 11. اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی در فضای مجازی

 12. واکنش انگلیس به حمله پهپادی ایران علیه رژیم صهیونیستی

 13. واضح ترین ویدئو از لحظه اصابت دقیق موشک‌های ایران به اسرائیل

 14. سرلشکر سلامی: عملیات وعده صادق بیش از انتظار موفق بود

 15. موشک‌های سپاه کدام نقاط سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار داد؟

 16. اولین واکنش کاخ سفید به حمله هوایی ایران علیه رژیم صهیونیستی

 17. دستگیری متهمان حادثه زورگیری اتوبان صدر/ بازسازی صحنه جرم بزودی

 18. فرانسه به حمله پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل واکنش نشان داد

پربحث‌های هفته

 1. طرح عفاف و حجاب از امروز در تهران

 2. رئیس قوه قضائیه: در مورد حجاب واقعا وضع خوبی نداریم

 3. اعتماد کنید و مطمئن باشید

 4. از نان شب واجب تر !

 5. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

 7. این صدای اقتدار ایران است ...

 8. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

 9. نظر باباطاهر عریان درباره دلار !

 10. ارژنگ امیرفضلی و زندگی در شرایط سختِ تورنتو

 11. یک نکته قابل‌تامل در مورد توسعه قدرت نظامی ایران

 12. پشت‌پرده عقب‌نشینی صهیونیست ها از غزه

 13. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

 14. درگیری لفظی علی دبیر و پیمان یوسفی روی آنتن زنده: شما تنت میخاره!

 15. آیا تغییرات در کابینه خط قرمز دولت است؟

 16. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

 17. توصیف جالب لیلاز از شرایط اقتصاد کشور/ واکنش مجلس به افزایش قیمت ارز

 18. تصاویری از نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی | کدام چهره‌های سیاسی و نظامی به نمازجمعه رفتند؟

 19. هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله !

 20. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

 21. رئیسی: فعالان اقتصادی از عددسازی‌ها در بازار نگران نباشند  

 22. علم‌الهدی: نباید بیکار نشست تا تنها دولت بیاید تلخی معیشت را از سفره مردم بردارد

 23. بهادری جهرمی: احیای دریاچه ارومیه با برنامه‌ریزی دولت رخ داد

 24. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

 25. رویاپردازی گانتس: از همه کشورهای منطقه قوی‌تریم!

پربحث‌های هفته

 1. اعتماد کنید و مطمئن باشید

 2. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

 3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

 4. این صدای اقتدار ایران است ...

 5. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

 6. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

 7. آیا تغییرات در کابینه خط قرمز دولت است؟

 8. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

 9. توصیف جالب لیلاز از شرایط اقتصاد کشور/ واکنش مجلس به افزایش قیمت ارز

 10. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

 11. رئیسی: فعالان اقتصادی از عددسازی‌ها در بازار نگران نباشند  

 12. بهادری جهرمی: احیای دریاچه ارومیه با برنامه‌ریزی دولت رخ داد

 13. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

 14. جانشین فرمانده سپاه: اسرائیل را از حماقتش پشیمان خواهیم کرد

 15. اولین واکنش قوه قضائیه به ماجرای صدیقی و باغ ازگل/ انتقاد روزنامه اصولگرا از فرزین/ ارزیابی وزیر ارشاد از فضای گفت‌وگو در کشور

 16. قطعاً به قوه قضاییه نقد وارد است و ما در این زمینه تعارف نداریم

 17. این تریبون به مرجعیت نمازجمعه کمک کرد؟

 18. تورم نقطه‌به‌نقطه به ۳۵ درصد کاهش پیدا کرد

 19. احتمال تشکیل استان تهران غربی

 20.   واکنش فراجا به اقدام تروریستی در سیب و سوران/فطر خونین شهدای راه امنیت در سیستان وبلوچستان

 21. رهبر انقلاب: رژیم خبیث صهیونیستی تنبیه خواهد شد

 22. انتقاد دوباره شریعتمداری از مسئولین درباره وضعیت حجاب/ اوج و فرود قیمت دلار

 23. واکنش روزنامه اصولگرا به حضور صدیقی در نمازجمعه/ بیان دلایل استعفای وزیر بعد از ۴ سال

 24. عبدالکریمی: مدافع تمام‌قد نیروهای دفاعی‌ ایران هستم

 25. دولت چگونه می‌تواند مشارکت مردم در جهش تولید را تسهیل کند؟

آخرین عناوین