وزیر علوم: بن‌سازه جمهوری اسلامی بر اساس علم و فناوری است

  4021123032

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آمارهای مقایسه‌ای حوزه آموزش عالی پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: این آمار نشان می‌دهد جمهوری اسلامی، بن‌سازه خود را بر اساس علم و فناوری ترسیم کرده و سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در این زمینه انجام داده است.

به گزارش ایرنا، محمدعلی زلفی‌گل امروز (دوشنبه) با حضور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن به مقایسه‌ای بین وضعیت آموزش عالی پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: پیش از انقلاب ۲۴ دانشگاه داشتیم و اکنون ۲۴۴ دانشگاه؛ یعنی تعداد دانشگاه ها ۹ برابر شده است. همچنین آن زمان ۱۶۰ هزار دانشجو و امروز ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو داریم که تعداد دانشجویان در مقاطعی به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم رسید. تعداد دانشجویان دختر ‌در آن زمان کمتر از ۱۰ هزار نفر و اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، تعداد اعضای هیات علمی تمام‌وقت نیز آن زمان ۱۰ هزار نفر و اکنون حدود ۹۰ هزار نفر است که بیش از ۸ برابر شده است. تعداد اعضای هیات علمی خانم نیز در این مدت بیش از ۳۰ برابر شده است.

وی به ارائه آماری در زمینه فناوری پرداخت و ادامه داد: پیش از پیروزی انقلاب اصلا پارک علم و فناوری نداشتیم، اکنون ۵۴ پارک علم و فناوری داریم. همه این آمار نشان می‌دهد جمهوری اسلامی بن‌سازه خود را بر اساس علم و فناوری قرار داده و سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در این زمینه انجام داده است.

وزیر علوم در پاسخ به سوالی در مورد دلیل تشکیل معاونت فناوری از ابتدای این دولت گفت: ما اکنون ۵۴ پارک علم و فناوری و بیش از ۲۵۰ مرکز رشد در کشور داریم، با توجه به اینکه وزارت علوم مسئول توسعه علم، تحقیقات و فناوری در کشور است بخش فناوری در وزارت علوم پیش از این کمرنگ‌تر از بقیه بخش‌ها دیده شده بود در حالیکه هدف از تولید علم و پژوهش خلق ثرونت و سرمایه از دانش است. معاونت فناوری در وزارت علوم به شکل ویژه و تخصصی مدیریت پارک‌ها و مراکز رشد را برعهده دارد که پیش از این توسط معاونت پژوهش وزارت علوم انجام می‌شد. با این اقدام توجه ویژه‌ای به بحث نیازمحورکردن پژوهش و تحقیقات و هسته‌های فناور و زایش و رویش شرکت‌های دانش‌بنیان شد.

وی موازی‌کاری این معاونت در وزارت علوم را با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری رد کرد و اظهار داشت: این دو مکمل یکدیگر هستند، وزارت علوم وظیفه زایش و رویش هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش‌پایه را برعهده دارد و بعد از آن معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اعطای مجوز دانش‌بنیانی یا با تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و دیگر تسهیلات موجب رشد این شرکت‌ها می‌شوند. شرکت‌های دانش‌بنیان به طور کلی تا سطح آمادگی فناوری ۵ و ۶ در وزارت علوم و پارک‌های علم و فناوری و بعد تا سطح آمادگی ۹ توسط معاونت علمی حمایت می‌شوند.

 

پیشرفت‌های کشور مرهون دانش‌آموختگان دانشگاهی است

زلفی‌گل همچنین کلید پیشرفت کشور را علم و فناوری و نوآوری دانست و گفت: پیشرفت همه‌جانبه، جزء اهداف کشور است و مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود به اهمیت مرجعیت علمی و پیشرت علمی اشاره کرده‌اند و سرمایه‌گذاری شایسته‌ای در این زمینه شده است. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ما حتی توان ساخت سیم‌خاردار نداشتیم، پزشکان و پرستاران خارجی در کشور کار می‌کردند ولی امروز توانسته‌ایم ماهواره بسازیم، آزمایشگاه‌های پیشرفته داریم، تسلیحات نظامی و امنیتی را توسعه داده‌ایم و تا حد زیادی جلوی خام‌فروشی نفت را گرفته‌ایم. همچنین با وجود تحریم‌های ظالمانه توانسته‌ایم نیاز کشور را در بسیاری حوزه‌ها رفع کنیم و در حال صادرات هستیم.

وزیر علوم در دولت سیزدهم موضوعات ادامه داد: تمام پیشرفت‌های کشور را دانش‌آموختگان دانشگاهی رقم زده‌اند و استقلال کامل با اعتماد به دانشگاه و دانشگاهی ممکن است. اما باید سهم آموزش عالی را از اعتبار عمومی کشور افزایش دهیم تا آزمایشگاه‌ها مجهز شوند، دانشمندان و استادان دانشگاه نگران بودجه تحقیقات خود نباشند و دانشجویان را در صنایع خصوصی و دستگاه‌های اجرایی بپذیریم تا مهارت‌محورکردن آموزش‌ها میسر باشد.

وی با اشاره به احکام مرتبط با آموزش عالی در برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: احکام ویژه‌ای در این برنامه مصوب شد که موجب پیشرفت علم و فناوری در آینده می‌شود. یکی از این اقدامات مهارت محورکردن آموزش‌هاست که بر این اساس قرار شد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستورالعملی را برای حضور دانشجویان در دستگاه‌های اجرایی و صنایع خصوصی بنویسند تا این امر تسهیل شود.

زلفی‌گل ادامه داد: همچنین برای نیازمحور کردن پژوهش ها در کشور، مصوب شد دو وزارتخانه برنامه جامع پژوهانه را تدوین کنند و بر اساس این احکام سازمان برنامه و بودجه باید 15 درصد از کل اعتبارات دانشگاه‌ها را به پژوهش و 5 درصد را به امور فرهنگی اختصاص دهد. توسعه خوابگاه‌های متاهلی از طریق قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده باید پیگیری شود.

وزیر علوم از افتتاح پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران به زودی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران خبر داد و افزود: سامانه نان یا نظام ایده‌ها و نیازها، سامانه جان یا جریان اقتصاد نوین ایران نیز برای پژوهش‌محور کردن نیازها تاسیس شده است. شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند همه محصولات خود را در سامانه جان به نمایش بگذارنند، این سامانه به زودی با سامانه توان ایران مرتبط خواهد شد و واردات محصولاتی که تولید داخل دارند و در این سامانه ثبت شده اند، ممنوع می‌شود.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. رشد اقتصادی ۲ برابر شد/ باوجود تحریم‌ها رکورد شکستیم

 2. افزایش مشارکت با اقدامات کلیشه ای !

 3. تازه‌ترین نظرسنجی انتخاباتی/ حداد عادل: قالیباف مورد توافق همه است

 4. قالیباف: خیزش اقتصادی یعنی اصلاح قوانین مزاحم و تصویب قوانین راهبردی

 5. دروغ بزرگ رسانه های غربی

 6. هشت وعده انتخاباتی‌ قالیباف برای مجلس دوازدهم

 7. بهادری جهرمی: حضور در انتخابات از نان شب واجب‌تر است

 8. قالیباف در لیست نهایی مورد توافق همه بود/ خط قرمز ما برای انتخاب کاندیداها، مخالف دولت نبودن است

 9. لاریجانی پس از نوبخت از تاجگردون هم اعلام حمایت کرد

 10. مقابل هجوم غرب چه کنیم؟

 11. انتشار فهرست «ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور» در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»

 12. رای می‌دهیم تا؛ امنیت داشته باشیم

 13. جزئیاتی جدید از فساد چای دبش از زبان رئیس سازمان تعزیرات

 14. اخطار آموزش‌ و پرورش به دو معلم بلاگر/ معلم بلاگری «ممنوع»

 15. "سردار رادان" برای احداث کلانتری‌های جدید شرط تعیین کرد

 16. فرزین درباره FATF و سوئیفت چه گفت؟

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری به آقای ربیعی

 2. پایان مرجعیت سیاسی خاتمی !

 3. چرا هیچکس در ایران بحران آب را جدی نمی گیرد؟!

 4. مگه سری قبل رای دادیم، چی شد؟!

 5. ضعف بزرگ لیست‌های انتخاباتی

 6. سوریه، یار ایران در دفاع مقدس

 7. تحلیل عجیب مرعشی از اغتشاشات ۱۴۰۱ / علی مطهری: حجاب به قانون جدید نیاز ندارد

 8. هنرمند پیشکسوت خاطره ساز درگذشت

 9. رشد اقتصادی ۲ برابر شد/ باوجود تحریم‌ها رکورد شکستیم

 10. ظریف: مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم

 11. سیاست، فقط سخنرانی نیست !

 12. رهبر انقلاب: راه غلبه بر مشکلات اعتماد به جمهور مردم و اسلام است

 13. پدیده شوم "شوتی‌گری" را از بین می‌بریم/ جان باختن ۵۰۰ نفر در تصادف با خودروهای شوتی

 14. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ترامپ و بایدن درباره ایران مانند هم عمل می‌کنند/ باید بر فعالیت کورش کمپانی نظارت می‌شد

 15. صدای معترضان خاموش با رای ندادن شنیده نمی شود

 16. افزایش مشارکت با اقدامات کلیشه ای !

 17. افشای تخلف جدید در پرونده کوروش کمپانی

 18. ۳۰ ویژگی مهم یک داوطلب شایسته مجلس

 19. تازه‌ترین نظرسنجی انتخاباتی/ حداد عادل: قالیباف مورد توافق همه است

 20. عمو سام بدهکار!

 21. سفر رئیسی به بیرجند؛ با هواپیمای عمومی و بدون استقبال دولتی‌ها

 22. روایت تکراری آمریکایی ها از بمب اتمی ایران!

 23. قالیباف: خیزش اقتصادی یعنی اصلاح قوانین مزاحم و تصویب قوانین راهبردی

 24. دروغ بزرگ رسانه های غربی

 25. قانون درباره «کوروش کمپانی» چه می گوید؟

آخرین عناوین