قالیباف: عده‌ای با دوقطبی‌سازی انرژی، توان و ظرفیت کشور را هدر می‌دهند

  4021102137 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس مجلس، گفت: نان افرادی که ضعیف و در کار بی‌عُرضه هستند در دوقطبی‌سازی است و برای موضوعات بی‌خود و حرف‌های بی‌پایه و اساس که در ظاهر بزرگ و اما در باطن آب را گل آلود کردن است، انرژی، توان و ظرفیت کشور را هدر می‌دهند.

قالیباف: عده‌ای با دوقطبی‌سازی انرژی، توان و ظرفیت کشور را هدر می‌دهند

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۲) در مراسم جشن ولادت امام جواد (ع) که با حضور جمعی از جوانان فعال فرهنگی برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن اعیاد ماه رجب، گفت: اولین نکته‌ای که می‌خواهم هم به خودم و هم به یکایک شما عرض کنم این است که ما انسان‌ها چه جوان باشیم و چه مسن، نیازمندیم که بتوانیم هم خودسازی فردی و هم جامعه‌پردازی به معنای تقوای فردی و تقوای جمعی داشته باشیم به ویژه زمانی که در محیط‌های لغزنده‌ای در حرکت هستیم به این موضوع در بعد مادی، معنوی، دنیوی، اخروی و از نظر ارزش و اعتبار نیازمندیم.

وی ادامه داد: امروز یکی از چالش‌های جامعه همین است که به تقوای جمعی به ویژه در عرصه‌هایی مانند حوزه سیاسی که تمشیت امور و قدرت جامعه در دست مسئولان است نیاز داریم. این قبیله‌گرایی‌ها، خودبینی‌ها و قدرت‌طلبی‌هایی که امروز شاهد آن‌ها هستیم، ریشه در این موضوع دارد. تقوای فردی و جمعی یک شرط اساسی و اصلی برای موفقیت و پیشرفت است و از فرصت ماه مبارک رجب و شعبان که مقدمه‌ای برای ورود به ماه رمضان است باید حداکثر استفاده را برای تقویت تقوا ببریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که باید مشخص شود که چرا تحول اهمیت دارد و برای به دست آوردن آن باید چه کرد، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که راهی جز تحول نیست. باید مشخص شود که مسیر این تحول چگونه طی شود.

امام (ره) ریشه مشکلات ما را در رژیم صهیونیستی می‌دانستند

قالیباف افزود: حضرت آقا فرمودند امام ما امام تحول بود؛ زندگی امام را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم از همان 15 خرداد 1342 که آغاز جریان انقلاب اسلامی است چگونه مسیر تحول را طی کردند و در همان زمان حضرت امام (ره) ریشه مشکلات ما را در رژیم صهیونیستی می‌دانستند.

وی تصریح کرد: همان زمان امام فرمودند رژیم صهیونیستی دست‌پرورده و حامی آمریکا است، زمانی که حضرت امام این سخن را بیان کردند در ایران، جهان اسلام، جهان تشیع، میان آزادی‌خواهان و نخبگان جهان چنین حرف و نقلی نبود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در ۳۵ سال ابتدای عمر ۷۵ ساله رژیم صهیونیستی که قبل از انقلاب اسلامی است می‌بینیم که این رژیم چگونه بر همه‌جا چمبره زده است، اضافه کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی امروز موضوع فلسطین دیگر موضوع مربوط به ایران، جهان تشیع و جهان اسلام نیست، بلکه امروز موضوع فلسطین به‌عنوان یک موضوع اسلامی، انسانی و به عنوان موضوعی که جبهه حق و باطل و ظلم و ظالم در مقابل هم ایستاده‌اند، مطرح می‌شود و هر کشور با هر نگاهی که می‌بینیم، این اتفاق در آن رخ داده است.

قالیباف با طرح این پرسش که «امام تحول را از کجا شروع کرد؟»، بیان کرد: دو عنصر مهم در این تحول وجود داشته است؛ نخست اینکه امام به سنت‌های الهی، خدا و نصرت الهی ایمان و باور داشتند، نکته دوم اینکه امام به خودشان هم ایمان داشتند، محکم بودند و ایستادند. از سوی دیگر امام به مردم هم ایمان داشتند، یعنی باور به خدا و سنت‌های الهی و مردم موجب شد که چنین حرکتی اتفاق افتاد و شکل گرفت.

وی تصریح کرد: من به‌عنوان یک راوی که در آغاز جوانی به جبهه رفتم به شما عرض می‌کنم تا به امروز به هر پدیده سیاسی، اقتصادی و امنیتی که نگاه می‌کنم می‌بینیم که هر جا دو عنصر سنت‌های الهی و حضور مردم به صورت واقعی، عینی و حقیقی نه صوری و نه شکلی شکل گرفته در آن موضوعات به موفقیت رسیدیم و هرجا که به این دو نکته توجه نکرده‌ایم، نتوانستیم موفق باشیم.

رئیس مجلس ادامه داد: ما باید به مکتب امام که آن را با سه عنصر عقلانیت، معنویت و عدالت می‌شناسیم، وفادار باشیم و گام برداریم و پیش رویم.

 قالیباف بیان کرد: شرایط موجود، شرایط قابل قبول هیچکدام از ما نیست، البته اگر بخواهیم افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نام ببریم باید بگوییم که عظمت‌های بزرگی اتفاق افتاده است، زمانی که در شهرداری بودم همکاران به من می‌گفتند در تهران این همه کار انجام شده است، من همواره به همکارانم می‌گفتم نباید به وضع موجود راضی باشیم. زمانی که به مشکلات شهر نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که چه حجم عظیمی از کارهای مهم در شهر باقی مانده است، از سوی دیگر اگر بخواهیم به وضع موجود راضی باشیم، می‌توانیم بگوییم که اقدامات بسیاری صورت گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران هژمون آمریکا را به چالش کشیده است

وی با بیان اینکه ما نباید نسبت به مشکلات ناامید باشیم و نباید به کارهایی که انجام دادیم مغرور شویم، بیان کرد: هیچکس تردید ندارد که جمهوری اسلامی ایران و امت اسلامی هژمون آمریکا را به چالش کشیده است، استقلال، عزت و آبروی ما از افتخارات ما است.

رئیس مجلس با اشاره به حوادثی که اخیراً توسط داعش صورت گرفته، تصریح کرد: زمانی که داعش این جنایت را انجام داد مرکز فرماندهی داعش در ادلب در ۱۲۵۰ کیلومتر فاصله با موشک نقطه‌‌زن، درست همان نقطه‌ای که مورد نظر بود زده شد. چند کشور دنیا این قابلیت را دارند؟ به تعداد انگشتان یک دست نیستند و دشمنان ما نیز این را می‌فهمند که اگر دست از پا خطا کنند و کارهای تروریستی و تجاوزی به کشور انجام دهند، اگر چند درجه جهت موشک‌ها را عوض کنیم مرکزشان را منهدم می‌کنیم.

مشکل ما امروز در تشخیص مسأله است

قالیباف ادامه داد: واقعیت این است که امروز در اقتصاد مشکلاتی داریم و باید با صراحت بگویم که مشکلات ما در این زمینه ناشی از مشکلات مالی و پولی نیست، مشکل ما امروز در تشخیص مسأله است.

وی با بیان اینکه ما از صدها و ده‌ها مشکل نام می‌بریم، اما باید بدانیم تا مشکل را به مسأله تبدیل نکنیم و قدرت حل مسأله پیدا نکنیم و مدیریت خلاق و بستر لازم برای جوان‌ها که افتخارات کشور را به دست آوردند فراهم نکنیم، مشکلات حل نمی‌شود، افزود: با اطمینان می‌گویم زمانی که پیشرفتی در حوزه‌های مختلف به دست آوردیم متوجه می‌شویم متوسط سن افرادی که این اقدامات را انجام دادند کمتر از 35 سال است یا زمانی که سازه‌های فنی تهران را بررسی می‌کردم به این نتیجه رسیدم که متوسط سن افرادی که مهمترین سازه‌ها را ساختند 30 سال بوده است، یا متوسط سن افرادی که در دفاع مقدس حضور داشتند 25 تا 27 سال بوده است.

رئیس مجلس تصریح کرد: نمی‌خواهم بگویم سن ملاک است، اما حتماً یکی از شاخص‌های مهم است، البته وقتی این حرف را می‌زنیم نمی‌خواهیم بگوییم که تجربه مهم نیست، تجربه حتماً مهم است؛ هر جوان خلاق، عاقل و پیشرویی می‌داند اولین گام این است که از تجربه و علم دیگران به درستی و به جا استفاده کند.

نقطه مقابل تحول، تحجر است

رئیس مجلس با بیان اینکه معتقدم جوانان ما باید بیانیه گام دومی که رهبر معظم انقلاب فرمودند را مبنای این تحول قرار دهند، ادامه داد: این تحول یک نقطه مقابلی دارد، نقطه تقابل آن تحجر است. امروز در بعضی بخش‌ها شاهد این تحجر، راکت‌ بودن، جمود فکری و ندیدن برخی موضوعات هستیم. وقتی می‌خواهیم تحول ایجاد کنیم، باید با این جمود مبارزه کرد تا تحول اتفاق بیفتد همان‌گونه که در اقتصاد باید با فساد، رانت و قبیله‌گرایی مقابله کرد.

قالیباف با اشاره به اینکه وقتی حرف از تحول می‌زنیم، یعنی نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنیم، گفت: زمانی که بحث فرصت و تهدید پیش می‌آید، این تقسیم‌بندی فرصت و تهدید را قبول ندارم و معتقدم هرچه پیش روی ما با رویکرد و باور به سنت‌های الهی و ایمان به خدا وجود دارد، فرصت است.

وی با اشاره به آیه « کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ» یادآور شد: در دفاع مقدس به این موضوع توجه نمی‌کردیم که رژیم بعثی صدام دو هزار فروند تانک دارد و ما 50 فروند هم نداریم و حتی به تعداد رزمندگان خود سلاح نداشتیم اما اراده کردیم و پیروز شدیم.

هر چه پیش روی ماست، فرصت است

رئیس مجلس با بیان اینکه موضوعی به نام تهدید پیش روی ما نیست، تصریح کرد: من معتقدم هر چه پیش روی ماست، فرصت است. ما باید فرصت‌ها را به دو بخش فرصت‌های با ریسک و فرصت‌های بدون ریسک تقسیم کنیم و جوان انقلابی، خلاق برای تحول بین فرصت باریسک و بدون ریسک، فرصت باریسک را انتخاب می‌کند و تحول از اینجا آغاز می‌شود و فرصت‌های با ریسک ما را به تحول می‌رساند و این جهت‌گیری‌ها برای مهم و بسیار جدی است.

نمی‌توان به دنبال تحول بود، اما با تحجر نسبتی جز مقابله داشت

وی با تأکید بر اینکه یک عنصر جوان و تحول‌گرا حتماً تحجرشکن است، ادامه داد: کسی نمی‌تواند به دنبال تحول باشد، اما با تحجر نسبتی جز مقابله داشته باشد، البته منظور از این صحبت این نیست که با یکدیگر تنش داشته باشیم، یکی از مشکلات ما در جامعه امروز دوقطبی‌سازی است.

عده‌ای با دوقطبی‌سازی انرژی، توان و ظرفیت کشور را هدر می‌دهند

رئیس مجلس بیان کرد: بنابراین می‌توان انقلابی بود و انسجام ایجاد کرد، از قضا نانِ افرادی که ضعیف و در کار بی‌عُرضه هستند در دوقطبی‌سازی است و برای موضوعات بی‌خود و حرف‌های بی‌پایه و اساس که در ظاهر بزرگ و اما در باطن آب را گل آلود کردن است، انرژی، توان و ظرفیت کشور را هدر می‌دهند.

قالیباف با بیان اینکه زمانی که پیکر شهید سلیمانی وارد کشور شد، همه ملت با هر سلیقه و گرایشی از جا بلند شدند، افزود: از ویژگی‌های شهید سلیمانی این بود که در عین اینکه انقلابی، متحول و مردمی عمل کرد، به نصرت الهی اعتقاد داشت و دارای خلاقیت بود و فرصت را برای جوانان ایجاد می‌کرد.

وی  با بیان اینکه باید قول و عمل ما یکی باشد، تصریح کرد: همواره در مجموعه‌هایی که کار کرده‌ام، مدیرانی که با من کار می‌کردند از نظر سنی، سنشان از من کمتر بوده، زیرا من در سنین جوانی فرصت فعالیت پیدا کردم و خود را مدیون انقلاب، امام و ملت می‌دانم، بنابراین خود را ملزم می‌دانم این فرصت را برای جوانان فراهم کنم.

رئیس مجلس، گفت: در برخی جلسات که با جوانان دارم با جوانانی روبه‌رو می‌شوم که بسیار خلاق، عمیق و دقیق اما ناشناخته هستند که باید به این افراد فرصت داده شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۶۵۵۴۸۰۰:۱۵:۴۱ ۱۴۰۲/۱۱/۳
بازی بود که خودتون شروع کردین و حالا گریبان خودتون رو گرفته.
ناشناس۳۳۶۵۸۹۲۱۰:۰۳:۲۴ ۱۴۰۲/۱۱/۳
اون موقع که از این سخنرانی ها را انجام میدادی مرغ کیلویی 11 تومان بود جناب دکتر قالیباف!!
ناشناس۳۳۶۵۶۲۹۰۲:۲۵:۲۵ ۱۴۰۲/۱۱/۳
دو قطبی سازی از آنجا شروع شدکه اختلاس گرها و دزدان بیت المال مثل خاوری و بابک زنجانی ، شیخ الاسلامی و... که پول مردم رو خوردن و اعدام نشدند
ناشناس۳۳۶۵۷۰۹۰۶:۵۰:۲۳ ۱۴۰۲/۱۱/۳
شما به عنوان مجلس یه مملکت اسلامی در برابر دولت در عمل همیشه کوتاه آمدین در واقع مجلس در اختیار کامل دولت بوده در بحث واردات خودرو،در بحث افزایش سن بازنشستگی،در بحث افزایش حقوق ناچیز سال آینده و....
روشن۳۳۶۵۷۱۳۰۷:۰۲:۳۰ ۱۴۰۲/۱۱/۳
جناب قالیباف، تقسیم جامعه به ۹۶ درصدی و ۴درصدی دوقطبی سازی نبود؟
ناشناس۳۳۶۶۱۰۱۱۲:۱۹:۳۸ ۱۴۰۲/۱۱/۳
4 درصدی نه، 4 درصدی ها.
ناشناس۳۳۶۵۷۵۳۰۸:۰۵:۳۲ ۱۴۰۲/۱۱/۳
الان دیگه هیچ بهانه ای از کسی پذیرفته نیست حاکمیت یکدست نظامی ورقبا در ضعیف ترین حالت ممکن در تصمیم گیری اصلا حذف شده .شرایط جهانی مهیا برای توافق .
ناشناس۳۳۶۵۷۹۳۰۸:۴۰:۵۰ ۱۴۰۲/۱۱/۳
دو قطبی سازی ۲۰ سال پیش جواب می‌داد نه الان.
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 2. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 3. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 4. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 5. واکنش وزارت خارجه به شایعه سپردن پرونده هسته‌ای به شمخانی/ پاسخ لاریجانی به احتمال نامزدی در انتخابات/ جبهه پایداری از فتاح حمایت می‌کند؟

 6. وقتی مربی مطرح فوتبال جهان نماینده رژیم صهیونیستی را تحویل نمی گیرد !

 7. رهبر انقلاب: مجلس باید آرامش‌بخش و دعوت‌کننده به همدلی در محیط عمومی کشور باشد

 8. پاسخ لاریجانی به احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری

 9. صادق زیباکلام و مدیرمسئول روزنامه جهان‌صنعت مجرم شناخته شدند/ تبعات ادعایی واهی درباره ماجرای کشته‌شدن «کیان پیرفلک»

 10. رمزگشایی از یک پیروزی جدید در سیاست خارجی ایران

 11. اظهارات «آذری‌جهرمی» درباره ورود خود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری

 12. فرزین: نقدینگی در فروردین ماه به ۲۴.۱درصد کاهش یافت

 13. بادامچیان: اگر لاریجانی ثبت نام کند با او مذاکره خواهیم کرد

 14. چرا سرمایه از ترکیه می گریزد؟!

 15. درخواست زلنسکی از رهبران آمریکا و چین

 16. تکلیف «محسن رضایی» برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد/ «بذرپاش» و «سعید محمد» می‌آیند؟

 17. «صادق محصولی» کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری‌ می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 3. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 4. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 5. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 6. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 7. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 8. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 9. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 10. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 11. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 12. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 14. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 15. او این چنین جاودانه شد

 16. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 17. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 18. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 19. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 20. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 21. خاری در چشم دشمنان

 22. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 23. صدای پرقدرت صداقت 

 24. مختصات پهپاد ترکیه ای درست نبود | محل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور توسط چه کسانی شناسایی شد؟

 25. تردید علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 2. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 3. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 4. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 5. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 6. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 7. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 8. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 9. او این چنین جاودانه شد

 10. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 11. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 12. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 13. خاری در چشم دشمنان

 14. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 15. صدای پرقدرت صداقت 

 16. تردید علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 

 17. آنچه دشمن درباره "شهیدِ جمهور" نمی فهمد

 18. انتخاب هیئت رئیسه مجلس خبرگان/ انتقاد ربیعی از بی‌اخلاقی‌ها در فضای مجازی درباره شهادت رئیسی

 19. بازگشت دوباره سعید جلیلی به میدان انتخابات/ روایت باهنر از پوست‌اندازی گروه‌های سیاسی

 20. پاسخ طحان نظیف به شائبه‌ پایان ریاست مجلس قالیباف/ واکنش سردار کوثری به ادعای وضعیت مبهم محافظ رئیس جمهور

 21. رئیس دفتر رئیس جمهور:در این ۴۵ روز، کار ۴۵۰ روز را انجام می‌دهیم

 22. واکنش وزارت خارجه به شایعه سپردن پرونده هسته‌ای به شمخانی/ پاسخ لاریجانی به احتمال نامزدی در انتخابات/ جبهه پایداری از فتاح حمایت می‌کند؟

 23. امپراتور خودخوانده‌ بی‌ادبی/ انتظار برخورد با توهین‌کنندگان به شهدای خدمت

 24. "محسن هاشمی" کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 25. اسیدپاشی از آنتن به بهانه پوشش اخبار سانحه بالگرد!

آخرین عناوین