آلودگی هوا، ترافیک و بدمسکنی نقض حقوق مردم است/ درخواست از دادستانی در مورد آزادراه شهید شوشتری

  4021023074 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

شهردار تهران از انتخاب بیش از ۳۰۰۰ پروژه با ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار توسط مردم در طرح من شهردارم خبر داد.

آلودگی هوا، ترافیک و بدمسکنی نقض حقوق مردم است/ درخواست از دادستانی در مورد آزادراه شهید شوشتری

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی اجلاس احیای حقوق عامه و حقوق شهروندی در نگاه مقام معظم رهبری که از سوی شورای شهر تهران برگزار شد، گفت: نگاه مقام معظم رهبری به تهران در دو جمله خلاصه می‌شود. تهران فراتر از یک کلانشهر است زیرا نماد سبک زندگی در کشور است. نکته دوم فرمایش ایشان این است که تهران الگو و خط دهنده به تمام کشور است لذا ما در مورد موجودیتی سخن می‌گوییم که با دیگر موجودیت‌ها تفاوت دارد.

وی افزود: برخی ممکن است تهران را در این قامت نبینند که اشتباه می‌کنند. باید در حرکت و افقی پیش رفت که رهبر جامعه آن را تعیین می‌کند. ما افقی برای سال ۱۴۱۰ تحت عنوان «تهران؛ کلانشهر الگوی جهان اسلام» و شعاری با عنوان «تهران؛ شهر تلاش و سرزندگی» را در پیش گرفته‌ایم. وقتی صحبت از حقوق عامه مردم می‌شود، معنای خاص خود را پیدا می‌کند. اگر مردم از آلودگی هوا در عذاب هستند، در ترافیک فرصت‌های زندگی خود را از دست می‌دهند و از بد مسکنی می‌نالند، به معنای نقض حقوق آنهاست.

زاکانی با بیان اینکه تهران بیش از ۲۰۰ سال است که پایتخت است، گفت:‌ اما این شهر هیچگاه به قواره نبوده بلکه کاریکاتوری رشده کرده و به صورت گرته برداری از آمریکا و اروپا بوده و نقشه‌ای نداشته است؛ لذا می‌بینیم تهران ۳۵۰ هزار خانه خالی آنچنانی دارد که برای سوداگری مسکن از آن استفاده می‌شود و از سویی یک میلیون واحد مسکونی کم دارد که همین موضوع منجر به مهاجرت معکوس شده است.

شهردار تهران با طرح این پرسش که وقتی صحبت از حقوق عامه و شهروندی می‌کنیم در عمل به دنبال چه هستیم افزود: ما فرمایشات مقام معظم رهبری را در چهار تحول دسته‌بندی کردیم که اولین تحول به درون شهرداری بازمی‌گردد تا مجموعه‌ای فعال، پویا و خدمتگزار برای دقت در خدمت و پاسخ به نیاز مردم و مسئولیت در برابر همگان باشد.

بازگشت ۴۰ هزار میلیارد تومان از اموال غارت شده به تهران
وی با تأکید بر اینکه مدیریت ما مشارکتی و مسئولیت پذیر است گفت: آنچه به ما بازمی‌گردد انجام می‌دهیم و آنجا که دیگران به کمک نیاز دارند، کمک می‌کنیم. مبارزه با فساد نیز یکی دیگر از قواعد ماست و آن را به سه دسته تقسیم کرده‌ایم که در اولین بخش ۴۰ هزار میلیارد تومان از اموال به غارت رفته را بازگرداندیم و امسال نیز تاکنون ۱۶ تا ۱۷ هزار میلیارد تومان بازگشته است.

زاکانی با اعلام اینکه به دنبال این هستیم جلوی ریخت‌وپاش‌ها را بگیریم که این اقدامات کاملاً بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری است افزود: ما در تحول درون‌زا به دنبال این هستیم که از خدمتگزاری، سطح خدمات را بالا ببریم؛ چراکه مقام معظم رهبری تأکید دارند که خدمات صادقانه و عالمانه باشد و باید تسریع در امور مردم انجام شود و اعتمادسازی صورت بگیرد.

بین جنوب و شمال تهران دریایی فاصله است
وی با تأکید بر اینکه در افق ۱۴۱۰ به دنبال این هستیم که در بستر هوشمند شهر را هوشمندسازی کنیم، گفت: یکی دیگر از نکات مدنظر مقام معظم رهبری توجه به معماری ایرانی- اسلامی است. تمام ساحت‌های کالبدی شهر با این معماری درگیر هستند و اگر ما نتوانیم شهر را نوسازی کنیم و بر مبنای فرهنگ و ایجاد ساحت‌های مختلف خدمتگزاری که در آن نه ترافیک، نه آلودگی، نه ناایمنی، نه بدمسکنی و نه عدم توزیع مناسب خدمات باشد، برویم؛ ناکام خواهیم بود. بین جنوب و شمال دریایی فاصله است. ما تحول کالبدی را در دستور کار قرار دادیم و بر همین اساس باید معماری بر اساس کارکردهای دینی مورد توجه قرار بگیرد.

افزایش ۲۵۰ درصدی صدور پروانه ساخت در بافت فرسوده
شهردار تهران افزود: زیرساخت‌های حمل و نقلی تهران درحال برقی شدن هستند. آلودگی هوا به مردم آسیب می‌زند. گرچه شهرداری مسئول مستقیم آن نیست اما برای آن تلاش می‌کند. برای رشد ساخت و ساز در بافت فرسوده نیز تلاش شده و امسال شاهد افزایش ۲۵۰ درصدی صدور پروانه در این بافت هستیم.

شهردار تهران با بیان اینکه امسال ۲۰۰۰ هکتار کمربند فضای سبز به صورت مثمر ایجاد می‌شود گفت: امسال ۵۳ میلیون متر مکعب بازچرخانی آب انجام می‌شود. این در حالی است که قرار بر این بوده تا سال ۱۴۱۰ این رقم به ۱۵۰ میلیون مترمکعب برسد. اما با این روند ما سه ساله بازچرخانی آب را به اتمام می‌رسانیم. ما امسال ۲۸ کیلومتر مترو را نیز اجرا کرده‌ایم و با این اقدامات به دنبال تحقق حقوق عامه هستیم. بیش از سه هزار پروژه با ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار توسط مردم انتخاب شده است. بیش از یک میلیون و ۳۵۲ هزار نفر در دومین دوره از طرح من شهردارم مشارکت کرده‌اند.

درخواست زاکانی از دادستانی درباره آزادراه شهید شوشتری
زاکانی تأکید کرد: این مسیر مخالفینی دارد و کسانی هم منافعشان در خطر قرار می‌گیرد، اما مقام معظم رهبری به شورا و شهرداری تأکید کرده‌اند که همچون کوه بایستید. آزادراه شهید شوشتری در سلایق برخی دستگاه‌ها گرفتار شده است. دادستانی می تواند به ما در این زمینه کمک کند.

وی با اعلام اینکه امسال یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن آسفالت در سطح شهر توزیع شده است ادامه داد: دو کارخانه آسفالت راه اندازی کرده‌ایم که میزان آلایندگی آن به اندازه یک اتوبوس است و ۹۲۰ هزار غبارگیر یا بگ فیلتر دارد. برخی می‌گویند چرا چنین کارخانه‌ای را راه‌اندازی کرده‌اید؟ تمام چارچوب‌ها در اختیار قرار گرفته و نشان می‌دهد آلودگی ندارد. تسهیل در چنین اموری نیاز به کمک دارد.

تهران امروز با آنچه که مدنظر اسلام است تناسب ندارد
زاکانی با تأکید بر اینکه مسجدمحوری و پیوستگی با مدرسه و خانواده، مشارکت پذیری و شهر خانواده محور از چارچوب‌های تحول چهارگانه است گفت: چهار تحول پیش بینی شده تهران را متحول خواهد کرد. تهرانی که در آن زندگی می کنیم با آنچه مدنظر اسلام است تناسب ندارد و با وصله و پینه نیز نمی‌توان کاری کرد.

شهردار تهران با اشاره به حضور خود در ۱۲ دانشگاه و برگزاری جلسات با اساتید و نخبگان این دانشگاه ها تاکید کرد: خوشبختانه پشتوانه علمی ایجاد شده تا بتوانیم گام به گام در این مسیر حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه سال ۹۹ بودجه غیرنقد و نقد شهرداری ۲۷ هزار میلیارد تومان بوده است افزود: در شهریورماه سال ۱۴۰۰ شهرداری با تنش مالی ۲.۵ ساله روبه‌رو بود و بودجه ۱۲ هزار میلیارد تومانی تا این مدت محقق شده بود اما تا پایان سال ۳۴.۴ همت محقق شد. سال قبل ۸۱ همت بودجه محقق شد و امسال ما از ۷۵.۹ همت بودجه مصوب، عبور کردیم و تا پایان سال با بودجه تکمیلی که ارائه کرده‌ایم، ۱۳۰ همت خواهد بود. در سال آینده ۵۰ تا ۶۰ درصد به این رقم اضافه خواهد شد تا بتوانیم حقوق عامه را محقق کنیم. برخی موارد مطرح می‌شود که نیاز داریم دادستانی این مباحث را حلاجی کند. نیاز داریم که دادستانی به شورا و شهرداری در تسهیل خدمات رسانی در راستای تحقق حقوق عامه و شهروندی کمک کند.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 2. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 3. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 4. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 5. واکنش وزارت خارجه به شایعه سپردن پرونده هسته‌ای به شمخانی/ پاسخ لاریجانی به احتمال نامزدی در انتخابات/ جبهه پایداری از فتاح حمایت می‌کند؟

 6. وقتی مربی مطرح فوتبال جهان نماینده رژیم صهیونیستی را تحویل نمی گیرد !

 7. رهبر انقلاب: مجلس باید آرامش‌بخش و دعوت‌کننده به همدلی در محیط عمومی کشور باشد

 8. پاسخ لاریجانی به احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری

 9. صادق زیباکلام و مدیرمسئول روزنامه جهان‌صنعت مجرم شناخته شدند/ تبعات ادعایی واهی درباره ماجرای کشته‌شدن «کیان پیرفلک»

 10. رمزگشایی از یک پیروزی جدید در سیاست خارجی ایران

 11. اظهارات «آذری‌جهرمی» درباره ورود خود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری

 12. فرزین: نقدینگی در فروردین ماه به ۲۴.۱درصد کاهش یافت

 13. بادامچیان: اگر لاریجانی ثبت نام کند با او مذاکره خواهیم کرد

 14. چرا سرمایه از ترکیه می گریزد؟!

 15. درخواست زلنسکی از رهبران آمریکا و چین

 16. تکلیف «محسن رضایی» برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد/ «بذرپاش» و «سعید محمد» می‌آیند؟

 17. «صادق محصولی» کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری‌ می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 3. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 4. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 5. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 6. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 7. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 8. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 9. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 10. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 11. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 12. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 14. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 15. او این چنین جاودانه شد

 16. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 17. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 18. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 19. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 20. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 21. خاری در چشم دشمنان

 22. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 23. صدای پرقدرت صداقت 

 24. مختصات پهپاد ترکیه ای درست نبود | محل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور توسط چه کسانی شناسایی شد؟

 25. تردید علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 

آخرین عناوین