توضیحات شمخانی درباره فوت مرحوم هاشمی/ برنامه روحانی برای رای آوری چیست؟/ راز سکوت احمدی‌نژاد

  4021023045 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که دنبال کردن آن‌ها ـ حتی برای آنانی که اهل مطالعه اخبار هستند ـ کار دشواری است. بسته خبری ـ تحلیلی الف، با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل‌های صورت گرفته در این زمینه، مخاطبان خود را از مهم‌ترین وقایع روز آگاه می‌کند.

توضیحات شمخانی درباره فوت مرحوم هاشمی/ برنامه روحانی برای رای آوری چیست؟/ راز سکوت احمدی‌نژاد

بی‌تدبیری‌های مجلس درباره طرح شفافیت

مالک شریعتی، نمیانده تهران در گفتگو با جوان درباره طرح شفافیت گفت: «واقعیت این است که در این زمینه بی‌تدبیری شد. در دو مقطع بی‌تدبیری شد، با وجود اینکه طرح شفافیت آرا تنها طرحی است که آقای قالیباف به عنوان نفر اول آن را امضا کردند و طراح آن بودند، چون خود بنده امضا‌ها را جمع می‌کردم، به نظرم شاید تجربه‌ای از این حوزه نداشتیم.

زمانی برای طرح شفافیت رأی گرفتیم که فردای رد کلیات بودجه دولت روحانی در شرایط کرونا بود و ترکش‌های این مسئله طرح شفافیت را گرفت. شاید اگر با تدبیر این طرح را چند روز دیرتر برای رأی‌گیری وارد صحن می‌کردیم، نتیجه می‌گرفتیم، چراکه کلاً سه تا رأی کم آورد.

بعد از آن هم تب شفافیت خوابید و دوستان رفتند سراغ کلیات شفافیت قوای سه‌گانه. در بحث قوای سه‌گانه هم عملاً ۵/۱ سال زمان سپری شده که رأی آورده و تمام شده است، اما آن هم با بی‌تدبیری دوم مواجه شد، چراکه بخش‌های اختلافی را نگه داشتیم و همین مانع ایجاد کرد.

شاید بهتر بود آنچه محل اختلاف نبود، جلو ببریم، چون مجمع معلوم بود که مخالفت می‌کند. چون اصل ۱۱۲ بود. نمایندگان نمی‌توانند آیین‌نامه مجمع را اصلاح کنند. من پیشنهاد دادم این مسئله اختلافی را از قانون دربیاوریم و بعداً که طرح تصویب و تبدیل به قانون شد، طرح دوفوریتی بگذاریم این ماده الحاق می‌شود که موارد اختلافی با مجمع را هم شفاف کند، اما دوستان نپذیرفتند.

از یک مقطعی عده‌ای مخالف شدند و خیلی هم بدشان نمی‌آمد که این طرح در همین پیچ‌وخم‌های اداری معطل بماند، البته با پیگیری ما شفافیت داوطلبانه عملیاتی شد و ۲۲۰ نماینده آرای خود را در سامانه منتشر می‌کنند، اما خب آن چیزی که می‌خواستیم نشد و مردم قانع نشدند.»

***

توضیح معاون رئیسی درباره نگاه دولت به انتخابات

سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور در گفتگو با قدس در پاسخ به این پرسش که رئیس‌جمهور در دیدار با نمایندگان احزاب و جریان‌های سیاسی تأکید کرد نظر ایشان و نگاه دولت این است که اصل بر وجود صلاحیت است مگر ادله رد و خلاف آن باشد و اثبات شود، آیا دولت در این خصوص و برای بازتر شدن دایره نامزدهای تأیید‌شده تلاشی هم کرده است؟ گفت: اگر هم تعاملی باشد وزارت کشور و شورای نگهبان هستند که با هم تعامل و همکاری دارند و آن‌ها باید توضیح دهند. اما موضع دولت و تأکید  رئیس‌جمهور بر این است که ما از حضور گرایش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی استقبال می‌کنیم و چنین چیزی نیست که بخواهیم مجلس همه یکدست باشند. 

او ادامه داد: حضور طیف‌های مختلف بر شور انتخابات و مشارکت مردم می‌افزاید و رهبر معظم انقلاب هم فرمودند رقابت جدی باشد. رقابت وقتی جدی می‌شود که گروه‌ها و گرایش‌های مختلف در آن حضور داشته باشند.

***

برنامه روحانی برای جلب رای مردم چیست؟

صبح نو نوشت: «می‌توان گفت که حسن روحانی می‌خواهد نقش هاشمی را در دهه 90 ایفا کند تا بتواند به‌عنوان نمادی خط‌شکن و عمل‌گرا برای جریان اصلاحات ظاهر شود.

این در حالی است که بدنه اجتماعی اصلاحات و حسن روحانی به‌شدت مورد سوال است و بعد از دولت دوازدهم، بدنه اجتماعی و قشر مخاطب آنها کاهش قابل‌توجهی داشت و سخنرانی‌های انتخاباتی امثال روحانی را می‌توان یک شوک به پیکره بی‌جان مخاطبانش دانست تا این مخاطبان دوباره در پازل سیاسی او ایفای نقش کنند.

درعین‌حال اصلاحات و روحانی در تلاش‌اند تصویری جدید از وحدت و حضورشان در انتخابات پیش‌رو و سال 1404 مخابره کنند تا بتوانند درصدی از مخاطبان طبقه متوسط شهری خود را پای کار بکشانند. حسن روحانی به خبرگان چشم دارد و به نقشی که می‌تواند ایفا کند، بی ‌آنکه الزاما نیاز به نشستن در صدر باشد.

بررسی مواضع روحانی و اعتدالیون نشان می‌دهد که آن‌ها می‌کوشند ضمن تعریف خود به‌عنوان صدای مخالف ذیل عناوینی همچون مخالفت با یکدست‌سازی، سخت‌تر شدن شرایط معیشتی و... خود را آلترناتیو وضع موجود تعریف و تفسیر کنند.

روحانی همچنین می‌کوشد مجلس فعلی را موجب خسارت تشدید تحریم‌ها معرفی کرده و از این زاویه به نقد مجلس یازدهم پرداخته و به‌طور ضمنی کنش‌های احتمالی خود در مجلس آتی را بازنمایی کند؛ اما سوال این است که آیا حسن روحانی با این عملیات می‌تواند خاطرات بد مردم از عملکرد دولتش را پاک کند یا خیر؟

حسن روحانی همچنان درصد بالایی از نارضایتی‌های افکار عمومی را در مقابل خود می‌بیند و او نمی‌تواند به همین راحتی نقش خودش را در این نارضایتی‌ها و وضعیت معیشتی مردم نادیده بگیرد.

به‌طور کلی می توان مدعی شد که سخنرانی حسن روحانی در مراسم سالگرد مرحوم رفسنجانی یک استارت برای تشکیل کمپین‌های انتخاباتی 1402 و 1404 بود و دست فرمان و تاکتیک او هم با سفیدشویی عملکرد دولتش و تلاش برای ایفای نقش خط‌شکنی عمل‌گرایانه نظیر هاشمی شروع شده است و باید دید در روزهای آینده تاکتیک آنها تا چه حدی به واقعیت نزدیک می‌شود.»

***

راز سکوت احمدی‌نژاد

فردا نوشت: «محمود احمدی‌نژاد از ابتدای آغاز جنگ غزه حتی یک توئیت ساده در حمایت از مردم فلسطین و محکوم‌کردن جنایات صهیونیست‌ها منتشر نکرده و البته حتی یک پیام تسلیت برای شهادت تعداد زیادی از مردم کرمان در پی اقدام تروریستی داعش صادر نکرده است.

او این روزها در سکوت خبری کامل به سر می‌برد اما با بازشناسی تحرکات سیاسی گروه‌های سیاسی می‌توان دریافت که بعید نیست از همین سکوت کنونی برای اهداف خاص طمع کرده باشد؛ شاید در سایه‌حرکت کردن و تأثیرگذاری غیرمستقیم در انتخابات مجلس و شاید حتی انتخابات ریاست‌جمهوری 1404.

نیت احتمالی احمدی‌نژاد در حالی است که با هر متر و و معیاری بسنجیم او توانایی هیچ کنشگری سیاسی را ندارد؛ چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم، چه در انتخابات مجلس و چه در انتخابات ریاست‌جمهوری به چند دلیل مهم:

او و تعداد انگشت شماری از نیروهای سیاسی نزدیکش تصور می‌کنند هنوز سرمایه اجتماعی‌ای در اختیار دارند اما واقعیت آن است که محمود احمدی‌نژاد چه در سطح سیاسیون و چه در سطح اجتماعی مورد توجه و محل بحث هیچکس نیست.

در سطح اجتماعی، دیگر پایگاه رأی قابل توجهی ندارد. مخاطبان احمدی‌نژاد روزگاری بدنه انقلابی جامعه بود که به دلیل مواضع غیراصولی‌اش در سال‌های اخیر و کنایه‌هایی که به نظام می‌زد و حمایت بی‌حدوحصرش از دوستان نزدیکش که مشکلات قضایی به دلیل اقدامات خلاف قانونشان محکوم قضایی هم شدند، مورد توجه بدنه انقلابی نیست. بخش دیگری از جامعه هم که از ابتدا به احمدی‌نژاد اقبالی نداشتند.

مانع دوم او در سطح سیاسی است. هم سیاست رسمی و در بین نیروهای سیاسی. شاید به سختی بشود به اندازه انگشتان یک دست افرادی را پیدا کرد که از احمدی‌نژاد علنا حمایت کنند.»

احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز و از سیاستمداران نزدیک به احمدی نژاد به خبرآنلاین گفت: «در عالم واقع طبق نظرسنجی‌ها و بررسی‌هایی که موسسات مختلف انجام دادند، احمدی‌نژاد محبوب‌ترین شخصیت جمهوری اسلامی است...

 حدود ۲ سال است احمدی‌نژاد کنش‌گری در حوزه سیاست را کنار گذاشته، عده‌ای تلاش می‌کنند که احمدی‌نژاد سکوت خود را بشکند اما او بنابر ملاحظاتی که دارد تلاش می‌کند در کنار مردم بایستد در حال حاضر مردم پیرامون بسیاری از موضوعات در کشور حالت سکوت را اختیار کردند و به نوعی قهر عمیق در مردم رخ داده که این تلاش برای آوردن احمدی‌نژاد به صحنه و موضع‌گیری او نسبت به موضوعات مختلف، جواب نخواهد داد...

برداشت بنده این است که احمدی‌نژاد حاضر نیست در مورد هیچ موضوعی اظهارنظر کند. احمدی‌نژاد قبل از وقایع ۱۴۰۱ سکوت اختیار کرد. البته انتظار می‌رفت او در مورد فوت مهسا امینی و اتفاقات پس از آن اظهارنظر کند، هرچند موضع احمدی‌نژاد در چنین موارد روشن است اما او ترجیح می‌دهد سکوت کند کما اینکه سکوت او از هر فریادی بلندتر است.»

***

توضیحات شمخانی درباره  فوت مرحوم هاشمی

دریابان علی شمخانی مشاور سیاسی مقام معظم رهبری و دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در گفتگو با نورنیوز ضمن رد برخی اظهارنظرهای غیر کارشناسی در خصوص وجود ابهام در شیوه فوت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: پس از فوت تاسف‌بار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و شکل‌گیری برخی شایعات هدف‌مند در خصوص وجود ابهام در شیوه فوت ایشان، بنده به‌دلیل علاقه و حساسیت شخصی و همچنین تاکید مستمری که مقامات عالی نظام داشتند، دستور دادم از طریق تشکیل کمیته ویژه‌ای در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، پرونده فوت ایشان با دقت مورد بررسی قرار گرفته و همه ابعاد آن به صورت شفاف و بدون ابهام گزارش شود.

شمخانی خاطرنشان کرد: کمیته رسیدگی‌کننده به پرونده با حضور مجرب‌ترین کارشناسان در حوزه‌های مختلف و همچنین استفاده از مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها با اختصاص وقت کافی، همه ابعاد پرونده را بررسی و گزارش کامل و جامعی ارائه کرد.

شمخانی گفت: بر اساس گزارش ارائه شده از سوی کمیته ویژه بررسی‌کننده پرونده که به اجماع مجموعه کارشناسان عضو کمیته رسید، فوت مرحوم آیت‌الله هاشمی بدون هیچ‌گونه ابهامی کاملا طبیعی اعلام شد.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در پایان گفت: طی چند جلسه با حضور اعضای خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، گزارش کمیته ویژه به طور کامل توضیح داده شد و به سوالات و ابهاماتی که برای برخی از اعضای خانواده ایشان وجود داشت پاسخ ارائه شد.

***

دفاع حدادعادل از عملکرد شورای نگهبان

به گزارش ایسنا، غلامعلی حدادعادل در جلسه شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به اعلام نتایج تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان در این دوره با مساعدت بیشتری صلاحیت تعداد زیادی از کاندیداها را تایید کرد که نشان از آمادگی برای افزایش مشارکت و شور انتخاباتی است. ما هم امیدواریم که شاهد تشکیل مجلس کارآمد و انقلابی باشیم.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با تأکید بر «ضرورت همراهی قوا به‌ویژه مجلس و دولت برای حل بهتر مشکلات کشور»، گفت: همراهی و همفکری و یک جهت بودن این دو قوه تاثیر بسیار زیادی بر حل سریعتر مشکلات خواهد داشت.

***

تحول در مجلس خبرگان ضروری است

مشرق در مطلبی در پاسخ به شبهاتی که درباره مجلس خبرگان مطرح می شود نوشت: «پاسخگویی به افکارعمومی یکی از اقدامات مهمی است که متاسفانه در طول سال‌های اخیر موجب شده تا شبهات شبهه افکنان در مورد این مجلس تاحدودی کارساز شود. برای خنثی کردن این شبهات باید مکانیزمی صحیح برای پاسخگویی در قبال عملکرد مجلس خبرگان طراحی و آن را اجرا کرد....

بپذیریم همه مباحثی که مطرح می‌گردد مطالب ناروا نیست و در میان آن حقایقی وجود دارد که باید برای آن چاره اندیشی کرد. انقلاب اسلامی در دهه پنجم خود قرار دارد و زمان برای آسیب شناسی دقیق با هدف تحول و ارتقاء سطح کارآمدی نهادها و سازمان‌های کشور فرارسیده است.

به نظر می‌رسد این نگاه تحولی یکی از ضروریات تاریخی عبور از مرحله سوم انقلاب اسلامی که تشکیل دولت اسلامی است، باشد! دوره تحقق دولت اسلامی به طول انجامیده و موانع موجود مانع از تحقق آن شده است که برای انجام این مهم باید با روحیه انقلابی به میدان نقد و بررسی و آسیب شناسی وارد شد.»

***

حذف یارانه تعدادی از یارانه‌بگیران در دی ماه

حسینی سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در گفتگو با تسنیم، با اشاره به اینکه در مرحله 155 واریز یارانه نقدی در دی‌ماه تعدادی از مردم از صف دریافت یارانه نقدی حذف شدند، گفت: در این مرحله اختلالی در واریز یارانه نقدی وجود نداشته است و پرداخت یارانه 300 و 400 هزار تومانی از طریق سیستم بانکی مطابق فهرست‌های جدید انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس دهک‌بندی صورت‌گرفته توسط وزارت کار و رفاه اجتماعی تعدادی از مردم در دهک 10 قرار گرفته‌اند، گفت: بر این اساس تعدادی که پیش از این و تا آذر ماه سال جاری در صف یارانه‌بگیران قرار داشتند، بر اساس فهرست جدید اعلامی وزارت کار از دریافت یارانه نقدی حذف شدند.

***

آخرین وضعیت به لایحه عفاف و حجاب در مجلس

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی در جلساتی با حضور نمایندگانی از شورای نگهبان ابهامات و ایرادات در لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را مورد بررسی قرار داد.

وی ادامه داد: گزارش کمیسیون به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی جهت ارسال به شورای نگهبان داده شده است منتها هنوز هیات رئیسه گزارشی ارسال نکرده است و ما هم منتظر هستیم.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بیشتر ایرادات شورای نگهبان به مصوبات کمیسیون حقوقی درباره لایحه عفاف و حجاب، ویرایشی بود، تصریح کرد: بخشی از ایرادات هم ناظر به اصل ۷۵ قانون اساسی یعنی بار مالی بر می‌گشت، برای رفع این مشکل رئیس مجلس شورای اسلامی مکاتبه‌ای با رئیس جمهور کرده تا دولت بار مالی را تامین کند.  

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۵۴۴۰۹۲۲:۰۴:۳۷ ۱۴۰۲/۱۰/۲۳
از نقطه نظر سیاسی واقعأ باید یک عقب مانده فکری باشیم اگر بازهم دنبال احمدی نژادها و روحانی ها و لاریجانی ها باشیم،
ناشناس۳۳۵۴۴۷۲۰۰:۱۴:۱۵ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
اگر این افراد درستکار و فرهیخته و تحصیلکرده و کاردان و کارآمد و کاربلد بودند، الان وضعیت مردم اینی که هست نمیبود. اوضاع مردم خوب نیست، چون گردانندگان کشور اینکاره نبوده اند. رانتی و با پارتی بازی و علی اصغری، رئیس و مدیر شده اند و میخواسته اند که در حین مدیریت کار یاد بگیرند!!!
ناشناس۳۳۵۴۴۹۳۰۰:۳۵:۴۳ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
متاسفانه گروهی در مجلس دارند مهندسی می کنند لایحه عفاف و حجاب بعد از انتخابات موکول شود که این امر بعد از انتخابات شوک بسیار زیادتری به افراد لا ابالی و بی بند بار جامعه وارد میکند
ناشناس۳۳۵۴۵۵۷۰۵:۲۳:۲۰ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
چی شد؟ حالا دیگه احمدی نژاد هم بد شد؟ عالم و آدم بد شدند فقط شما خوبید!
ناشناس۳۳۵۴۴۱۰۲۲:۰۷:۱۵ ۱۴۰۲/۱۰/۲۳
اگر الان بین احمدی نژاد و روحانی و خاتمی انتخابات برگزار شود احمدی نژاد بیشترین رای را می اورد.
ناشناس۳۳۵۴۵۰۴۰۰:۵۱:۰۰ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
احمدی نژاد با هماهنگی خودش مهره اتاق فکر شده است .
ناشناس۳۳۵۴۴۲۴۲۲:۳۵:۴۸ ۱۴۰۲/۱۰/۲۳
حدود یک میلیون نفر از روحانی به کمیسیون اصل 90 مجلس شکایت کردند او در دادگاه پرونده دارد
ناشناس۳۳۵۴۷۰۶۰۹:۴۵:۴۵ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
اگر در دادگاه پرونده دارد چرا رسیدگی نمیشود؟
ناشناس۳۳۵۴۹۷۱۱۴:۰۸:۴۳ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
تخم مرغ 180 هزارتومان مرغ 85 هزارتومان خونه متری 150 میلیون تومان حاصل همین دولت است
ناشناس۳۳۵۴۹۶۶۱۴:۰۶:۱۷ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
نتیجه می گیریم یک میلیون نفر از روحانی ناراضی هستند و شما با شانتاژ بازی ایشان را بد جلوه می دهید از وضعیت الان هم مشخص است که زمان ایشان تورم بسیار پایین تر از الان بود و وضعیت مردم بشدت بدتر شده است
ناشناس۳۳۵۵۰۶۹۱۶:۰۱:۰۸ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
دولت قبل رکورددار تورم در 75 سال اخیر بود.
ناشناس۳۳۵۴۴۲۵۲۲:۳۸:۰۵ ۱۴۰۲/۱۰/۲۳
تخلفات دولت قبل در بورس و ارز باعث ضرر و زیان میلیون ها نفر از مردم شد قوه قضاییه باید در اسرع وقت به پرونده اینها رسیدگی نماید.
ناشناس۳۳۵۴۴۹۶۰۰:۴۲:۲۹ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
ای قوه قضایی اقدام انقلابی ای شورای نگهبان تصمیم انقلابی
ناشناس۳۳۵۴۶۹۲۰۹:۳۷:۱۲ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
تخلفات خودرویی فعلی هم باید رسیدگی شود.
ناشناس۳۳۵۴۴۳۴۲۲:۵۸:۱۰ ۱۴۰۲/۱۰/۲۳
کسی که انتخابات را زیر سوال می برد و بار اولش هم نیست چگونه می تواند تایید صلاحیت بگیرد؟
ناشناس۳۳۵۴۵۸۷۰۷:۰۶:۰۶ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
اینا که الان راس کار هستند چرا هیچکدومشون شبیه مردم کوچه و خیابان نیستند ؟ چرا هیچکدومشون برای مردم کار نمی کنند ؟
ناشناس۳۳۵۴۹۰۶۱۲:۵۶:۲۷ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
آنهایی که از عمد کار کردن برای ضربه زدن به مردم را به دیگران مقایسه نکنید
ناشناس۳۳۵۴۴۷۵۰۰:۱۷:۳۶ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
امان از مصلحت اندیشی های افراطی تایید صلاحیت آقای روحانی موجب شد در معنی کلمه صلاحیت تردید کنیم. ایشان با این همه ضرری که به مملکت زده چگونه برای خبرگان صلاحیت لازم را دارد؟
ناشناس۳۳۵۴۴۹۴۰۰:۴۰:۳۰ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
چرا احمدی نژاد باید حرف بزنه بنده خداهرکاری کردجلوش روگرفتین کاندیدشدچپ وراست ردصلاحیتش کردین .
ناشناس۳۳۵۴۵۰۲۰۰:۴۹:۲۹ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
درود بر احمدی نژاد و یارانش ...
اصغر اصغر زاده !۳۳۵۴۵۱۴۰۱:۰۸:۲۹ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
حذف يارانه عده اي در دي ماه !! ------------------------------------- حال كه خبر از حذف عده اي از يارانه بگيران به ميان آمده ، بنده در نهايت صداقت و راستگويي عرض مي كنم كه شخصاً كسي را سراغ دارم كه به يك ميليارد نميگه پول ، اما داره يارانه ميگيره ! ً...اما همين پارسال يا جلوتر بود كه آقا موسي از قطع يارانه اش گله مي كرد : --- قربونتم ! تقصير پسر عموي دامادمان شد ! گفت آقا موسي ! شما بازنشسته ها كه حسابتان رفته به بانك صادرات ! ديگه كاري به اين بانك نداري ! ... اگر ميشه اون كارت را كاري باهاش نداري چند مدتي بده به من ! ... ماهم گفتيم چه عيب داره ... كارتي كه ديگه خاليه و حقوقي داخلش ريخته نميشه به درد من كه نمي خوره ! ... آخه حقوق تا حقوق مبلغي به اون كارت واريز مي شد ... و هميشه خدا هم اون كارت خالي بود،... فقط چند روز اول كه حقوق ها پرداخت مي شد اون كارت زبون بسته رنگ پول ميديد ! ....، آخه مگه حقوقم در ماه چه قدر بود ؟ ...مدير كل كه نبودم ! رييس اداره هم نبودم ! وقتي قرار شد حقوقم بره به بانك ديگر ، اين كارت ديگه چه كار باهاش دارم ؟ ... آقا رحمت معامله ميكنه معامله ماشين ، زمين ، خونه ، حتي موتور سيكلت ...خدا بيشتر بهش بده ...-- همين پسر عموي دامادمان كه كارتم را گرفت ، عرض مي كنم -- نگو كه آقا رحمت تو كارت بخت برگشته من كرور كرور پول مي ريخته ، و هي معامله مي كرده و هي پول تو اون كارت مي ريخته ! !.. بعدا فهميدم كه اي دل غافل و اي فكر باطل ...برادرم كه شما باشي ، بعد ديديم يارانه مان قطع شد ! ياللعجب ! يك بازنشسته آموزش و پرورش كه نبايد يارانه اش قطع بشه ... گفتن دهك دهم هستي ! ... الله اكبر ! ... دهك دهم ؟ به حق چيزهاي نديده و نشنيده ! ...كاكام كه شما باشي بعد از كلي پيگيري فهميديم ميليون ، ميليون پولي كه به كارتي كه اسم بنده هست و در اصل پول آقا رحمت هست كه باهاش معامله ميكنه ، به اسم من تموم شده و بنده را جزو ميلياردها و اغنيا در دهك دهم قرار دادند و ديگه هيچي فكر كردن كه بنده گنج قارون دارم ! ...يارانه ام قطع شد كه شد !! آش نخورده و دهان سوخته ! اما بين خودمون باشه ، عيال محرمانه به من گفت ، من هم محرمانه به شما ميگم ! عيال يواشكي گفت كه حاج داييم -- يعني حاج دايي عيال --كه يكي از ثروتمندان و بولداران هست يارانه ميگيره ! ... حالا چه طور شده ديگه الله اعلم ! ... به هر حال برادر ! يارانه رزق و روزي مان نبود ... ما از اول كه از شكم مادر خارج شديم گنجشك روزي بوديم !! ... عيب نداره ! هر چه رزق و روزي باشه مي رسه ... فقط دعا كنيم كه مريض نشيم ! ...ميگم اصغر آقا ، حالا اين صحبت ها را ول كنيم ...با گفتن اين حرف ها كه يارانه من بر نمي گرده !! .... از اضافه حقوق هاي سال آينده بگو ... از مبلغ عيدي ... از همسان سازي ما بازنشسته ها ... از اين حرف هاي خوب و خوش بگو تا دل مان شاد بشه ... بفرما ... دو گوشم با شماست .. !!
عمران۳۳۵۴۵۶۳۰۶:۰۵:۵۲ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
روزنامه فردا نوشته : «احمدی نژاد در سطح اجتماعی، دیگر پایگاه رأی قابل توجهی ندارد.» آقای روزنامه ی فردا! از کجا پایگاه اجتماعی احمدی نژاد را سنجیدی؟ آرزوهایت را بیان کردی یا رفتی نظرسنجی میدانی کردی؟ اگر با آمار و ارقام حرف نمیزنی کلا حرف نزنی بهتر است!
علی۳۳۵۴۶۲۸۰۸:۲۳:۲۰ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
خدا کند مردم استان سمنان در صورت تائید صلاحیت روحانی در انتخابات مجلس خبرگان اینبار با بصیرت کامل و با توجه به عملکرد 8 ساله دولت او و نوع رفتارش با منتقدین و دلسوزان کشور اعم از نخبگان و دانشمندان و سیاسیون به وظیفه انقلابی خود عمل کنند و او را برای همیشه از تاریخ سیاست کشور به کنار بگذارند
ناشناس۳۳۵۴۸۱۶۱۱:۱۶:۳۸ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
اقای روحانی جایگاهی در بین مردم ندارد و رای نمی اورد.
ناشناس۳۳۵۴۶۸۸۰۹:۳۰:۱۵ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
یارانه ما قطع شده ، میگویند فقط دهدک دهم را قطع کرده ایم . یعنی واقعا با این حال و روز و زندگی من جزء دهک دهم جامعه هستم ؟؟!
ناشناس۳۳۵۴۸۸۹۱۲:۴۴:۳۸ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
فوت مرحوم طبیعی بود. عزیز من اقای شمخانی باید بگوید علت فوت چی بوده نه اینکه طبیعی بوده یا نه.
ناشناس۳۳۵۴۹۳۹۱۳:۲۷:۰۱ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
بلایی که احمدی نژاد به سر مردم آورد توی تاریخ کسی به سر مردم نیاورد. همه بدبختی ما از احمدی نژاده
ناشناس۳۳۵۵۳۱۵۲۱:۴۳:۰۰ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
آره اما دولت روحانی بدتر بود
غیرروحانی۳۳۵۵۰۶۴۱۵:۵۷:۰۵ ۱۴۰۲/۱۰/۲۴
هرکجاکه دولت رئیسی ناکامی داشته تقصیرش آقای روحانی ودولتش است واما هرموفقیتی کسب کرده ربطی به دولت گذشته ندارد.
yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دیدار پزشکیان با رهبر انقلاب

 2. یک تبریک و چند یادآوری به رئیس جمهور منتخب

 3. پزشکیان؛ نهمین رئیس جمهور ایران

 4. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 5. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 7. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 8. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 9. طبل غازی میان تهی!

 10. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 11. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 12. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 13. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 14. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 15. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 16. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 17. رییس‌جمهور جدید چه کارهایی را نباید بکند

 18. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 19. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 20. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 21. پیشنهاد یک اصلاح‌طلب برای حضور مخبر در دولت پزشکیان/ تبریک سران کشورها و نامزدهای انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب

 22. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 23. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 24. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 25. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

پربحث‌های هفته

 1. دیدار پزشکیان با رهبر انقلاب

 2. یک تبریک و چند یادآوری به رئیس جمهور منتخب

 3. پزشکیان؛ نهمین رئیس جمهور ایران

 4. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 5. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 7. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 8. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 9. طبل غازی میان تهی!

 10. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 11. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 12. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 13. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 14. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 15. پیشنهاد یک اصلاح‌طلب برای حضور مخبر در دولت پزشکیان/ تبریک سران کشورها و نامزدهای انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب

 16. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 17. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 18. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 19. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 20. محسن برهانی راهی زندان شد

 21. تبریک قالیباف به پزشکیان

 22. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه پزشکیان/ هیچ نامزدی برای هیچ پستی از جمله معاون اول بررسی نشده است

 23. رفتارهای رقابتی دوران انتخابات به هنجارهای رفاقتی تبدیل شود

 24. جدیدترین موضع جلیلی در قبال دولت پزشکیان

 25. توضیحات مرتضوی درباره انتصابات اخیر/ واکنش زاکانی به کارزار برکناری شهردار تهران/ تقدیر روزنامه اصلاح‌طلب از مخبر

آخرین عناوین