درباره آموزش کسب حلال

گروه تعاملی الف،   4021009002 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

دقت داشته باشیم که قوی شدن یک کشور وابسته به قدرتمندی جامعه و افرادی است که در آن زندگی می‌کنند.

درباره آموزش کسب حلال

گروه تعاملی الف - جلال محسنی:

در شرایطی که سال‌ها است تحت تحریم‌های ظالمانۀ اقتصادی دشمنان این آب و خاک هستیم، جای خالی آموزش و محتواهای اقتصادی ثروت‌ساز ​​​​​​​در جای جای لایه‌های مختلف اجتماعی و حتی دستگاه‌های ذیربط به شدت احساس می‌شود. صداوسیما یکی از بارزترین دستگاه‌های مرتبط با این قصه در ارتباط با تودۀ مردم است. بدون شک اقداماتی مثبت در این خصوص صورت گرفته و نمی‌توان زحمات و کارهای فکری صورت گرفته را نادیده گرفت؛ اما اثربخشی کار چقدر بوده است؟

شعارهای اقتصادی سال را مرور نماییم و درج شعار در روزهای نخستین هر سال در گوشۀ تلویزیون؛ آیا شرایط اقتصادی امروز در کشور، تناسبی با شعارها و دستورات مقام معظم رهبری داشته است؟ نیمی از جامعۀ فعال اقتصادی کشور، زنان و دختران هستند که جمعیتی قابل توجه و تأثیرگذار به حساب می‌آیند؛ اما در کنار سریال‌های رنگارنگ تلویزیونی، چه آموزش یا دانشی در حوزه‌های اقتصادی به ویژه کار در خانه و تولید ثروت به این جمعیت قابل توجه داده شده است؟ جایگاه یادگیری مفاهیم اقتصادی و مالی در بین عموم مردم کجاست؟

امام صادق (ع): تلاش در بدست آوردن روزی حلال را رها نساز، زیرا که آن کمک به دین داری تو است و همیشه مرکب خود را ببند و به خدا توکل کن. به این حدیث دقت کنیم: آیا قیدی محدود کننده قرار داده شده است؟ جامعه بدون شک با مسائل متعددی روبروست که در حال حاضر، مهم‌ترین آنها اقتصاد است. اگر اقتصاد یک خانواده به سامان نباشد، جامعه و کشور با مخاطرات بسیار حساس و بعضاً جبران‌ناپذیری روبرو است. شاید یکی از حلقه‌های مفقودۀ بزرگ در تحقق توانمندی اقتصادی آحاد مختلف جامعه، پژوهش و تحقیق و آموزش‌های کاربردی است. جای خالی دانش اقتصادی متناسب شده برای قشرهای مختلف جامعه به شدت احساس می‌شود و در کنار آن، آموزش‌های کاربردی مؤثر. تا دلمان بخواهد، شبه‌علم‌ها، ذهن و زمان مردم را پر کرده و در نهایت خروجی به بزرگی صفر.

دقت داشته باشیم که قوی شدن یک کشور وابسته به قدرتمندی جامعه و افرادی است که در آن زندگی می‌کنند. ثروت قدرت می‌آورد و با امکانات حاصل از آن، پیشرفت و توسعه اتفاق می‌افتد؛ مگر ممکن است بدون وجود سرمایه، محصول یا کالایی جا به جا شود؟ خلط مبحثی که متأسفانه در این جا اتفاق می‌افتد، تقابل ثروت و دین‌داری و توجه به آخرت است؛ در حالی که نباید آدرس غلط را بگیریم و به آن سمت میل کنیم. تولید ثروت زحمت و تلاش می‌خواهد. اسلام ناب محمدی(ص) هیچ تناسبی با تنبلی و روزمرگی امت مسلمان ندارد. صدالبته کسی که ذکر و کار و عملش و نعوذبالله خدایش پول شود! بدون شک مسیر تباهی را طی می‌کند؛ اما کارکرد تولید ثروت و برکات ناشی از آن، نه تنها یک فرد را قدرتمند می‌کند که سبب می‌شود اطرافیان وی نیز از برکت این ثروت منتفع شوند.

حضرت محمد(ص) فرمودند : عبادت هفتاد بخش است و بهترین بخش آن به دست آوردن مال حلال. به امید اینکه این نوشتار باعث شود بیشتر به این مسأله فکر کنیم که چطور می‌توانیم در قوی شدن جامعه و کشور به لحاظ اقتصادی، نقشی مؤثر داشته باشیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۳۸۲۷۰۱۳:۲۸:۴۲ ۱۴۰۲/۱۰/۹
یکی دوسال هست صدا و سیما برنامه های یکی دو دقیقه ای از روش درست مدیریت اقتصاد کلان آموزش داده می شود که هم برای عموم خوب هست هم برای مدیران که غافل بودن از ان
ناشناس۳۳۳۸۲۷۱۱۳:۲۸:۴۷ ۱۴۰۲/۱۰/۹
به مردم آموزش ندهید از بالاباید اصلاح شروع شود ...
ناشناس۳۳۳۹۰۵۵۱۶:۵۰:۱۵ ۱۴۰۲/۱۰/۹
آفرين. به دبش، زنجاني و خاوري و بقيه اين ليست طولاني
ناشناس۳۳۳۸۲۹۰۱۳:۳۳:۵۲ ۱۴۰۲/۱۰/۹
اولا باید برای پیشرفت اقتصادی کشور برنامه داشت دوما باید برای جلوگیری از افرادی که به خاطر پیشرفت خود به اقتصاد دیگران ضربه می زنند مثلا احتکار یا گران فروشی می کنند اقدام عملی مکفی داشت سوما خود مردم هم باید هوای هم را داشته باشند نه اینکه در این شرایط هر کس به فکر خودش باشد
ناشناس۳۳۳۸۳۹۴۱۳:۵۶:۱۰ ۱۴۰۲/۱۰/۹
برای مقامات نوشتید؟ دستان گرم
ناشناس۳۳۳۸۴۴۲۱۴:۰۵:۳۶ ۱۴۰۲/۱۰/۹
ایا دیدید کسی که با گزینش های شدید مدیر میشود بگوید اینکه به خاطر عقیده روزی بنده دیگری را به من بدهند درست نیست؟
ناشناس۳۳۳۸۴۷۰۱۴:۱۰:۴۵ ۱۴۰۲/۱۰/۹
آلناس علي طريق ملوكهم. علي(ع) نميشه به مردمي كه تحت فشار شديد معيشتي هستن توصيه هايي بكني و شب تو تلويزيون كشف اختلاس ميليارد دلاري را پخش كني
فرشید۳۳۳۸۴۷۹۱۴:۱۳:۰۲ ۱۴۰۲/۱۰/۹
لطفا چیزی آموزش دهید تا با یاد گرفتن آن یک کار خوب انجام دهیم.
ناشناس۳۳۳۸۷۲۹۱۵:۱۷:۳۹ ۱۴۰۲/۱۰/۹
این مطلب را مسئولین گوشزد و آموزش دهید.
ناشناس۳۳۳۸۷۵۰۱۵:۲۴:۵۳ ۱۴۰۲/۱۰/۹
اینها را برای دولتمردان بفرستید. مردم اغلب درستگار و بسیار خوب هستند
اصغر !۳۳۳۸۷۵۳۱۵:۲۵:۱۹ ۱۴۰۲/۱۰/۹
اندر حكايت كسب روزي حلال از ديدگاه امام صادق ( ع ) ----------------------- بله ! زماني بود -- سال هاي بعد از انقلاب -- كه در كتاب فارسي سال چهارم ابتدايي درسي بود با عنوان « گرانفروشي ممنوع » - حكايت آن بود كه امام صادق (ع ) مقداري پول به عنوان سرمايه به خدمتكارش به نام « مصادف » مي دهد و از او مي خواهد كه در سفري كه مثلاً به شام مي رود با آن معامله كند تا از آن سرمايه سودي بدست آيد ! وقتي مصادف از مسافرت تجارتي خود بر گشت ،نزد امام رفت و دو كيسه پول جلوي او گذاشت ! امام پرسيد : -- مصادف اين دو كيسه چيست ؟ مصادف مي گويد : -- يكي از دو كيسه اصل سرمايه است و ديگري سود آن ! امام مي پرسد كه چرا اين همه سود ؟ مصادف با خوشحالي مي گويد كالايي كه ما از اينجا به شام برديم ، آن كالا در آنجا مدتي بود كه ناياب شده بود و ما هم قرار گذاشتيم كه جنس مان را به دو برابر قيمت بفروشيم ، و از اين راه سود بسياري به دست آورديم !! امام صادق بسيار ناراحت مي شوند و يكي از آن دو كيسه بر مي دارد و مي گويد : -- اين كيسه سرمايه اي است كه به تو دادم ، اما به كيسه ديگر كاري ندارم !! و چنان كه در آن درس آمده بود امام ، مصادف را مورد سرزنش قرار مي دهد و مي فرمايد چرا در زماني كه اجناس ناياب شده است و مردم بدان احتياج فراوان دارند بايد به دو برابر قيمت فروخته شود تا مردم به زحمت افتاده باشند » .... و آخر درس سخن امام اين بود كه : -- « اي مصادف بدان و آگاه باش كه كسب روزي حلال از جنگيدن در ميدان جنك و جهاد در راه خدا سخت تر است » !! ---------------------- -- عجب ... عجب حكايتي ! ... ميگم كه برادر آن درس هنوز هم در كتاب فارسي سال چهارم ابتدايي هست ؟ --- اطلاع ندارم اخوي جان ! شايد باشه و شايد هم حذف كرده باشند ! ... اما همي دانم كه آن دانش آموزان كه آن درس خوانده اند حالا بزرك شده اند ، تشكيل خانواده داده اند ، حتماً عده اي از آنها كاسب و تاجر ... عده اي كارمند ... كشاورز ... عده اي دامدار ... باغدار ... كارخانه دار ...وشايد عده اي هم حتماً مسئولين مملكتي ... نمايندگان مردم در خانه ملت ... !! و احتمالا شايد يكي از آن آنها سوپري سر خيابان ما باشد كه آن درس را خوانده و فراموش كرده باشد !
اصغر اصغر زاده !۳۳۳۸۸۷۸۱۵:۵۳:۴۳ ۱۴۰۲/۱۰/۹
-- احمد آقا ! من به شما از صميم قلب تبريك عرض مي كنم با داشتن اين فرزند ! ماشا الله ماشا الله ... يك پارچه آقا ... مؤدب ... با وقار ... مردم دار ... در خدمت خلق خدا ... مؤمن و باخدا ... چه قدر اين فرزند در خدمت مردم است ، ... احمد آقا ! تبريك صميمانه مرا به خاطر داشتن و تربيت كردن همچو فرزندي بپذيريد ! --- زنده باشي همسايه ! خداوند شما را از همسايگي كم نكنه ... ميدوني اصغر آقا ! من بچه هام را با نون حلال بزرگ كردم ... با زحمت ... با سختي ...با تاول كف دست ... خودت كه ميدوني يك عمر زحمت كشيدم ، كار بنايي ... كارگري براي مردم ... كار روي زمين ، تو باغ براي اين و آن ... اصغر ! من نون حلال به اين بچه دادم ! ... اين بچه حتي يك لقمه حرام هم نخورده ... با خون دل براي بچه ها لقمه نوني پيدا كردم ! ... به خاطر همين زحمت ها هم بود كه همين آخري ها ديكس كمر گرفتم ! خدا رحمتش كنه مرحوم ابوي ...نور به قبرش بباره ... درجاتش عالي و متعالي باشه ... آن مرحوم مغفور هميشه به گوشمان مي خواند كه در آينده كه زن و بچه دار شدين ، لقمه حلال به بچه هايتان بدهيد تا بچه ها صالح باشند ... با خدا باشند ... حروم خور نباشند ! مرحوم پدرم معتقد بود كه لقمه حرام از نطفه حرام بدتر است ! روانش شاد ... خدا همه اموات شما هم بيامرزه ... اصغر آقا ! شما هم نون حلال به دهن اهل و عيال ميگذاري ... خودم شاهدم ...خوش به سعادتت !!
ناشناس۳۳۳۹۰۹۷۱۷:۰۶:۲۹ ۱۴۰۲/۱۰/۹
لطفا بفرستید برای مسئولین تا هر روز شاهد اختلاس های نجومی نباشیم!
ناشناس۳۳۴۱۰۵۵۱۰:۰۸:۳۲ ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
صدا و سیما مروری بر گذشته و اهداف اقتصادی انقلاب نمایدبهرحال مالکیت در نظام مشروع است لیکن اهداف آن چیست زیرا که اقتصاد وسیله است نه هدف.
ناشناس۳۳۴۱۰۹۷۱۰:۳۰:۲۱ ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
جهت استحضار یقه سفیدان و آقازاده های مسئولان
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. یک یادآوری به آقای ربیعی

 2. تحلیل عجیب مرعشی از اغتشاشات ۱۴۰۱ / علی مطهری: حجاب به قانون جدید نیاز ندارد

 3. ۳۰ ویژگی مهم یک داوطلب شایسته مجلس

 4. عمو سام بدهکار!

 5. اظهارات انتخاباتی عجیب دبیر کل کارگزاران در تبریز

 6. اخیرا فردی ادعای جانشینی امام زمان(عج) را کرده است /حضرت ظهور پیدا نکرده پس چگونه جانشین دارد؟  

 7. مرگ خلبان آمریکایی بر اثر خودسوزی در اعتراض به جنگ غزه

 8. پدیده شوم "شوتی‌گری" را از بین می‌بریم/ جان باختن ۵۰۰ نفر در تصادف با خودروهای شوتی

 9. مرگ ۶۸ کودک به‌دلیل مصرف شربت سرفه آلوده؛ ۲۳ نفر محکوم شدند

 10. مطهری: مشارکت از دوره گذشته بالاتر خواهد بود/ قدردانی از سیاست منطقه‌ای دولت

 11. نباید با صندوق رأی قهر کنیم/ مردم از وعده و شعار خسته اند/ برخی نمایندگان به پیامد طرح ها یا لایحه ها بی توجهند/ اوضاع معیشتی مردم سال به سال دریغ از پارسال است!

 12. حداد عادل: مردمی شدن انقلاب نتیجه خدایی بودن انقلاب بود

 13. سردار رادان: ما می‌خواهیم پدیده شوتی‌گری را از بین ببریم

 14. اختصاص ۵.۵ میلیارد یورو برای بهبود وضعیت هوا

 15. آغاز عرضه ارز مسافرتی با شرایط جدید از امروز

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری به آقای ربیعی

 2. استدلالی عجیب علیه انصارالله یمن

 3. چرا هیچکس در ایران بحران آب را جدی نمی گیرد؟!

 4. آیا تابعیت‌دادن به افغانستانی‌ها برای حضور در انتخابات و راهپیمایی‌هاست؟!

 5. مگه سری قبل رای دادیم، چی شد؟!

 6. ضعف بزرگ لیست‌های انتخاباتی

 7. سوریه، یار ایران در دفاع مقدس

 8. هنرمند پیشکسوت خاطره ساز درگذشت

 9. بالاخره یکی باید گردن بگیرد!

 10. ظریف: مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم

 11. سیاست، فقط سخنرانی نیست !

 12. رهبر انقلاب: راه غلبه بر مشکلات اعتماد به جمهور مردم و اسلام است

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ترامپ و بایدن درباره ایران مانند هم عمل می‌کنند/ باید بر فعالیت کورش کمپانی نظارت می‌شد

 14. صدای معترضان خاموش با رای ندادن شنیده نمی شود

 15. افشای تخلف جدید در پرونده کوروش کمپانی

 16. تحلیل عجیب مرعشی از اغتشاشات ۱۴۰۱ / علی مطهری: حجاب به قانون جدید نیاز ندارد

 17. ۳۰ ویژگی مهم یک داوطلب شایسته مجلس

 18. عمو سام بدهکار!

 19. سفر رئیسی به بیرجند؛ با هواپیمای عمومی و بدون استقبال دولتی‌ها

 20. الهام حمیدی: تمام مبلغ تبلیغ کوروش کمپانی را به حساب مراجع قضایی برگرداندم

 21. قانون درباره «کوروش کمپانی» چه می گوید؟

 22. تخریب خیابان‌های فلسطین توسط بولدوزر‌های اسرائیلی

 23. اظهارات انتخاباتی عجیب دبیر کل کارگزاران در تبریز

 24. روایت تکراری آمریکایی ها از بمب اتمی ایران!

 25. نقد جهانگیری به اصلاح‌طلبان/ واکنش ضرغامی به بیانیه ۱۱۰ فعال اصلاح‌طلب/ اموال بابک زنجانی کجا مصرف می شود

آخرین عناوین