به سمت حذف «کنکور» می‌رویم/ کنکور مُخل «تربیت» است

  4020919019 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، با بیان اینکه طبق مواد سند تحول بنیادین و الگوی مدرسه در تراز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، گام به گام به سمت حذف کامل کنکور پیش خواهیم رفت، گفت: همین حالا اگر دانش آموزان رشته انسانی ما که معدل خوبی دارند را به برخی کشورهای اروپایی و چین بفرستیم، شک نکنید که این دانش آموزان را برای رشته پزشکی جذب می‌کنند.

به سمت حذف «کنکور» می‌رویم/ کنکور مُخل «تربیت» است

علی محبی در گفت‌وگو با ایسنا درباره آماده‌شدن الگوی مدرسه در تراز سند تحول بنیادین توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، با بیان اینکه کنکور مخل تربیت است، اظهار کرد: کنکور تربیت را به اسارت گرفته است و سند تحول بنیادین و الگوی تدوین شده مدرسه در تراز سند تحول بنیادین وارد قضیه کنکور نمی‌شود بلکه کسب شایستگی‌های پایه‌ای را مد نظر دارد.

وی با بیان اینکه طبق سند تحول بنیادین و الگوی تدوین شده مدرسه در تراز این سند، گام به گام جلو می‌رویم تا در آینده بتوانیم کنکور را به طور کامل حذف کنیم، ادامه داد: همین حالا ۵۰ درصد کنکور حذف شده است و این رقم برای سال آینده به ۶۰ درصد می‌رسد. دنیا را بررسی کنید که چند کشور شبیه ما کنکور برگزار می‌کنند؟.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ادامه داد: همین حالا اگر دانش آموزان رشته انسانی ما که معدل خوبی دارند را به برخی کشورهای اروپایی و چین بفرستیم، شک نکنید این دانش آموزان را برای رشته پزشکی جذب می‌کنند. این به ما می‌گوید که ارتباط بین دوره تعلیم و تربیت عمومی و رشته تحصیلی کنکوری مردود است و این چیزی است که ما اینجا خودمان درست کرده‌ایم.

محبی با بیان اینکه در حال حاضر حتی حرف جدی بین آموزش و پرورش و آموزش عالی در خصوص بازطراحی رشته‌های تحصیلی مطرح است، خبر داد: امسال سه درصد از رتبه‌های برتر کنکور از یکی از شهرستان‌های جنوب خراسان رضوی بود که شهرستانی دور افتاده است.

وی با تاکید بر اینکه در الگوی مدرسه تراز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به دو مقوله تربیت و آموزش با هم توجه شده است خاطر نشان کرد: اگر مدرسه در تراز سند تحول را تعریف و بر روی آن برنامه ریزی کنیم طبیعتا بعد علمی و آموزشی مدارس ارتقاء پیدا می‌کند اما این به این معنا نیست که شما تمام بعد علمی و آموزشی  را در کنکوری که همه می‌دانیم صرفا معطوف به حافظه و تکنیک تست زدن است، خلاصه کنیم. در حال حاضر حافظه قوی، بیشتر خواندن و تکنیک تست زدن، کنکور را رقم می‌زند.

به گفته رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، معیار و مبنای قضاوت در مدرسه تراز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و خود سند تحول، کنکور نیست بلکه ملاک آن شایستگی‌هایی است که دانش آموز باید برای زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی کسب کند.

محبی خاطر نشان کرد: تربیت شش ساحتی مد نظر الگوی مدرسه در تراز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و خود سند تحول بنیادین است. یکی از ساحات تربیت، تربیت علمی و فناوری است که بخشی از آن کنکور را پوشش می‌دهد اما ساحت علمی و فناوری به کنکور خلاصه نمی‌شود. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۱۹۲۸۴۱۰:۲۴:۳۷ ۱۴۰۲/۹/۱۹
به عنوان یک دبیر میگم که این حذف کنکور هم مثل خیلی چیزهای دیگر صرفاً صوری و ظاهری است و عملاً با امتحانات نهایی جایگزین می شود که هم احتمال خطا و تقلب و رانت بیشتری دارد و هم استرس بیشتر و طولانی تر در سه سال دبیرستان به دانش آموزان وارد می کند و هم امکان نفوذ و کسب ثروت بیشتری برای موسسات آموزشی دارد.
ناشناس۳۳۱۹۲۸۵۱۰:۲۶:۰۱ ۱۴۰۲/۹/۱۹
کنکور واقعا مخل تربیت است در بهترین سالهایی که بچه باید مهارت زندگی و تربیت بیاموزد و ورزش کند که سالم قوی باشد یا بطور واقعی در خانه حبس می شود و تست می زند و درس می خواند و یا به بهانه درس دست به سیاه و سفید نمی زند دختر و پسر بزرگ می شوند در حالی که پدر و مادر شبیه خدمتکار در اختیار بوده اند که آب در دل بچه تکان نخورد چرا که بچه کنکور دارد و اینده اش را همین کنکور تعیین می کند مدام هم تبلیغات می کنند که از ابتدای دوره متوسطه دوم بچه ها کنکوری هستند چرا که رقیبان در همین ایام بطور جدی تلاش را آغاز کرده اند ! در نهایت بچه هایی داریم که نه آشپزی و نظافت و کنترل بودجه خانواده بلد هستند و نه باز و بسته کردن یک پیچ یا یک لامپ را یاد گرفته اند موجودات مصرف کننده و تنبل و وابسته به بهانه درس با خانواده و اطرافیان رفت و آمد نکرده اند ومهارت و تجربه زندگی اجتماعی و حل مسئله ندارند و فقط در جمع دوستان و صد البته شبکه های اجتماعی بوده اند رفت و آمد خانواده ها هم بهانه کلاسهای تابستانی و زمستانی بچه ها تقریبا صفر است و پدر و مادرها تنها و بدون بچه ها به والدین خود سر می زنند این نسل پشت کنکوری و گرفتار کنکور در نهایت بچه هایی سر خورده به دلیل رد شدن در کنکور یا بسیار از خود متشکر به دلیل قبولی در کنکور می سازد که به دلیل نداشتن مهارت کافی در زندگی موجب بالا رفتن طلاق و انواع اسیب های اجتماعی هستند این روش زندگی درست نیست ولی من والد مگر چاره ای دارم جز خوردن آش شور و تلخ و مسمومی که برای فرزندم پخته اند ؟ قبولی در کنکور تنها راه رستگاری است و من نمی توانم جز این رفتار کنم
ناشناس۳۳۱۹۳۲۵۱۰:۵۷:۵۹ ۱۴۰۲/۹/۱۹
یک مشت حرف که هر از چند گاهی تکرار می شود کنکور حذف می شود کنکور حذف نمی شود تا عمر مردم به سر آید .
بنده خدا۳۳۱۹۴۷۰۱۳:۱۹:۰۴ ۱۴۰۲/۹/۱۹
آقا چرا خودمونو گول میزنیم هم کنکور داریم وهم امتحان نهایی اونم نه فقط از سال 12 سالهای 10 و11 هم اضافه شده یعنی نه تنها استرس را کم نکردیم بلکه به سه سال افزایش دادیم
ناشناس۳۳۱۹۵۲۴۱۴:۰۸:۰۲ ۱۴۰۲/۹/۱۹
حذف دروس عمومی عالی بود حالا باید از رشته ریاضی شیمی وازتجربی و فیزیک را حذف کرد از انسانی هم می توان تفکیک تخصصی کرد مثلاً کسی که جغرافی می خواهد بخواند بسیاری از دروسی را کنکور ندهد
ناشناس۳۳۱۹۵۳۴۱۴:۱۲:۳۷ ۱۴۰۲/۹/۱۹
کی ؟ همین سال دیگه متوقف کنید.
ناشناس۳۳۱۹۶۸۷۱۶:۴۰:۴۷ ۱۴۰۲/۹/۱۹
حذف کنکور یک حرف کلیشه ای و بی منطق است .
yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دیدار پزشکیان با رهبر انقلاب

 2. یک تبریک و چند یادآوری به رئیس جمهور منتخب

 3. پزشکیان؛ نهمین رئیس جمهور ایران

 4. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 5. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 7. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 8. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 9. طبل غازی میان تهی!

 10. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 11. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 12. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 13. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 14. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 15. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 16. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 17. رییس‌جمهور جدید چه کارهایی را نباید بکند

 18. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 19. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 20. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 21. پیشنهاد یک اصلاح‌طلب برای حضور مخبر در دولت پزشکیان/ تبریک سران کشورها و نامزدهای انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب

 22. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 23. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 24. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 25. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین