۹ بلای جبران ناپذیری که فلوراید برسر سلامت شما می‌آورد!

  4020917023 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

بسیاری از مراکز تحقیقاتی علمی و بهداشتی دنیا، از افزودن فلوراید به آب با عنوان "یکی از ۱۰ دستاورد بزرگ سلامت عمومی در قرن بیستم" یاد می‌کنند. با این وجود، اگرچه فلوراید به طور طبیعی و در مقادیر اندک در آب وجود داشته و می‌تواند در پوسته زمین نیز پیدا شود، اما افزودن آن به آب آشامیدنی با تصور تقویت دندان‌ها و جلوگیری از ایجاد حفره‌ها، می‌تواند یک عمل بسیار جنجالی و خطرناک به شمار آید.

۹ بلای جبران ناپذیری که فلوراید برسر سلامت شما می‌آورد!

به گزارش بهداشت نیوز، سازمان بهداشت جهانی، با اشاره به کشورهایی که میزان فلوئورید آب آن‌ها بالاست، هشدار می‌دهد:

مصرف آب آشامیدنی غنی از فلوراید موجب اثرات جدی بر سلامت انسان می‌شود، اثراتی که دامنه‌ای از فلوروزیس دندانی تا فلوروز عیوب اسکلتی را شامل خواهد شد و هر دو این اثرات غیر قابل برگشت و تغییرناپذیر می‌باشند. کودکانی که دندان‌ها و استخوان‌هایشان هنوز در حال رشد هستند، از حساسیت و استعداد بیشتری نسبت به انباشتگی فلوراید برخوردارند و این وضعیت با برنامه‌ی تغذیه‌ای ضعیف نیز تشدید می‌گردد. این علائم از دوران کودکی شروع و پیشگیری، تنها راه اجتناب از بروز این مشکل به شمار می‌آید.

با این حال و با توجه به اینکه تقریباً شواهدی دال بر اثرات تقویت کننده‌ی فلوئور اضافه شده بر دندان وجود ندارد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد که این نوروتوکسین اثرات ویران کننده‌ای بر مغز انسان خواهد داشت.

برخی از مراکز تحقیقاتی اخیراً در مورد 9 روش مختلف که در آن فلوراید موجود در آب می‌تواند اثرات منفی بر سلامت روان انسان داشته باشد گزارش کرده‌اند. این موارد عبارتند از:

نوروتوکسین رشدی
مطالعات اخیر نشان می‌دهد که فلوراید به عنوان یک نوروتوکسین توسعه یافته شناخته می‌شود و به همراه آرسنیک، جیوه، تولوئن و سرب اثرات مخربی را بر مغز، سیستم عصبی و یا نخاع قبل از زایمان و در دوران پس از زایمان خواهد داشت.

کاهش IQ
بیش از 50 مطالعه‌ی مورد بررسی نشان می‌دهد که مصرف آب دارای فلوراید با کاهش IQ در کودکان مرتبط است. مطالعه مشترک توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد و دانشگاه پزشکی چین انجام گرفت و در آن 27 مطالعه‌ای که در مورد این موضوع مورد بررسی قرار گرفت مبین این نکته بود که، "نشانه‌های قوی‌ای وجود دارد که مشخص می‌کند فلوراید ممکن است بر پیشرفت شناختی کودکان تأثیرات نامطلوبی بگذارد."

فلورایدی کردن آب تقریباً به میزان دو برابر خطر ابتلا به هیپوتیروئیدیسم را افزایش می‌دهد. این عارضه اختلال سیستم غدد درون ریز بوده که منجر به عدم توانایی مناسب غده تیروئید در تولید به اندازه‌ی هورمون تیروئید می‌گردد و نتیجتاً ضعف در تحمل سرما، خستگی، افزایش وزن، یبوست و افسردگی را موجب خواهد شد

پیشرفت بیماری آلزایمر
بدن دارای یک غشای محافظتی طبیعی است (Blood-brain barrier) که مانع ورود مواد خطرناک مانند آلومینیوم به مغز می‌شود. با این حال، هنگامی که آلومینیوم در تماس با فلوراید قرار می‌گیرد، می‌تواند به شکل آلومینیوم فلوراید از این مانع خونی - مغزی عبور کند.

مطالعات متعددی وجود دارد که ارتباط میان حضور آلومینیوم فلوراید را با توسعه بیماری آلزایمر تأیید کرده‌اند.

دو برابر شدن خطر ابتلا به کم کاری تیروئید
فلورایدی کردن آب تقریباً به میزان دو برابر خطر ابتلا به هیپوتیروئیدیسم را افزایش می‌دهد. این عارضه اختلال سیستم غدد درون ریز بوده که منجر به عدم توانایی مناسب غده تیروئید در تولید به اندازه‌ی هورمون تیروئید می‌گردد و نتیجتاً ضعف در تحمل سرما، خستگی، افزایش وزن، یبوست و افسردگی را موجب خواهد شد.

انحطاط بخش‌هایی از مغز
هنگامی که فلوراید از مانع طبیعی ذکر شده (Blood-brain barrier) عبور می‌کند، موجب بروز انحطاط در بخش‌های خاص از مغز - هیپوکامپ، نئوکورتکس و مخچه خواهد شد.
هیپوکامپ، به عنوان جایگاه حافظه شناخته می‌شود و برای یادگیری، تنظیمات عاطفی و تعلیق پاسخ استرس بسیار مهم است.
نئوکورتکس به عنوان منطقه تکامل یافته مغز (کامل‌ترین منطقه مغز) در نظر گرفته می‌شود که در آن ادراک حسی، تفکر آگاهانه و مهارت‌های زبان به طور عمده ساماندهی می‌گردد.
مخچه مسئول هماهنگی و تعادل است.

تداخل با غدد پینه آل و تولید ملاتونین
ملاتونین هورمونی است که کنترل خواب و خنثی‌سازی آسیب‌های ناشی از اختلالات مغزی مانند زوال عقل را بر عهده داشته و همچنین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. این هورمون در غده پینه آل تولید می‌شود. این غده حساس به کلسیفیکاسیون ناشی از مواد معدنی مانند کلسیم و فلوراید است. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اثرات نامطلوبی بر تولید ملاتونین گذاشته و منجر به بی‌خوابی، افزایش سرعت رشد مغزی و افسردگی خواهد شد.

شستن سرب در لوله‌های قدیمی
اگر در خانه‌های قدیمی و با سابقه‌ی ساخت بالا زندگی می‌کنید، احتمالاً از لوله‌های آب سربی برای سیستم آب رسانی منزلتان استفاده شده است. از آنجا که فلوراید موجود در آب سبب انتشار سرب می‌گردد، می‌تواند مقدار سرب موجود در آب را تا 9 برابر افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض سرب برای همه انسان‌ها خطرناک است، اما مغزهای جوان بیشترین خطر آسیب‌پذیری را متحمل می‌شوند. این عارضه می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی فراوانی نظیر ناتوانی در یادگیری، کاهش IQ، از دست دادن حافظه و اختلالات خلقی گردد.

ارتباط با بیش فعالی
مطالعات صورت گرفته در مراکز علمی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالای فلوراید در رحم موجب افزایش علائم بیش فعالی (ADHD) در کودکان دبستانی می‌شود. نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشته: "یافته‌های ما این‌گونه نشان می‌دهد که سیستم عصبی در حال رشد جنین ممکن است در معرض سطوح بالای فلوراید دچار تأثیرات منفی گردد"

عامل افسردگی ... و در داروهای ضدافسردگی یافت می‌شود
بسیاری از داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب معمولاً حاوی فلوراید بالا هستند. این امر می‌تواند تضاد در پی داشته باشد زیرا مطالعات متعدد، ارتباط میان فلوراید و بروز افسردگی را نشان می‌دهد. اگر شما در حال حاضر از یکی از این داروها مصرف می‌کنید، قطعاً این کار ارزش آن را دارد که دوباره با پزشک متخصصتان ملاقات کرده و از وی بخواهید تا داروی مصرفی شما را با موارد عاری از فلوراید تغییر داده و یا از جایگزین‌های طبیعی برای درمان آن استفاده نماید.

چگونگی کاهش قرار گرفتن در معرض فلوراید
فلوراید در محیط به صورت فراگیر وجود دارد؛ اما راه‌هایی هم برای کاهش میزان قرارگیری در معرض آن وجود دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به استفاده از خمیردندان بدون فلوراید و سرمایه‌گذاری در خرید فیلترهایی با کیفیت بالا در کاهش فلوراید آب اشاره نمود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۱۷۰۴۹۱۳:۲۰:۵۴ ۱۴۰۲/۹/۱۷
خب وضعیت فلوراید آب‌های ما به چه صورته؟ عدم ارائه آمار و همزمان انتشار این مطلب، چه سودی داره؟
ناشناس۳۳۱۷۳۲۶۱۶:۴۲:۵۱ ۱۴۰۲/۹/۱۷
لطفن مقالات غیر علمی و ضد علمی منتشر نکنید
ناشناس۳۳۱۷۶۴۹۲۱:۰۵:۵۳ ۱۴۰۲/۹/۱۷
جای مطالب علمی اثبات نشده و بعضا مطالب بدون سند و مدرک فضای پر از ابهام مجازی در سایت های خبری مورد اطمینان مردم نیست ، سری به سایت های علمی و پزشکی معتبر دنیا بیاندازید بد نیست.
ناشناس۳۳۱۸۰۶۵۰۹:۰۹:۰۰ ۱۴۰۲/۹/۱۸
نمونه ای از اقدامات ضد بشری سازمان یافته ی سازمان بهداشت جهانی
yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقایان «روحانی» و «ظریف»، نظری ندارید؟!

 2. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 3. دشواری پزشکیان در «راه» کابینه

 4. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 5. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 6. دولت و مردم تا دیر نشده کاری کنند...

 7. مناظر شهری دیدنی کره شمالی

 8. در اداره پست چه خبر است؟!

 9. دقیقا چه زمانی آمریکا خواست با ایران توافق کند؟!

 10. پزشکیان: به همه می گوییم در تشکیل کابینه کمک کنند اما آدمهای خودشان را معرفی می کنند

 11. انتقاد رسانه اصولگرا از اهانت به ظریف در حاشیه نمازجمعه / چرا برخی اعضای شورای شهر منتقد زاکانی شده‌اند؟

 12. سردار رضایی: طرح نور تعطیل بردار نیست

 13. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 14. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 15. مرتضوی: تمام بدهی‌های سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت کردیم

 16. واکنش وزیر ارشاد به استخدام برادرزاده اش در وزارت بهداشت

 17. صدور کیفرخواست رائفی‌پور/ واکنش زاکانی به تهدید استعفای برخی از اعضای شورای شهر/ ماجرای حمله تندروها به پویانفر

 18. آشی که نباید خیلی شور شود!

 19. تاکید قالیباف بر بررسی علل مشارکت پایین مردم در انتخابات/ یک پیشنهاد خوب به سعید جلیلی

 20. قالیباف: باید دغدغه‌ ۱۴ میلیون نفری که به پزشکیان رای ندادند لحاظ شود

 21. نمونه ای از یک دیپلماسی موفق اقتصادی

 22. یک سیلی سخت دیگر به صهیونیست ها

 23. واکاوی علت حضور کمرنگ مردم در انتخابات

 24. پاسخ آیت الله مکارم شیرازی به سوالی درباره استفاده از ابزار موسیقی در مجالس اهل‌بیت (ع)

 25. علم‌الهدی: هزار تحریم در مذاکرات برجام بر ایران تحمیل شد/ نان و آب ملت را به سیاست خارجی ربط ندهیم

آخرین عناوین