در گفتگو با دبیر کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت مطرح شد: سبطی: در آموزش و پرورش با یک سهم کِشی معتاد مواجه هستیم و انتظار مردم واکنش سریع دیوان است

  4020915027 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

هامون سبطی: وزارت آموزش و پرورش در چند دهه اخیر، در جذب نخبگان و علاقه مندسازی کودکان، نوجوانان و جوانان به دانش و علم، فرهنگ ایرانی - اسلامی، ادبیات فارسی و ... ، ضعیف عمل کرده و حالا می خواهد با سهم کشی از اضطراب ناشی از رقابت ورود به آموزش عالی برای خود توجه و اعتبار بخرد.

سبطی: در آموزش و پرورش با یک سهم کِشی معتاد مواجه هستیم و انتظار مردم واکنش سریع دیوان است

به گزارش روابط عمومی دیده بان شفافیت و عدالت(داد)؛هامون سبطی دبیر کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه کمیسیون آموزش دیده بان به دلیل ماهیت کاری خود ارتباط نزدیکی با دانشجویان و دانش آموزان دارد، گفت: درواقع ما مستقیماً با بخش جوان و  نخبه کشور در ارتباط هستیم ؛ قشری حساس و فعال که برای ساختن آینده دلخواه خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند؛ بنابراین وقتی ناعدالتی هایی را مشاهده کند و آنرا مغایر با اهداف خود ببیند، سریعاً نسبت به آن عکس العمل نشان داده و اعتراض می کند و می خواهد به حق خود برسد. 

وی ادامه داد: بنابراین از مسئولین امر به ویژه دیوان عدالت اداری که نهادی مترقی و مایه افتخار در  نظام قضایی - اداری کشور است، انتظار دارند که نسبت به خواسته های به حقشان عکس العمل سریع نشان دهند ، در حالی که برخی از مسئولان بسیار با طمأنینه و آرامش برخورد می کنند و خیال می کنند خیلی برای تغییر یک قانون فرصت دارند و به این فکر نمی کنند که این تعلل چه مشکلاتی می تواند برای دانش آموزان و دانشجویان پدید آورد.

این فعال حوزه آموزش با بیان اینکه چند سالی است که در وزارت آموزش و پرورش با یک سهم کِشی معتاد مواجه هستیم، ادامه داد: با کمی دقت به مصاحبه مسئولین آموزش و پرورش در رسانه ها ، درمی یابید که نوع پاسخ دهی آنها نسبت به یک موضوع خاص با دیگر مسئولین دولتی تفاوت دارد. برای نمونه تعداد مصاحبه هایی که وزرای آموزش و پرورش و معاونانشان درباره کنکور و رقابت در رشته های علوم پزشکی انجام داده اند، چندین برابر وزرای علوم یا بهداشت و معاونان آنهاست. 

سبطی ادامه داد: این به نوبه خود نشان می دهد که این وزارت خانه می خواهد اعتبار و حتی درآمد خود را از آزمون سراسری حاصل کند؛ درحالیکه این موضوع اصلاً درمحدودهٔ وظایف این وزارت نیست. در اسناد بالادستی راه های دیگری برای معتبر بودن و معتبر ماندن این وزارت در نگاه مردم پیشبینی شده است.

وی بیان داشت: مسئولان ستادی آموزش و پرورش انگار در تجری از قوانین می خواهند گوی سبقت را از یکدیگر بربایند؛ به طوری که هم اکنون کار به جایی رسیده که رای قطعی دیوان عدالت اداری را هم تمکین نمی کنند. درواقع آنها با این عمل خود سیستم قضایی کشور را در نگاه جوانان زیر سوال می برند. 

دبیر کمیسیون آموزش بیان داشت: وزارت آموزش و پرورش در این چند دهه، در جذب نخبگان و همچنین علاقه مندسازی کودکان، نوجوانان و جوانان به دانش و علم، فرهنگ ایرانی - اسلامی، ادبیات فارسی و ... ، ضعیف عمل کرده است و حالا می خواهد با سهم کشی از اضطراب ناشی از رقابت ورود به آموزش عالی برای خود توجه و اعتبار بخرد در حالی که اعتبار امری درونزاد است. 

وی در پایان گفت:  این شیوه ای که مسئولان آموزش و پرورش و سازمان سنجش اخیرا در پیش گرفته است، موجب بروز اتفاقات ناخوشایندی برای آیندهٔ جوانان و کشور خواهد شد که یکی از آنها می تواند تشدید دوقطبی فقیر - غنی در کشور و همچنین مهاجرات نخبگان باشد که الان به دوره دبیرستان سرایت کرده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۱۵۱۲۶۱۳:۳۳:۳۷ ۱۴۰۲/۹/۱۵
با ضعیف ترین وزیر آموزش و پرورش تاریخ، انتظار هیچ فرجی نداریم.
ناشناس۳۳۱۵۲۴۱۱۴:۳۲:۰۱ ۱۴۰۲/۹/۱۵
چرا در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون آموزگاری امسال بر خلاف آنچه در دفترچه شرکت در آزمون آمده بود نمره گزینش حذف و فقط نمره کتبی لحاظ شد و عملا حق خیلی ها پایمال شد و کسی هم پیگیر نشد
ناشناس۳۳۱۵۲۸۷۱۵:۱۲:۲۴ ۱۴۰۲/۹/۱۵
ما که نفهمیدیم چی شده
محمد۳۳۱۵۹۸۵۱۲:۱۷:۵۷ ۱۴۰۲/۹/۱۶
#استیضاح_صحرایی ضعیف ترین وزیر اموزش پرورش قرن
مهری۳۳۱۶۱۳۹۱۵:۱۷:۴۰ ۱۴۰۲/۹/۱۶
وزارت اموزش و پرورش بسیار قانون گریز و ناجوانمردانه عمل میکند و حق داوطلبان کنکور را تضییع میکند.
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری به آقای ربیعی

 2. چرا هیچکس در ایران بحران آب را جدی نمی گیرد؟!

 3. مگه سری قبل رای دادیم، چی شد؟!

 4. ضعف بزرگ لیست‌های انتخاباتی

 5. سوریه، یار ایران در دفاع مقدس

 6. تحلیل عجیب مرعشی از اغتشاشات ۱۴۰۱ / علی مطهری: حجاب به قانون جدید نیاز ندارد

 7. هنرمند پیشکسوت خاطره ساز درگذشت

 8. رشد اقتصادی ۲ برابر شد/ باوجود تحریم‌ها رکورد شکستیم

 9. ظریف: مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم

 10. سیاست، فقط سخنرانی نیست !

 11. رهبر انقلاب: راه غلبه بر مشکلات اعتماد به جمهور مردم و اسلام است

 12. پدیده شوم "شوتی‌گری" را از بین می‌بریم/ جان باختن ۵۰۰ نفر در تصادف با خودروهای شوتی

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ترامپ و بایدن درباره ایران مانند هم عمل می‌کنند/ باید بر فعالیت کورش کمپانی نظارت می‌شد

 14. صدای معترضان خاموش با رای ندادن شنیده نمی شود

 15. افشای تخلف جدید در پرونده کوروش کمپانی

 16. ۳۰ ویژگی مهم یک داوطلب شایسته مجلس

 17. عمو سام بدهکار!

 18. افزایش مشارکت با اقدامات کلیشه ای !

 19. سفر رئیسی به بیرجند؛ با هواپیمای عمومی و بدون استقبال دولتی‌ها

 20. روایت تکراری آمریکایی ها از بمب اتمی ایران!

 21. قانون درباره «کوروش کمپانی» چه می گوید؟

 22. تخریب خیابان‌های فلسطین توسط بولدوزر‌های اسرائیلی

 23. اظهارات انتخاباتی عجیب دبیر کل کارگزاران در تبریز

 24. مرگ ۶۸ کودک به‌دلیل مصرف شربت سرفه آلوده؛ ۲۳ نفر محکوم شدند

 25. مهاجرت از ایران کم بود، مهاجرت داخلی هم به مرز هشدار رسید  

آخرین عناوین