قرارداد با چینی‌ها برای تأمین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی نهایی شد

  4020913112 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

شهردار تهران گفت: قرارداد با چینی‌ها برای تأمین ۲ هزار دستگاه اتوبوس برقی، ۲۵ هزار دستگاه تاکسی برقی، ۱۰۰ هزار موتورسیکلت برقی و ۱۰ هزار ون برقی نهایی شده است.

قرارداد با چینی‌ها برای تأمین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی نهایی شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی تهران حاضر شد و ضمن گفت‌وگو با آنان به ایراد سخن پرداخت.

شهردار تهران در این مراسم با بیان اینکه چشم‌انداز ما برای سال 1410 این بود که بتوانیم پایه اولیه الگوسازی برای ساخت تمدن اسلامی را در تهران بنا بگذاریم، اظهار کرد: برای چنین افقی، هدف اول را «تحول در شهر» قرار دادیم.

متناسب با ظرفیت دانشگاه‌های تهران، شهر هوشمند نشده است

وی با بیان اینکه اهداف اقدامات ما ناظر بر هویت‌بخشی به شهر است، یادآور شد: تهران به جز پایتخت بودن، هویت فرهنگی، اقتصادی و معماری ویژه‌ای ندارد؛ اگر تهران را بررسی کنیم می‌بینیم هیچ یک از این هویت‌ها به‌طور ویژه در شهر موجود نیست؛ بنابراین تهران نیاز به خلق هویت دارد.

زاکانی همچنین تصریح کرد: یکی از این تحولات، تحول فناورانه در شهر است. امروزه با وجود آنکه بیشترین ظرفیت دانشمندان و دانشگاهیان در کشور در پایتخت وجود دارد، اما متناسب با آن ظرفیت هوشمندسازی در پایتخت وجود ندارد؛ لذا سعی کردیم در بستر شهر، شهرک‌ها و الگوهای نوآوری و فناوری را داشته باشیم.

بیشتر بخوانیدتسریع در رسیدگی به پرونده‌های شهرداری در شعب دیوان عالی کشور جهت صیانت از حقوق عامه
بزرگ‌ترین پارک علم‌وفناوری منطقه در بوستان ولایت ساخته می‌شود

شهردار تهران با بیان اینکه 200 هکتار بافت پارک ولایت در حال تبدیل به پارک علم و فناوری است، تصریح کرد: دیگر محور تحول در شهر تهران، «تحول کالبدی» است؛ تهران با مشکل ترافیک، آلودگی هوا، بَد مسکنی و بی مسکنی و ناپایداری بخش‌های قابل توجهی از شهر رو به رو است.

وی ادامه داد: تهران تا سال 1347 بصورت شمالی- جنوبی رشد کرده و پس از آن رشد شرقی-غربی داشته است. ملاحظه می‌شود متاسفانه الگوی مشخصی برای توسعه شهر وجود نداشته است. امروز می‌بینیم منطقه 22 نیازهای ابتدایی دارد و از سرانه‌های لازم برای زندگی شهروندان برخوردار نیست.

زاکانی با بیان اینکه مهمترین برنامه ما این بود که نقاط ضعف را در شهر نقاط به قوت بدل کنیم، گفت: مثلاً درباره بافت ناپایدار تلاش ما این بود که بافت فرسوده را نوسازی کنیم تا بتوانیم از بنیان مشکلاتی از قبیل ترافیک، آلودگی هوا و دیگر مسائل را حل کنیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه مشارکت مردم در اداره امور جوهره همه تحولات است، یادآور شد: ما در تلاش هستیم تا با فراهم کردن زیرساخت‌ها، مبتنی بر مشارکت‌ شهروندان، تهران دیگری بسازیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما در حد وُسع و توان تلاش می‌کنیم دیگر دستگاه‌ها نیز در عمل به وظایف خود موفق شوند؛ مثلاً مسؤلیت دانشگاه‌ها یا آموزش و پرورش به شهرداری مرتبط نیست. اما در کنار آنها برای خدمت به مردم ایستاده‌ایم.

ایجاد 5000 ظرفیت جدید برای پذیرش معتادان متجاهر در تهران

زاکانی با اشاره به اوضاع اسف‌بار معتادان متجاهر پیش از دوره جدید مدیریت شهری، اظهار کرد: با تشکیل «قرارگاه اجتماعی» با مشارکت با دیگر دستگاه‌ها بدنبال سامان بخشی به این اوضاع بودیم. شهرداری پیش از این حتی یک تخت برای نگهداری معتادان متجاهر نداشت. امروز اما به پنج هزار معتاد متجاهر خدمات ارائه می‌دهد؛ در حالی که سابقاً استاندار قبلی به شهرداری فشار وارد می‌کرد که این افراد را ساماندهی کند و شهرداری زیر بار نمی‌رفت.

شهردار تهران گفت: اگر مدیریت شهری بتواند با این میزان پیچیدگی پایتخت، آسیب‌های اجتماعی را اداره کند، حتما می‌تواند برای سایر کشور نیز الگو باشد. کار نظارت و برنامه‌ریزی برای این مشکلات در شهر تهران برعهده شهرداری بوده، این در حالی است که در سایر کشور مسئولانی مانند استانداری و فرماندهی به چنین مسائلی ورود می‌کنند.

وی افزود: اما تهران به واسطه پیچیدگی‌هایی که دارد، به همان اندازه نیز مشکلاتش افزایش پیدا می‌کند و از این جهت بود که رئیس جمهور بنده را به عنوان مشاور خود در آسیب‌های اجتماعی انتخاب کرد و به بنده مسئولیت دادند تا بتوانم نوکری افراد آسیب‌دیده را بکنم.

شهردار تهران همچنین تصریح کرد: اولین پایه اقدامات ما در شهرداری تهران، مشارکت‌پذیری است. توان خود را با دیگر دستگاه‌ها به اشتراک گذاشتیم و با نخبگان نیز مشارکت کردیم و آنها را بر مدار تصمیم‌گیری قرار دادیم. در همین راستا مهم‌ترین مشکلات و مسائل شهر را با تمام دانشگاه‌ها در میان گذاشتیم. از دانشگاهیان درخواست کردیم عملکرد ما را نقد کنند.

وی با بیان اینکه مشارکت ما بر مدار نخبگان بود و برای فکر برتر ارزش قائل شدیم، گفت: ما شورایاری‌ها را تعطیل نکردیم. دیوان عدالت اداری باصدور حکمی در دوره قبل، منع فعالیت آنها را صادر کرد؛ ما زمینه‌ای را فراهم کردیم که عناصر مؤثر در محلات برای مشارکت در اداره شهر حضور داشته باشند. تلاش کردیم تا سرای محلات را هم که به فضایی برای درآمدزایی و کار اقتصادی تبدیل شده بود، به مدار خدمت و وظیفه اولیه خود برای شکل‌گیری هویت محلی برگردانیم.

63درصد از پروژه‌های نخستین مرحله طرح «من شهردارم» تکمیل و افتتاح شد

زاکانی با اشاره به برگزاری نخستین دوره طرح «من شهردارم»، ادامه داد: در سال گذشته با اجرای این طرح، دو هزار و 80 طرح و پروژه توسعه محلی در معرض انتخاب عموم شهروندان قرار گرفت. بیش از 1400 پروژه از آن میان توسط خود مردم انتخاب شد. احداث این پروژه‌ها با 3.9 هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه امسال قرار گرفته و به مرحله اجرا رسید. هم‌اکنون بیش از 800 پروژه از این تعداد به میزان 63 درصد تکمیل و تقدیم شهروندان عزیز شده است.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه روزهایی که پشت سر می‌گذاریم، روزهای سیاه جنایت است، اظهار کرد: امروز شاهد جنایت رژیم صهیونیستی، آمریکا و خیانت کشورهای غربی و سکوت آنها هستیم. ما ضمن محکومیت این جنایات، از خدای متعال می‌خواهیم هرچه سریع‌تر ملت مظلوم فلسطین به برتری نهایی دست پیدا کند.

وی با تأکید بر مشروعیت‌زدایی در جنگ رژیم صهیونیستی و فلسطین، خاطرنشان کرد: امروز این مشروعیت‌زدایی در جهان اثرات خود را در حضور ملت‌ها و حمایت از مردم مظلوم فلسطین نشان می‌دهد. لذا ما در نقطه تاریخی خاصی قرار گرفتیم که باید رسالت و مسئولیت خود را بشناسیم.

جنبش دانشجویی منشأ «امیدوافتخار» در ایران است

زاکانی با بیان اینکه جنبش دانشجویی منشأ «امید و افتخار» در کشور است، یادآور شد: این جنبش در 16 آذر سال 1332 و 13 آبان سال 58 تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند؛ هر دو این حرکتها به دنبال استقلال‌خواهی هستند؛ وجه اختلاف این دو جنبش این است در ایام انقلاب، حرکات صورت‌گرفته توسط امام راحل (ره) رهبری می‌شود و نظام سلطه را مانع کار خود می‌داند.

شهردار تهران با بیان اینکه باید تحول را از درون مدیریت شهری آغاز کنیم، یادآور شد: جنبش دانشجویی نیز باید خود را متحول کند و نیاز به یک بازسازی دارد تا فارغ از جناح‌ها، اصل آینده قوی را هدف‌گذاری کرده و تصویری آرمانی را ارائه دهد. دانشجویان باید تمدنی که قرار است الگویی نوین از زیست انسانی را ارائه دهد، معرفی کنند و برای ایجاد آن تلاش کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید به خودمان بازگردیم و مسیر درستی را ترسیم کنیم، تصریح کرد: جامعه بدون تصویر آینده یک جامعه مُرده و دچار روزمرگی است و جامعه‌ای که نداند کدام قُله را فتح کند، جامعه ای در حال دست و پا زدن است. این به معنای مرگ حکمرانی، فساد و بی‌عدالتی است.

زاکانی با بیان اینکه باید برای ساختن تهران جدید و ایران قوی تلاش شود، گفت: باید به جبهه حق و مستضعفین برای نشان دادن تصویری جدید از جهان کمک کنیم. ما در چین صریحاً در برابر جنایات رژیم صهیونیستی موضع گرفتیم که با واکنش‌های مثبتی در این نشست‌ها همراه بود و این مطالبات مبتنی بر عدالت برای آنها جذابیت داشت.

یک سانتی‌متر تراکم غیرقانونی فروخته نمی‌شود

شهردار تهران با بیان اینکه سلیقه و طرز تفکر ما با دیگران تفاوت دارد، تأکید کرد: یک سانتی‌متر تراکم غیرمجاز فروخته نشده است. البته تلاش می‌کنیم تعداد پروانه تخریب و نوسازی در شهر افزایش یابد. 930 هزار قطعه زمین در تهران وجود دارد و اگر قرار باشد سالانه 10 درصد از آن نوسازی شود، باید سالی 93 هزار پروانه صادر شود. اگر بنا بر نوسازی یک‌درصد از بافت تهران باشد، باید سالانه 9 هزار پروانه ساختمانی صادر شود.

وی با اعلام اینکه اما در سال 1400 تنها کمی بیشتر از پنج هزار فقره پروانه برابر با نیمی از آمار موردنیاز نوسازی یک‌درصد از پارسل‌های تهران صادر شد، تصریح کرد: حرکت در مسیر گران کردن شهر، به گونه‌ای بوده که امروز 17 درصد شهر ناپایدار شده و با وجود سه گسل زلزله‌خیز، هر لحظه احتمال فاجعه وجود دارد. لذا شهر نیاز به نوسازی دارد و این نوسازی، مطلقاً به معنای تراکم‌فروشی نیست.

عده‌ای از این‌که فرصت نوسازی خانه‌های تقریباً مخروبه شهروندان فراهم شده، ناراحتند!

زاکانی در ادامه با بیان اینکه تمام آمار امروز و گذشته کمیسیون ماده پنج موجود است، یادآور شد: امروز کمیسیون ماده 5 به اهرم تحول کالبدی شهر تبدیل شده است؛ اما نه برای برج‌سازان! بلکه برای محلات نفرآباد، اسلام آباد، کن، گلاب‌دره و ده ونک. ما ده‌ها طرح موضعی را بررسی کردیم. عده‌ای اما ظاهراً ناراحت هستند که چرا فرصتی برای نوسازی خانه‌های تقریباً مخروبه شهروندان آن محلات فراهم شده است. ما اما سمت مردم هستیم؛ تمام این هجمه‌ها نیز برای همین است که سمت افراد متمول نایستادیم. البته بعضی‌ها اگر سر و صدایشان را تمام نکنند، مجبور می‌شوم پرونده‌هایشان را رو کنم. 

سال گذشته 40 هزار میلیارد تومان از اموال شهر بازگشت

وی با اعلام اینکه فساد در سه دسته تقسیم شد، خاطرنشان کرد: یک دسته از فساد اصطلاحاً در افواه عمومی، «خوردن و بردن» نامیده می‌شود که ما می‌گوییم باید این مبالغ را بازگردانند؛ سال گذشته بیش از 40 هزار میلیارد تومان از امکانات شهرداری تهران بازگشت.

شهردار تهران تأکید کرد: دسته دوم به «می‌خواهد بخورد» و یا «خواهد خورد» اختصاص دارد. ما اجازه نمی‌دهیم. با شفاف‌سازی مثلاً در منطقه 6 یک پرونده را بررسی کردیم؛ کارشناس نظارت فنی در این پرونده تخفیف 120 میلیارد تومانی داده بود که به ارزش روز به هزار میلیارد تومان می‌رسید! مقابل این مفسده ایستادگی کرده و حق شهر را پس گرفتیم.

زاکانی سومین دسته از فساد را «دزدی‌های خُرد» دانست که شهرداری تهران با اجرای پنج گام به دنبال محدود کردن این موضوع است.

23 دستگاه در قانون هوای پاک وظیفه دارند؛ شهرداری در قبال محیط‌زیست بی‌تفاوت نیست

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور پیگیری مسئله آسیب‌های اجتماعی را به بنده سپرده است، یادآور شد: مسئولیت آلودگی هوا با ما نیست و 23 دستگاه در این زمینه مسئولیت دارند. دولت و سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر مجموعه‌ها در این زمینه مسئولیت اصلی را بر عهده دارند. مسئولیت بنده از سوی رئیس‌جمهور، ساماندهی معتادان متجاهر و کودکان کار و دیگر آسیب‌های اجتماعی است.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه مدیریت شهری در قبال محیط‌زیست شهر بی‌تفاوت نیست؛ اضافه کرد: در همین راستا با حضور سرمایه‌گذار خارجی، نسبت به خرید نیروگاه‌های مُدرن زباله‌سوز اقدام کردیم و تا 2 سال آینده، با سوزاندن پسماند روزانه 2 هزار و 400 مگاوات برق برای تهران تولید خواهد شد.

روایت شهردار تهران از بسته بزرگ برقی‌سازی ناوگان عمومی پایتخت

زاکانی با بیان اینکه روز گذشته با مپنا قراردادی را منعقد کردیم که بر اساس آن هفت هزار ایستگاه شارژ وسایل نقلیه برقی در تهران راه‌اندازی شود، گفت: در حال حاضر بیش از 100 جایگاه راه‌اندازی شده و تا پایان سال آینده تعداد این جایگاه‌ها به پنج هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.

وی به قرارداد با چینی‌ها برای تأمین 2 هزار دستگاه اتوبوس برقی، 25 هزار دستگاه تاکسی برقی، 100 هزار موتورسیکلت برقی و 10 هزار ون برقی اشاره کرد و افزود: در ساعات غیر پیک افزایش تأمین برق در جایگاه‌ها انجام می‌شود و شب تا صبح شارژ صورت می‌گیرد. ایده‌های دیگری برای تأمین برق این دستگاه‌ها نیز در حال پیگیری است

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۱۳۲۵۹۲۰:۵۴:۰۱ ۱۴۰۲/۹/۱۳
اتوبوس، تاکسی و موتورهای برقی و آرام آرام خودروهای شخصی برقی بعلاوه خطوط بیشتر مترو و البته با قطارهای بیشتر که ملت 20 دقیقه تو برخی ایستگاه ها منتظر قطار نباشند به مرور باعث کاهش آلودگی هوای تهران خواهد شد. البته کارخانه های اطراف تهران هم باید منتقل شوند. این تنها راه نجات این شهر از آلودگی کشنده هواست... ورود اتوبوس های برقی جدید گام خوبی است و امیدوارم تداوم داشته باشد
ناشناس۳۳۱۳۲۶۴۲۰:۵۵:۵۴ ۱۴۰۲/۹/۱۳
این همه ولخرجی در تهران موجب رضایت بیشتر مردم در تهران به نظر نمیاد شده باشه...
حمید۳۳۱۳۲۶۷۲۱:۰۰:۴۳ ۱۴۰۲/۹/۱۳
با این بودجه اگر مترو توسعه پیدا می کرد یا تراموا کشیده می شد خیلی اقتصادی تر بود.
ناشناس۳۳۱۳۵۶۵۰۷:۴۰:۲۹ ۱۴۰۲/۹/۱۴
امیدواریم مسوولین هم مقاله ی منطقی و وزین الف درمورد معایب و مزابای خرید این اتوبوسها را خوانده باشند .سپس اقدام به انعقاد قرارداد خرید کنند .تا همه چی یک طرفه به نفع چینی ها نباشد .
ناشناس۳۳۱۳۵۸۰۰۸:۰۲:۵۶ ۱۴۰۲/۹/۱۴
مطابق عرف بین المللی تجارت این حجم خرید کمیسیون خرید دارد ..حال بایستی واحد های امنیتی و اطلاعاتی و بازرسی ببینند که این کمیسیون کجاست
ناشناس۳۳۱۳۵۹۸۰۸:۱۵:۵۹ ۱۴۰۲/۹/۱۴
احتمالا نمی خواهید مازوت بسوزانید تا اتوبوسهای برقی تان را شارژ کنید که ؟!!!!
ناشناس۳۳۱۳۶۰۵۰۸:۲۲:۴۰ ۱۴۰۲/۹/۱۴
نفت تخفیف دار می دهیم بعد ماشینهای برقی که به جز چین خریداری ندارد وارد کشور کنید که اصلا زیر ساختار ندارد.
ناشناس۳۳۱۳۶۰۸۰۸:۲۷:۳۰ ۱۴۰۲/۹/۱۴
بله. آقای زاکانی درست میگه که تراکم غیر قانونی فروخته نمیشه. کوچه ما با عرض 6 متر دارن توش آپارتمان 5 طبق 20 واحدی میسازن این اسمش تراکم قانونی هست.
ناشناس۳۳۱۳۷۰۱۱۰:۰۱:۵۲ ۱۴۰۲/۹/۱۴
خودرو چینی لوازم برقی چینی واردات از چین صادرات به چین. با قیمت مفت نفت مان را می خرد و پول نمی دهد مجبوریم آشغال هایشان را جمع کنیم و وارد کنیم
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری به آقای ربیعی

 2. چرا هیچکس در ایران بحران آب را جدی نمی گیرد؟!

 3. مگه سری قبل رای دادیم، چی شد؟!

 4. ضعف بزرگ لیست‌های انتخاباتی

 5. سوریه، یار ایران در دفاع مقدس

 6. تحلیل عجیب مرعشی از اغتشاشات ۱۴۰۱ / علی مطهری: حجاب به قانون جدید نیاز ندارد

 7. هنرمند پیشکسوت خاطره ساز درگذشت

 8. رشد اقتصادی ۲ برابر شد/ باوجود تحریم‌ها رکورد شکستیم

 9. ظریف: مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم

 10. سیاست، فقط سخنرانی نیست !

 11. رهبر انقلاب: راه غلبه بر مشکلات اعتماد به جمهور مردم و اسلام است

 12. پدیده شوم "شوتی‌گری" را از بین می‌بریم/ جان باختن ۵۰۰ نفر در تصادف با خودروهای شوتی

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ترامپ و بایدن درباره ایران مانند هم عمل می‌کنند/ باید بر فعالیت کورش کمپانی نظارت می‌شد

 14. صدای معترضان خاموش با رای ندادن شنیده نمی شود

 15. افشای تخلف جدید در پرونده کوروش کمپانی

 16. ۳۰ ویژگی مهم یک داوطلب شایسته مجلس

 17. عمو سام بدهکار!

 18. افزایش مشارکت با اقدامات کلیشه ای !

 19. سفر رئیسی به بیرجند؛ با هواپیمای عمومی و بدون استقبال دولتی‌ها

 20. روایت تکراری آمریکایی ها از بمب اتمی ایران!

 21. قانون درباره «کوروش کمپانی» چه می گوید؟

 22. تخریب خیابان‌های فلسطین توسط بولدوزر‌های اسرائیلی

 23. اظهارات انتخاباتی عجیب دبیر کل کارگزاران در تبریز

 24. مرگ ۶۸ کودک به‌دلیل مصرف شربت سرفه آلوده؛ ۲۳ نفر محکوم شدند

 25. مهاجرت از ایران کم بود، مهاجرت داخلی هم به مرز هشدار رسید  

آخرین عناوین