اعلام برگزیدگان جشنواره میراث فرهنگی و آخرین وضعیت ۳ پرونده ایران در یونسکو

  4020910090

دومین جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث فرهنگی با معرفی برگزیدگان این دوره، خاتمه یافت. درحالی‌که از سند راهبردی باغستان‌های قزوین با هدف مردمی ماندن آن‌ رونمایی شد و معاون میراث فرهنگی هم از آغاز شمارش معکوس بررسی سه پرونده ایران در یونسکو خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری دومین جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث فرهنگی، اختتامیه این مراسم با حضور جمعی از  مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیران جشنواره، هنرمندان و اهالی رسانه در سالن همایش‌های دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد. درحالی‌که اعلام شد  ۲۵ نهاد دولتی و غیردولتی در برگزاری این دوره از جشنواره مشارکت داشتند.

هر کسی قزوین را ندیده، غفلت کرده است

محمد مهدی اعلایی ـ استاندار قزوین ـ برگزاری جشنواره چندرسانه‌ای میراث فرهنگی را یک فرصت مغتنم برای این استان دانست و بیان کرد: تلاش کردیم با برگزاری جشنواره‌ای پر ارزش که هنرمندان میراث فرهنگی و سایر عرصه‌ها در آن حضور داشتند، توجهات را به سوی قزوین جلب کنیم. اگر به نقاط تاریخی و جاذبه‌های آن سر زده باشید تأیید می‌کنید اگر کسی در جغرافیای پر افتخار ایران، از قزوین دیدن نکرده باشد، غفلت کرده است. هر کس که در فضای مجازی صفحه‌ای دارد و به معرفی ایران عزیز می‌پردازد اگر تصویری از الموت در بهار و سعدالسلطنه را قرار نداده باشد، آن صفحه کامل نمی‌شود. از مردم عزیز ایران دعوت می‌کنم تا بازدید از این شهر کهن را در برنامه داشته باشند.

او ادامه داد: ما تلاش کردیم فرصت‌هایی برای شناساندن قزوین ایجاد کنیم. تلاش کردیم فضای‌های طبیعی و تاریخی را از لحاظ ایجاد زیرساخت‌های لازم برای خدمت‌رسانی به مسافران آماده کنیم. در بخش اول سفر رئیس جمهور بخش مهمی از اعتبارات به همین موضوع تعلق گرفت. ظرفیت آزادسازی دولتخانه قزوین و طراحی میدان دارالشفا از اقداماتی است که در حال انجام است تا این ظرفیت تاریخی بستر مناسب‌تری را برای معرفی قزوین ارائه دهد. در زمینه مناسبت‌سازی، در پنجاهمین روز از بهار و در روز نوزدهم اردیبهشت مناسبتی را برگزار می‌کنیم و آن را ادامه خواهیم داد.

میراث فرهنگی را لوکس و حاکمیتی کرده بودند

علی دارابی ـ معاون میراث فرهنگی ـ نیز در سخنانی با قدردانی از مردم قزوین برای میزبانی از این دوره جشنواره چندرسانه‌ای میراث فرهنگی، اظهار کرد: بیش از دو هزار اثر که به دبیرخانه رسید توسط ۵۰ نفر از داوران و کارشناسان ممتاز و حرفه‌ای مورد ارزش‌یابی قرار گرفت. از حیث کیفیت داوری این جشنواره بسیار قابل توجه است و نکته دوم اینکه برگزارکنندگان جشنواره، تلاش بایسته‌ای برای مردمی کردن این رویداد ترتیب دادند و ما در بخش نمایش توانستیم با ۲۰ اثر جلوه‌ای از مردمی شدن جشنواره را نشان دهیم. بیش از سه‌هزار نفر از شهروندان و حامیان میراث فرهنگی و دوست‌داران هنر از نمایش‌های کاروانسرای سعدالسلطنه بازدید کردند.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: در این دوره شاهد برپایی ۱۴ کارگاه بودیم که ۱۰ کارگاه در قزوین و چهار کارگاه در تهران برگزار شد و همراه با پرسش و پاسخ با استقبال شرکت‌کنندگان همراه بود. نمایش ۱۴۰ اثر سینمایی از جمله ویژگی‌های جشنواره دوم بود. جشنواره دوم در هشت بخش برگزار شد و اهدای جایزه ویژه قزوین از ویژگی‌های ممتاز دوره دوم به حساب می‌آید.

دارابی همچنین از برگزاری مراسمی برای قدردانی از رسانه‌های برتر در میراث فرهنگی در زمستان امسال خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم به سهم بزرگ و نقش اساسی رسانه‌ها توجه داشته باشیم و از رسانه‌های برتر این حوزه تجلیل کنیم.

او افزود: در جلسه‌ای که با رسانه‌ها داشتم گفتم رابطه معناداری میان رسانه‌های آزاد و حکمرانی هر کشوری وجود دارد. ما اگر به دنبال جامعه پرسش‌گر و تامین نظارت عمومی هستیم، باید رسانه‌ها را قوی‌تر کنیم.

دارابی همچنین گفت: سفیران میراث فرهنگی نیز به زودی کار خود را آغاز می‌کنند. هدف ما این بود که از نخبگان و شایستگان برای کمک به میراث فرهنگی به عنوان سفیران دعوت به همکاری کنیم و هدف این است که نخبگان در آموزش میراث فرهنگی به ما کمک کنند که جزییات آن اعلام خواهد شد.

او ادامه داد: هفته آینده در هجدهمین نشست کمیته بین دولی میراث فرهنگی ناملموس که در آفریقا برگزار می‌شود، ایران عزیز سه پرونده برای ثبت دارد. «افطاری» و سنت‌های اجتماعی و فرهنگی مرتبط با آن (که از چند کشور درخواست شده به پرونده بپیوندند) و هنر تذهیب و جشن سده که از سهمیه کشورهای دیگر استفاده کردیم تا به عنوان پرونده چندملیتی آن را به ثبت برسانیم.

دارابی بیان کرد: امیدوار هستیم بتوانیم برای ثبت آثار میراث فرهنگی ملموس و ناملموس گام‌های بزرگی را برداریم. معاونت میراث فرهنگی در دوره جدید تلاش خود را بر مردمی کردن به مثابه سازوکار برای حفاظت و صیانت قرار داده است.

معاون میراث فرهنگی همچنین گفت: تشکیل انجمن خیران میراث فرهنگی با مشارکت ۵۰۰ نفر از نیکوکاران اتفاق افتاد که راهی برای تحقق این مساله است و دیگر نکته مهم کمک به عمران کشور و معرفی و تلاش برای افزایش سواد میراثی است که برگزاری جشنواره یکی از اهدافش تحقق این مساله بوده است.

دارابی افزود: سرمایه‌گذاری، توسعه و همکاری بین‌المللی، حفاظت در برابر سوانح و فرونشست در زمینه میراث فرهنگی و ساماندهی محوطه‌های تاریخی و موزه‌ها و اماکن گردشگری در اولویت قرار دارد. حفاظت از آثار تاریخی در نظام دیوان‌سالار در دهه اخیر دچار دگرگونی‌های مختلفی شده است. میراث فرهنگی را در حد یک امر لوکس و تشریفاتی تقلیل دادند و گاهی آن را امری انحصاری و حاکمیتی تلقی کردند که تلاش داریم بتوانیم امر حفاظت، صیانت و نگهداری و معرفی را یک امر مردمی کنیم.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: دولت‌ها می‌آیند و می‌روند و این مردم بزرگ و آثاری که از نیاکان ما برجا گذاشته شده، استوار خواهند بود و می‌توانیم با نهضت بزرگ مردمی‌سازی، این آثار بزرگ را حفظ کنیم.

اعلام برگزیدگان جشنواره میراث فرهنگی و آخرین وضعیت ۳ پرونده ایران در یونسکو

برگزیدگان رادیویی

در ادامه این مراسم، بخش اول اهدای جوایز برگزار شد و علیرضا خزائلی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین ـ به همراه علیرضا تابش، دبیر این دوره از جشنواره به همراه داوران بخش رادیویی جوایز این بخش را اهدا کردند.

در بخش پادکست، تندیس میراث و دیپلم افتخار به اثر «راز و مه…» به تهیه‌کنندگی راضیه رحمانی اهدا شد.

در بخش رادیویی و ترکیبی ساده، تندیس میراث و دیپلم افتخار به اثر «ئیدی‌گوز» به تهیه‌کنندگی سولماز ملکی و الناز عزیزی اهدا شد.

در بخش رادیویی مستند بلند تندیس میراث و دیپلم افتخار به اثر «بستانه» به تهیه‌کنندگی حمیده پاک تعلق گرفت.

در بخش مستند رادیویی لوح تقدیر به اثر «سوغات هزار رنگ» به تهیه‌کنندگی فاطمه صیدی رسید.

در این بخش دیپلم افتخار به اثر «میراث ماندگار» به تهیه کنندگی پویا الهامی تعلق گرفت.

تندیس میراث و دیپلم افتخار در بخش رادیویی مستند به اثر تاریخی «که دود می‌شود» به تهیه‌کنندگی نازنین میرفندرسکی اهدا شد.

در بخش نمایش رادیویی، تندیس میراث و دیپلم افتخار به «افسانه ماه تی تی» به تهیه‌کنندگی زهرا اسماعیلی کرانی تقدیم شد.

جوایز بخش تلویزیونی

در ادامه، داوران بخش تلویزیونی، محمدرضا بهشتی منفرد، حامد شکیبانیا و جواد قارایی جوایز بخش تلویزیونی را اهدا کردند.

در بخش مستند تلویزیونی، دیپلم افتخار به مجموعه «موزه‌گرد» به تهیه‌کنندگی حسین ربانی‌غریبی به دلیلی روایت خلاقانه از موزه‌ها به عنوان میراث فرهنگی ایران اهدا شد.

دیپلم افتخار به مجموعه «چمچمه خاتون» به تهیه‌کنندگی علی دلکاری به دلیل بازنمایی ویژگی‌های میراث فرهنگی ایران در اثر اهدا شد.

دیپلم افتخار به‌دلیل پرداخت موجز و زیبا و توجه خلاقانه به مستند در حوزه میراث فرهنگی به «پنج مینو» به تهیه‌کنندگی طاها ساعدی اهدا شد.

تندیس میراث و دیپلم افتخار و جایزه نقدی در مستند به «دیوان سالار» به تهیه‌کنندگی مجتبی یعقوبی تقدیم شد.

اعلام برگزیدگان جشنواره میراث فرهنگی و آخرین وضعیت ۳ پرونده ایران در یونسکو

برگزیدگان آثار ترکیبی تلویزیونی

در ادامه این آیین، سیدعباس سجادی، بیژن مقدم، محمدرضا معصوم‌زادگان، محمد مناجاتی و اقبال واحدی، داوران بخش تلویزیون، آثار ترکیبی، میزگرد، گزارش خبری و گفت‌وگو، برگزیدگان این بخش را معرفی کردند:

در بخش تلویزیون و آثار ترکیبی دیپلم افتخار به «چهل ستون» به تهیه‌کنندگی مهدی افشار قهرمانی از قزوین اهدا شد.

همچنین تندیس میراث و دیپلم افتخار این بخش به «اصفهان‌گرد» به تهیه‌کنندگی علیرضا سعیدی رسید.

در بخش گزارش خبری نیز دیپلم افتخار به «حلقه وصل» به تهیه‌کنندگی کاظم دهقانی اهدا شد.

تندیس میراث و دیپلم افتخار این بخش به اثر «آوردگاه سنگ و ریشه» به تهیه‌کنندگی فاطمه سلطانی از خراسان رضوی تعلق گرفت.

در بخش نماهنگ نیز دیپلم افتخار به اثر «دیار عاشقی‌هایم» به تهیه‌کنندگی خشایار لهراسبی رسید.

تندیس میراث و دیپلم افتخار این بخش به «بته جقه فرش» از مجموعه ایران من به تهیه‌کنندگی سپهر سیفی رسید.

جوایز پویانمایی تلویزیونی و نمایش خانگی

در ادامه نیز جوایز بخش داستانی، فیلم تلویزیونی، پویانمایی و نمایش خانگی با حضور داوران این بخش به برگزیدگان اهدا شد. اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

در بخش فیلم تلویزیونی، تندیس میراث و دیپلم افتخار به «رگ‌برگ» به کارگردانی سجاد امیریزدانی رسید.

در بخش پویانمایی نیز دیپلم افتخار به «جوانمردان افسانه شب یلدا» با کارگردانی علی احمدی اهدا شد.

همچنین تندیس میراث و دیپلم افتخار این بخش به پویانمایی «ده سالگی» به کارگردانی فاطمه جعفری رسید.

در بخش نمایش خانگی، تندیس میراث و دیپلم افتخار به سریال «آتش و باد» به تهیه‌کنندگی حسن نجاریان تعلق گرفت.

دیپلم افتخار این بخش نیز به خاطر روایت در بستر دوره تاریخی و استفاده از بناهای فرهنگی و به‌ویژه کاخ گلستان در جهت احساس تعلق مخاطب به سریال «جیران» به تهیه‌کنندگی اسماعیل عفیفه رسید.

جوایز بخش هنرهای نمایشی

در بخش فیلم‌تئاتر دیپلم افتخار به خاطر پرداختن به میراث ناملموس نمایش «قصه ترانه‌های ماندگار» به کارگردانی سیدجلال‌الدین دری رسید.

دیپلم افتخار بخش فیلم‌تئاتر به خاطر بهره‌گیری از قصه‌ها و افسانه‌های ماندگار شاهنامه به نمایش «هفت‌خان اسفندیار» به کارگردانی حسین پارسایی اهدا شد.

دیپلم افتخار و تندیس میراث بخش فیلم‌تئاتر برای بهره‌گیری از فضای تاریخی در مجموعه «خانه نقلی کاشان» به اکبر رضوانیان تقدیم شد.

اعلام برگزیدگان جشنواره میراث فرهنگی و آخرین وضعیت ۳ پرونده ایران در یونسکو

برگزیدگان واقعه‌خوانی

همچنین جوایز بخش واقعه‌خوانی توسط بهزاد فراهانی، داوود فتحعلی بیگی، محسن میرزاعلی، اسماعیل خلج، شهرام گیل آبادی، احمد مسجدجامعی، فاطمه داوری، علی دارابی و محمدمهدی اعلایی و علیرضا تابش به شرح زیر اهدا شد:

لوح تقدیر مشترک به مهدی دریایی برای روایت «تعزیه مجلس‌نامه امیرکبیر» و مهرداد کاووسی برای «نقل رستم و اشکبوس» اهدا شد.

دیپلم افتخار و جایره نقدی به طور مشترک به آتنا بیات برای نقل «تازیانه بهرام» و پریسا سیمین‌مهر برای نقل «سرای سعدالسلطنه و عیاران» رسید.

همچنین تندیس میراث و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی به نقالی موسیقایی «روایت حماسه حمل جنیدکلمتی» به روایت استاد هیبت مراددامنی از سیستان و بلوچستان اهدا شد.

جوایز تئاتر عمارت

جوایز بخش تئاتر عمارت نیز توسط داوران این بخش، حسین کیانی، شهرام گیل‌آبادی، آرش دادگر به شرح زیر به برگزیدگان تعلق گرفت:

لوح تقدیر به نمایش «بازگشت به الموت» به کارگردانی محمدحسین ابراهیمی از تهران تقدیم شد.

لوح تقدیر دوم این بخش به نمایش «یوسف و زلیخا» به کارگردانی محمود معظمی از کرمان اهدا شد.

لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی به «نگار» به کارگردانی مهدی روزبهانی از همدان تعلق گرفت.

دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش «مجلس توبه‌نامه‌نویسی اسماعیل بزاز» به کارگردانی کارن کیانی از تهران رسید.

تندیس میراث، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به نمایش «مشت و لگد احترام‌آمیز» به کارگردانی مصطفی کولیوندی از ایلام اهدا شد.

برگزیدگان نمایشنامه‌نویسی

همچنین با حضور داوران بخش نمایشنامه‌نویسی، شهرام گیل آبادی، اسماعیل خلج، شهرام احمدزاده و روزبه حسینی، دیپلم افتخار به نمایشنامه «خروش ز آن سوی آوردگاه» نوشته رحیم رشیدی‌تبار اهدا شد.

دیپلم افتخار و تندیس میراث در بخش نمایشنامه‌نویسی به نمایشنامه «مرگامرگ» نوشته مریم یاسین‌زاده و لوح تقدیر به «جایی میان باران و نور» نوشته طاهره حسینی اهدا شد.

برگزیدگان پویش «میراث‌بانان کوچک»

در این دوره پلتفرم روبیکا پویش «میراث‌بانان کوچک» را برگزار کرد که بیش از سیصد نفر به این بخش اثر ارسال کردند و ۲۲ نفر منتخب شدند و جوایز این بخش در نهایت به پنج نفر رسید.

اعلام برگزیدگان جشنواره میراث فرهنگی و آخرین وضعیت ۳ پرونده ایران در یونسکو

جوایز بخش سینمایی

در بخش سینمایی مریم جلالی ـ معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی ـ، محمدمهدی اعلایی ـ استاندار قزوین ـ به همراه احمد مسجدجامعی ـ قائم‌مقام دایره‌المعارف بزرگ اسلامی ـ به همراه علیرضا تابش ـ دبیر جشنواره ـ، احمدرضا درویش و رسول صدرعاملی با عنوان داوران این بخش، جوایز را اهدا کردند.

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به حسام فرهمند و حسین ریگی برای نگارش فیلمنامه «لیپار» اهدا شد.

تندیس میراث و دیپلم افتخار برای تهیه‌کنندگی «دختران باد» به محمد احمدی تعلق گرفت.

برگزیدگان فیلم کوتاه و پویانمایی

در بخش سینمایی، آثار کوتاه و پویانمایی، داوران این بخش مصطفی پورعلی، رضا دبیری‌نژاد، مهین جواهریان، سیمون سیمونیان، فاطمه فلکیان، نیما عباسپور و عطاالله مجابی، ضمن تقدیر از «سفرهای سعدی» به تهیه‌کنندگی سامان عبدی‌نژاد و «تهرون تهرون»، دیپلم افتخار را به «با بابام، زیارت» به تهیه‌کنندگی زینب‌السادات بدری اهدا کردند.

دیپلم افتخار به «بو که بارانه» به تهیه‌کنندگی سیدسینا ولدبیگی اهدا شد.

تندیس میراث و دیپلم افتخار جشنواره در بخش پویانمایی به فیلم «افسانه کوه ننوک» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدرضا مرادی تعلق گرفت.

در بخش فیلمنامه، داوران این بخش ضمن قدردانی از تمام نویسندگان که آثار خود را ارسال کردند و موضوع میراث فرهنگی را دستمایه آفرینش هنری قرار داده‌اند، در بخش مستند، انیمیشن و کوتاه، اشکان چاوشی برای «بوبونی» برگزیده تندیس میراث شد.

در بخش مجموعه چند قسمتی، فیلمنامه «روزی روزگاری» نوشته ناصر افشاری و مهدی ابوهاشمی تندیس میراث را دریافت کرد.

برای اهدای جایزه ویژه هیأت داوران در بخش اصلی، ضمن تقدیر از نگارش «بیشه» به دلیل نگاه متفاوت، جایزه بهترین فیلمنامه بلند سینمایی به «ممدوک» نوشته محسن دانشور اهدا شد.

در بخش مستند سینمایی، داوران، علیرضا قاسم خان، مهناز مظاهری و پژمان مظاهری پور، دیپلم افتخار را به صورت مشترک به فیلم‌های «مه لقا» ساخته مریم جمالی و «سایه نیاکان فراموش شده» ساخته طاهره شعبانیان و مصطفی داوطلب و امین اناری اهدا کردند.

در این بخش دیپلم افتخار به فیلم «تا بادها یادها را نبرد» ساخته احمد صراف یزد اهدا شد.

تندیس میراث و دیپلم افتخار به «پرواز بر فراز سرزمین خورشید» به کارگردانی مهدی باقری تعلق گرفت.

اعلام برگزیدگان جشنواره میراث فرهنگی و آخرین وضعیت ۳ پرونده ایران در یونسکو

رونمایی از تمبر جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث فرهنگی

در ادامه مراسم، با حضور جمعی از مسئولان استان قزوین، از تمبر جشنواره با طرح کاروانسرای جهانی سعدالسلطنه که به تازگی در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، رونمایی شد و به صورت یادبود به امضاء علی دارابی، اعلایی، مسجدجامعی و دیگر مسئولان حاضر در اختتامیه رسید.

سپس از سند راهبردی مربوط به باغستان‌های قزوین رونمایی شد. این منشور برای آن طراحی و تدوین شده که باغستان‌ این شهرمردمی باقی بماند و در اقتصاد تولید و گردشگری نقش داشته باشد.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 2. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 3. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 4. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 5. واکنش وزارت خارجه به شایعه سپردن پرونده هسته‌ای به شمخانی/ پاسخ لاریجانی به احتمال نامزدی در انتخابات/ جبهه پایداری از فتاح حمایت می‌کند؟

 6. وقتی مربی مطرح فوتبال جهان نماینده رژیم صهیونیستی را تحویل نمی گیرد !

 7. رهبر انقلاب: مجلس باید آرامش‌بخش و دعوت‌کننده به همدلی در محیط عمومی کشور باشد

 8. پاسخ لاریجانی به احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری

 9. صادق زیباکلام و مدیرمسئول روزنامه جهان‌صنعت مجرم شناخته شدند/ تبعات ادعایی واهی درباره ماجرای کشته‌شدن «کیان پیرفلک»

 10. رمزگشایی از یک پیروزی جدید در سیاست خارجی ایران

 11. اظهارات «آذری‌جهرمی» درباره ورود خود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری

 12. فرزین: نقدینگی در فروردین ماه به ۲۴.۱درصد کاهش یافت

 13. بادامچیان: اگر لاریجانی ثبت نام کند با او مذاکره خواهیم کرد

 14. چرا سرمایه از ترکیه می گریزد؟!

 15. درخواست زلنسکی از رهبران آمریکا و چین

 16. تکلیف «محسن رضایی» برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد/ «بذرپاش» و «سعید محمد» می‌آیند؟

 17. «صادق محصولی» کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری‌ می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 3. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 4. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 5. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 6. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 7. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 8. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 9. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 10. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 11. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 12. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 14. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 15. او این چنین جاودانه شد

 16. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 17. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 18. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 19. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 20. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 21. خاری در چشم دشمنان

 22. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 23. صدای پرقدرت صداقت 

 24. مختصات پهپاد ترکیه ای درست نبود | محل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور توسط چه کسانی شناسایی شد؟

 25. تردید علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 

آخرین عناوین