تفاوت موزاییک پلیمری و معمولی (پرسی)

گزارش بازرگانی، 220287،   4020724049

در حال حاضر استفاده از بتن پلیمری و قطعات پیش ساخته با استفاده از پلیمرها به شدت در حال افزایش است. یکی از مهم ترین این موارد که به دلیل مزایای زیاد آن بر سر زبان افتاده است موزاییک پلیمری است.

مهم‌ترین تفاوت موزاییک پلیمری و معمولی (پرسی) در مواد اولیه و تکنولوژی ساخت آنها است. برای تولید موزاییک معمولی از پودر سنگ، ماسه، آب، سیمان و سنگ دانه استفاده می‌شود‌ اما در ساختار موزاییک پلیمری علاوه‌بر موارد نام برده رزین سمنت پلاست و رنگ دانه‌های شیمیایی نیز اشتفاده می‌شوند. به همین دلیل موزاییک پلیمری و موزاییک پرسی دو کفپوش متفاوت با ویژگی‌های خاص هستند. به عبارت دیگر تفاوت موزاییک پلیمری و موزاییک معمولی فقط به اینجا خلاصه نمی‌شود و این دو کفپوش تفاوت‌های دیگری نیز با یکدیگر دارند. در ادامه مطلب تصمیم داریم تفاوت موزاییک پلیمری و پرسی را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید تفاوت موزاییک پرسی و پلیمری را بشناسید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

تفاوت موزاییک پلیمری و موزاییک معمولی در چیست؟

کفپوش‌ها انواع متفاوتی دارند که از جمله رایج‌ترین و پرکاربردترین آنها شامل موزاییک پلیمری و موزاییک پرسی است. هر کدام از این موارد مزایا و معایب خاص خود را دارند و همین عامل سبب شده است که انتخاب گزینه بهتر و مناسب‌تر به شرایط و نوع پروژه بستگی داشته باشد.

موزاییک پرسی نسبت به موزاییک پلیمری قدمت بیشتری دارد. تا همین چند سال پیش،‌ بتن مهم‌ترین ماده برای تولید انواع کفپوش مانند موزاییک به شمار می‌رفت ولی در حال حاضر در این صنعت علاوه بر سیمان و ماسه، مواد شیمیایی و پلیمری مانند رزین‌ها و روان کننده‌ها نیز استفاده می‌شود که سبب شده است کیفیت و تنوع مصالح ساختمانی مخصوصاً بتن‌های پیش ساخته در مقایسه با گذشته بسیار بالاتر برود.

در واقع مهم‌ترین تفاوت موزاییک پلیمری و معمولی پلیمر در مواد تشکیل دهنده آن است. با ورود پلیمر به صنعت تولید بتن‌های پیش ساخته، شرایط مساعدی برای عرضه کفپوش‌های با کیفیت‌تر فراهم شد. چون مصالحی که با استفاده از بتن و سیمان تولید می‌شوند دارای معایب زیادی هستند. به عنوان مثال در مقابل نفوذ رطوبت و جذب لکه مقاومت کمی دارند که باعث می‌شود استفاده از آنها با محدودیت‌های مختلفی همراه باشد.

کفپوش‌هایی بر اساس مواد پلیمری ساخته می‌شوند، نسبت به کفپوش‌های قدیمی و معمولی از جنبه‌های مختلفی بهترند و بیشتر مورد تایید پیمانکاران هستند. با توجه به توضیحات فوق می‌توان نتیجه گرفت که مهم‌ترین تفاوت موزاییک معمولی و پلیمری نوع مواد به کار رفته برای تولید آنها است. البته تفاوت موزاییک پلیمری و معمولی فقط به اینجا خلاصه نمی‌شود و این دو نوع کفپوش تفاوت‌های دیگری نیز دارند که مهمترین آنها شامل موارد زیر است.

 • میزان جذب رطوبت

میزان جذب رطوبت به معنی درصد جذب رطوبت توسط هر کدام از این دو کفپوش است. همان‌طور که عنوان شد موزاییک معمولی در برابر نفوذ رطوبت مقاومت بسیار پایینی دارد و همین عامل سبب شده است که در محیط‌های مرطوب از دوام و طول عمر پایینی برخوردار باشد. اما میزان جذب رطوبت توسط موزاییک‌های پلیمری به کمتر از ۰۳/۰ می‌رسد. از این‌رو می‌توان گفت در مقایسه با موزاییک پرسی در مقابل رطوبت بسیار مقاوم‌تر است. به گونه‌ای که حتی می‌توان از این نوع موزاییک به عنوان یک نوع کفپوش ضد آب یاد کرد.

 • ساختار

به طور کلی موزاییک حیاط شامل دو دسته تک لایه و دو لایه است که موزاییک‌های دو لایه، دارای یک لایه سطح رویه و یک لایه زیرین هستند. لایه رویه از ترکیب پودر سنگ، رنگدانه‌های معدنی و سنگدانه‌های رنگی به نسبت مساوی با یکدیگر ساخته می‌شود. لایه زیرین شامل سیمان، آب و ماسه است که در مقایسه با لایه رویی ضخامت بیشتری دارد و می‌تواند وزن و فشار بیشتری را تحمل کند اما توان چندان زیادی در برابر رطوبت ندارد.

موزاییک پلیمری ساختار یک دستی دارد و مواد اصلی تشکیل دهنده آن شامل رنگدانه، سیمان، ماسه و رزین یا مواد فوق روان کننده است. وجود رزین در ساختار موزاییک پلیمری یک پیوند مولکولی بسیار قوی بین ذرات به وجود می‌آورد. در نتیجه باید گفت که این نوع کفپوش دارای ساختاری کاملاً یکدست و متراکم است. به همین دلیل موزاییک پلیمری علاوه‌بر مقاومت بالا در برابر نفوذ آب و رطوبت و همچنین اشعه مضر خورشید عملکرد بسیار خوبی دارد.

 • تنوع رنگ

رزین یا مواد فوق روان کننده در رنگ‌های مختلفی نظیر سفید، قرمز، قهوه‌ای، مشکی، سبز، زرد و غیره وجود دارد که همین عامل سبب شده است تنوع طرح و رنگ موزاییک پلیمری در مقایسه با پرسی بسیار بالاتر باشد. همچنین برخلاف موزاییک‌های پرسی امکان استفاده از رنگدانه‌های شیمیایی در موزاییک پلیمری با هیچ محدودیتی به همراه نیست و همین عامل نیز شرایط را برای تولید محصولاتی با تنوع طرح و رنگ بالا بسیار مساعد کرده است.

 • میزان مقاومت سایشی

میزان مقاومت سایشی دیگر تفاوت موزاییک پلیمری و معمولی است. در لایه رویه موزاییک‌های پرسی از رنگدانه‌های معدنی استفاده می‌شود و همچنین لایه رویه پس از تولید باید ساب بخورد. عوامل فوق سبب شده‌اند که میزان مقاومت سایشی آن تا حدود زیادی کاهش پیدا کند. اما موزاییک‌های پلیمری مقاومت سایشی بسیار بالایی دارند و حتی می‌توان از آنها به عنوان یک نوع کفپوش ضد سایش یاد کرد.

 • میزان تراکم

دیگر تفاوت موزاییک پلیمری و معمولی شامل میزان تراکم آنها است. به طور کلی موزاییک‌های پلیمری نسبت به دیگر کفپوش‌ها تراکم بسیار بالایی دارند. از اینرو یک گزینه بسیار خوب و مناسب برای استفاده در مناطق سردسیر به شمار می‌روند و همواره از معرض یخ زدگی در امان هستند. اما میزان تراکم موزاییک‌های پرسی در مقایسه با پلیمری بسیار کمتر است. البته ناگفته نماند که میزان تراکم موزاییک‌های حیاط بستگی به کیفیت تولید دارد و در فرایند تولید هر چقدر تحت فشار بیشتری بیشتر قرار بگیرند به همان اندازه میزان تراکم انها بالاتر می‌رود.

مزایای موزاییک پلیمری نسبت به پرسی

با توجه به توضیحات ارائه شده در طول بررسی تفاوت موزاییک پلیمری و معمولی مهمترین مزایای کفپوش‌های پلیمری در مقایسه با پرسی عنوان شد به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که مزایای موزاییک پلیمری نسبت به موزاییک پرسی بیشتر بوده و این دسته از کفپوش‌ها برای استفاده در شرایط سخت گزینه بهتری به شمار می‌روند. البته علاوه‌بر موارد عنوان شده موزاییک پلیمری نسبت به پرسی مزایای دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر است.

 • قابل استفاده در محیط‌ها و شرایط آب و هوای مختلف

یکی از معایب بارز موزاییک‌های پرسی عدم سازگاری با محیط‌های خشک و سرد است. اما کفپوش‌های پلیمری با چنین محدودیتی به همراه نیستند. زیرا تراکم بالای این دسته از محصولات سبب شده است که در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی نیز دوام بیاورند.

 • ضخامت کمتر

به طور کلی هر چقدر درصد روان کننده‌ها در ساختار موزاییک بیشتر باشد به همان میزان تراکم و مقاومت آن نیز بالاتر می‌رود. همین عامل شرایطی را فراهم کرده است که تولید کنندگان بتوانند انواع کفپوش پلیمری با ضخامت کم اما مقاومت بالا را تولید کرده و به بازار عرضه کنند. اما امکان تولید کفپوش پرسی با ضخامت پایین وجود ندارد. زیرا کاهش ضخامت صورت مستقیم بر میزان مقاومت آنها تاثیر می‌گذارد.

 • تنوع طرح

دیگر مزیت قابل ذکر برای موزاییک پلیمری در مقایسه با پرسی تنوع طرح است. شرایط تولید در کفپوش‌های پرسی به نحوی است که امکان ساخت محصولات متنوع وجود ندارد. اما کفپوش‌های پلیمری با چنین محدودیتی به همراه نیستند و با طرح‌های بسیار متنوعی تولید می‌شوند.

مزایای موزاییک پرسی نسبت به پلیمری

با توجه به توضیحات ارائه شده و بررسی تفاوت موزاییک پلیمری و معمولی مشخص شد که موزاییک پلیمری در مقایسه با پرسی گزینه مقاوم‌تری بوده و برای استفاده در شرایط خاص انتخاب بهتر و کاربردی‌تری است. اما باید متذکر شد که همیشه موزاییک پلیمری نسبت به موزاییک پرسی برتر نیست. بلکه موزاییک معمولی نیز در مقایسه با پلیمری یک سری مزایایی دارد که مهمترین آنها شامل موارد زیر است.

 • وزن کم

موزاییک پرسی در مقایسه با موزاییک پلیمری وزن کمتری دارد و همین عامل سبب شده است که برای برخی از اماکن انتخاب بهتری باشد.

 • قیمت مناسب و اقتصادی

هزینه و فرایند تولید موزاییک‌های پرسی در مقایسه با موزاییک پلیمری پایین‌تر است. همین عامل سبب شده است که این دسته از موارد با قیمت مناسب‌تری در دسترس باشند.

تلگرامفیس‌بوکتوییترلینکدیننسخه‌ی متنی
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. توضیحات اژه‌ای درباره دو پرونده فساد نهاده‌های‌دامی و چای‌دبش/ صدور کیفرخواست وزیر سابق کشاورزی/ تکذیب دخالت ولایتی در پرونده شهید عجمیان

 2. تاکتیک حماس برای توقف مرکاواهای اسرائیلی

 3. ۸۰ درصد مردم مخاطب تلویزیون هستند

 4. اعلام جزئیات دقیق افزایش حقوق کارمندان/ مالیات حقوق‌بگیران برای سال آینده افزایش می یابد؟

 5. یادی از نخستین جبهه ضدآمریکایی در ایران

 6. تصاویری از حضور سردار بلندپایه سپاه در جمع دانشجویان

 7. تاسیس یک شهر جدید در استان تهران

 8. تصاویری دیده‌نشده از اعتراض دانشجویان به حسن روحانی

 9. روایت صداوسیما از بازداشت «تتلو»

 10. «تتلو» به تهران منتقل شد

 11. چند دقیقه وقاحت آمریکایی ببینید

 12. برای اینکه یک نفر رئیس‌جمهور شود سپاه سر سوزنی خود را خرج او نمی‌کند

 13. امیرعبداللهیان: روزهای آینده برای رژیم صهیونیستی بسیار وحشتناک خواهد بود

 14. واکنش سخنگوی دولت به اظهارات اژه‌ای درباره پرونده فساد واردات چای

 15. روش های جدید درمان بزرگ شدن پروستات

 16. آمریکا: پس از پایان جنگ غزه، دوره‌ای انتقالی وجود خواهد داشت

 17. ۲ سفسطه اسرائیلی در بحبوحه جنگ غزه

 18. کشف آبزیان حرام گوشت از رستوران معروف

 19. لحظه ورود رئیسی به سالن دیدار با پوتین

 20. روحانی سخن بگو!

پربحث‌های هفته

 1. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 2. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 3. درباره میدان شهید صدام حسین!

 4. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 5. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 6. ساسی مدیای آقای عبدی !

 7. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 8. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 9. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 10. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 11. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 12. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 13. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 14. زباله ها را هم نزنید !

 15. خرید خودروی برقی و حواس هایی که باید جمع باشد!

 16. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 17. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 18. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 19. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 20. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 21. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 22. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 23. معادله چند مجهولی یک قانون!

 24. چرا غرب از افزایش قدرت "محور مقاومت" نگران است؟

 25. توضیحات دفتر امام‌جمعه رشت درباره حواشی پیش آمده در نماز جمعه  

آخرین عناوین