سخنی خیرخواهانه با خانم دکتر علم‌الهدی

  4020706071 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

به عنوان یک برادر خیرخواه توصیه‌ی شخصی‌ام به سرکار خانم دکتر علم‌الهدی این است که در همان عرصه‌ی تخصصی و بسیار با اهمیتی که سال‌ها در آن درخشیده‌اند، یعنی فلسفه تعلیم و تربیت، به خدمات ارزنده‌ی آموزشی و پژوهشی مشغول باشند و از ورود به عرصه‌ی پرمخاطره‌ی سیاست پرهیز کنند.

سخنی خیرخواهانه با خانم دکتر علم‌الهدی

به گزارش الف، گزارش پرحاشیه روزنامه همشهری در ستایش کنشگری سیاسی جمیله علم‌الهدی، همسر سید ابراهیم رئیسی با انتقادات بسیاری مواجه شده است. دکتر شهاب اسفندیاری عضو هیئت‌علمی دانشگاه صدا و سیما و فعال فرهنگی، طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در توییتر، ضمن نقد این گزارش به همسر رئیس‌جمهور توصیه‌هایی داشته. او نوشته است:

ضمن احترام به دوستان روزنامه‌ی همشهری، با این اغراق‌ها و گزاف‌گویی‌ها و قطبی‌سازی‌ها مخالفم و این ادبیات و برخی مطالب مشابه این روزها را برای سرکار خانم دکتر علم‌الهدی هم مفید نمی‌دانم. لذا ضمن بیان نقدهایی یک توصیه‌ برای ایشان دارم. به نظرم خواندن این نقدها برای خانم دکتر مفیدتر از آن ستایش‌ها و تحسین‌ها است.

1- همان‌طور که خانم دکتر علم‌الهدی در مصاحبه‌ی نیوزویک چند بار تصریح و تأکید کرده‌اند، ایشان تا قبل از انتخاب همسرشان به ریاست جمهوری هیچ فعالیت سیاسی نداشته‌اند و اصلأ شخصیت سیاسی نبوده‌اند. این اذعان صادقانه و متواضعانه بسیار ارزشمند است. عرصه‌ی سیاست، عرصه‌ی بسیار پیچیده‌ای است و برای افرادی که هیچ تجربه‌ای در آن ندارند می‌تواند بسیار پرمخاطره و دارای تبعات ناگوار باشد.

2- چه متن مصاحبه‌ی اخیر با نیوزویک و چه مصاحبه‌ای که ایشان در سفر آمریکای لاتین انجام داده بودند کاملا نشان می‌داد که ایشان یک شخص غیرسیاسی است. جملات بسیار طولانی و توصیفی و معلم‌‌گونه در توضیح و تشریح برخی مسائل و عدم توجه به برخی برداشت‌ها از ویژگی این گفت‌وگوها بود.

3- نقد وضعیت زنان در جوامع غربی توسط خانم دکتر در مصاحبه با رسانه‌های غربی طبعا ارزشمند است. اما ایشان در این مصاحبه چند جمله گفته‌اند که مناسب نبود و بعضاً حاشیه‌ساز شد. اول اینکه گفته‌اند: « در ایران مردان ترجیح می دهند از زنان خود نخواهند که کار کنند و پول در بیاورند.» اولا مشخص نیست منبع و مستند چنین ادعا چیست. ثانیاً چه لزومی داشته ایشان به عنوان یک زن از طرف مردان ایران نظری اعلام نمایند. ثالثاً مگر همه‌ی مردان ایرانی از یک طبقه و گروه و طیف هستند؟ واقعیت این است که میلیون‌ها زن ایرانی در روستاها و شهرها ناچارند برای کمک به تامین هزینه‌های زندگی کار کنند و لذا مانند برخی طبقات دیگر نمی‌توانند براساس حق انتخاب و ترجیح شخصی خود یا همسرشان عمل کنند. رابعاً برخی زنان - که احتمالا خود خانم دکتر هم از همین دسته هستند - با تصمیم و اراده‌ی شخصی تحصیلات عالیه داشته‌اند و در جامعه مشغول به کار شده اند. طبعأ همسر آنها هم ممکن است در این زمینه حمایت و همراهی کرده باشد. اما این به معنی انتظار مالی از کار همسر نیست. خامسا تاکید بر اهمیت نقش مادری و همسری نباید با تحقیر و تخفیف کار کردن زنان انجام شود. همان‌طور که رهبر فرزانه‌ی انقلاب فرمودند «خانه‌داری به معنی خانه‌نشینی نیست». لذا به دلایل فوق به نظرم بیان جمله‌ی فوق‌الذکر نامطلوب و حتی نقض غرض محسوب می‌شود و یک زن سیاستمدار آن را بیان نمی‌کرد.

4- جمله‌ی عجیب دیگری که خانم دکتر علم‌الهدی در این مصاحبه بیان کرده‌اند این است که «زنان ایران بر خلاف زنان غرب برای به دست آوردن حقوق خود مبارزه‌ نکردند زیرا از این حقوق برخوردار بوده‌اند». این جمله ضمن اینکه بیانگر ناآشنایی ایشان با حوزه‌ی تخصصی مطالعات زنان و تاریخ مبارزات و مطالبات حقوق زنان در ایران است، زاویه‌ی دید زنی را تداعی می‌کند که انگار خود از همه‌ی حقوق و مواهب برخوردار بوده و از اوضاع و احوال زنان محروم و مظلوم و ستم دیده در جامعه خبر ندارد. شاید خانم دکتر علم‌الهدی اینگونه نباشند و از ظلم‌ها به زنان در برخی عرصه‌ها آگاه باشند، ولی بیان این جمله متاسفانه چنین تداعی ایجاد می‌کند که باز ناشی از همان فقدان مهارت و تجربه‌ در کنشگری سیاسی است. این جمله‌ی اخیر خانم دکتر حتی با دیدگاه رهبر معظم انقلاب درباره‌ی لزوم پیگیری حقوق زنان هم در تعارض است. آیت‌الله خامنه‌ای در در دیدار جمعی از بانوان می‌فرمایند: «حرکت در جهت احقاق حقوق زنان در جوامع اسلامی و در جامعه‌ی ما حتماً باید انجام گیرد. منتها بر مبنای اسلامی و با هدف اسلامی. یک عده نگویند که: این چه نهضتی است، این چه حرکتی است؛ مگر زن در جامعه‌ی ما چه کم دارد؟ متأسفانه ممکن است بعضی این‌گونه فکر کنند. این ظاهربینی است. زن در همه جوامع از جمله در جامعه ما گرفتار ستم و دچار کمبودهایی است که بر او تحمیل می‌شود. اما این کمبود، کمبود آزادی به معنای بی‌بندوباری نیست؛ این کمبود، کمبود میدان‌ها و فرصت‌ها برای علم و معرفت و تربیت و اخلاق و پیشرفت و شکوفایی استعدادهاست. این را باید تأمین و جستجو کرد. این همان چیزی است که اسلام بر روی آن تکیه کرده است.» (بیانات، 30 مهر 1376)

5- یک موضوع حاشیه‌ساز دیگر نقش ایشان در برگزاری همایشی پرهزینه با عنوان «زنان تأثیرگذار» بود که صرف‌نظر از کیفیت، شیوه‌ی برگزاری و مدعوین اساساً نام آن غلط بود زیرا این پیش‌فرض نادرست را القا می‌کرد که گویی فقط گروه خاصی از زنان «تأثیرگذار» هستند، در حالی که یک مادر، یک همسر، یک زن کارگر، یک زن کشاورز و یک زن معلم هم می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

6- بر این اساس به عنوان یک برادر خیرخواه توصیه‌ی شخصی‌ام به سرکار خانم دکتر علم‌الهدی این است که در همان عرصه‌ی تخصصی و بسیار با اهمیتی که سال‌ها در آن درخشیده‌اند، یعنی فلسفه تعلیم و تربیت، به خدمات ارزنده‌ی آموزشی و پژوهشی مشغول باشند و از ورود به عرصه‌ی پرمخاطره‌ی سیاست پرهیز کنند چرا که هر خطا و لغزشی در این عرصه، غیر از هزینه‌هایی که برای خود ایشان به همراه دارد، می‌تواند به تصویر رئیس جمهور محترم و دولت هم لطمه بزند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۲۳۹۰۸۴۱۷:۵۳:۵۹ ۱۴۰۲/۷/۶
توصیه ایشان نیز یکی از همان محدودیت هایی است که عرف جامعه ما به زنان تحمیل کرده است! ایشان فقط باید نقد می‌کردند و این تشخیص ورود یا عدم ورود به سیاست به تصمیم خانم علم الهدی بستگی دارد
ناشناس۳۲۳۹۶۲۹۰۰:۱۱:۲۶ ۱۴۰۲/۷/۷
این ربطی به زن بودن نداره
آرش۳۲۳۹۶۵۶۰۰:۲۹:۲۳ ۱۴۰۲/۷/۷
پس با این دیدگاه هر کس بدون هر تجربه یا تخصصی ، اگر تصمیم به ورود یا عدم ورود به عرصه های حساس و مهم بگیره ، به خودش مربوطه ؟ اصلا این دیدگاه صحیح نیست و حتما باید تجربه و تخصص دیده بشه ، سلیقه شخصی در زمینه های ملی و فرا ملی ملاک مناسبی نیست .
ناشناس۳۲۴۰۴۶۱۱۲:۴۹:۰۶ ۱۴۰۲/۷/۷
اصلا اینطور نیست ایشون از طرف همه حرف می زنه و اظهار نظر می کنه
ناشناس۳۲۳۹۱۴۷۱۸:۲۶:۵۱ ۱۴۰۲/۷/۶
خب بالاخره نویسنده محترم هم خواسته آمد نظری بدهند. نظرشان محترم است و خانم دکتر هم برای خودش نظر دیگری دارد و این توصیه ها هم قبلاً به خود آقای رییسی هم شد
ناشناس۳۲۳۹۱۵۸۱۸:۳۶:۳۶ ۱۴۰۲/۷/۶
مقاله پر است از بونه و بهانه ها از یک شخص دانشگاهی
ناشناس۳۲۳۹۱۹۴۱۸:۵۵:۰۳ ۱۴۰۲/۷/۶
اتفاقا باید حضور داشته باشند و خط شکن صورت گیرد یا اینکه کلا نباید در کار مردان حضور یابند
ناشناس۳۲۳۹۲۰۰۱۹:۰۲:۱۸ ۱۴۰۲/۷/۶
آقای دکتر اسفندیاری را از همان زمان که نقد فر(هـ)نگ می نوشت می شناسم. صریح و بی پرده می نویسند. ممنون شهاب جان عالی بود. فقط نکته ای را خواستم به مطالب شما اضافه کنم و آن اینکه خانم علم الهدی بهتر است زندگی نامه بانوی مجتهده امین اصفهانی را مطالعه کنند تا ایشان یاد بگیرند که به دور از سیاست، چگونه می توان به احقاق حق طبیعی زنان در جامعه پرداخت و از خود نام نیک به جای گذاشت.
بانو۳۲۳۹۲۶۰۱۹:۳۵:۳۹ ۱۴۰۲/۷/۶
این مقاله مستند را مقایسه کنید با حمله های کیهان و همشهری !!
ناشناس۳۲۳۹۵۹۷۲۳:۳۴:۵۲ ۱۴۰۲/۷/۶
ايشان واقعا خانم دكتر هستند؟
ناشناس۳۲۳۹۶۰۳۲۳:۴۵:۱۳ ۱۴۰۲/۷/۶
مجتهد امین زاده خود نیز یک زن ازاده سیاستمدار بود
ناشناس۳۲۳۹۷۹۲۰۳:۴۳:۳۶ ۱۴۰۲/۷/۷
بعنوان یک زن حرفهای خانم دکتر رو قبول دارم ایشون درست می گن مرد ایرانی بیشتر ترجیح می ده خودش بار مالی خانواده رو بدوش بکشه و معمولا ازاینکه نتونه خانواده اش رو تامین کنه غرورش می شکنه البته این که زن دوست داره به اقتصاد خانواده کمک کنه و می کنه بحثش جداست. منظورایشون درباره مبارزه نکردن برای حقوق به این معنی نیست که زنها همه حقوق خودشون رو دارن منظور اینه که بدون مبارزه به اون مقداری که دارن رسیدن مردها هم درجامعه مابه همه حقوق خودشون دسترسی ندارن درمورد بند ۵ کاملا باشما موافقم برنامه نسنجیده ای بود ازهرجهت
معلم۳۲۳۹۸۰۷۰۵:۱۵:۱۳ ۱۴۰۲/۷/۷
توصیه می شود ایشان روی یادگیری زبان انگلیسی وقت بیشتری بگذرانند.
ناشناس۳۲۳۹۹۳۶۰۸:۳۲:۳۰ ۱۴۰۲/۷/۷
بالاخره دوستان مشخص نکرده اند که بانوی اول یک کشور(یا دوم؟) حق اظهار نظر در امور سیاسی را دارد یا ندارد؟
ناشناس۳۲۴۰۰۰۴۰۹:۱۸:۲۷ ۱۴۰۲/۷/۷
مطلب خوبیه
ناشناس۳۲۴۰۴۸۵۱۲:۵۸:۵۳ ۱۴۰۲/۷/۷
گویا رهبری فرزانه هم چند بار تذکر دادند
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. تصاویری از اجرای طرح عفاف و حجاب در تهران

 2. طرح عفاف و حجاب از امروز در تهران

 3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

 4. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

 5. این صدای اقتدار ایران است ...

 6. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

 7. نظر باباطاهر عریان درباره دلار !

 8. وحدت ملی با وعده صادق

 9. ارژنگ امیرفضلی و زندگی در شرایط سختِ تورنتو

 10. یک نکته قابل‌تامل در مورد توسعه قدرت نظامی ایران

 11. آنچه اسرائیل در مورد "وعده صادق" نمی گوید

 12. استخوانی در گلوی اسرائیل!

 13. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

 14. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

 15. کمی دیر نیست؟

 16. هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله !

 17. اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی در فضای مجازی

 18. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

 19. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

 20. ۲ دلیل برای تشدید "گرانی" در ایران

 21. موجرانی که اجاره بهای زیادی بگیرند، جریمه می‌شوند

 22. حمایت افکار عمومی ایران از حمله به اسرائیل

 23. گانتس: زمان، مکان و شیوه پاسخ به ایران را خودمان تعیین می‌کنیم

 24. خاتمی: پاسخ ايران به جنايت اسرائيل مدبّرانه، شجاعانه، منطقی و قانونی بود

 25. هیچ گاه اعتراف نمی کند، چون...

پربحث‌های هفته

 1. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

 2. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

 3. این صدای اقتدار ایران است ...

 4. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

 5. وحدت ملی با وعده صادق

 6. استخوانی در گلوی اسرائیل!

 7. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

 8. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

 9. اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی در فضای مجازی

 10. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

 11. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

 12. گانتس: زمان، مکان و شیوه پاسخ به ایران را خودمان تعیین می‌کنیم

 13. خاتمی: پاسخ ايران به جنايت اسرائيل مدبّرانه، شجاعانه، منطقی و قانونی بود

 14. هیچ گاه اعتراف نمی کند، چون...

 15. اسراییل چه باید بکند؟ 

 16. بهادری جهرمی: احیای دریاچه ارومیه با برنامه‌ریزی دولت رخ داد

 17. انتقاد دوباره شریعتمداری از مسئولین درباره وضعیت حجاب/ اوج و فرود قیمت دلار

 18. واکنش محمود احمدی نژاد به حمله موشکی ایران

 19. واکنش خاندوزی به ادعای منفعت دولت از افزایش قیمت ارز/ حمایت خاتمی از عملیات وعده صادق

 20. این تریبون به مرجعیت نمازجمعه کمک کرد؟

 21. تحلیل صالحی از حمله موشکی ایران به رژیم صهیونیستی/ توضیحات کنعانی درباره کشتی توقیف‌شده در تنگه هرمز

 22. مشتِ آهنینِ ایران و" گنبدِ کابوسِ" اسرائیل

 23. حسین دهباشی به دادسرا احضار شد

 24. عبدالکریمی: مدافع تمام‌قد نیروهای دفاعی‌ ایران هستم

 25. احتمال تشکیل استان تهران غربی

آخرین عناوین