پناهیان: تلاش مضاعف امنیتی‌ها نبود محرم امسال بسیاری شهید می‌شدند

  4020526037 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اگر تلاش مضاعف امنیتی‌ها نبود محرم امسال بسیاری شهید می‌شدند، گفت: جنگ تحمیلی موجب تثبیت انقلاب و مقابله با داعش موجب معرفی و صدور انقلاب شد و اکنون هم حمله دشمن به حرم‌ها موجب شلوغ‌تر شدن حرم‌ها می‌شود.

پناهیان: تلاش مضاعف امنیتی‌ها نبود محرم امسال بسیاری شهید می‌شدند
 

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان شب گذشته در مراسم بزرگداشت شهدای حمله تروریستی به حرم شاهچراغ که با حضور پرشور مردم در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، با بیان اینکه دین فقط شامل اجرای یک سلسله قوانین و عقاید نیست، اظهار کرد: عقاید دینی و احکام محترم، لازم و اسکلت ساختمان دین است اما دین بخش دیگری هم دارد که نباید مورد غفلت قرار گیرد؛ این بخش مورد اهتمام جدی قرآن است و اگر به آن توجه نشود دین جاذبه‌ای نخواهد داشت و دین بی‌مزه، تلخ و تحمیلی جلوه می‌کند.

وی اضافه کرد: دین‌داران حقیقی این قسمت از دین را می‌چشند اما نمی‌توانند آن را به دیگران منتقل کنند چراکه ادبیات لازم برای این بخش جذاب دین تولید نشده است، بیشتر کتب دینی، پاسخ به شبهه، اثبات حقایق دینی در موضوعات متفاوت و بیان احکام الهی، واجبات و محرمات است اما بخش هیجانی و سرورآفرین دین کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت گفت: اصول عقاید ممکن است شوق‌آفرین نباشد اما آیات قرآن به دنبال شوق‌آفرینی هستند و یک کتاب معرفتی باید انسان را بی‌تاب کند؛ وقتی مردم به مسلمانان نگاه می‌کنند اگر شوق در آن‌ها نبینند از دین اسلام بی‌زار می‌شود و می‌گویند شمایی که به مساجد می‌روید چرا شوق و نشاطی ندارید و این می‌شود که مسجد فقط به افراد بی‌شوق محدود می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به تعبیر امام رضا(ع) کسی که مشتاق خداوند متعال نباشد خودش را مسخره کرده است، عنوان کرد: احکام و اصول باید به صورتی معرفی شوند که شوق آفرین باشند و قرآن کریم می‌فرماید که خداوند متعال ایمان را محبوب دل‌ها قرار می‌دهد و دین را زیبا جلوه می‌دهد.

پناهیان با بیان اینکه دین یک امر هیجانی است و شوق، نفرت، ترس و غضب در آن وجود دارد، عنوان کرد: کسانی که شوق ملاقات خدا را داشتند این مملکت را حفظ کردند، شهدا در کتب اصول عقاید شوق دیدار خدا را پیدا نکردند بلکه پای منبرهایی بودند که کم‌نظیر است، منبرهای امام خمینی(ره) که شوق‌آفرین بود.

وی خاطرنشان کرد: امام علی(ع) در روایتی می‌فرمایند که خودتان را مشتاق نعیم جنت قرار دهید که در این صورت به مرگ علاقه پیدا می‌کنید و از زندگی بدتان می‌آید و البته این بد آمدن هم به معنای ناامیدی و شکست خوردن در زندگی نیست، اولیای الهی به صورتی نسبت به بهشت شوق نشان می‌دادند که انسان تعجب می‌کند، هر چند این بزرگواران به دنبال صاحب بهشت بودند نه خود بهشت.

*نباید در مسجدی که شوق ندارد حضور یابیم

استاد حوزه و دانشگاه یکی از جنبه‌های روان‌شناختی دین را سرورآفرینی آن دانست و تصریح کرد: دین فقط تامین منافع حداقلی دنیا و آخرت نیست بلکه فراتر از حداقل‌هاست و شوق و نشاط را برای انسان به دنبال دارد و به همین دلیل است که متقین دائم نشاط دارند؛ اگر در مسجدی نشاط وجود ندارد ما نباید در آن مسجد حضور یابیم بلکه باید در مسجدی نماز بخوانیم که نشاط در آن وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: امروز اگر روزانه هزار رکعت نماز بدون شوق بخوانیم تکانی در جهان ایجاد نخواهیم کرد اما اگر دو رکعت نماز با شوق بخوانیم جهان را تکان خواهیم داد.

پناهیان انفاق با کراهت و نماز بدون شوق را از نشانه‌های منافقان دانست و مطرح کرد: ذکر اباعبدالله الحسین(ع) از راهکارهای شوق‌آفرینی در مساجد و مؤمنین است؛ متاسفانه برخی قرآن و عترت را از مساجد گرفته‌اند و مسجد بدون قرآن و عترت در فرهنگ نظام اسلامی جایی ندارد.

وی با بیان اینکه دشمنان از هیچ راهی برای ضربه زدن به حرم‌ها دریغ نمی‌کنند، عنوان کرد: اگر بتوانند به دیگر حرم‌ها هم می‌آیند و حتی زائران حضرت معصومه(س) را به شهادت می‌رسانند و اجازه نمی‌دهند یک نفر هم به حرم امام رضا (ع) برسد؛ بزرگ‌ترین حرکت تروریستی را از حرم حضرت زینب(س) شروع کردند تا به حرم امام حسین(ع) برسند و حرم‌ها را از بین ببرند.

*اگر تلاش مضاعف امنیتی‌ها نبود محرم بسیاری شهید می‌شدند

پناهیان گفت: مساجد را نمی‌خواهند نابود کنند اما به دنبال از بین بردن حرم‌ها هستند چراکه حرم‌ها محل شوق برانگیزی است و اگر نیروهای امنیتی ما تلاش مضاعف نمی‌کردند ما در محرم امسال هم شهدای بسیاری را داده بودیم.

سخنران حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) با بیان اینکه شهادت شوق‌برانگیز است، گفت: اولین شهیدی که در شاهچراغ به شهادت رسید انسانی گزیده و انتخاب شده است و از سال گذشته که شهادت در شاهچراغ رخ داده است شوق متفاوتی در این حرم به وجود آمده است.

وی شوق را زیربنای روح انسان دانست و گفت: انسان‌ها با شوق به سراغ دین می‌روند و اگر شوق آنان برانگیخته شود به سراغ اصول دین می‌روند.

پناهیان مهم‌ترین ویژگی یک طلبه را نشاط و شوق برشمرد و مطرح کرد: شوق و بیدار شدن فطرت انسان نشان دهنده حقانیت دین اسلام است و وظیفه ما است که بگوییم دین اسلام شوق‌برانگیز است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بیشتر به کتب شهدا می‌پردازند چراکه این شهدا شوق برانگیز هستند.

*از شدت حماقت دشمنان خنده‌مان می‌گیرد

وی با اشاره به اینکه خداوند دشمن‌های ما را از احمق‌ها قرار داده است، گفت: امروز از شدت حماقت دشمنان خود خنده‌مان می‌گیرد، وقتی آنان به حرم‌ها حمله می‌کنند و شهادت را برای جوانان در حرم‌ها رقم می‌زنند، این حرم‌ها شلوغ‌تر و بیشتر مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، فردی می‌گفت من انگیزه نداشتم به زیارت شاهچراغ بروم اما بعد از شهادت‌ها متوجه شدم خبری در این حرم است که از میان زائران او شهدا را انتخاب می‌کنند.

پناهیان گفت: اول انقلاب از روی حماقت خودشان به واسطه رژیم بعثی به ما حمله کردند و ما هم با تقدیم 250 هزار شهید توانستیم تثبیت انقلاب را رقم بزنیم و بعد از انقلاب هم ما به دنبال صدور انقلاب بودیم که آنان داعش را ایجاد کردند و ما در عرصه بین‌المللی به مقابله با داعش پرداختیم و توانستیم انقلاب و توان خود را به جهان معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین نمایش شوق در اربعین به جهانیان عرضه شده است، گفت: وقتی حرف از اربعین می‌شود همه ادیان مات و مبهوت می‌شوند و مقابل ما سکوت می‌کنند چراکه بزرگ‌ترین ارتش منطقه‌ای تشکیل شد که ناتو یک درصد این ارتش هم ندارد و هیچ قدرتی توان مقابله با این قدرت را ندارد.

پناهیان خاطرنشان کرد: اگر مردم بدانند که زیارت امام حسین(ع) به چه میزانی ثواب دارد برای زیارت می‌جنگند و همه هستی خود را در مسیر زیارت تقدیم می‌کنند همانند مردم عراق که این موضوع را می‌دانند و همه زندگی خود را خرج اربعین می‌کنند. اگر کسی بداند خرج کردن برای زیارت حسین (ع) چه اثری دارد همه هستی خود را می‌دهد و طرح مسائل مالی، تورم و گرانی بهانه‌ درستی برای زیارت نرفتن نیست البته که در این راستا بنیادی هم تشکیل شده که بتواند مشکلات این افراد را هم رفع کند.

*اربعین محل ابراز شوق امت اسلامی نسبت به امام زمان(عج) است

وی با بیان اینکه اربعین باید محل ابراز شوق امت اسلامی نسبت به امام زمان(عج) باشد، اظهار کرد: با اربعین زندگی‌ها و رفتارها متفاوت می‌شود؛ برخی از مردم عراق زندگی‌های سختی دارند با این وجود از وسایل خانه خود برای میزبانی از زائران اربعین می‌گذرند.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: شهدای شاهچراغ شوق خود را به ملاقات خدا نشان دادند و دشمنان کشتن سرچشمه شوق را هدف گرفتند که به حرم شاهچراغ حمله کردند. این شوق گاهی با مال، پیاده‌روی و جان به نمایش گذاشته می‌شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۹۱۱۳۱۱۲:۴۱:۲۷ ۱۴۰۲/۵/۲۶
سمت امنیتی آقای پناهیان چیست که ایشان از سطح اقدامات امنیتی آگاهی داشته اند و تیتر آنرا برای عموم بیان کردند؟
محمد گندم نژاد۳۱۹۲۱۱۵۱۶:۴۰:۴۰ ۱۴۰۲/۵/۲۷
مهاجم توسط کارگر زحمت کش و با شهامت خلع سلاح شده است
محمد صادق۳۱۹۲۱۸۵۱۸:۰۸:۰۶ ۱۴۰۲/۵/۲۷
رحمت خدا بر سربازان گمنام امام زمان علیه السلام و درود بی پایان خداوند متعال به رهبر معظم انقلاب جانم فدای رهبر و لعنت خدا بر دشمنان اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و لعنت خدا بر دشمنان رهبر معظم انقلاب درود بر حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان عزیز و تمامی روحانیت در خط ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 2. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 4. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 5. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 6. طبل غازی میان تهی!

 7. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 8. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 9. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 10. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 11. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 12. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 13. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 14. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 15. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 16. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 17. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 18. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 19. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 20. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

 21. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 22. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 23. واکنش زاکانی به کمپین جمع‌آوری امضاء برای برکناری شهردار تهران

 24. محسن برهانی راهی زندان شد

 25. چرا بحران هایمان را جدی نمی گیریم؟!

آخرین عناوین