حل مشکل وضعیت قرمز «آبی» تبریز امروز و فردا!

  4020523108

مسؤولان حوزه آب آذربایجان‌شرقی شیوه گرفتن وقت و تمدید آن را برای مدیریت تنش آبی تبریز در پیش گرفته‌اند.

به گزارش فارس از تبریز، مسؤولان حوزه آب آذربایجان‌شرقی در حالی بارها و بارها مدعی مدیریت تنش آبی در استان و به ویژه تبریز شده‌اند که قطعی‌های طولانی مدت آب در ۱۰ روز اخیر سایه سنگینی بر صحت این ادعاها انداخته است.

خشک شدن سد نهند و گرمای هوا موجب افت شدید فشار آب در شهرک های واقع در شمال تبریز از جمله باغمیشه، نصر، استانداری و بخش های از شهرک ارم شده و قطعی‌های مکرر آب در این مناطق موجب نگرانی و گلایه مردم این شهرک شده و آنها خواستار تعیین تکلیف وضعیت آب هستند.

تعدادی از مردم این مناطق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز ضمن ابراز نارضایتی از قطع مکرر آب آشامیدنی از مسوولان خواستند هرچه زودتر برای حل این مشکل چاره‌اندیشی و اقدام کنند.

با وجود اینکه نباید از تلاش های شبانه و روزی کارگران و مهندسان شرکت و آب و فاضلاب آذربایجان شرقی برای وصل و انتقال آب زرینه رود به این مناطق گذشت، اما شیوه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در دو هفته گذشته گرفتن وقت چند روزه و تمدید آن  برای حل مشکل آب را در پیش گرفته که بیشتر روی اعصاب مردم رفته و آنان را کلافه کرده است.

محمد خانی در آخرین وعده خود گفته است:  مشکل قطعی آب شهرک‌های شمالی این شهر تا حدود سه روز آینده برطرف خواهد شد.

وی مدعی شده است: پروژه جایگزین نهند با هدف تامین کسری ۹۰۰ لیتر بر ثانیه آب تبریز با توجه به خارج شدن سد نهند به دلیل خشک شدن بلافاصله آغاز شد و با همت و تلاش کارکنان شرکت، پروژه سه ساله ظرف مدت کمتر از سه ماه آماده بهره برداری شده است.

این امر در حالی است که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی گفته است: براساس برآورد رودخانه ها در زمستان ۱۴۰۱ عید امسال مشخص شد که آورد رودخانه نهند کافی نیست و باید پاره‌ای برای حل مشکل آب این مناطق کرد.

با همه این تلاش ها و وعده ها ساکنان شهرک های شمالی تبریز در دو هفته گذشته با افت فشار و قطعی مکرر آب مواجه هستند و مردم این مناطق انتظار دارند هرچه زودتر برای حل این مشکل چاره‌اندیشی و اقدام کنند.

بحران آب باید مدیریت علمی و عادلانه انجام شود

سیدمحمدعلی آل‌هاشم  امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه ما همه شاهد کمبود آب هستیم البته این بحران هم فقط مربوط به کشور ما نیست و حتی برخی  کشورهای اروپایی نیز درگیر آن است و چند روستا در فرانسه بر سر آب با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند، ادامه داد:  اخیرا در گزارشی که یکی از نهادهای اروپایی ارائه داده است یک چهارم اروپا دچار خشکسالی شده است و حتی بحران بعدی این قاره را مساله آب عنوان کرده‌اند پس این بحران فقط مربوط به کشور ما نیست. 

وی ادامه داد: با همه‌ این موضوعات مطالبه مردم مطالبه به حقی است و سازمان‌ها و ادارات مربوطه یکبار برای همیشه این موضوع را باید برطرف کنند.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه مشکل کمبود آب وجود دارد ولی مدیریت بحران آب باید مدیریت علمی و عادلانه باشد، توضیح داد: اینکه بخشی از تبریز دچار قطعی آب شوند و بخشی اصلا نه نشانگر این است که توزیع آب در شهر عادلانه نیست و مسوولان استان و شهر برای توزیع عادلانه آب در تمام مناطق و محلات به طور جدی وارد عمل شوند. 

براساس این گزارش  یکی از مشکلات شهر تبریز نبود رینگ آبی است چراکه ۶۰ درصد آب شرب تبریز از زرینه رود، ۲۵ درصد از چاه ها و ۱۵ درصد آب نیز از شمال تبریز تامین می‌شود.

با اجرا و تکمیل رینگ آبی تبریز که مسئولان وعده بهره برداری آن را در چند ماه آینده داده اند پروژه علاوه بر توزیع متوازن منابع آبی در کل مناطق، بحث عدالت آبی در زمان‌های مقتضی همچون قطعی‌های اضطراری نیز رعایت خواهد شد.

موضوع دیگری که مطرح است  گفته می شود رینگ آبی تبریز بیش از یک دهه است که در حال ساخت بوده و باید مسئولان حوزه آب در دولت روحانی نیز پاسخگو باشند پروژه به این حیاتی چرا باید اجرای آن این همه مدت طول بکشد.همچنین اگر کم کاری در این زمینه نیز اتفاق افتاده باشد باید برخورد شود.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دیدار پزشکیان با رهبر انقلاب

 2. یک تبریک و چند یادآوری به رئیس جمهور منتخب

 3. پزشکیان؛ نهمین رئیس جمهور ایران

 4. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 5. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 7. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 8. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 9. طبل غازی میان تهی!

 10. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 11. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 12. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 13. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 14. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 15. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 16. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 17. رییس‌جمهور جدید چه کارهایی را نباید بکند

 18. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 19. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 20. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 21. پیشنهاد یک اصلاح‌طلب برای حضور مخبر در دولت پزشکیان/ تبریک سران کشورها و نامزدهای انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب

 22. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 23. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 24. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 25. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین