ضرغامی: جای اشیاء تاریخی در کمد نیست

  4020224113 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

عزت‌الله ضرغامی ضمن پاسخ به مطالبات مردمی، نظر خود را درباره وضعیت نگهداری اشیای تاریخی در مخازن و تعداد موزه‌های ایران نیز بیان کرد.

ضرغامی: جای اشیاء تاریخی در کمد نیست

به گزارش ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، یکشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه برای پاسخ‌گویی مردمی و برخط در مرکز ارتباطات مردمی ریاست‌جمهوری حاضر شد. در این نشست، ضرغامی به تماس‌های مردمی جواب داد و وعده‌هایی را برای رفع مشکل یا مطالبه آن‌ها داد و به برخی مدیران استان‌ها، دستور پیگیری اقدامات لازم را داد.  

در این برنامه که صالحی ـ رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست‌جمهوری ـ در آن حضور داشت، نخستین تماس از بیرجند بود که پیگیری ثبت حمام و قلعه تاریخی در روستای دستجرد را که از سال ١٣٩۵ درخواست ثبت آن داده شده بود، درخواست کردند که ضرغامی در پاسخ به این مطالبه، گفت: روند ثبت آثار تاریخی بر اساس قوانین انجام می‌شود و اقتضاء می‌کند که همه شرایط را بررسی کنیم و بعد حکم به ثبت ملی دهیم. روند ثبت این حمام و قلعه تاریخی هم انجام شده و بزودی ثبت می‌شود. اعتباری هم برای مرمت  آن قرار می‌دهیم. در عین حال، مشتاق هستیم با سرمایه‌گذاران برای واگذاری این مجموعه تاریخی همکاری کنیم و برای مدت ١٠ تا ۱۵ سال آن را اجاره می‌دهیم تا کاربری فرهنگی به آن داده شود و با هزینه خودِ سرمایه‌گذار مرمت شود.  

تماس بعدی از شهرستان ملایر بود که یکی از منبت‌گران این شهرستان، مطالبه تعیین وضعیت بیمه منبت‌کاری را داشت. به گفته او، منبت‌کاران ملایری حدود هشت نه سال است که درگیر پرداخت حق بیمه منبت‌کاری هستند و در حال حاضر بیمه را آزاد پرداخت می‌کنند که مبلغ یک میلیون و ٧٠٠ هزار تومان در ماه است.  

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پاسخ به این مطالبه بیان کرد: منبت یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنایع‌دستی است و ملایر شهر جهانی منبت‌کاری است. ملایر و آباده دو شهر مشهور منبت‌کاری است. من اخیرا به آباده رفتم و از نزدیک با کارگاه‌های منبت‌کاری ارتباط گرفتم و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفتم. از سویی رییس‌جمهور دستور مهمی برای بیمه ١٠ هزار نفر از فعالان حوزه صنایع‌دستی داده است که پیگیری آن در حال انجام است و منتظر تامین اعتبار آن هستیم. کارگاه شما را هم به طور ویژه پیگیری خواهیم کرد.

ثبت بافت تاریخی شیراز به‌زودی به جمع‌بندی می‌رسد

مدیرعامل یکی از پلتفرم‌ها که بخشی از آن مربوط به کارزارها و مطالبه‌های مردمی است، نفر بعدی بود که تماسی داشت و درباره مطالبه‌گری و کارزار مردمی که به تخریب خانه‌های تاریخی شیراز مربوط بوده، صحبت کرد. او از وزیر میراث فرهنگی درباره آخرین وضعیت ثبت بافت تاریخی پرسشی کرد، که ضرغامی پاسخ داد: ابتدا از اقداماتی که درباره کارزارها انجام می‌دهید، ممنونم. من مکرراً تاکید می‌کنم که همه کسانی را که اشکالاتی را در حوزه میراث فرهنگی گوشزد می‌کنند، به عنوان همکار می‌شناسیم و قرار است آن‌ها را در طول سال شناسایی و هدیه ویژه‌ای به آن‌ها بدهیم. دولت هم از کسی که منطقی به دنبال حل مشکلات است، تقدیر می‌کند.  درباره بافت تاریخی شیراز، که مطالبه زیادی درباره آن قابل طرح است و همچنین ثبت خانه‌های تاریخی آن، باید بگویم که ثبت اثر و بنا بر اساس فرموده و ابلاغ و پادگانی نیست. بافت شیراز گستره‌تر است و دستور بررسی آن را در همه ابعاد در اولویت قرار داده‌ام که ظرف روزهای آینده نتیجه جمع‌بندی‌های کارشناسان اعلام می‌شود. روند طبیعی آن در حال انجام است و اقدام لازم انجام می‌شود.  

پول برای مرمت نیست؛ تعارف نداریم

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: یکی از اولین بازدیدهای من از بافت تاریخی شیراز بود و بیش از ٣ ساعت برای آن وقت گذاشتم. در جریان هستم که چقدر مردم این منطقه گرفتارند و مشکلات دارند و خانه‌هایشان در حال تخریب است. حل مسائل آنجا پیچیدگی‌های زیادی دارد و اگر دولت اعتبار خوبی داشت می‌توانستیم اقدامات زیادی در این بافت انجام دهیم، اما در نظر بگیرید که ٣۵ هزار بنای ثبت ملی و ٢۶ بنای ثبت جهانی در ایران داریم که اگر براساس بودجه سالِ قبل بخواهیم به هرکدام بودجه‌ای اختصاص دهیم، به هر بنا روزی٣٠٠  هزار تومان می‌رسد که از دستمزد روزانه یک کارگر هم کمتر است. پس دولت پول کافی برای مرمت ندارد و تعارف نداریم.

او اضافه کرد: یکی از راه‌کارها برای حل این مشکلات واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی است که مرمت و مدیریت می‌شوند. خواهشم این است روی این حرکت مثبت هم کارزار راه بیندازید. دولت مردمی فقط برای توصیف نیامده و می‌خواهد اقدام عملی کند. اقدام عملی ما این است که بناهای تاریخی را به مردم بدهیم. اخیرا هم رییس جدید صندوق احیا را مشخص کردم که ماموریت ایشان تسریع این اقدام است که زودتر این بناها واگذار شوند.  

ضرغامی درباره این‌که این اقدامات پیش‌نیاز این است ابتدا خانه‌های تاریخی تخریب نشوند، گفت: اگر اعتبار خوب داشته باشیم، خانه‌های اضطراری را مرمت اولیه می‌کنیم. در شرایط اضطراری، بودجه کمی داریم و بناهایی که در شرایط اضطراری قرار می‌گیرند، عملیات نجات‌بخشی باید انجام شود. اخیرا بازدیدی از مسجد تاریخی تسوج با هزار سال قدمت داشتم که شبستان‌های زیادی دارد و نماز جمعه در آن برگزار می‌شود، سقف بخشی از آن در حال ریزش بود که از امام جمعه خواستم آن قسمت را با طناب جدا کنند تا کسی در آنجا نماز نخواند تا مرمت آن انجام شود. مرحله دوم هم گفتم که بودجه محدودی به آن اختصاص می‌دهم تا مرمت اولیه و مقاوم‌سازی آن انجام شود. از طرف رییس سازمان اوقاف با حفظ سمت، مسؤول تصمیم‌گیری درباره بناهای اوقافی هستم که سال‌ها معطل تصمیم‌گیری بودند. آقای خاموشی ـ رییس سازمان اوقاف ـ در مواردی که بناها مشکل دارند، به عنوان وزیر میراث فرهنگی مسؤولیت شرعی تصمیم‌گیری را به من واگذار کرده است. بسیاری از مشکلات این بناها را به این شکل حل و فصل کردم.

تخلفات شیراز را گزارش دهید

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این سوال دیگری که درباره بافت تاریخی شیراز مبنی بر تخریب هفتگی و ماهیانه خانه‌های آن مطرح شد، گفت: از نظر ما تخریب بناهای تاریخی خلاف قانون و نامعقول است. این را از شهرداری شیراز پیگیری می‌کنم. شنیده‌ام که شهرداری به اجبار مردم را به فروش بناها وادار می‌کند که وزارت میراث فرهنگی به شدت مخالف است و تخلفات را می‌توانید به شماره ٠٩۶٢٩ گزارش دهید.  

تماس بعدی درباره «عبدالمجید ارفعی»، تنها بازمانده خط‌شناسی عیلامی بود که گفته شد «جزو افراد نادر این حوزه است و کهولت سن دارد»، مطالبه درباره این خط‌شناسی این بود که از تجربه او قدردانی و دلجویی شود و دانشجویان کنار ایشان قرار بگیرند و از تجربیات او استفاده کنند. ضرغامی در این‌باره توضیح داد: یکی از کارهایی که براساس سیاست دولت انجام دادیم ارتباط با نخبگان است. در دوره مسؤولیت در صدا و سیما هم برنامه‌ای برای تکریم از چهره‌های ماندگار داشتیم. این کار در میراث فرهنگی هم انجام شده است. در خرداد ماه دور دوم این تکریم و بزرگداشت انجام می‌شود. دو نشست با حدود ٨٠ پیرمرد به عنوان ملآ و خبره این حوزه داشتم و آنچه که باید، در محضر آن‌ها یاد گرفتم. درباره ایشان و خط عیلامی هم پیگیری لازم را انجام خواهیم داد.  

یکی دیگر از تماس‌گیرندگان از ایذه در خوزستان بود که در این تماس از روستایی بکر و دیدنی سخن گفت که این روستا قلعه تاریخی و قناتی دارد که به آن رسیدگی نمی‌شود و رها شده است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این مطالبه گفت: دستور می‌دهم مدیرکل استان، آخرین وضعیت این قلعه و قنات را گزارش دهد و اگر مرمت آن فوری باشد بودجه‌ای را برای احیا و مرمت آن اختصاص می‌دهیم و اقدامات بعدی را در سفر به ایذه انجام خواهیم داد.  

«یک مجموعه تاریخی به نام باغ وزیر در اشکذر در مسیر تهران به بندرعباس قرار دارد که دَرِ آن بسته است و گردشگران و مردم نمی‌توانند از آن بازدید کنند و آب‌انبار آن هم تا سقف از آب پر است و ممکن است هر لحظه ریزش کند.» این یکی دیگر از مطالباتی بود که یکی از دهیاران شهرستان اشکذر استان یزد مطرح کرد. ضرغامی در پی این مطالبه، با مدیرکل میراث فرهنکی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد تماس گرفت و این مسأله را مطرح کرد. آخوندی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد ـ هم در پاسخ گفت: این مجموعه تاریخی در اختیار صندوق احیا قرار دارد که به بهره‌بردار واگذار شده بود، اما به دلیل این‌که اقدامی برای آن انجام ندادند، قرارداد فسخ شد و قرار است برای واگذاری به سرمایه‌گذار جدید مذاکراتی انجام شود. جمعۀ گذشته هم برای دیدن آب‌انبار رفتیم و ٢٠٠ میلیون تومان برای مرمت آن بودجه کنار گذاشتیم.  

همچنین در تماس از یزد، وضعیت مرمت مسجد رضوانشهر در شهر اسفنجرد پیگیری و مطالبه شد. ضرغامی هم با مطایبه گفت: بر خلاف تهرانی‌ها یزدی‌ها با گوشت و پوست از میراث فرهنگی خود محافظت می‌کنند و پیگیر آن هستند.  

فردی هم از خوی در آذربایجان غربی تماس گرفت و از ثبت شکایت رییس میراث فرهنگی این شهر علیه او که در پی گزارش از وضعیت بازار خوی شکل گرفته بود، انتقاد کرد که وزیر میراث فرهنگی با تماس به مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی دستور لغو این شکایت را داد و گفت که این گزارش با انگیزه و هدف دفاع از میراث فرهنگی انجام شده که مسأله آن قضایی شده است. پیگیری کنید و اگر شکایتی هست آن را پس بگیرید.

تماس بعدی از دزفول (خوزستان) بود؛ در این تماس فردی که مالک یک خانه ١۴۵متری با بافت قدیم است، از مشکل فروش این خانه گفت: «به گفته میراث فرهنگی خانه من ثبت ملی شده است، اما مدرکی ندیدم و می‌خواهم خانه را  بفروشم، اما کسی پای معامله نمی‌آید یا می‌خواهد نصف قیمت آن را بخرد. تحت فشار مالی هستم، نه می‌توانم خانه را بفروشم نه تخریب کنم.» 

ضرغامی در تماس با ارسطوزاده ـ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان ـ دستور پیگیری این موضوع را داد و تاکید کرد: اگر خانه واجد ارزش است گزارش بدهید تا راهی پیدا کنیم، مشکل را حل کنیم. اگر واجد  نیست هم که به مالک اعلام کنید بتواند کارهای آن را انجام دهد.  

مطالبه‌ای هم درباره ثبت جهانی بافت تاریخی لار و بازار قیصریه این شهر مطرح شد که وزیر میراث فرهنگی در تماس با محسن‌نژاد ‌ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: آخرین وضعیت پرونده جهانی این مجموعه را به من گزارش دهید و نظر خود را اعلام کنید که برای ثبت جهانی چه چیزی کم دارد و با کمک هم پرونده جهانی آن را آماده کنیم.

تماس آخر هم درباره تخریب‌های بازار خوی و سقف آن بود که ضرغامی اظهار کرد: من پیگیری‌های لازم را می‌کنم، اما شما و غرفه‌داران هم پول جمع کنید و سقف این بازار را بازسازی کنید و ما نظارت می‌کنیم.  

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بخشی از این برنامه، از تعداد موزه‌های ایران و مخازنی که آثار تاریخی و ارزشمند در آن نگهداری می‌شوند، انتقاد کرد و گفت: بیش از 0/9 اشیای تاریخی ما در مخازن خاک می‌خورند. نمی‌دانم وقتی قرار است اشیاء تاریخی را که کشف می‌کنیم، در کمد نگهداری کنیم، چرا از دل خاک بیرون می‌آوریم. این گنجینه‌ها باید در معرض دید مردم قرار گیرند، اما تعداد موزه‌های ما کم است و جای کافی برای نمایش آن‌ها نداریم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۴۴۰۷۴۲۱:۰۲:۲۴ ۱۴۰۲/۲/۲۴
میخای از کمد درشون بیار یه موزه برای توریستای خارجی باز کن که ما قشر طبقه پایین نتونیم ببینیم .. مثل سیم کارت ها و حجاب که برای جذب توریست میگی
ناشناس۳۰۴۴۳۶۳۰۰:۰۶:۳۶ ۱۴۰۲/۲/۲۵
آقای ضرغامی موزه رشت را دریابید.موزه رشت ساختمان مناسبی ندارد و به همین دلیل بسیاری از شیا تازیخی آن در انبار نگهداری می شوند.مدیریت غلط و ضعیف استان در بخش میراث فرهنگی هم به خصوص در بخش موزه بیداد می کند
ناشناس۳۰۴۴۳۹۰۰۰:۲۱:۴۳ ۱۴۰۲/۲/۲۵
موزه ملی ایران بیش‌از موزه لوور فرانسه اشیا باستانی داره ولی به مردم نشون نمیدن و توی صندوقه!!!!
ناشناس۳۰۴۴۴۶۹۰۲:۰۶:۲۸ ۱۴۰۲/۲/۲۵
خوبه پارسال فیلمشو دیدیم که همین آقای وزیر، کاسه های چند هزارساله رو از یک فایل فلزی درب و داغان با دستشان برمیداشتند و انداز ورانداز میکردند.
ناشناس۳۰۴۴۶۴۵۰۸:۳۶:۱۶ ۱۴۰۲/۲/۲۵
اشتباه آقای وزیر به دلیل عدم اطلاع رسانی رئیس موزه ملی به ایشونه که تذکر ندادند شی باستانی رو فقط امین اموال جابجا میکنه. اما فایل فلزی اصلا هم درب و داغون نیست بلکه بسیار هم مستحکمه دوست عزیز.
ناشناس۳۰۴۴۶۶۳۰۸:۴۹:۳۱ ۱۴۰۲/۲/۲۵
کمد یا پستو به معنای اتاقک یا فضای کوچکی است که برای نگهداری و آویزان کردن لباس از آن استفاده می شود.
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 2. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 3. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 4. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 5. واکنش وزارت خارجه به شایعه سپردن پرونده هسته‌ای به شمخانی/ پاسخ لاریجانی به احتمال نامزدی در انتخابات/ جبهه پایداری از فتاح حمایت می‌کند؟

 6. وقتی مربی مطرح فوتبال جهان نماینده رژیم صهیونیستی را تحویل نمی گیرد !

 7. رهبر انقلاب: مجلس باید آرامش‌بخش و دعوت‌کننده به همدلی در محیط عمومی کشور باشد

 8. پاسخ لاریجانی به احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری

 9. صادق زیباکلام و مدیرمسئول روزنامه جهان‌صنعت مجرم شناخته شدند/ تبعات ادعایی واهی درباره ماجرای کشته‌شدن «کیان پیرفلک»

 10. رمزگشایی از یک پیروزی جدید در سیاست خارجی ایران

 11. اظهارات «آذری‌جهرمی» درباره ورود خود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری

 12. فرزین: نقدینگی در فروردین ماه به ۲۴.۱درصد کاهش یافت

 13. بادامچیان: اگر لاریجانی ثبت نام کند با او مذاکره خواهیم کرد

 14. چرا سرمایه از ترکیه می گریزد؟!

 15. درخواست زلنسکی از رهبران آمریکا و چین

 16. تکلیف «محسن رضایی» برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد/ «بذرپاش» و «سعید محمد» می‌آیند؟

 17. «صادق محصولی» کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری‌ می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 3. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 4. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 5. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 6. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 7. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 8. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 9. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 10. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 11. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 12. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 14. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 15. او این چنین جاودانه شد

 16. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 17. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 18. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 19. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 20. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 21. خاری در چشم دشمنان

 22. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 23. صدای پرقدرت صداقت 

 24. مختصات پهپاد ترکیه ای درست نبود | محل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور توسط چه کسانی شناسایی شد؟

 25. تردید علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 

آخرین عناوین