عضو كمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت: کمبود ۲۰۰ هزار نفری معلم/ سن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان تجدید نظر شود

  4020213063 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

امرایی در رادیو گفت وگو با اشاره به كمبود ۲۰۰هزار نفری معلمان در آموزش و پرورش گفت: باید به روزی برسیم كه رتبه‌های زیر هزار كنكور به رشته معلمی بروند. اگر رشته معلمی را در ظاهر جذاب نشان دهیم، گرایش دانش آموزان نیز به این رشته بیشتر خواهدشد.

عضو كمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت: کمبود ۲۰۰ هزار نفری معلم/ سن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان تجدید نظر شود

به گزارش الف، علی امرایی عضو كمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت در مصاحبه با برنامه «گفتگوی فرهنگی» رادیو گفت و گو در مورد معلم و مسئولیت حاكمیت نسبت به نقش و جایگاه او اظهار كرد: در كمیته تخصصی آموزش و پرورش كمیسیون، روی سند تحول بنیادین، پایش و اجرای آن كار می‌شود. اما هنوز این سند اجرایی نشده كه یكی از دلایل آن تغییر دولتها و نگاه‌های متفاوت به سند است. در طی چند سال اخیر نسبت به مطالبات معلمان، دانش آموزان و اولیای آنها ورود كردیم و از جمله در خصوص معیشت، رتبه بندی و نخبه گرایی معلمان ورود داشته‌ایم.
وی اذعان كرد: باید به روزی برسیم كه رتبه‌های زیر هزار كنكور به رشته معلمی بروند. باید نگاه را تغییر دهیم. اگر رشته معلمی را در ظاهر جذاب نشان دهیم، گرایش دانش آموزان نیز به این رشته بیشتر خواهد شد.
عضو كمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت با تاكید بر اینكه مدیران باید قوانین را به نحو احسن انجام دهند در مورد تاخیر در واریز حقوق شب عید معلمان بیان كرد: در آیین نامه اجرایی رتبه بندی معلمان ذكر شده كه ۲ نفر از نمایندگان مجلس باید در تدوین این قانون نظارت كنند اما در تدوین نهایی آیین نامه از آنها دعوت نشده است. همچنین در ماده ۲۳ آیین نامه اجرایی آمده كه باید اجرای آیین نامه در سقف اعتبارات ابلاغی قانون بودجه سال مصوب مجلس باشد. آموزش و پرورش یکسال حقوق معلمان را با رتبه یك پرداخت کرد و پس از صدور حکم نهایی معلمان، مبالغ به بالاتر از سقف بودجه می‌رسد كه موجب مخالفت سازمان برنامه و بودجه می‌شود و همین موجب تاخیر در پرداختها شد. مقصر این كوتاهی‌ها آموزش و پرورش است. نگاه برخی مدیران در ستاد آموزش و پرورش به گونه‌ای است كه معلم را تحت فشار قرار می‌دهد.
وی ضمن هشدار به مسئولان برای عدم تكرار فاجعه اسفند ۱۴۰۱ خاطرنشان كرد: اعتباری كه مجلس برای اجرای رتبه بندی در ۱۴۰۲ اعلام كرده، ۳۳ هزار میلیارد است و اعتبار لازم ۴۵ هزار میلیارد است. لذا اگر سریعا لایحه‌ای برای جبران این كسری بودجه تدوین نشود، فاجعه اسفند تكرار خواهد شد.
امرایی همچنین نیروی انسانی را مهمترین موضوع آموزش و پرورش دانست و یادآور شد: متاسفانه در دهه نود ورودی معلمان به زیر ۵ هزار نفر در سال رسیده بود در حالیكه حدود ۳۰ هزار معلم در سال بازنشسته می‌شود اما اکنون این جذب به حدود ۲۵ هزار نفر در سال رسیده است که البته کمبود معلم ناشی از سیاست های اشتباه در چند سال گذشته هست.
عضو كمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به گسترده تر شدن دایره انتخاب دانشجو معلمان تاكید كرد: آموزش و پرورش نباید دایره انتخاب معلم را محدود کند و زمانی که سن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان را به ۲۲ سال کاهش می دهیم عملا دایره گزینش محدود می شود و داوطلبانی که خواهان تحصیل در این دانشگاه هستند و علاقه به معلمی دارند اما چون ۲۵ سال دارند به راحتی از این دایره اخراج می شوند و تا ابد آرزوی معلم شدن دارند پس باید در این گونه تصمیات تجدید نظر شود. دولت و سازمان امور استخدامی باید ردیف استخدامی برای جذب معلمان را افزایش دهند. باید سیاستهای دانشگاه فرهنگیان به بهترین نحو اجرا شود.
وی در خاتمه گفت: آموزش و پرورش نباید سیاسی باشد و همچنین به معیشت معلمان رسیدگی شود. باید ورودی معلمان نیز از طریق دانشگاه فرهنگیان صورت گیرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۲۵۶۱۱۱۳:۲۲:۴۱ ۱۴۰۲/۲/۱۳
آموزش و پرورش مثل صدا و سیما عمل کند نتیجه این میشود که دیگر نه مجری و نه هنرپیشه چیره دست خواهد داشت بواسطه اینکه گزینه های جوان را در کار شرکت نمیدهد
ناشناس۳۰۲۵۸۴۵۱۵:۳۰:۲۴ ۱۴۰۲/۲/۱۳
از شما مسولان تقاضای عاجل داریم معلم ها را به ارامی جذب کنید فعلا اگر لازم بود فراخوان بدید بازنشستگان بیان اونایی که دوست دارن تا شاهد استخدام معلم بیسواد نباشیم.
ناشناس۳۰۲۶۳۹۸۲۲:۰۳:۳۶ ۱۴۰۲/۲/۱۳
شما ظاهرا با معلم بیسواد مشکل ندارید،بلکه نمی خواهید که نیروی جوان روی کار بیایند. همه قبل از معلم ها یی که به قول شما بازنشسته و باسوادند، زمانی همچو ما جوانان بی تجربه بوده اند، پس باید به جوانان فرصت داد، نه فقط از شما استفاده کرد
کریم۳۰۲۶۰۸۲۱۷:۵۶:۰۵ ۱۴۰۲/۲/۱۳
از شما مسئولین انتظار داریم که جوانان را درک کنید وفرصت شغلی بدید یک فرد در۲۴سالگی وحتی ۲۶سالگی میتواند معلم خوبی برای جامعه باشدبرای اینکه مشخص شودافراد در چه جایگاه علمی هستن سن ملاک نیست و رتبه کنکور و تراز علمی ملاک است شما نمیتوانید این حرفو بزنید که یه ۲۰ساله چون سن پایین تری دارد از لحاظ علمی هم بهتر است .
ناشناس۳۰۲۶۲۹۸۲۰:۵۱:۲۷ ۱۴۰۲/۲/۱۳
بچه های فرهنگیان ک در مدارس تیزهوشان بودن وعاشق معلمی قبول نکرفتن ب جای این ها کسانی رو گرفتن ک دانش اموز خودم بودن نمره در حد ۱۲ و ۱۰.‌‌‌.
ناشناس۳۰۲۶۳۵۹۲۱:۳۸:۴۰ ۱۴۰۲/۲/۱۳
پذیرش یکی از فرزندان بازنشسته های آموزش و پرورش در دانشگاه فرهنگیان یکی از راههای جبران کسری معلم و ایجاد انگیزه در معلمان شاغل می باشد
جوان امیدوار به معلم شدن برای تشکیل زندگی۳۰۲۶۳۹۴۲۱:۵۹:۱۶ ۱۴۰۲/۲/۱۳
سلام. هر ساله موضوع کمبود معلم را میشنویم، پس چه بهتر که از همین نیروهایی که برای آزمون آموزگاری ثبت نام کردند،نیروی بیشتری را جذب کنیم، تا این کمبودها رفع شود، و نیروی جوان ما هر چه زودتر جذب کار شود و امید به زندگی پیدا کند هم برای تشکیل خانواده و هم برای فرزند آوری..
ناشناس۳۰۲۶۴۴۷۲۳:۰۴:۲۷ ۱۴۰۲/۲/۱۳
راهکار دیگر انعقاد تفاهم نامه با دانشگاههایی مثل دانشگاه آزاد هست تا نیروهای مازاد هیات علمی که سالها تجربه تدریس دارند را در آموزش و پرورش بکار گیرد
پرستو۳۰۲۶۵۹۰۰۲:۱۶:۱۱ ۱۴۰۲/۲/۱۴
اگر واقعا دوس دارن معلم با زکاوت و باحوصله جذب کنند باید سن فرهنگیان کنکور رو به ۲۶ برسونن این از استخدام ۴۰ و ۵۰ ساله ها مفیدتره.فردا پس فردا معلمای جوان داریم تا پیر و‌بی حوصله.لطفا سن فرهنگیان رو حداقل ۲۶ برسونید تا هم کمبود جبران بشه هم معلمان باحوصله و جوانی داشته باشیم
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک سگ ولگرد در یزد ۱۶ نفر را بیمارستانی کرد

  2. وقتی به بوی تعفن تورم عادت کرده ایم!

  3. رئیس قوه قضائیه: در مورد حجاب واقعا وضع خوبی نداریم

  4. از نان شب واجب تر !

  5. اعتماد کنید و مطمئن باشید

  6. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

  7. احمد توکلی: سکوت دستگاه قضا در پرونده آقای صدیقی، اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

  8. ارژنگ امیرفضلی و زندگی در شرایط سختِ تورنتو

  9. پشت‌پرده عقب‌نشینی صهیونیست ها از غزه

  10. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

  11. درگیری لفظی علی دبیر و پیمان یوسفی روی آنتن زنده: شما تنت میخاره!

  12. تمدن نوین اسلامی با دست های خالی

  13. آیا تغییرات در کابینه خط قرمز دولت است؟

  14. یک نکته قابل‌تامل در مورد توسعه قدرت نظامی ایران

  15. توصیف جالب لیلاز از شرایط اقتصاد کشور/ واکنش مجلس به افزایش قیمت ارز

  16. نرخ کانال‌ها و بازار غیر رسمی، تاثیری در تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و خدمات ندارد

  17. تصاویری از نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی | کدام چهره‌های سیاسی و نظامی به نمازجمعه رفتند؟

  18. مقصد: تل‌آویو | با موشک‌های اسرائیل‌زن ایران آشنا شوید!

  19. واکنش دولت به شایعه برکناری خاندوزی/ وعده وزیر ارتباطات درباره افزایش سرعت اینترنت/ تحلیل فضائلی از پاسخ ایران به اسرائیل

  20. رئیسی: فعالان اقتصادی از عددسازی‌ها در بازار نگران نباشند  

  21. پروپاگاندای غربی و صحبت از چیزهایی که وجود ندارد!

  22. جانشین فرمانده سپاه: اسرائیل را از حماقتش پشیمان خواهیم کرد

  23. نامه توکلی به اژه‎‌ای درباره پرونده کاظم صدیقی/ رقبای قالیباف برای ریاست مجلس/ انتقاد تسنیم از پناهیان

  24. اولین واکنش قوه قضائیه به ماجرای صدیقی و باغ ازگل/ انتقاد روزنامه اصولگرا از فرزین/ ارزیابی وزیر ارشاد از فضای گفت‌وگو در کشور

  25. کشف اختلاس ۱۰۸ میلیاردی آرش اشتری از بندر امام

  آخرین عناوین