افسار ارز را زودتر بکشید!

گروه اقتصادی الف،   4011206054 ۲۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

اگرچه بانک‌مرکزی و دولت روی رسمی‌بودن قیمت‌های ارز در مرکز مبادله تاکید دارند، اما شیب صعودی نرخ‌ها در بازار آزاد به گونه‌ای است که این خطر وجود دارد قیمت‌ها در مرکز مبادله به بازار آزاد نزدیک شود! همین امر هم شاید باعث شده است که مجلس در یک جلسه غیر علنی به موضوع ارز بپردازد .

افسار ارز را زودتر بکشید!

به گزارش الف، افسارگسیختگی نرخ ارز در بازار موجب شده که دولت و مجلس برای سامان‌بخشی به این بازار به دنبال تدابیری برای کنترل قیمت‌ها باشند؛ تدابیری که هنوز از چند و چون آن جزئیاتی به بیرون درز نکرده و باید دید که این اقدامات تا چه حد می‌تواند برای کنترل قیمت‌ها موثر باشند. 
جلسه مشترک مجلس و تیم اقتصادی دولت امروز صبح به صورت غیرعلنی در مجلس برگزار شد و بر اساس اظهارات برخی نمایندگان تدابیری برای کنترل وضعیت آشفته کنونی اتخاذ شده و باید دید که نتیجه این تدابیر و تصمیمات در آینده چه خواهد بود.

در جلسه مجلس و دولت چه گذشت؟

سید نظام الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس نیز در خصوص این جلسه و روند آن اظهار داشت: « ده نفر از نمایندگان مجلس هم به قید قرعه دیدگاه‌های خود را در این زمینه مطرح کردند. در این جلسه کاملاً مشخص بود که هم مجلس و هم دولت نسبت به تحولات بازار ارز حساسیت لازم را دارند و نمایندگان هم به واسطه ارتباط و تعامل زیادی که با مردم دارند تاکیدشان بر این بود که معیشت مردم باید مورد توجه جدی قرار گیرد.مسئولان دولت هم در این جلسه اذعان کردند که تلاطمات ارزی می‌تواند به اقتصاد کشور آسیب بزند. نمایندگان مجلس هم انتقادات و پیشنهاداتی را درباره عملکرد دولت در حوزه ارز ارائه کردند.»

وی خاطرنشان کرد: «یکی از مباحث مورد نظر نمایندگان آن بود که در دولت سیاست واحدی درباره ارز وجود ندارد و از زبان مسئولان دولتی سیاست‌های متناقضی پیرامون ارز مطرح می‌شود و این موضوع ناهماهنگی بین دولتمردان را القا می‌کند. فقدان نقشه راه در حوزه ارز یکی از مشکلات جدی ماست و نمایندگان مجلس در این جلسه تاکید کردند که باید نقشه راه مشخصی در حوزه ارز داشته باشیم، چرا که اگر این اتفاق به سرعت شکل نگیرد ممکن است وضعیت بدتر شود.»

موسوی بیان کرد: «دولت‌مردان هم گزارش‌هایی درباره سیر مسائل مربوط به ارز مطرح کردند و تأکیدشان بر این بود که آنچه امروز در عرصه تحولات ارزی شاهد هستیم، ناشی از کمبود ارز در کشور و یا مشکلات ارزی در حوزه صادرات و واردات نیست. حرف آنان این بود که ما مشکل مالی و اقتصادی در این زمینه نداریم و مسائل دیگری باعث تلاطمات بازار ارز شده است.دولت‌مردان می‌گویند که ما از نظر مالی و اقتصادی مشکلی نداریم که البته آمار‌ها هم این موضوع را نشان می‌دهد و حتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم به آن اذعان کرد. موید این مسئله آن است که میزان فروش نفت ما نسبت به سال گذشته افزایش یافته و ورود ارز ناشی از صادرات نفت به کشور هم تسهیل شده است و ذخایر ارزی بانک مرکزی هم به اندازه کافی است.»

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «به مقوله ارز دو نوع نگاه متفاوت وجود دارد که یک نگاه قائل بر این است که تلاطمات ارز ناشی از کسری بودجه، تورم و ناترازی بانک هاست و نگاه دیگر آن است که شوک ارزی، تورم را به دنبال دارد. این دو نگاه یا ترکیبی از این دو باید به عنوان نقشه راه دولت باشد و حتماً باید نگاه کارشناسی غالب در حوزه ارز در دولت وجود داشته باشد و لازم است از نظر صاحب نظران برای کنترل بحران ارز استفاده شود و مجلس هم قوانین بسیار خوبی در بودجه دارد که دولت باید به آن عمل کند..»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: «طبق مباحث مطرح شده در این جلسه، وضعیت وارد شدن ارز به کشور هم شرایط خوبی دارد. جلسات متعددی با بخش‌های صادراتی کشور مخصوصاً فولادی‌ها و بخش پتروشیمی برگزار شده است تا ورود ارز آنان به سامانه مبادله ارزی تسهیل شود و به نوعی فعالیت شود که این سامانه به عنوان تعیین کننده نرخ اصلی ارز تثبیت شود. بازار‌های غیر رسمی ارز که مبادلات چندانی هم در آن صورت نمی‌گیرد، جعلی و غیر رسمی است و اهمیت چندانی در اقتصاد کشور ندارد. همه مسئولان و دستگاه‌ها باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که نرخ ارز واقعی آن چیزی است که در سامانه مبادلات ارزی می‌آید و نباید به سامانه‌های غیر رسمی و جعلی توجه شود.»

نهادهای امنیتی به پشت‌پرده بازار ورود می‌کنند

محمدرضا میرتاج الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس اظهار داشت: «این جلسه با حضور آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور، آقای فرزین رئیس کل بانک مرکزی و آقای خاندوزی وزیر اقتصاد برگزار شد. در این جلسه دولت گزارش‌هایی به نمایندگان مجلس در رابطه با بازار ارز کشور ارائه داد و سپس چند تن از نمایندگان و همچنین نماینده‌هایی از کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه در این باره صحبت کردند و سوالاتی را مطرح کرده که تیم اقتصادی دولت به آن پاسخ دادند.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: «آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت که در ابتدای دولت سیزدهم مشکلاتی وجود داشته که به مرور زمان این مشکلات در حال کاهش یافتن است و به زودی در بازار ارز نیز شاهد حل مشکل و ثبات خواهیم بود.همچنین رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت که با ایجاد سامانه واحد ارز و طلا قیمت واقعی دلار نیز در آن سامانه درج شده است و آن قیمت‌هایی که در فضای مجازی و در جاهای دیگر وجود دارد غیر واقعی است.»

وی ادامه داد: «آقای خاندوزی وزیر اقتصاد نیز گزارش‌هایی به نمایندگان مجلس ارائه داد و بیان داشت که پشت پرده اختلالات بازار ارزی شناسایی شده و به زودی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و قضایی تکلیف این افراد را مشخص خواهند کرد.»

میرتاج الدینی در پایان گفت: «قرار شد که مجلس و دولت جلسات مشترکی درباره بازار ارز و سکه و طلا و همچنین وضعیت اقتصادی کشور برگزار کنند و دولت نیز از مشورت‌های اقتصادی مجلس در راستای ثبات‌سازی اقتصاد استفاده کنند.»

مرکزی که شاید افزایش قیمت‌ها را به رسمیت بشناسد!

اگرچه رئیس‌کل بانک‌مرکزی و متولیان امر، از جمله دولت و مجلس از غیرواقعی بودن قیمت‌ها در بازار آزاد سخن می‌گویند و تاکید بر واقعی بودن نرخ‌های مرکز مبادله ارز و طلا دارند، اما واقعیت موجود، تاثیری است که همان بازار غیررسمی ازر خود بر جای می‌گذارد. از دوم اسفندماه که بانک مرکزی از مرکز مبادله ارز و طلا رونمایی کرد، قیمت‌ ارز در بازار آزاد روند صعودی به خود گرفته و راه‌اندازی این مرکز آن‌چنان که انتظار می‌رفت نتوانسته به کاهش التهابات بازار کمک کند. به گفته برخی کارشناسان، هدف از راه‌اندازی این مرکز تجمیع تقاضاها در بازار بوده که موجب حکمرانی قوی در حوزه ارزی و کاهش تلاطم‌های فعلی می‌شود. اما این راهکار هم فعلا جوابگو نبوده و این بازار آزاد است که در حال یکه‌تازی است!

به گفته برخی کارشناسان، این خطر وجود دارد که با توجه به فاصله زیاد نرخ‌ها در بازار آزاد و مرکز مبادله، قیمت‌ ارز در مرکز مبادله هم سیر صعودی به خود گیرد و با کم‌شدن این فاصله، ارقام سرسام‌آوری چون ۵۰ هزار تومان و بالاتر به رسمیت شناخته شوند که تاثیر آن چیزی نیست جز افزایش فشار تورمی در سال آینده! 

هم در گذشته و هم در برهه کنونی دیدیم که سیاست‌هایی نظیر ایجاد سامانه نیما و یا مرکز مبادله نتوانسته وضعیت ارزی کشور را سر و سامان دهد و شاید مقتضیات کنونی، در انداختن طرحی نو باشد که مبتنی بر کنترل بیشتر دولت در حوزه ارز و شاید حتی چنانکه برخی کارشناسان اقتصادی توصیه کرده اند دستوری کردن نرخ آن باشد. آنچه مسلم است، تاثیر نرخ ارز در زندگی و معیشت روزمره مردم است و مواجهه دقیق با این چالش و پیداکردن راه‌حلی برای آن، حیاتی و ضروری‌تر از هر مسئله دیگری در اقتصاد ایران است. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۲۵۲۶۳۱۴:۳۹:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
داداش افسار ارز با کشیدن پایین نمیاد.
ناشناس۲۹۲۵۳۲۰۱۵:۰۱:۳۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تنها راه اینکه قیمت ارز کنترل شود این است که نقدینگی در جامعه جمع شود و راهش این است که دولت سود سپرده را ۴۵ الی ۵۰ درصد اعلام کند.
ناشناس۲۹۲۵۳۸۷۱۵:۲۷:۴۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
و سرمایه ها را ایجاد اصلاحات اقتصادی بلوکه کند
mostafa.kamali95@yahoo.com۲۹۲۵۵۹۷۱۷:۱۲:۳۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دولت باید از روی اظطرار و شرایط ویژه کشور سود سپرده های بانکی را ۵۰ درصد اعلام کند و سریعا نقدینگی سرگردان را جمع آوری نموده و ضمن آنه برای مدتی هیچ سودی بخصوص به سپرده های کلان پرداخت نکند بلکه این سپرده ها را هم بلوکه نماید و قانون از کجا آورده ای را برای آنها ایجاد کند و اصلاحات اساسی اقتصادی انجام دهد
ناشناس۲۹۲۵۶۶۱۱۷:۴۰:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
به گزارش تجارت نیوز، روبه‌روی یکی از شعب بانکی در محدوده میدان انقلاب، افرادی حضور دارند که در ازای فروش هر یک میلیون تومان اسکناس به متقاضیان، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان از آن‌ها دریافت می‌کنند. مشکل کمبود اسکناس در خودپرداز‌ها و بانکها به‌قدری جدی شده که این روز‌ها شاهد پدیده عجیب و بی‌سابقه‌ای به‌نام «اسکناس‌فروشی» هستیم!!!!!
ناشناس۲۹۲۵۶۰۲۱۷:۱۴:۳۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دولت به قول شهرضایی ها باید کولا تو کولا کند یعنی کلاه یک عده را بردارد سر عده دیگری بگذارد
ناشناس۲۹۲۷۰۶۲۱۴:۰۵:۲۹ ۱۴۰۱/۱۲/۷
دارن از این موقعیت کاسبی میکنن خزانه و جیبهایشان را پر میکنن شما میگی افسار بکشند ؟
امیرکبیر۲۹۲۵۶۶۶۱۷:۴۶:۴۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
سود سپرده ۴۵ درصدی راهگشا نیست چون یکسال یا شش بعد از محل سود سپرده حجم نقدینگی ۴۵ درصد افزایش میابد و باز همان آش و همان کاسه
mostafa.kamali95@yahoo.com۲۹۲۵۶۷۳۱۷:۵۰:۵۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
سران سه قوه جلسه فوری و ویژه تشکیل دهند و تصمیمات سرنوشت ساز نظیر ملی کردن تمامی دارایی ها و ثروت کشور بگیرند
ناشناس۲۹۲۶۰۱۲۲۱:۱۶:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اول از همه ثروت های نمایندگان مجلس و بستگان آنها و افراد در سایه آنها انجام شود
بیگی29۲۹۲۶۱۴۹۲۲:۳۹:۴۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اگر دولت توان داشته باشد بجای افزایش حقوق، قیمت ها را ثابت نگهدارد و از به جریان انداختن پول بدون پشتوانه که عملا با پشتوانه اندوخته های مردم است جلو گیری کند مشکل حل خواهد شد.اگر توان داشته باشد قیمت ارز را باشیب بسار کم کاهش دهد انگیزه انبار دلار از بین میرود.شاید دعوا سر لحاف ملا ومنافع افرادی در میان است؟ میدانید ارزش ریال توسط شما هفتصد هزار درصد کاهش یافته.
ناشناس۲۹۲۶۳۲۵۰۰:۴۳:۱۱ ۱۴۰۱/۱۲/۷
خداوند آخرو عابت این مردم را بخیر کند با این گرانیهایی که براه انداختن
ناشناس۲۹۲۶۱۸۸۲۳:۰۶:۳۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
راه حلش اینه نقدینگی رااز طریق بازار سرمایه جمع اوری وبه تولید ورونق تولی کمک کنه ..نه اینکه بانک سود ۵ درصدی بده یکی از عوامل تورم و گرانی بانک ها هستند
ناشناس۲۹۲۶۲۲۷۲۳:۳۷:۰۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
و سال بعد همین میزان نقدینگی با اضافه سود کذایی ۴۵ درصدی برکرده به اقتصاد
ناشناس۲۹۲۸۹۰۶۱۵:۴۹:۴۹ ۱۴۰۱/۱۲/۸
خب باید سال بعد سود بده روی سپرده!
ناشناس۲۹۲۵۳۲۴۱۵:۰۲:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
آلمان که در جنگ جهانی دوم زیر ساخت هایش نابود شده بود، 40 سال بعد از خاتمه جنگ درسال 1986 به قدرت اول اقتصادی اروپا تبدیل شد.
ناشناس۲۹۲۵۶۱۵۱۷:۱۹:۱۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
به قول ما لرا اقتصاد پوکست
ناشناس۲۹۲۵۶۸۷۱۷:۵۹:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دولت اگر سیستم کوپنی محکمی ایجاد نکند اکثریت جامعه از گرسنگی همدیگر را پاره خواهند کرد و توده های ضعیف قیام و اقدام به غارت فروشگاه ها خواهند کرد
ناشناس۲۹۲۵۶۹۳۱۸:۰۲:۲۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
محسن جون کر پ تو کو جنی پ سی چه تو ایچونونی دوروسس کن اقتصادو
ناشناس۲۹۲۵۸۸۶۱۹:۵۱:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
محسن رضایی خوس خوسو دربدر کرد اوید شد معاون اقتصادی
ممد۲۹۲۶۱۰۶۲۲:۱۹:۵۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
ایران هم پس از قاجار داشت آباد میشد که بعضیا شورش کردن نزاشتن
ناشناس۲۹۲۶۳۱۰۰۰:۳۲:۵۰ ۱۴۰۱/۱۲/۷
جوک خوبی بود
ناشناس۲۹۲۵۳۲۷۱۵:۰۴:۱۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اقتصاد مانند علوم دیگر تابع عدد، فرمول و نظم است.
ناشناس۲۹۲۵۳۳۳۱۵:۰۶:۳۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
افزایش نرخ ارز بدلیل تورم است و تورم نتیجه 10 برابر شدن حجم نقدینگی و چاپ پول بدون پشتوانه در 8 سال گذشته است.
محمد۲۹۲۵۷۹۳۱۸:۵۸:۳۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
شما تا کی میخواد همه مشکلات رو بندازید گردن دولت قبل؟قبول کنید رئیسی اینکاره نیست و اسمان ریسمان نبافید
ناشناس۲۹۲۶۲۴۷۲۳:۵۰:۳۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
باور کنید روحانی اینکاره نبود و اقتصاد ایران را ویران کرد.
ناشناس۲۹۲۶۷۹۹۱۲:۴۲:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۷
باور کنید همه سر و ته یکی ان
ناشناس۲۹۲۵۳۴۱۱۵:۰۸:۵۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
قبل از مسافرت به چین در هفته قبل: دلار 44 هزار تومان بعد از مسافرت به چین امروز: دلار 56 هزار تومان
ناشناس۲۹۲۵۹۲۲۲۰:۱۶:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
لابد چین راهکار داده
ناشناس۲۹۲۵۳۴۳۱۵:۰۹:۴۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
برای مدتی نقل و انتقال پول و معاملات را تعطیل کنید فقط در حد مایحتاج عمومی مردم بتوانند نقل انتقال پول داشته باشند حد اکثر روزی هر کد ملی بتواند پانصد هزار تومان جابجا یا خرید کند
ناشناس۲۹۲۵۳۴۶۱۵:۱۱:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
به بکباره و به صورت غیر منتظره واحد پول را باطل کنید و بی ارزش و از نوع واحد پول جدیدی ایجاد
ناشناس۲۹۲۵۳۵۵۱۵:۱۵:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
امروز مجلس برای کنترل قیمت دلار جلسه تشکیل داد. قیمت دلار قبل و بعد جلسه مجلس 2000 تومن افزایش داشت
ناشناس۲۹۲۶۳۲۰۰۰:۳۹:۱۳ ۱۴۰۱/۱۲/۷
با تشکیل جلسه مجلس نرخ دلار کاهشی شد الان نرخ دلار 52 هزار تومان است.
متین عزیزی۲۹۲۵۳۸۱۱۵:۲۴:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
جمله معروفی در بازار هست که میگوید.بازار افراد متوهم را تنبیه میکند. الان هم بازار دارد دقیقا مسئولان متوهم را تنبیه میکند.ولی متاسفانه دودش به چشم مردم میرود.
ناشناس۲۹۲۵۶۳۷۱۷:۲۸:۴۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خجالت بکش میخوان ۲۰ درصد به حقوقت اضافه کنند.بعدش تمام مشکلات گرانی مرغ و گوشت و میوه و پیاز سیب زمینی و روغن و نان و لبنیات و خودرو و طلا و لوازم یدکی و لوازم منزل و آهن و مصالح ساختمانی و قبض گاز و برق و وضعیت بورس و سیاست خارجی و بقیه قله های فتح نشده حل میشه. قدرنشناس
ناشناس۲۹۲۵۶۶۵۱۷:۴۶:۳۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
راه حل این است که بانک مرکزی دلار چاپ کند
ناشناس۲۹۲۵۷۳۶۱۸:۲۷:۵۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
فقط سیاست خارجی.
ناشناس۲۹۲۶۳۰۴۰۰:۲۹:۰۶ ۱۴۰۱/۱۲/۷
در دولت قبل از سوی امریکا و اروپا تحریم بودیم و با چین و روسیه هم رابطه نداشتیم اینگونه اقتصاد مملکت ته دره رفت.
محمد۲۹۲۵۸۲۰۱۹:۱۲:۵۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
سلام مردم، بیخودی نظر ندهید اینها نمی توانند راه چاره‌ حدفشان می باشد
Bs۲۹۲۶۰۴۸۲۱:۴۵:۳۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
سلام.اینا هم حذف شن ولی سیاست های پولی مملکت تغییر نکنه چیزی عوض نمیشه.جنس تورم مملکت هیجانی و پولیه که اولیو جامعه شناس باید چاره کنه دومیو اقتصاددان متخصص پول.باید سیاست های پولی تغییر کنه
منوچهر۲۹۲۵۸۳۳۱۹:۲۰:۲۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
همه می‌دانند آمریکا راه ورود ارز از عراق و افغانستان را بسته خوب شما هم مرد باشید تنگه هرمز را ببندید منطقه را هم نا امن کنید تا به آنها فشار بیاید بعد ارز وارد میشه پایین هم میاد در جهان کنونی قانون کشک است هر کس زور اعمال کند برده تا دیر نشده فشار بیاورید پیش به سوی جنگ جهانی
علی۲۹۲۵۹۷۴۲۰:۵۴:۵۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
امریکا یکی از بزرگترین تولید کننده های نفت دنیا هستش و کاری به تنگه نداره بزرگترین متضرر بسته شدن تنگه هرمز چین هست
محمد۲۹۲۶۱۳۶۲۲:۳۴:۲۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بعدش اولین کشوری که بهت حمله میکنه چین است.
لیبتل۲۹۲۵۸۸۹۱۹:۵۲:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
.....مردم مقصرن نخرید آقا ... نخرید
ناشناس۲۹۲۶۰۵۳۲۱:۴۷:۲۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خوشا به حال کاسبان مهریه!
ناشناس۲۹۲۶۱۷۶۲۲:۵۸:۲۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دارن مثل بورس به سر مردم میارن. همچین کشیدن بالا تا همه ملت خونه فروختن و ریختن تو بورس بعد یجا کشیدن بالا. الان کل نقدینگی مردمو به بهانه دلارو سکه جمع میکنن بعد یهو میکشن پایین. ....
ناشناس۲۹۲۶۷۰۵۱۱:۳۳:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۷
پس بشین برای خودت گریه کن شاید حل شد .
ناشناس۲۹۲۵۲۶۷۱۴:۴۰:۵۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
لحظاتی پیش دلار قله 56 هزار تومان هم را فتح کرد. بازار خیلی سریع پاسخ جلسه غیر علنی امروز مجلس با رییس کل بانک مرکزی را داد!
ناشناس۲۹۲۵۳۲۹۱۵:۰۵:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
قیمت های کانال های تلگرامی کاذب است نرخ واقعی ارز در مرکز مبادله ارز و طلا تعیین می شود.
ناشناس۲۹۲۵۴۸۰۱۶:۰۹:۳۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اونوقت نرخ سکه با کدام ارز بالا می رود؟ دولت بیاید و بگوید دلار 28 تومن است اما سکه بر اساس نرخ بازار یا بقول شما همان کانال تلگرامی افزایش می یابد
ناشناس۲۹۲۵۴۹۲۱۶:۱۴:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تولید کننده ای که به دلار نیاز داره،واردکننده ای که نیاز به ارز داره و اجناسی که با نرخ دلار آزاد محاسبه میشن چه دخلی به مرکز مبادله ای دارن
ناشناس۲۹۲۵۵۱۹۱۶:۲۵:۱۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
چون با ارز مبادله ای و نیمایی وارد می کنند
ناشناس۲۹۲۵۷۷۱۱۸:۴۶:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بازار هیچ کدام از این اقایان بی برنامه را به رسمیت نمی شناسد
p h۲۹۲۵۲۷۰۱۴:۴۲:۰۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دولت محترم هنوز نتوانسته افسار حداقل یک کارخانه تولید ( مثلا ) خودرو را بکشد !!! چرا ؟ چون خودش اذنابش از گرانفروشی خودرو به اشکال مختلف سود میبرد و مردم ساده و خوش باور که فکر میکنند از فروش گرانتر خودرو خود سود میبرند به این بازی کثیف خود را آلوده میکنند . حال شما انتظار دارید افسار دلاری که تعیین قیمت آن تابع توان اقتصادی کشور است و دولت از گرانتر فروختن آن هم سود میبرد را بکشد .؟؟ زهی خیال باطل !!!!!
ناشناس۲۹۲۵۳۲۶۱۵:۰۴:۰۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خودروهای وارداتی هفته اینده وارد بازار می شود و روند قیمت خودرو کاهشی است.
ناشناس۲۹۲۶۱۷۳۲۲:۵۴:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بهترین کامنت
ناشناس۲۹۲۶۳۲۲۰۰:۴۰:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۷
دولت قبل واردات خودرو را از سال 97 ممنوع کرد و باعث شد قیمت خودروها نجومی بشود.
ناشناس۲۹۲۵۲۷۱۱۴:۴۲:۳۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
چه کسی افسار ارز را بکشد؟گرانی و تورم را نمی توان با دستور مدیریت کرد.
ناشناس۲۹۲۵۳۶۱۱۵:۱۶:۵۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
کشوری که توسط تمامی کشور های صنعتی تحریم شده است. از نظام مالی جهان بیرون است. هیچ کشوری حاضر به انتقال سرمایه و تکنولوژی به آن نیست چرا باید از نظر مالی رشد کند؟ لطفا یک دلیل بیاورید که چرا باید رشد اقتصادی داشته باشیم؟
ناشناس۲۹۲۵۴۱۷۱۵:۳۷:۵۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اطلاعاتت را بالا ببر و دنبال نخود سیاه هم نباش
ناشناس۲۹۲۵۶۶۷۱۷:۴۶:۵۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
شما که اطلاعاتت بالاست با ادای آنرا در میاری پاسخ بده و کلی گویی نکن.
علی۲۹۲۵۲۷۲۱۴:۴۲:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
امریکا کانال های مالی عراق به ایران را بسته و تراکنش های سنگین دلاری باید از سکوی انلاین توسط امریکا تایید بشه وضعیت امارت هم همچنین است و حواله های ایرانی انجام نمی شود بهتر است در جهت کاهش تنش های داخلی و خارجی گام برداریم راهکار اصطکاکی مناسب نیست
ناشناس۲۹۲۵۳۳۷۱۵:۰۷:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
قیمت سازی صوری هست و ربطی به این چیزها ندارد
علی۲۹۲۵۴۵۴۱۵:۵۵:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
کوچکترین خبری در بورس ایران که هیچ در بورس نیویورک قیمت طلا و دلار و نفت و …. را تغییر میده ، برای افزایش ارزش ریال باید اخبار مثبت در کار باشه
ناشناس۲۹۲۵۵۲۳۱۶:۲۷:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اخبار موقتی اثر گذار هست پارامترهای اقتصادی کلان تعیین کننده هستند
ناشناس۲۹۲۵۷۱۰۱۸:۱۵:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بعد شما حتما صوری چیز می خرید.
محمد۲۹۲۷۱۳۲۱۴:۳۶:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۷
غیر از لاپوشانی چی کار می‌کنید شما
ناشناس۲۹۲۵۲۷۴۱۴:۴۳:۱۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
مملکت را نمی توان با چرتکه و سواد بقالی اداره کرد.
ناشناس۲۹۲۵۳۲۲۱۵:۰۲:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دار و دسته شما که سواد داشتن چرا رکورد جهش ارز و شاخص فلاکت را شکستن ؟!
ناشناس۲۹۲۵۴۱۵۱۵:۳۶:۵۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تو هنوز در بند اصلاح طلب و اصولگرایی؟
ناشناس۲۹۲۵۴۳۳۱۵:۴۳:۲۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
همتی در مناظرات انتخاباتی سال قبل این روزها را پیش بینی کرده بود.
ناشناس۲۹۲۶۲۵۹۲۳:۵۵:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
همتی اگر بلد بود چرا دلار 11000 تومان تحویل گرفت و 30 هزار تومان تحویل داد ؟!
ناشناس۲۹۲۵۴۳۸۱۵:۴۴:۰۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
حتی 60 درصد مشکلات الان برمی گرد به کارهایی که آن دولت کرد که نمونه نداشت در بین دولت ها
ناشناس۲۹۲۵۴۷۰۱۶:۰۴:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
برای اینکه در ان دولت هم عده ای با از بین بردن برجام و به بن بست کشاندن سیاست داخلی کشور را به این روز انداختند. دولت قبلی و فعلی تفاوتی در این امور ندارند.
ناشناس۲۹۲۵۵۲۶۱۶:۲۹:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
برجام خودش عامل تحریم فشار هست چه برسد که آمریکا خارج شد برای اهداف 2 و3 در داخل هم فقط با ارز 4200 مملکت را بیچاره کرد واثرات آن از آن سال تا الان داریم می بینیم
فرشاد۲۹۲۵۸۶۷۱۹:۴۲:۴۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
عزیز دل دولت روحانی با دیوانه ای مثل ترامپ درگیر بود شما با دموکرات ترین دولتی که تو آمریکاست نمیتونید کشور رو اداره کنید.... بیصبرانه منتظر رویارویی دولت جمهوری خواه با دولت رئیسی هستم.....
ناشناس۲۹۲۶۲۵۸۲۳:۵۴:۱۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
ترامپ و بایدن هیچ تفاوتی با هم ندارند بایدن همان سیاست فشار حداکثری ترامپ را دنبال می کند.
ناشناس۲۹۲۶۲۶۲۲۳:۵۷:۰۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اون کسانی که میگفتن امضاء جان کری تضمین است و تضامین لازم را از دشمن نگرفتن باعث نابودی برجام شدند.
ناشناس۲۹۲۵۲۷۵۱۴:۴۴:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تا حالا کدام نشست غیر علنی سود هم داشته..
ناشناس۲۹۲۵۲۷۶۱۴:۴۴:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
معاون اقتصادی رییسی، یعنی محسن رضایی وعده داده بود که ریال را به سومین ارز معتبر منطقه تبدبل کند!
ناشناس۲۹۲۵۲۷۷۱۴:۴۴:۳۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بی تدبیری و بی مدیریتی دولت!
ناشناس۲۹۲۵۳۱۹۱۵:۰۱:۱۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
در دولت تدبیر چرا قیمت ارز 10 برابر شد ؟!
احسان۲۹۲۵۳۹۷۱۵:۳۱:۴۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دلار 4 تومان رسید 28 تومان .. یعنی24 هزار تو 8سال بعد یا یک سال که 30 هزار تومان گرون شد مقایسه میکنی؟ واقعا همینه که الان انتظاری به بهبود از سمت روسای مورد علاقت نیست...
ناشناس۲۹۲۶۲۶۴۲۳:۵۸:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
روحانی دلار 2700 تومان تحویل گرفت و 27000 تومان تحویل داد.
میثم۲۹۲۶۴۱۱۰۳:۳۳:۵۹ ۱۴۰۱/۱۲/۷
نمیتونی واقعیت را تغییر بدی.دلار ۳۵۰۰ تحویل روحانی شد! تا زمانی که برجام بود هم همین قیمت ثابت موند. تا زمانی که ایران با امریکا توافق نکنه قیمت دلار بالا میره. فعلا که نگاه به داخل شما شکست خورده! طرفداران رابطه با امریکا هم که هیچ مسولیتی ندارند. این گوی و این میدان.
ناشناس۲۹۲۶۶۱۲۱۰:۰۵:۲۹ ۱۴۰۱/۱۲/۷
عزیزم دلار سرکوب شد و ربطی به برجام و قبل آن ندارد همانند این دوسال که سرکوب شد
ناشناس۲۹۲۵۹۷۱۲۰:۵۲:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تعجبم از این ملت که روز به روز بخاطر سومدیریت دولتها بیشتر تو منگنه قرار میگیرن همه جوره تحت فشارن بعد بجای انتقاد از نهادهای حاکمیتی خودشون گرفتار جناح بازی و طرفداری ازین اون کردن به هم وطنشون حمله میکنن!!!!
ناشناس۲۹۲۵۲۷۹۱۴:۴۴:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
رييس مجلس امروز گفت جلسه اي داشتيم و بنتائج خوبي در خصوص قيمت ارز رسيديم
ناشناس۲۹۲۵۲۸۲۱۴:۴۶:۲۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
این دلار نیست که گران می شود.این مردم هستند که فقیرتر می شوند!!! ارزش سرمایه های مردم از آغاز کار دولت سیزدهم، 70% تنزل پیدا کرده است.
ناشناس۲۹۲۵۳۰۸۱۴:۵۹:۰۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بعد از فتنه 88 بانک مرکزی تحریم شد و در دهه 90 ارزش پول ملی به یک سی اُم تقلیل یافت.
ناشناس۲۹۲۵۵۱۶۱۶:۲۳:۵۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بهتر است بگویی کودتای 88
ناشناس۲۹۲۶۲۶۶۰۰:۰۰:۱۲ ۱۴۰۱/۱۲/۷
اونهایی که میگفتن تقلب شده قصد کودتا داشتن که شکست خوردند.
ناشناس۲۹۲۶۳۰۷۰۰:۳۲:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۷
فتنه 88 کودتای باند قدرت و ثروت بود زیرا از سال 84 دست شون از پُست های مدیریتی و حقوق های نجومی و رانت کوتاه شده بود که الحمدلله کودتاشون با شکست مواجه شد.
ناشناس۲۹۲۵۷۴۸۱۸:۳۷:۳۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تحريمها که نعمت بود!کاغذ پاره بود!نبود؟
ناشناس۲۹۲۵۲۹۰۱۴:۴۸:۵۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
ممکن است التهابات ارزی ما را لحظاتی دچار نگرانی کند، اما جامعه ما سرشار از ثروت است.
علی۲۹۲۵۳۶۵۱۵:۱۸:۱۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
کاهش ۱۰۰ درصد ارزش پول ملی اسمش التهاب نیست ، التهاب نهایت ۵ الی ۱۰ درصد.
ناشناس۲۹۲۵۹۲۷۲۰:۱۹:۳۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خدا وکیل راست میگی؟
ناشناس۲۹۲۵۲۹۱۱۴:۴۹:۲۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اثرات زلزله ویرانگر 10 ریشتری که روحانی در اقتصاد ایران ایجاد کرد تا سالهای سال گریبانگیر مردم خواهد بود.
علی۲۹۲۵۳۴۹۱۵:۱۲:۲۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دلار پول ملی امریکاس بنظرت با این سیاست ارزان میشه ، اگر می خواهیم با امریکا بجنگیم باید هزینه بدیم ، فقط مسئله این که شما از مردم نظرخواهی نمیکنید که اونا هم علاقه دارن در این جنگ قائل و شریک شما باشن
ناشناس۲۹۲۵۳۹۴۱۵:۳۰:۱۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
عزیزم میدانی چرا یورو ین دلار درهم یوان بالا می رود ولی لیر آنچنان بالا نمی رود مانند آن چند ارزی که گفتم؟
علی۲۹۲۵۴۴۱۱۵:۴۹:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
چون اقتصاد ترکیه هم به اقتصاد ایران وصله ، همیشه با سقوط پول ما پول اونل هم سقوط میکنه
ناشناس۲۹۲۵۵۳۱۱۶:۳۰:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
چون تورم بالا دارند!!
ناشناس۲۹۲۵۳۶۶۱۵:۱۸:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خدا پدرت رو بیامرزه عقب تر نرفتی وگرنه اوضاع الان و ربطش میدادی به شاه اسماعیل صفوی !
ناشناس۲۹۲۵۴۴۶۱۵:۵۲:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دولت محبوبتت که قرار بود مدیریت انقلابی رو نشون بده ولی وزیر اقتصادش فعلا آمادگی پاسخ دادن نداره !!
ناشناس۲۹۲۶۲۶۹۰۰:۰۲:۰۶ ۱۴۰۱/۱۲/۷
روحانی چرا در مورد عملکرد فاجعه بار دولتش پاسخگو نیست ؟!
علی۲۹۲۵۵۶۹۱۶:۵۳:۲۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اگر روحانی کرده چرا دادگاهی نمیشه ؟؟؟؟؟ مگه کشور قوه قضایه نداره ؟
ناشناس۲۹۲۵۹۹۱۲۱:۰۲:۵۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
پس چرا محاکمه واعدامش نمی کنند
ناشناس۲۹۲۵۲۹۵۱۴:۵۰:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
کشورهای با ثبات که مدیریت ارزی شناور دارند ارز ها تا چند ده درصد بالا و پایین می شود ولی در بازار رسمی مانند بورس اما اینجا از طریق فضای مجازی یا در خیابان قیمت سازی می شود آن هم همینطوری دولت شفاف بیان کند خودش پشت ماجرا هست یا نه؟ وگرنه کاری ندارد که جلوی این چند تا را بگیرند و چرا حتی مداخله با چند بسته ارزی در آن نمی کند این عجیب هست
ناشناس۲۹۲۵۲۹۷۱۴:۵۲:۳۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
همانطور که برد و سرعت موشک‌های ما توسعه پیدا می‌کنند، قیمتها و تورم هم صعود پیدا می کنند. چه رابطه ای بین این دو است؟
ناشناس۲۹۲۵۳۱۲۱۵:۰۰:۲۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اگر موشک نبود امنیت هم نبود و به سرنوشت اوکراین و سوریه و لیبی دچار شده بودیم.
ناشناس۲۹۲۵۸۹۱۱۹:۵۳:۲۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
ضعفهای اقتصادی به تدریج در بخش نظامی هم آثارش را نشان خواهد داد. قدرت باید جامعیت داشته باشه.
ناشناس۲۹۲۶۳۱۹۰۰:۳۸:۴۱ ۱۴۰۱/۱۲/۷
ضعف اقتصادی همیشه بوده!!
ناشناس۲۹۲۵۲۹۸۱۴:۵۳:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
لطفاً مراقب باشید و در باره دولت مردمی سید محرومان سیاه‌نمایی نکنید ،یک ایراد بسیار جزئی به وجود آمده و به حول و قوه الهی خیلی زود رفع خواهد شد
ناشناس۲۹۲۵۷۱۲۱۸:۱۵:۴۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
با لقب سازی های مکرر برای مقامات و مسئولان تنها آن دسته از مردم که در سختی و رنج بسیار دست و پا می زنند را خشمگین تر می کنید .
علی۲۹۲۵۳۰۶۱۴:۵۶:۵۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
شماها با دلار میخواهید رییسی رو خراب کنید . اون سید با این چیزها خراب نمیشه . حتی اگر دلار بشه 300 هزار تومان باز هم پشت این نظام هستیم . من از گرسنگی میمیرم ولی تن به ذلت نمیدهم و تا محو اروپا و امریکا و اسراییل پای این نظام هستم .
ناشناس۲۹۲۵۸۱۵۱۹:۰۸:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
شما حتما ارز ودلار دارید این حرف رو می‌زنید ما که نه خونه داریم نه پولی برای نان خریدن چیکار کنیم بیشتر از این نزارید شرمنده ی زن وبچه بشیم
ناشناس۲۹۲۵۸۵۹۱۹:۳۳:۵۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تو مشخصه پشتت پره که با دلار سیصد تومنی میتونی زندگی کنی و مشخصه که از درد و رنج مردم خبر نداری
ناشناس۲۹۲۷۶۱۶۱۹:۲۸:۰۴ ۱۴۰۱/۱۲/۷
منم همینطور
سبحان۲۹۲۵۳۰۷۱۴:۵۸:۱۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اگر ميتونستن شك نكنيد تا الان مهار كرده بودن دست خاليه، اينو حتي ميشه از فروش اموال دولت و مدرسه و ... به اسم مولدسازي فهميد
ناشناس۲۹۲۵۴۰۴۱۵:۳۲:۴۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اطلاعات خود را بالا ببرید
ناشناس۲۹۲۵۶۸۳۱۷:۵۷:۱۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
شما همین یک جمله رو بلدی زیر اکثر نظرات اینو مینویسی! فقط میخوای یک چیزی بگی
ناشناس۲۹۲۶۳۱۷۰۰:۳۷:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۷
جوابت در نظرات داده شده نیازی به دوباره نوشتن نبود
ناشناس۲۹۲۵۳۴۲۱۵:۰۹:۴۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
قیمت دلار سه سال پیش ۲۵ هزار تومان بود. با در نظر گرفتن سالی ۳۰ درصد تورم (همه تقریبا فکر کنم شهادت بدند تورم ما تو این سه سال خیلی بالاتر از ۳۰ درصد بود( قیمت دلار الان باید ۲۵×(۱+۰.۳)×(۱+۰.۳)×(۱+۰.۳) که میشه بالاتر از ۵۰ هزار تومان... من نمیدونم شما از چی دارید تعجب میکنید...شما تو کشور هر چیزی از پیاز گرفته با خونه رو در نظر بگیرید از نظر درصدی بیشتر از دلار رشد قیمت داشته... دلار الن باید ۷۰-۸۰ تومن میبود... که داره همونقدر هم میشه!!
ناشناس۲۹۲۵۴۴۲۱۵:۵۰:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تورم 40درصدی هست برای هر کدام از این سال ها و شما باید دوسال 1400 و 1401 را محاسبه کنی و نه 3 سال چون از اول سال 1400 تا الان نرخ بالا نرفته در ضمن شما تورم آمریکا را هم کم نکردید که می شود 41 الی 43 هزار تومان منتهی دولت قبلی دلار را باید زیر 17 هزار تومان تحویل دولت فعلی میداد که می‌شد الان زیر 24 هزار تومان ولی 3 سال بالاتر از تورم ایران و آمریکا قیمت را بالاتر می برد دیگر آن نرخ 17 و 24 محال بود دیده شود مگر با ارز پاشی
ناشناس۲۹۲۵۳۵۳۱۵:۱۳:۳۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
یکبار برای همیشه دست از آزمون و خطا بردارید تا دنبال افسار نباشید!!: سرکوب ارزی نکنید وقتی تورم بالا دارید و مرجع قیمت تالار شیشه ای باشد و برای همه تک نرخی، مالیات بر دلالی اجرا شود تا تورم پایین بیاید تا ارزها بالا نرود و فقط نوسان کند قیمت بی خود بالا رفت و نمی آید پایین بانک مرکزی ورود کند به آن همین چند مورد اجرا شود دیگر این خبرها کمتر می زنید وگرنه همچنان دنبال افسار باشید!!
ناشناس۲۹۲۵۳۵۸۱۵:۱۵:۵۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بگویید این افساری که می فرمایید دست چه کسانی هست؟
ناشناس۲۹۲۵۳۷۰۱۵:۱۹:۴۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اول اصلاح ساختارها دوم تعامل و ارتباط صحیح باکشورهای دنیا سوم انجام اصلاحات در سیاست خارجی چهارم تغییر ادبیات گفتاری درگویش تمامی مسئولان کشور اینها راهکارهای برون رفت از وضعیت اسفناک فعلی است.
ناشناس۲۹۲۶۲۷۵۰۰:۰۵:۱۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
در دولت قبل که با امریکا و اروپا تعامل کردیم چرا نرخ ارز 10 برابر شد و 4 سال پی در پی تورم بالای 60 درصدی داشتیم ؟!
ناشناس۲۹۲۶۳۰۳۰۰:۲۷:۳۹ ۱۴۰۱/۱۲/۷
مطمئنی تعامل کردیم ؟؟
ناشناس۲۹۲۶۶۱۶۱۰:۰۷:۰۴ ۱۴۰۱/۱۲/۷
واگذار کردیم یعنی بالاتر از تعامل!
ناشناس۲۹۲۵۳۷۲۱۵:۲۰:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
چرا بايد جلسه غير علني باشه؟ ديگه كجا مونده كه نگراني براي تحريم وجود داره اين بازي ها رو تموم كنيد
ناشناس۲۹۲۵۳۸۳۱۵:۲۵:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
کی باید بکشه! اگر افسار دست دولت هست، پس مقصر گرانی ها دولت است و اگر این اسب وحشی رم کرده پس فاتحه تون خونده است
ناشناس۲۹۲۵۳۸۹۱۵:۲۷:۵۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
وقتی خودشون سود میبرن مگه مریضن بکشن آخه .
ابوذر۲۹۲۵۴۰۲۱۵:۳۲:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
روحانی تو هشت سال بیست تومن گرونش کرد استاد تو یک سال سی تومن
ناشناس۲۹۲۶۲۷۶۰۰:۰۷:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۷
کارنامه دولت روحانی با هیچ دولت دیگری قابل مقایسه نیست میانگین رشد اقتصادی کشور در 8 سال گذشته صفر بود و 4 سال پیاپی تورم 60 درصدی داشت و نرخ دلار را 10 برابر کرد.
ناشناس۲۹۲۶۲۹۹۰۰:۲۲:۴۹ ۱۴۰۱/۱۲/۷
احمدی نژاد تو 8 سال دلار را 2 هزار تومان گران کرد اما روحانی 25 هزار تومان گرانش کرد.
ناشناس۲۹۲۵۴۱۱۱۵:۳۴:۵۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خودتان را فريب ندهيد حساب دودوتا جهارتاست ،تا زمانيكه تحريم باشيم همينه ،بيش از اين وقت و فرصت را از دست ندهيد،همين نماينده هاي مجلس با تصويب قانون اقدام متقابل باعث عدم موفقيت مذاكرات شدند.
احمدفولادوند۲۹۲۵۸۹۰۱۹:۵۲:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دوستان عزیزی که دلسوزانه ومتفکرانه به مبحث تاثیرات دلاروارزهاو آشفتگیهای وبلبوشو های بوجود امده از سوی عده ای مغرض وضد بشر با تاسی وتحت لوای نئولیبرلیسم نقابداربا عنوان اقتصاد اسلامی باارایه نرخهای کذایی در همه ابعاد مورد نیاز در کشور، عالمانه وبرنامه ریزی شده به جامعه تحمیل کرده اند، پرداخته اید، ضمن سپاس از شما، بنظرم تمام این نامردیهاونامردمیها براین اساس تنظیم شده تا مردم خسته وجام زهری را که از مدتها تهیه کرده اند را به امام جامعه به زور بخورانند.همان طوریکه به امام شهیدمان خمینی بت شکن به زوز خورانیدند. اینها عاشق دلارند،( نام دیگر برجام دلاره) وسرسپرده کدخدای بی خدا، قریب 16سال پیش ودر سالهای بعدی امام جامعه گفتندشر آقایی دلار را از سر مردم کم کنید، کدام دولت و مجلس از ان زمان تا کنون در این مسیر گام نهاد؟ هیچ کدام. چرا؟......! دارند حواسمان را از مسیر اصلی پرت میکنند، هدف کُل نظام است. دزد در خانه میگه اهای دزدُبگیرید آقایان (دردولت ومجلس دست بدست هم داده اندبه مهر تا کنند ایران را ویران.
علی۲۹۲۵۹۹۰۲۱:۰۲:۲۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
داداش شاید شما دوست داری تو جزیره رابینسون موئد زندگی کنی ولی من به شخصه علاقه ای ندارم با کل کره زمین درگیر باشم و هر چیز ساده ای برام آرزو بشه
ناشناس۲۹۲۶۲۸۲۰۰:۱۰:۴۳ ۱۴۰۱/۱۲/۷
قطعنامه 1929 که بسترساز تحریمهای بانکی و نفتی شد نتیجه فتنه و اشوب اصلاح طلبان در سال 88 بود.
ناشناس۲۹۲۶۲۷۹۰۰:۰۹:۳۷ ۱۴۰۱/۱۲/۷
در سالهای 92 تا 98 که این مجلس سرکار نبود چرا هیچکدام از تحریمهای بانکی و پولی و مالی و سوئیفت لغو نشدند ؟!
ناشناس۲۹۲۵۴۴۷۱۵:۵۲:۴۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تيم اقتصادي دولت ضعيف ترين تيم در تاريخ انقلاب است با همه حمايتهاي ٣ قوه و همه نظام و صدا و سيما هر روز ساهد افزايش نرخ دلار و سكه و ساير كالاها هستيم،در دولتهاي قبلي با افزايش قيمتها شاهد حضور خبر نگارهاي دوربين بدست صدا وسيما و انعكاس نظر مردم كوجه و بازار بوديم ،از رييس جمهور مردمي و انقلابي خواهشمنديم تا دير نشده در تيم اقتصادي خود تجديد نظر بفرمايند
ناشناس۲۹۲۵۵۳۷۱۶:۳۴:۱۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
مشکلات اصلی امروز به عملکرد آن دولت قبل هست و کارهایی که کرد سابقه نداشته در بین دولت ها و فعلا یکی را حل می کنند مورد جدید آن رو می شود به اضافه مورد قبلی ها
ناشناس۲۹۲۵۶۲۹۱۷:۲۴:۵۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
در مورد کجا صحبت میکنی قربان
ناشناس۲۹۲۶۲۸۴۰۰:۱۲:۱۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
دولت قبلی ضعیف ترین و ناکارامدترین دولت بعد از انقلاب بود.
ناشناس۲۹۲۵۶۵۳۱۷:۳۵:۵۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دولت قبلی بسیار ناکارآمد بود ولی این دولت هم آمد و گفت همه مشکلات دولت قبلی را حل می کند
ناشناس۲۹۲۵۷۰۹۱۸:۱۴:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
یک شبه حل نمی شود با ان کارهای فاجعه دولت قبل
ناشناس۲۹۲۵۸۶۹۱۹:۴۲:۵۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خودفریبی بسه
ناشناس۲۹۲۶۲۸۷۰۰:۱۴:۳۴ ۱۴۰۱/۱۲/۷
وقتی دولت قبل کشور را با 1500 هزار میلیارد تومان بدهی و 480 هزار تومان کسری بودجه تحویل داد نباید انتظار داشته باشیم مشکلات یک شبه حل بشود !
ناشناس۲۹۲۶۳۳۱۰۰:۴۹:۱۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
کسری بودجه همه دولت ها جا می‌گذارند ولی دو تا کار کرد که منجلاب آن درست کرد برای خودش و هم دولت بعد خود یکی خلق ارز4200 که پدر اقتصاد را در آورد دوم افزایش بیشتر نرخ واقعی ارز نسبت به قیمت واقعی خودش سوم هم بی خیال که ماشین هست که اختلاف کارخانه و بازار درست کرد
ناشناس۲۹۲۵۴۶۳۱۶:۰۰:۱۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تمام خوراک پوشاک میلگرد اهن و همه چیز این کشور داره صادر میشه اونم بیشتر از مرز عراق مرزها بسته بشن همه چیز میاد پایین. دولت هم جرات نداره خودرو سازارو تنبیه کنه .
ناشناس۲۹۲۵۴۷۵۱۶:۰۷:۴۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اگر نرخ ارز همان 41 هزار تومان مصوب شما در بازار است. بر اساس همان نرخ سکه به بازار تزریق کنید!
ناشناس۲۹۲۵۴۸۸۱۶:۱۲:۴۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
نرخ ارز بحث صرفا اقتصادی یا به تصور این مسئولین گرامی اقتصادی-امنیتی نیست. یه بخش مهمی‌اش بحث دیپلماسی و روابط خارجی ماست که خب این یک سال اخیر کلا تعطیل بوده. نه خلاقیتی درش دیده شده و نه حرکت و تحرکی. مجلس هم این قدر بی‌توجه هست که در جلسه با موضوع نرخ ارز، مسائل امنیتی رو میکشه وسط اما روابط خارجی رو نه.
ناشناس۲۹۲۵۷۱۵۱۸:۱۶:۵۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
یعنی افغانستان فعال تر از شما بودن؟!!!
محمد۲۹۲۵۵۳۹۱۶:۳۶:۱۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
با سلام وعرض ادب، به قول دوستمون، به نفع دولت هست که نرخ دلار را بالا می برد الان دلار۵۶ تومان را داره رد می کنه.
ناشناس۲۹۲۵۵۶۷۱۶:۵۱:۳۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اون اقتصاد دانهایی که قرار بود ردیف بشن و مشکلات را حل کنن چرا ردیف نمی شن پس !
ناشناس۲۹۲۵۶۳۵۱۷:۲۷:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
رفتن گل بچینن
ناشناس۲۹۲۵۷۹۱۱۸:۵۷:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تو اینستا گرام من دیدم.اون اقتصاددانارو
ناشناس۲۹۲۵۵۸۲۱۷:۰۲:۳۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
با سلام و احترام ابزارهای زیادی برای افزایش ارزش پول ملی هست.... 1.از طریق بازار سرمایه2.تقویت بازار انرژی و بورس نفت و گاز و از طریق معافیت مالیاتی برای افراد خارجی سهام دار... 3.استفاده از شمش طلا برای مبادلات ویا ارز هایی خارجی دیگر مثل یوان 4.افزایش سود سپرده ی حساب ارزی.... و...... 5.مولد سازی دارایی های دولت به جای دریافت ریال شمش طلا یا دیگر ارزهای خارجی
ناشناس۲۹۲۵۵۸۹۱۷:۰۹:۰۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
این نهاد های که دم از امام ورهبری به دروغ می زنند ،وتمام اقتصاد رابگیره کردند باید جلوشون را گرفت تا دلار ثابت شود ثروت کشور دست آنهاست
ناشناس۲۹۲۵۶۲۵۱۷:۲۳:۰۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
توهم دشمن تراشی را کنار بذارید با دنیا نمیشه باقلدری رفتار کرد. همه دنیا شدن دشمن. ....
ناشناس۲۹۲۵۷۱۳۱۸:۱۵:۵۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دوتا سوال ساده و راحت،مگر قبلا بالا نمی رفته؟ سوال دوم هم دنیا منظورت کیا هستند؟!!
ناشناس۲۹۲۵۹۴۴۲۰:۳۱:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دنیا یعنی کشورهایی که نبض اقتصاد جهانی دست آنهاست . آمریکا ، انگلیس ، آلمان ، چین ، فرانسه ، ژاپن . بازهم بگم ؟
ناشناس۲۹۲۵۹۴۶۲۰:۳۳:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دوتا سوال و البته جوابتون بله بالا میرفت ولی ایا با این سرعت؟ دوم مگه اقایون ادعا نمیکردند 20 درصد مشکلات برای تحریم هاست و 80 درصد سو مدیریت الان که مدیران سو دار رفتن مدیران کار درست و انقلابی و جهادی اومدن چرا داره سرعیتر از قبل بالا میره ، همه دنیا هم منظور دقیقا همه ی دنیاست و وزن هر کشور تو این دنیا اندازه اقتصادشون هست
ناشناس۲۹۲۶۲۸۹۰۰:۱۶:۱۴ ۱۴۰۱/۱۲/۷
روحانی در سال 92 میگفت 20 درصد تحریم و 80 درصد سوء مدیریت است که البته اشتباه میکرد.
ناشناس۲۹۲۶۳۲۷۰۰:۴۵:۵۸ ۱۴۰۱/۱۲/۷
زمان هاشمی که 500درصد بالا رفت حتما با کدخدا و نوچه ها درگیر بودید ‌؟! یا حتی نمیدانی نفت به آمریکا هم می فروختید کدام یک؟!!! دوم بنده هیچ وقت تحریم را بزرگ نکردم چیزی که شما بزرگش می کنید!! سوم هم اینکه کاری که دولت قبل کرد را نمی بینید که حالا حالا ها باید خیلی کار کنند تا اثرات آن مقداری آرام شود
ناشناس۲۹۲۵۶۴۷۱۷:۳۱:۴۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
کسی نمیخواد کسیو خراب کنه ....مگه واقعیتهای جامعه چیز دیگه ای هست ..
یزید۲۹۲۵۶۴۸۱۷:۳۲:۴۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اتاق فکر اصلاح طلبان که در دفتر آقای روحانی همه روزه تشکیل جلسه میدهند برای انتخابات آتی باید ابتدا به توپ بسته شود و سپس مرکز فتنه خرید و فروش سلیمانیه به توپ بسته شود تا عوامل صهیونیستها در خارج و داخل از بین بروند دلار خود به خود پایین می آید
ناشناس۲۹۲۵۷۳۸۱۸:۲۸:۲۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خوشا بحال شما که اقتصاد را نتیجه دعوای دو گروه میدانید و روابط خارجی و سرمایه گذاری خارجی را دخیل نمیدانید
ناشناس۲۹۲۵۸۸۰۱۹:۴۷:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
بانک مرکزی آمریکا رو هم به توپ ببند ، دلار سقوط می کنه
ناشناس۲۹۲۵۶۵۱۱۷:۳۴:۰۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
برای اینکار افسارکش خبره میخواد که فعلیها اینکاره نیستند!
سلام۲۹۲۵۶۵۲۱۷:۳۵:۵۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
این جماعت هرگز نمی تواند ارز را کنترل کند
ناشناس۲۹۲۵۷۶۰۱۸:۴۴:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
از بس بي برنامه ان
ناشناس۲۹۲۵۶۸۵۱۷:۵۸:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
نرخ دلار دست اين آقايان نيست مگر با دنيا آشتي كنند آقاي بايدن ظرف يكساعت با يك جمله دلار رو ٥٠ در صد ارزان خواهد كرد امتحان كنيد
ناشناس۲۹۲۵۸۸۴۱۹:۵۰:۳۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
به طور موقت بی تاثیر نیست اما در دراز مدت به این سادگی نیست. شاید تنها حسن این تحریمها این بود که بیش از هر زمانی ساختارهای معیوب و اقتصاد بدون عمق داخلی تک محصولی را به رخ کشید.
ناشناس۲۹۲۶۳۳۶۰۰:۵۴:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۷
یادش بخیر آن زمان ترامپ که دلار 8000 هزارتومان بود می گفتیم آمریکا یک هزار تومان هم نمی تواند بالا و پایین کند و همین حدود توانش هست الان هم همین را می گویم وقتی 56 هزار تومان هست امریکا توان حرکت دادن 5هزار تومان هم ندارد
رحمانی۲۹۲۵۷۰۱۱۸:۰۶:۵۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
این گرانی نابودگر که دولت استارت زد با گرانی خودرو و در ادامه طلا و دلار و گوشت و خانه و میلیو نها قلم کالا این یعنی قحطی / من بازنشسته حداعقل بگیر دیگه با نون خالی هم قادر به شکم زن وبچه نیستم چه رسد گوشت و لباس و درمان هزینه دانشگاه
ناشناس۲۹۲۵۷۰۲۱۸:۰۷:۰۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
کی بکشه، دولت داره جیبش رو پر می کنه،بعد اینکه جیبش پر شد می کشه
ناشناس۲۹۲۵۷۲۲۱۸:۲۰:۳۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
با توپ بستن چیزی درست نمیشه برای درست شدن تفکر سیستمی و علم سیاست و اقتصاد می خواد و همچنین اجرا که در این ۴۴ سال کمتر وجود داشته است .
ناشناس۲۹۲۵۷۳۳۱۸:۲۷:۱۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
داغون شدیم به خدا نمی دونیم کجا پناه ببریم بازار بندر پوکیده جنس ایرانی سر به فلک کشیده
ناشناس۲۹۲۵۷۴۴۱۸:۳۴:۲۷ ۱۴۰۱/۱۲/۶
باشه. منتظر بودن مسئولین الف بگه تا افسارش رو بکشن.
ناشناس۲۹۲۵۷۵۰۱۸:۴۱:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
چه کساني بودن ميگفتن :دلارچند؟پرايد چند؟سکه چند؟الان چرا ساکتن؟
ناشناس۲۹۲۵۷۵۵۱۸:۴۲:۱۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
مگه نميگفتين تحريم نعمته؟مگه نميگفتين 80درصد مشکلات سو مديریته؟خوب 80 درصد تورم رو حل کنيد ما اون 20 درصد سهم تحريم رو ميپذيريم
ناشناس۲۹۲۶۲۹۴۰۰:۱۸:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
خود روحانی میگفت مشکلات زیر سرکاخ سفید است. هرچی فریاد دارید بر سر امریکا بکشید.
ناشناس۲۹۲۵۷۵۶۱۸:۴۳:۰۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
ریسی مگه نگفت توی 2 سال تورم رو نصف ميکنم؟چند ماه ديگه 2 سال میشه تورم 2 برابر شده
ناشناس۲۹۲۶۳۲۴۰۰:۴۲:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
زیباکلام: روحانی حتی یک وعده خود را عملی نکرد.
ناشناس۲۹۲۵۷۷۴۱۸:۴۷:۱۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
سلام منو به استاد رائفی پور برسونيد و از ایشون بپرسيد:دلار چند پرايد چند؟سکه چند؟پياز چند؟گوشت چند؟
ناشناس۲۹۲۵۸۲۷۱۹:۱۶:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
با این اوضاع اقتصادی و سیاسی شما انتظار دارید طرف معجزه بکنه اونم یه آدمه بر فرض تیم اقتصادی رو هم عوض کرد منو گذاشت می‌خوام برم. دلار از کجا بیارم با این تحریمها بعد دست شما بدم از ایران خارج کنید....
ناشناس۲۹۲۶۰۵۴۲۱:۴۹:۲۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
مگه تحریم نعمت نبودن،. حالا چی شده؟
ناشناس۲۹۲۵۸۳۹۱۹:۲۱:۴۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
وقتی از کل کشورهای دنیا فقط ایران و کره شمالی در لیست سیاه FATF قرار دارند ، توقع دیگری نباید داشت. تمام مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم است.
ناشناس۲۹۲۶۱۶۵۲۲:۵۱:۰۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
روسیه رو هم اضافه کن
ناشناس۲۹۲۶۳۴۲۰۰:۵۸:۰۷ ۱۴۰۱/۱۲/۷
یک سوال ساده و راحت، چرا در زمان احمدی نژاد و قبل تحریم با بانک های دنیا مشکلی نداشتیم ولی fatfهم در لیست سیاه آن بودیم؟ اما در زمان روحانی با فرض رفع تحریم و عدم لیست سیاه fatf به اتفاق99درصد همه بانک های دنیا نمی توانستیم مراوده کنیم و پول فروش نفت در بانک های خارجی می ماند و از طریق آن صرف خرید ها می شد؟!!!
ناشناس۲۹۲۵۸۴۵۱۹:۲۴:۱۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اعتماد مردم به دولت کم شده نتیجه اش هم همینه که میبینیم مردم مجبورند خودشون دست به کار بشن که ارزش سرمایه اندکی روکه دارندحفظ کنند.
دهقان۲۹۲۵۸۵۱۱۹:۲۹:۵۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
نظراتتون فقط محترم هست وگرنه اینو بدونیذثد این دولت و مجلس کاری انجام نمیدن مثل همشه شعار توخالی هستن
محمد۲۹۲۵۸۶۳۱۹:۳۸:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
چرا سایت الف گزینشی کار میکند هر نظری که مطابق میلش نیست در معرض دید دیگران قرار نمیدهد والله بخدا این رئیسی با همه این حمایت هائی کا میشه مرد این میدان نیست همه چی را نابود میکنه اون وعده ها کجا و این کارنامه عملی کجا و دائم از پیشرفت حرف میزنه بابا این مشکل پیاز را نمیتونه حل کنه چطور میخاد یک کشور رو اداره کنه
ناشناس۲۹۲۶۲۹۶۰۰:۲۰:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۷
روحانی چرا نتوانست مشکلات را حل بکنه و در 8 سال گذشته تحریم ها دو برابر و نرخ ارز را 10 برابر شد ؟!
ناشناس۲۹۲۶۳۷۱۰۱:۲۳:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۷
روحانی هم یکی بدتر از رئیسی یعنی چی این مغالطه که پس اون چی مگه معیشت مردم بچه بازیه؟
ناشناس۲۹۲۵۸۶۸۱۹:۴۲:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
قیمت ارز باید دستوری تعیین شود و هرکس از هرطریقی بیش تزین کبلغ تعیین شده خرید و فروش کرد بازداشت و‌ مجازات شود
علی۲۹۲۵۸۸۲۱۹:۴۸:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
قبول کنید مسئولین توانایئ انجام کار را ندارند پس بهتر نیست از خارج بجای ماشین چند نفر کار بلد وارد کنند تا افسار دلار را بکشد
ناشناس۲۹۲۵۸۸۷۱۹:۵۱:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
مشخص شد دستان پشت پرده توانایی بالایی در تحریک سرمایه خاکستری سرگردان دارند تا آنها را به سمت بازار مشخص حرکت دهند و دولت عدم توانایی خود را مهار سرمایه خاکستری را ثابت کرد از ده هفتاد اقتصاد کشور در دور باطل تصمیمات مقامات اقتصادی گرفتار شده
حسن حسینی۲۹۲۵۹۰۸۲۰:۱۱:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اکثر نظرات را خواندم فقط این را میدانم اگر فکر اساسی نشه کشور دچار فروپاشی اقتصادی میشه چون اکثربت مردم به انتهای خط رسیده‌اند و چیزی برای از دست دادن ندارند.
سلام۲۹۲۵۹۳۲۲۰:۲۳:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
راه حل کنترل ارز در حقوق اداره کار است باید حداقل میزان حقوق برابری ارزی داشته باشد مثلاً دویست دلار یا هزار دلار فقط باید برابری ارزی داشته باشد در آن صورت همیشه ارز پایین می‌آید و هیچ وقت بالا نمی رود
ناشناس۲۹۲۵۹۴۹۲۰:۳۷:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
وظیفه بازار مبادله ارز و طلا همین بود دلار را ببرد بالا حالت صرافیها با قیمت بالا شروع به فروش کردند رئیس محترم بانک مرکزی بازتر به نظر شما در مورد ارز توجهی نمی کند اقتصاد فرمول دارد و مراحل
احمد۲۹۲۵۹۶۱۲۰:۴۳:۵۹ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دولت خودش دلار رو گران میکنه چون کسب درامد داره مردم هم که اصلا مهم نیستن دولت مردان سیر باشن کیف کنن سختی وبد بختی وجنگ و شهید وجانباز واسرا از ملت لذت بردن از منابع وثروت ملت هم برای دولت
ناشناس۲۹۲۵۹۶۳۲۰:۴۷:۵۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
قدیما خر ملا را دزد برده. شکایت به حاکم برد در جلسه رسیدگی یکی گفت دیوار اگه کوتاه نبود دزد موفق نمی شد. دیگری گفت اگه درب طویله قرص و محکم بود بازم دزد نمی‌توانست ببرد یکی گفت تقصیر قفل بود یکی گفت کاش الاغ هم یک عرعری میکرد تا خبر دار می‌شدی.صاحب الاغ بلند شد گفت مثل اینکه همه مقصرند غیر از دزد و رفت
میتی۲۹۲۵۹۶۵۲۰:۴۸:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
خداروشکر دولت تونست با گرونی ارز پول عیدی کارمندها و دلتی هارو تامین کنه و چند برابر اونو پس انداز کنه . درست فهمیدید جلسه سران بهونه است دنبال مشکل نگردید خسته میشید
ناشناس۲۹۲۵۹۷۹۲۰:۵۶:۵۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تنها را این است که فعلا جلوی نقل و انتقال بانکی گرفته شود
ناشناس۲۹۲۶۰۲۱۲۱:۲۲:۳۱ ۱۴۰۱/۱۲/۶
این موضوع فرا دولتی هست و ربطی به رییس‌جمهور ریسی و یا روحانی ندارد ، دولت ابزاری برای کنترل اقتصاد ندارد.
ناشناس۲۹۲۶۰۶۹۲۱:۵۶:۳۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
تنها راهش جمع آوری صرافی ها است و علام نکردن نرخ دلار است چه لزومی دارد که دلار در سطح بازار خرید فروش شود حقوق را به ریال می دهید و نرخ ها را بر اساس ریال تحویل مردم بدهید نه دلار
روح‌سرگردان۲۹۲۶۰۷۴۲۱:۵۷:۵۴ ۱۴۰۱/۱۲/۶
وقتی طبق اعلان نماینده مجلس .توجلسه غیرعلنی امروز نمایندهای مجلس ،وزارت اقتصاد،رئیس‌کل‌بانک‌مرکزی آقای مخبر میگوید همینی که هست،هیچ‌کاریش‌هم نمیتوانیدبکنید،فاتحه افزایش‌قیمت‌دلار روبایدخواند،...
ناشناس۲۹۲۶۱۰۰۲۲:۱۴:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اگر تما م این افرادی که در خدمت رئیسی هستند ،چوب لای چرخ دکتر روحانی نمی کردنند وضع این نبود
ناشناس۲۹۲۶۱۰۲۲۲:۱۶:۳۰ ۱۴۰۱/۱۲/۶
دولت اون موقع روی حرف یه عده متوهم برجام رو بی خیال شد، باید فکر این روزها رو می کرد.
مهدی۲۹۲۶۱۱۷۲۲:۲۴:۵۲ ۱۴۰۱/۱۲/۶
اروپا و آمریکا دل به راه اندازی انقلاب در ایران با فشار به سفره مردم بسته اند، عده ای مزدور و خود فروخته و عده کثیری هم جاسوس تلاش حداکثری برای افزایش قیمت دلار به راه انداختن و متاسفانه عده ای از دولتمردانیکه خائن هستن و خودشون ارز و طلا ذخیره کرده اند اصلا ووست ندارن که قیمتها پایین بیاد. اما را چاره؟ تنها راه چاره فتوای حرام بودن خرید و فروش دلار کثیف آمریکا هست که ابزاری برای جنگ اقتصادی تبدیل شده و مجازات اعدام برای خریدو فروش ارز توسط مردم عادی و دلالان و اخلالگران.یک ماه فرصت بدن تا مردم دلارهایشان را به ریال تبدیل کنن. تنهاترین راه
علی۲۹۲۶۴۰۰۰۲:۵۰:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۷
این هم یک نمونه از مغزهای متفکر !حرام کردن خرید و فروش دلار .
ناشناس۲۹۲۶۱۲۵۲۲:۲۹:۱۸ ۱۴۰۱/۱۲/۶
سلام. تا با دنیا منظور کشورهایی که نبض اقتصادی جهان را در اختیار دارند دشمنی داشته باشیم و منافع کشور میزبان و کشورهای اقتصادی دنیا را به خطر اندازیم شرایط همین است. صد اقتصاد دان برجسته دنیا هم کاری نمی توانند بکنند. دست از دشمنی با دنیا بردارید
ناشناس۲۹۲۶۱۴۱۲۲:۳۶:۱۶ ۱۴۰۱/۱۲/۶
مگه کسی هست افسار ارز را بکشه ..
راد۲۹۲۶۲۱۱۲۳:۲۴:۱۳ ۱۴۰۱/۱۲/۶
لابد افزایش قیمتها دسیسه دشمن هست
ج۲۹۲۶۲۹۰۰۰:۱۷:۰۴ ۱۴۰۱/۱۲/۷
ضعیف ترین دانش آموزان در دو رشته ادبی واقتصاد وارد می‌شدند!!ومعلوم است که نتیجه چه می‌شود!برای اقتصاد باید از با هوشترین ریاضیدانها استفاده کرد که مشگل را با علم ریاضی حل کنند !!!!
ناشناس۲۹۲۶۵۶۹۰۹:۲۹:۵۶ ۱۴۰۱/۱۲/۷
معلومه که از سیاست بی‌خبر هستید.
ناشناس۲۹۲۶۵۸۴۰۹:۴۳:۱۸ ۱۴۰۱/۱۲/۷
این سخن با مسئله‌ی مملکت بسیار بی‌ارتباط است. هیچ حاکمی وحود ندارد که شخصا نوع اقتصاد را تعیین کند. بدون اینکه از دولت رئیسی دفاع کنم عرض می‌کنم که تیم اقتصادی رئیسی هم در رشته اقتصاد تحصیل کرده‌اند. مشکل این مملکت در دخالت قدرت مرکزی در امورات مملکت_ از سیاست‌های کلان تا خرد_ است. حتما آگاه نیستید که امروزه کشورها تلاش می‌کنند تا حکومت را به دست اشخاصی بسپرند که در رشته‌های علوم انسانی تحصیل نموده‌اند نه تکنوکرات‌ها. فقط در چنین حالت است که جامعه به درستی مدیریت خواهد شد. فیزیکدان و ریاضی دان‌ها که نمی‌توانند جامعه را مدیریت کنند.
ناشناس۲۹۲۶۲۹۷۰۰:۲۰:۴۹ ۱۴۰۱/۱۲/۷
قیمت ارز مثل قیت کارخانه و بازار خودرو نشه ؟ قیمت گذاری دستوری فایده نداره نتیجه میشه همون ارز ۴۲۰۰ که حذف شد و تورم سنگینی ایجاد کرد
ناشناس۲۹۲۶۳۵۲۰۱:۰۴:۲۲ ۱۴۰۱/۱۲/۷
اینهایی که به چین و روسیه تن دادند از بدترینهای تاریخ ایران هستند .
حسین۲۹۲۶۳۸۸۰۱:۵۹:۳۰ ۱۴۰۱/۱۲/۷
فقط تنها کار این است که ایران با هر کشوری که معامله پتروشیمی یا غذایی وغیر میکنه با پول همان کشور مبادله کنه نه با دلار تنها کار این است دلار از بازار حذف کنه وهر کسی که با خودش داشته باشه یا معامله کنه جریمه کنه مثل همه کشورهای دیگه
علی۲۹۲۶۳۹۸۰۲:۴۶:۵۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
دلار که همه جای دنیا ثابت است باید افسار ریال جمهوری اسلامی رو گرفت و کشید شاید یه تکونی بخوره !!
اکبری۲۹۲۶۳۹۹۰۲:۴۹:۱۱ ۱۴۰۱/۱۲/۷
بعضی مسئولین هرچی میشه فورا میگن دشمن دشمن ...بابا گور پدر دشمن، اقتصاد مملکت رو درست کنین.
ناشناس۲۹۲۶۴۱۹۰۴:۱۴:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۷
آقای رئیسی تمام وعده هایی که قبل از انتخابات داده بود فراموش کرد. چون تعیین نرخ تمامی کالا رو به دست اصناف داده و دولت نظارت قبلی خود رو رها کرده و تا زمانیکه قیمتها چارچوب نداشته باشه همین افرایش ها رو خواهیم داشت چون تعیین قیمت دست اصناف و تولید کننده ها افتاده برای همین دولت ملت رو فراموش کرده..دنبال اخذ مالیات از اصناف و تولید کننده هستش
ناشناس۲۹۲۶۴۲۰۰۴:۳۰:۳۸ ۱۴۰۱/۱۲/۷
اون کسی که دو سال رفت تو جلسات مذاکرات برجام هی نشست و به نتیجه نگذاشت برسه بیاد الان جواب گو باشه
محسن سلطانی۲۹۲۶۴۲۱۰۴:۳۰:۵۷ ۱۴۰۱/۱۲/۷
منم انسانم دوست دارم پیش زن و بچه ام شرمنده نشم. از ساعت 6نیم صبح کار میکنم تا 8شب. حقوقم 7تومنه.نمیتونم خرج بدم.
ناشناس۲۹۲۶۴۵۱۰۶:۵۵:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
مشکل فقط مافیایی هست که در پست های مهم دولتی نفوذ کردن
ناشناس۲۹۲۶۵۲۹۰۸:۴۳:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
اول بگذارید کسر بودجه تامبن بشه بعدش حتما یک کاری میکنند
ناشناس۲۹۲۶۵۶۷۰۹:۲۸:۱۰ ۱۴۰۱/۱۲/۷
اینطور که پیداست مسئولین مملکت این راه رو ادامه خواهند داد.
ناشناس۲۹۲۶۶۰۱۱۰:۰۰:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۷
کار را بدهید به دست نخبگان و متخصصان واقعی که کم هم نیستند ... اونها خودشون بلدند چطوری درست کنند نظر من و شما بدرد نمیخوره،
ناشناس۲۹۲۶۷۲۷۱۱:۵۲:۵۷ ۱۴۰۱/۱۲/۷
واقعا به کجا داریم میریم.با این تورم ؟
ناشناس۲۹۲۶۸۷۳۱۳:۰۴:۲۰ ۱۴۰۱/۱۲/۷
اونهایی که میگفتن تحریم اثر ندارد کاغذ پاره ای بیش نیست..پس چرا الان میگن تحریمها علیه ملت ایران باعث این فلاکت شده..
ناشناس۲۹۲۷۱۴۱۱۴:۳۸:۳۱ ۱۴۰۱/۱۲/۷
رئیسی که نمیتونه اقتصاد رو کنترل کنه. این نتیجه دهن کجی یه عده خاص به دنیا و علم اقتصاد است.
ناشناس۲۹۲۷۲۳۹۱۵:۲۶:۵۱ ۱۴۰۱/۱۲/۷
این دولت کاری کرد که مردم به ستوه بیایند با این وضعیت پریشان و نابسامان کشور
علی۲۹۲۷۶۸۷۲۰:۱۸:۱۶ ۱۴۰۱/۱۲/۷
وقتی شایسته سالاری نباشد شفافیت نباشد نظارت بدون رودربایستی نباشد اصل مطلب وقتی سیاست خارجی درست نباشدوضع همینه
ناشناس۲۹۲۷۹۵۵۲۲:۴۷:۴۵ ۱۴۰۱/۱۲/۷
۴سال پیش نتونستیم ۴۰متربرای بچه مون بخریم ۲۰۰داشتیم الان هم همون دویست تومانه گذاشتیم بانک این ماه پنج درصدبهره داد بهره رانصف دادازبانک درمیاریم چندتاالنگومیخریم دستش کنه
ناشناس۲۹۲۸۶۰۱۱۲:۰۵:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۸
پسته شده کیلويی یک ملیون ،یعنی هر دانه ۵هزار تومان.خانه بسیار بزرگ ما که پدرم ۹۰ سال پیش خریده بود قیمت ان یک دانه پسته بوده است.
ناشناس۲۹۲۸۷۷۱۱۴:۰۳:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۸
افسار این چموش را خود دولت و بانک مرکزی باز میکنه برای اهداف کوتاه مدت حذف کسر بودجه و جمع آوری نقدینگی درحالیکه خوب میدونه توان گرفتن مجدد افسارشو نداره
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. درباره میدان شهید صدام حسین!

 2. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 3. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 4. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 5. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 6. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 7. ساسی مدیای آقای عبدی !

 8. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 9.  زلنسکی، قهرمان شکست خورده یا نادان بازنده!؟

 10. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 11. کاتولیک‌تر از پاپ؟!

 12. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 13. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 14. حق انتخاب از میان دو مجرم !

 15. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 16. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 17. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 18. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 19. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 20. زباله ها را هم نزنید !

 21. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 22. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 23. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 24. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 25. صالحی: «اختلاس» با «عدم رفع تعهد ارزی» تفاوت دارد/ در پرونده چای، ارز ترجیحی داده نشده است

پربحث‌های هفته

 1. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 2. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 3. کاتولیک‌تر از پاپ؟!

 4. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 5. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 6. صالحی: «اختلاس» با «عدم رفع تعهد ارزی» تفاوت دارد/ در پرونده چای، ارز ترجیحی داده نشده است

 7. بانک مرکزی اعلام کرد: حتی یک دلار هم ارز ترجیحی به واردات چای ندادیم

 8. پیش بینی تورم ۳۵ درصد برای ۱۴۰۳

 9. مالیات ستانی دولت ایران کمتر از ۹۴ دولت جهان

 10. خاندوزی: مجلس و دولت به دنبال کاهش فشار مالیاتی بر اقشار کم درآمد جامعه هستند

 11. قالیباف: بیت‌المال نباید جور بانک‌های ورشکسته را بکشد

 12. توضیح بازرسی ویژه رئیس جمهور درباره فساد در حوزه واردات چای

 13. تولید خودرو در ایران بیش از ۵ کشور بزرگ صنعتی

 14. دولت از چه زمانی پیگیری پرونده فساد واردات چای را آغاز کرد؟

 15. ضرب الاجل وزارت صمت به ۲ خودروساز بزرگ کشور

 16. افزایش ۳باره قیمت تن ماهی از ابتدای سال/ هر قوطی ۹۹هزار تومان شد

 17. پیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی درآمد مالیاتی در سال آینده

 18. تورم ترکیه رکورد زد

 19. کیسه‌دوزی جدید خودروباز‌ها با فروش قسطی

آخرین عناوین