بی‌ریشی و بدریشی

گروه تعاملی الف،   4010329011 ۱۰۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
بی‌ریشی و بدریشی

گروه تعاملی الف - هادی توکلی:

در پی بعضی اخبار مرتبط با مسئله حجاب و گشت ارشاد اخیراً اقای عباس عبدی سؤالی مطرح کرده است که چرا با زدن ریش چنین برخوردی که با حجاب می شود را شاهد نیستیم؟ و سپس با دیدگاه خاص خود به آن پاسخ داده است. هرچند این سؤال مثل اغلب مسائل دیگری که ایشان به ویژه در امور شرعی مطرح می‌کند ناشی از بدفهمی است و پاسخی که می‌دهد ناشی از بدتر فهمی، اما به نظر می‌رسد این بدفهمی در خصوص مسئله حجاب مخصوص ایشان نیست و عمومیت بیشتری دارد، به همین دلیل در سایه سؤال مطرح شده، تأملی در مسئله حجاب و برخوردهایی که صورت می‌گیرد مفید و ضرورری به نظر می‌رسد.

قبل از بیان چند نکته در این خصوص، به تذکر شهید مطهری قدس سره اشاره می‌کنیم که واژه مصطلح در فقه و فرهنگ اسلامی "ستر "معادل "پوشش " است نه "حجاب" و اگر به این تذکر توجه می‌شد و همان واژه مصطلح جایگزین واژه حجاب می‌شد ریشه این گونه بد فهمی‌ها و بسیاری از مشکلات دیگر در خصوص مسئله حجاب خشکانده می شد، اما چون چنین نشده است برای پیشگیری از بدفهمی در نکات آتی از همان واژه حجاب استفاده می‌کنیم:

1- حجاب شرعی آن مقدار که مورد اتفاق تمام فقهای شیعه است برای خانم‌ها پوشاندن تمام بدن در مقابل نامحرم است، به استثنای وجه (قرص صورت) و کفین ( دو دست تا مچ) به شرط این که در این مواضع زینت و آرایشی نباشد، بنابراین هر خانمی که جایی از بدن خود ولو یک تار مو را نپوشاند یا با وجود پوشاندن بدن، در مواضع استثنا شده زینت یا آرایش داشته باشد، حجاب شرعی را رعایت نکرده است، و بی حجاب محسوب خواهد شد، بر این اساس دو عبارت بی حجاب و بد حجاب به معنی رایج آن غلط است.

در بیان رایج به کسی که مثلا روسری خود را کامل بردارد و تمام سر خود را کشف کند بی‌حجاب گفته می‌شود و به کسی که شالی روی سر انداخته و اکثر قسمت‌های سرش مکشوف است بدحجاب، و به خانمی که مقنعه پوشیده و موهای جلو سرش بیرون است یا خانمی که مقنعه و چادر مشکی پوشیده و تمام قسمت‌های غیر مستثنای بدن خود را پوشانده ولی در دست و صورت خود زینت یا آرایش دارد نه تنها بی حجاب یا بدحجاب گفته نمی‌شود و با او برخوردی نمی‌شود بلکه از او به عنوان زنی با عفاف و حجاب تشویق و تقدیر نیز می‌شود، در حالی که به توضیحی که که گذشت تمام این موارد مصادیق بی‌حجابی است و بدحجابی به معنی رایج آن بی معنی و غلط است.

2- با توجه به نکته قبل معنای دیگری برای بدحجابی و به تعبیر صحیح تر بدپوششی مطرح می‌شود که صحیح و قابل توجه است، در این معنا بدحجابی یعنی پوشش بد، و منظور از بد نیز نابهنجار و غیر متعارف است و این خیلی ارتباط وثیقی با حکم شرعی حجاب ندارد و در هر فرهنگی و هر کشوری می‌تواند مصداق داشته باشد هر چند در کشور ما و در فرهنگ اسلامی می‌تواند به نحوی با حکم شرعی حجاب مرتبط شود و مثلا کشف کامل سر که در کشورهای دیگر نابهنجار و غیر متعارف نیست در اینجا نابهنجار و مصداق بد پوششی باشد.

3- با توجه به دو نکته قبل معلوم می‌شود که در کشور اصولاً با بی‌حجابی برخورد نمی‌شود و نباید هم بشود، بلکه همان گونه که اشاره شد بعضی از مصادیق بی‌حجابی تشویق نیز می‌شود، و برخوردهایی که بعضاً از جانب بعضی برخوردکنندگان نظیر گشت ارشاد انجام می‌شود، صرفا با بدحجابی به معنای اخیر است هر چند خود این برخوردکنندگان به این نکته توجه ندارند و بی‌حجابی را شدیدتر از بدحجابی می‌دانند و این ناشی از عدم شفافیت مقررات و دستورالعمل‌ها و عدم توجیه مجریان است که در نکته بعد اشاره خواهیم کرد. عجالتاً این جا جای اشاره به سؤال آقای عبدی است، و تذکر به فرق بین بی‌ریشی و بدریشی، تراشیدن ریش که آقای عبدی به درستی به حکم شرعی حرمت آن به احتیاط واجب اشاره می‌کند مصداق بی‌ریشی است نه بدریشی و همانند مسئله حجاب اگر قرار باشد با بی‌حجابی به ما هو بدحجابی و به دلیل حرمت شرعی برخورد شود بر همان مبنا باید با بی‌ریشی هم برخورد شود، اما اگر همان‌گونه که گذشت برخورد صرفاً با بدحجابی باشد در مسئله ریش هم اگر بدریشی مصداق داشته باید با آن برخورد شود نه با بی ریشی. چنانچه بعضی از آگاهان در مورد مدل ریش بعضی از بازیکنان تیم های ملی که شبیه داعش بود تذکر به جایی دادند و می توان این یا بعضی مدل‌های دیگر ریش یا سبیل را که تشبه به فرقه های ضاله و خطرناک دارد از مصادیق بدریشی برشمرد. همین جا اشاره به این نکته مفید است که با توجه به آنچه گفته شد بدحجابی مختص به خانم‌ها نمی‌شود و باید با پوشش‌های نامتعارف و نابهنجار آقایان نیز به عنوان بدپوششی برخورد شود.

4- با توجه به آنچه گذشت در مورد برخورد با مسئله بدحجابی لازم است اولا برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی عمومیت یابد و از انحصار آن به مسئله پوشش یا پررنگ شدن آن نسبت به سایر ناهنجاری‌ها پرهیز شود. ثانیا مصادیق ناهنجاری با دقت و شفافیت مشخص، مقررات و دستورالعمل‌های مربوطه به خصوص در مورد نحوه اجرا به درستی تنظیم و ابلاغ شود. صلاحیت‌های مجریان با وسواس تمام احراز و آموزش لازم داده شود و ودرنهایت مراقبت و نظارت تمام اعمال شود. ثالثاً اگر قرار است برخوردی صورت گیرد تام تمام و بدون استثنا باشد و در غیر این صورت از هرگونه برخوردی اجتناب شود. در برخورد با بدحجابی و سایر ناهنجاری‌ها هیچ چیز کوبنده تر و زیان بارتر از برخورد ناقص و تبعیض آلود نیست. لازم است اگر قرار نیست برخورد تام باشد یا امکان برخورد تام امکان پذیر نیست از اعلام برخورد و هر گونه دخالت پرهیز شود.

5- آنچه در مورد بدحجابی و سایر ناهنجاری‌ها گذشت مربوط به برخوردهای اختصاصی است. بدیهی است در خصوص بی‌حجابی و یا سایر محرمات شرعی مثل تراشیدن ریش (بی‌ریشی) که به حد ناهنجاری نرسیده است وظیفه عمومی و واجب شرعی نهی از منکر به قوت خود باقی است، بلکه اگر این واجب شرعی مهم ولی مغفول احیاء شود، شاید هرگز رفتارهای غیر شرعی از حد فعل حرام تجاوز نکند و به ناهنجاری منجر نشود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۵۱۵۶۰۰۹:۰۲:۲۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
علت اصلی بی حجابی و بد حجابی و فحشا و منکرات این است که از وقتی غیرت از مردان رفت و مردان به ددری رفتند زنان و دختران و کسان آنها نیز به ددری رفتند و این کلاف سر در گم امروزی بوجود آمد
ناشناس۲۵۵۱۸۲۹۱۱:۳۴:۱۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
دقیقا غیرت مردان را اول گرفتند و روایت داریم از امام علی به مردان کوفه که می گوید شرم نمی کنید زنهای شما شانه بر مردان در کوچه می زنند و عبور می کنند
تبریزی۲۵۵۱۹۹۲۱۲:۲۲:۲۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
بهتر نیست اول به وضعیت پسرهای مدل مو دم اسبی و زنجیر طلا به گردن و لباس بسکتبالی (مثل گانگسترهای سیاه پوست و خلافکار امریکا) و با کلی خالکوبی رو که جدیدا حتی بین دانش آموزان مدارس هم رخنه کردن رسیدگی کنید؟ تجربه نشون داده این مدل پسرها بیشتر برای جامعه دردسر درست می کنن و رفتارهای ضداجتماعی از خودشون نشون میدن تا بقیه اقشار.
ناشناس۲۵۵۲۰۱۴۱۲:۳۳:۵۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
واقعا نیک و ژرف و عمیق که بیندیشیم می بینیم که جنس مذکر که نمیشود دیگر اسم مرد بر روی آن گذاشت به انواع رذیله ها گرفتار کردند و بتدریج جنگ مونث را که نام مقدس زن و موجود عفیف را دیگر نمی توان روی او گذاشت به انواع انحرافات جنسی و غیر جنسی گرفتار کردند
ناشناس۲۵۵۲۵۴۴۱۶:۱۵:۳۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
در کشوری که روزگار بسختی سپری میشود و گرانی و فقر و بیکاری و طلاق و ناامیدی و دزدی و اختلاس و ارتشا و امار زندانیان و اعدامیان و قاچاق و اعتیاد
ناشناس۲۵۵۲۶۸۳۱۷:۳۴:۵۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
خیلی اشکالات وجوددارد حمله درانظار عمومی به خانمها مملکت هرج ومرج میشود
ناشناس۲۵۵۱۵۶۵۰۹:۰۵:۴۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
به ریش و بی ریش نیست. به ریشه است وقتی ریشه نداشته باشند سست هستند و خواهیم دید
ناشناس۲۵۵۱۷۶۰۱۱:۰۷:۴۱ ۱۴۰۱/۳/۲۹
علت اصلی بی حجابی این است که بتدریج غیرت و شرف مردان را گرفتند و مردان دیگر اشرافی بر نوامیس خود ندارند اول از همه باید غیرت و شرف از دست رفته مردان باز گردد
ناشناس۲۵۵۱۸۲۲۱۱:۳۱:۴۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ناموس یعنی شما تعیین کنی که نیمی از جامعه چطور رفتار و زندگی کنند که شما بری بهشت ؟؟؟
ناشناس۲۵۵۲۰۶۷۱۲:۴۹:۵۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
بهشت پیش کش جامعه را به گند نکشانید!
ناشناس۲۵۵۲۴۵۰۱۵:۲۹:۱۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
بهترین جواب، من خودم رو بپوشونم که مرد بره بهشت، خب مگه مرد عقل و شعور نداره
ناشناس۲۵۵۲۷۳۵۱۸:۱۹:۲۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
حجاب در مرحله اول برای حفظ زندگی خود زنان هست و اینکه دیگر زنان برای شوهر شما خودنمایی نکنند
ناشناس۲۵۵۲۸۵۲۲۰:۳۱:۵۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
یعنی زنا نباید برن بهشت؟ حجاب دستور خداست و زنی که رعایت نکنه دستور خدا رو نا فرمانی کرده
ناشناس۲۵۵۳۲۶۹۰۷:۱۷:۱۲ ۱۴۰۱/۳/۳۰
در دین اسلام، خداوند تعیین کرده است که مرد و زن چگونه زندگی کنند.
ناشناس۲۵۵۱۸۵۲۱۱:۴۰:۴۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
چکار کنیم ؟ مردان را به جرم بی غیرتی اعدام کنیم ؟
ناشناس۲۵۵۲۳۴۰۱۴:۳۱:۴۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
دقیقا، علت اصلی بی غیرتی مردان هست
ناشناس۲۵۵۱۵۶۷۰۹:۰۹:۲۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
عباس عبدی هنوز نمیداند که تراشیدن ریش دیگران را ازرده خاطر نمی کند اما بی حجابی و بدحجابی در جامعه ای که ازادی جنسی وجود ندارد باعث رنج و عذاب مردان می شود.
ناشناس۲۵۵۱۷۱۲۱۰:۳۷:۲۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
مرد و حتی خود زن را به کارهای حرام می‌کشاند و داریم می بینیم
ناشناس۲۵۵۲۹۶۶۲۲:۱۳:۰۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
اقتصاد رادرست کنید جلو تورم را بگیرید همه چیز درست می شود
ناشناس۲۵۵۳۵۶۰۱۱:۵۵:۲۵ ۱۴۰۱/۳/۳۰
همه چیز به جای خودش باید رسیدگی و اصلاح داشته باشه
ناشناس۲۵۵۳۵۸۴۱۲:۰۹:۰۱ ۱۴۰۱/۳/۳۰
چرا ثروتمندان بی حیا تر هستند؟!!!!
ناشناس۲۵۵۱۷۴۰۱۰:۵۵:۰۵ ۱۴۰۱/۳/۲۹
در کشورهای مسلمان دیگر مثل ترکیه و سوریه و لبنان و امارات و عمان و عربستان و ... که حجاب اجباری نیست مردان چکار می کنند ؟ صبح تا شب مشغول حمله به زنان هستند
ناشناس۲۵۵۲۵۱۲۱۵:۵۵:۵۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
کی گفته در کشور های دیگه مثل عربستان حجاب اجباری نیست؟؟ یه سر بزن تا ببینی یا قانون کشورشون بخون تا از کج فهمی دربیای
ناشناس۲۵۵۲۵۴۳۱۶:۱۵:۲۰ ۱۴۰۱/۳/۲۹
فقط مکه و مدینه و حجاز حجاب اجباری است شما برو بخون در ضمن کشورهای دیگه مسلمان چی ؟
ناشناس۲۵۵۲۵۶۰۱۶:۲۳:۵۵ ۱۴۰۱/۳/۲۹
من ترکیه و امارات و سوریه را به چشم خود دیدم که حجاب اجباری نداشتند
ناشناس۲۵۵۲۶۸۴۱۷:۳۴:۵۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
آنچه که شما فکر میکنی فقط در دو شهر مکه ومدینه اجرا میشود وبس.
علی کریمی۲۵۵۲۶۹۲۱۷:۳۹:۵۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
در کشور ترکیه تا همین چند سال پیش استفاده از روسری و مقنعه (حجاب شرعی) در دوایر دولتی، مدارس و دانشگاه ممنوع بود. ولی امروزه نوع پوشش بانوان کاملا اختیاری است و اتفاقی هم رخ نداده.
ناشناس۲۵۵۲۹۸۶۲۲:۲۵:۱۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
بقیه کشورهای مسلمان مانند سوریه. پاکستان و لبنان را چه نظری دارید اخوی؟؟
ناشناس۲۵۵۳۰۹۰۲۳:۳۳:۱۵ ۱۴۰۱/۳/۲۹
مثل اینکه از قانونهای جدید عربستان خبر نداری.یکم مطالعه کن.
سجاد۲۵۵۳۱۷۰۰۱:۰۱:۳۹ ۱۴۰۱/۳/۳۰
حجاب اجباری نیس در عربستان شما اطلاعاتتو ببر بالا
شروین۲۵۵۲۵۹۱۱۶:۴۰:۵۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ترکیه و سوریه و لبنان رو بذار کنار ولی تو کشورهای عمان و امارات و بخصوص عربستان وهابی دختر یا زن جوان حق تنها رفتن به بیرون از خانه بدون همراهی مردی ک محرمشان باشد رو ندارند به طوری که اگه دختری با اون نمونه حجاب وهابی ها ک حتی صورت خود رو بایستی بیرون از خونه روبند بزنند اگه حتی با همچین حجابی هم تنها به بازار و جاهای شلوغ بره میگیرند و زندانش میکنند
ناشناس۲۵۵۱۷۵۸۱۱:۰۶:۲۵ ۱۴۰۱/۳/۲۹
این تصور شماست
ناشناس۲۵۵۲۰۷۱۱۲:۵۰:۴۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
این تصور همه پسران و مردان مجرد است.
ناشناس۲۵۵۲۵۶۲۱۶:۲۴:۳۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
از طرف خودت حرف بزن
یک دوست۲۵۵۲۲۰۹۱۳:۳۱:۵۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
شما چقدر خودخواه و خود برتر بین هستید؟! شاید یک خانمی بگه من از دیدن صورت تراشیده مردان دچار تحریک و آسیب میشم. چیزی که عوض داره گله نداره که! یا فقط ما مردان هستیم که حق و حقوق داریم و بانوان در قاموس شما فقط ابزاری برای آسایش مردان هستن و حقی ندارن؟
علی کریمی۲۵۵۳۳۷۳۰۹:۰۵:۳۸ ۱۴۰۱/۳/۳۰
لطفا" این مردان نازنین را اذیت نکنید.
ناشناس۲۵۵۱۵۶۹۰۹:۱۲:۱۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
تنها قرآن ملاک است. در قرآن نه اسمی از حجاب برده شده و نه از ریش.
ناشناس۲۵۵۱۶۳۳۰۹:۵۶:۵۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
پس برو اول قرآن بخوان خصوصا در مورد حجاب آن!
مهران۲۵۵۱۶۶۳۱۰:۱۴:۱۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
اولا اقای محترم خیلی از احکام در قران اسمی برده نشده مثلا نحوه چگونه نماز خواندن یا حتی بحث معصومین و ... ثانیا در مورد حجاب حرف شما درست نیست بلکه ایه رسمی حجاب است که میفرماید بگو سرها و گریبان خود را بپوشانند و مطلب سوم چیزی که در ایران است حجاب اجباری نیست بلکه قانون پوشش هست اگر حجاب اجباری بود یعنی زن ها حتی یک تار موشون بیرون نبود اما نه الان میگن زن ها حداقل یک روسری سرشون باشد و با تیشرت و ... نیان بیرون و این اسمش حجاب نیست و فقط یک قانون پوشش است
ناشناس۲۵۵۲۴۶۳۱۵:۳۲:۴۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
این قانون پوشش چرا توی کشورهای مسلمان دیگر نیست ؟ مگه خدا و قرآن و پیامبر ما مسلمانان با هم فرق داره ؟
ناشناس۲۵۵۲۶۲۵۱۶:۵۶:۴۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
چون مبنای آنها قانون الهی نیست!
ناشناس۲۵۵۱۶۸۰۱۰:۲۲:۵۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
هنوز نتوانستید مانند دیگر دین ها قرآن را تحریف کنید از جمله همین حجاب که دستور صریح قرآن هست که چندین بار ذکر کرده و نخواهید توانست در ضمن خیلی از شرعیات واجبی در قرآن نیامده مانند تعداد رکعت نماز ولی همه به یک تعداد می خوانند
ناشناس۲۵۵۱۶۹۷۱۰:۲۸:۴۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ملاکت قرآن هست؟ بسیار خوب به آن عمل کن که اتفاقا حجاب هم آورده شده
ناشناس۲۵۵۱۹۰۷۱۱:۵۹:۳۱ ۱۴۰۱/۳/۲۹
در قران و سیره پیامبر حجاب چطور آورده شده ؟ اینکه در قران حجاب آورده شده یعنی زن و دختر مردم را در خیابان کتک بزنند و روی زمین بکشند و ابروریزی و هتاکی کنند که به زور روسری را بر سر زنان نگه دارند ؟ اصلا مجازات بی حجابی در قران چیست ؟ یک حدیث معتبر بیاور که پیامبر در خصوص مجازات روسری نپوشیدن صحبتی کرده باشند ؟ مگه ما تنها کشور مسلمان جهان هستیم ؟ مگه ما فقط قران و پیامبر را می شناسیم ؟ چرا دیگر کشورها از این ماجراها ندارند ؟
ناشناس۲۵۵۱۷۵۱۱۱:۰۳:۵۵ ۱۴۰۱/۳/۲۹
مسلمانها چرا نماز ظهر رو چهار رکعت می‌خونی، کجای قرآن اومده!؟
ناشناس۲۵۵۱۹۳۸۱۲:۰۹:۰۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
سلام خدمت شما دوست عزیز کلمه حجاب در قرآن اومده سوره احزاب آیه 59
ناشناس۲۵۵۲۰۱۵۱۲:۳۴:۲۰ ۱۴۰۱/۳/۲۹
کلمه حجاب شاید به اون منظور که میگید نیامده و ایات مختلف در مورد پوشش زنان هست مثل "یا ایها النبى قل لأزواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهنّ من جلابیبهنّ"
ناشناس۲۵۵۲۴۶۷۱۵:۳۴:۵۱ ۱۴۰۱/۳/۲۹
خودت داری می گی به همسرانت و دخترانت و زنان مومن! کجا گفت تمام زنان مسلمان ؟ کجا گفت تمام زنان جامعه ؟
ناشناس۲۵۵۲۶۲۹۱۶:۵۸:۲۱ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ای کسانی که ایمان به من آورده اید.. این را که می فهمی؟!
ناشناس۲۵۵۳۳۶۶۰۸:۵۹:۴۳ ۱۴۰۱/۳/۳۰
به نظر حضرتعالی قرآن فقط برای زنان مومن نازل شده؟ یا خداوند این زنان و حجاب اونها رو رو به عنوان الگوی سایر زنان معرفی می کنه؟
ناشناس۲۵۵۳۴۱۰۰۹:۵۵:۱۴ ۱۴۰۱/۳/۳۰
انسان ها یا مومنند یا نه چیزی به نام مسلمان که غیر مؤمن باشه نداریم هیچ جای قرآن یا ایها المسلمون نداریم همه یا ایها الذین امنوا است حالا دین دیگه می خواهد در جامعه اسلامی باشد باید تابع جامعه اسلامی باشد
ناشناس۲۵۵۲۱۴۹۱۳:۰۹:۵۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
سلام یکی دیگه به مفسرین قران اضافه شد البته ازنوع ابو هریره وشریح
شروین۲۵۵۲۶۱۵۱۶:۵۲:۱۱ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ببین دوست محترم در قران ۲۳ ایه راجب حجاب و کمیت و کیفیت حجاب داریم ک من سه تاشون رو برای مثال بهت معرفی میکنم 1، احزاب/ 53. 2، احزاب/ 59. 3، نور/ 30-31 حتما این سه تا ایه از ۲۳ تا ایه ای که در قران مجید راجب حجاب اورده شده رو مطالعه کن دوست محترم
ناشناس۲۵۵۳۱۰۲۲۳:۴۵:۰۰ ۱۴۰۱/۳/۲۹
اولاحکم حجاب در چند جای قرآن ذکر شده دوما بهتر است احکام شرعی را به اهل فن و متخصصین آن رشته بسپاریم که مراجع هستند و رجوع به رساله آن ها کنیم.
ناشناس۲۵۵۳۱۸۲۰۱:۱۶:۲۸ ۱۴۰۱/۳/۳۰
شما میفرمایید در قرآن از حجاب صحبتی نشده ؟ سوره نور ،به واضح توضیح داده آیه ۳۱،کلمه خُمُرِهِنَّ به معنی روسری بلند
ناشناس۲۵۵۱۵۷۱۰۹:۱۳:۲۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
تراشیدن ریش حکم قطعی ندارد بلکه مراجع می گویند بنا بر احتیاط لازم ولی در مورد حجاب حکم قطعی وجود دارد و حد آن مشخص
ناشناس۲۵۵۱۵۷۶۰۹:۱۵:۱۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
وقتی امام زمان آمد و بساط بی حیایی را جمع کرد آن وقت جناب عبدی اگر بودن آن زمان.....!
ناشناس۲۵۵۱۵۷۷۰۹:۱۵:۵۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
وضعیت کشورهایی که حجاب و گشت ارشاد و مبارزه با منکرات ندارند، از همه لحاظ از ایران بهتر است. چرا؟
ناشناس۲۵۵۱۶۳۷۰۹:۵۸:۲۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
بعله مانند کشورهای مدینه فاضله که 60 درصد زوجین خیانت جنسی می کنند؟!
ناشناس۲۵۵۱۷۰۴۱۰:۳۲:۳۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
کاشکی گشت ارشاد هم درست کار می کرد در ایران در حالی که 99درصد اصلا وجود خارجی ندارد گشت ارشاد
ناشناس۲۵۵۱۶۴۴۱۰:۰۰:۱۱ ۱۴۰۱/۳/۲۹
زیرا اون کشورها اصلاح طلب و خائن و وطن فروش ندارند.
ناشناس۲۵۵۱۶۷۷۱۰:۲۱:۵۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
کسی اگه فهمید این کاربر چی گفته به بقیه هم اطلاع بده. منظورت اینه اگه مثل خارجی ها لباس بپوشیم وضعیت اقتصادی مون درست میشه.
ناشناس۲۵۵۱۷۵۶۱۱:۰۶:۱۰ ۱۴۰۱/۳/۲۹
شما دلت می خواد با سفسطه و مغلطه بحث را منحرف کنی داره می گه اگر گشت ارشاد و بگیر و ببند نباشه شاید زنان زیادی حجاب را انتخاب کنند در ترکیه و سوریه که من اطلاع دارم زنان بسیاری کاملا محجبه هستند و در میان مردم بسیار احترام دارند خانواده های محجبه اصیل و بافرهنگ محسوب می شوند ولی در ایران به دلیل اجبار بی منطق و پلیسی شدن بحث حجاب ماجرا کاملا برعکس شده
ناشناس۲۵۵۱۷۴۸۱۱:۰۱:۱۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
از همه لحاظ یعنی چی!؟ بله در مواردی اونا شرایط بهتری از ما دارن اما نه از همه لحاظ!!! مثلا تعداد فوتی‌های کروناشون از ما کمتره، یا تعداد تولدهای نامشروع اونا از ما کمتره یا تعداد کشته‌های با اسلحه اونا از ما کمتره یا ...!؟ ضمنا قبل از انقلاب که حجاب و گشت ارشاد نبود فاصله ما با اونا به مراتب بیشتر بود!! در پزشکی، در صنعت، در تولید علم، در صنایع نظامی، در ....
ناشناس۲۵۵۲۰۸۶۱۲:۵۳:۱۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
در زمان طاغوت که فساد و فحشاء فراوان بود و گشت ارشاد نبود چرا ایران جزو بدبخت ترین کشورهای منطقه بود و فقر و زاغه نشینی در کشور بیداد می کرد ؟!
ناشناس۲۵۵۲۲۱۶۱۳:۳۴:۰۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
کاش یه آمار دقیق و صحیحی از میزان خیانت جنسی در کشورهای مختلف بود تا میشد نظر شما رو راستی آزمایی کرد.
ناشناس۲۵۵۱۵۸۳۰۹:۲۱:۳۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
بدحجابی یا بی‌حجابی یا هر چیز دیگری که میخواهید تعریفش کنید، در دید بسیاری از مردم یک انتخاب شخصی است که غلط و درستش هم به خود شخص انجام دهنده مرتبط هست. شما با گشت ارشاد فقط آب در هاون میکوبید. هر چه قدر هم گشت ارشاد رو بالا و پایین کنید و بگید باید این طور کنه و اون طور کنه، در واقع فقط دارید رنگ و لعاب اون دسته هاون رو عوض میکنید، در نهایت کار شما کوبیدن آب در هاون است و تمام
ناشناس۲۵۵۱۵۸۵۰۹:۲۳:۴۱ ۱۴۰۱/۳/۲۹
آن روزی که با تقلید از غرب زنها را از خانه فراری می‌دادید جهت کار در محیط مردان نامحرم باید به فکر حجاب می بودید که آب خواهد رفت که کمترین آن هم هست و الان این شخص ادای روشنفکرنمایی در نیاورد و مدعی شود
ناشناس۲۵۵۱۵۹۴۰۹:۲۹:۵۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
الان اکثر آقایون چهارتیغه هستند !!
ناشناس۲۵۵۱۶۴۶۱۰:۰۰:۴۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ریش داشتن بنا بر احتیاط لازم گفته می شود و فرق دارد با دستور صریح
ناشناس۲۵۵۲۲۵۷۱۳:۵۰:۲۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
چند درصد مردم ایران متشرع هستند ؟
ناشناس۲۵۵۱۵۹۹۰۹:۳۱:۳۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
بی حجابی و بد پوششی عفت عمومی جامعه را هدف قرار می‌دهد و موجب می شود انسان ها سوق به کارهای غیر اخلاقی داده شوند
سعید۲۵۵۱۶۱۵۰۹:۴۷:۲۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
طبق بند اول این یادداشت، گوینده های خبر تلویزیون هم بی‌حجاب هستن و باید باهاشون برخورد بشه؛ چون آرایش صورتشون به طرز افراطی ای انجام شده
ناشناس۲۵۵۱۶۷۴۱۰:۲۰:۰۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
کشور که رو هوا باشد کم کم عادی می کنند مانند فیلم هایی که قبلا تابو بود و الان که می سازند
ناشناس۲۵۵۱۶۱۶۰۹:۴۷:۴۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
این عبدی فقط می خواهد مطرح باشد به هرقیمتی ودرهمه موضوعات خودش را صاحب نظر واستاد می داند،ایشان تنها کاری را که به نحو احسن انجام دادن همانا دیوار سفارت نوردی بود
ناشناس۲۵۵۱۹۷۶۱۲:۱۸:۰۲ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ایشون مطرح هستند بهتر نیست به جای حسادت فکر کنی جان کلام ایشون چیه ؟
ناشناس۲۵۵۱۶۲۰۰۹:۴۹:۰۰ ۱۴۰۱/۳/۲۹
این همه عالم دینی داریم این همه روحانی داریم این همه برنامه های مذهبی در صدا سیما ومجالس مذهبی داریم اما چرا !! وچرا یک بار برای همیشه آیات قرانی مربوط به حجاب معنی و تفسیر نمی شوند ؟!! شخصا به عنوان یک زن مسلمان که اتفاقا محجبه هم هستم همیشه این سوال را دارم که چرا حجاب هم مثل نماز وروزه وبعضی اعمال دیگر که حکم بر واجب بودن آنها شده شامل چنین حکمی نیست و اگر شامل است دلایل آن کدامند ؟!!
ناشناس۲۵۵۲۴۷۷۱۵:۴۰:۱۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
سلام و عرض ادب اسلام در لغت به معنای سلامت ایثست و مسلمان هم تسلیم خدا و امامان.. در جای جای قران از حجاب و پوشش و حتی نوع صحبت کردن یک زن مسلمان هم صحبت به میان امده... قران را فارسی بخوانید
ناشناس۲۵۵۱۶۲۸۰۹:۵۴:۴۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
یک سوال مهم : چرا در دیگر کشورهای مسلمان این همه بگیر و ببند و گرفتاری برای نگهداشتن روسری بر سر زنان نیست ؟
ناشناس۲۵۵۱۸۴۹۱۱:۳۹:۴۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
چون ملاک آنها قوانین الهی نیست هرچند باز در یک حدی قائل هستند و عبور شود برخورد می شود
ناشناس۲۵۵۲۴۸۱۱۵:۴۱:۰۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
در قوانین الهی شما اختلاس و چپاول و رانت و ریا و دروغ هست؟
ناشناس۲۵۵۲۰۰۸۱۲:۲۸:۱۵ ۱۴۰۱/۳/۲۹
اونها درکی از روح اسلام ندارند شاید در اسلام برای بگیر و ببند حکم صریح نباشه ولی روح احکام نشان می ده که زن باید کاملا پوشیده و در خانه با شه که جامعه برای مردان و زنان امن بشه
سعید۲۵۵۲۳۶۵۱۴:۴۳:۲۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
چون اکثر مردم بقیه کشور ها غربگدا نیستن
ناشناس۲۵۵۱۶۴۸۱۰:۰۱:۱۵ ۱۴۰۱/۳/۲۹
اصلاح طلبان فقط دنبال شر درست کردن برا مردم هستند. مردم دنبال یه لقمه نونن،گیر دادی به دوتا دونه مو.درداصلی و اولویت مردم وضعیت اقتصادیشونه اونوقت اینا دم از رفع حصر،دوچرخه،ورزشگاه میزنن.
مهران۲۵۵۱۶۸۴۱۰:۲۴:۰۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
به نظر من چند نکته مهم در این خصوص وجود دارد اولا چیزی که در ایران الان وجود دارد حجاب اجباری نیست بلکه قانون پوشش اجباری است چون حتی این چیزی که قانون مردم رو ملزم به رعایتش کرده حجاب محسوب نمیشه (حجاب اسلامی برای زن یعنی فقط صورت و دست پیدا باشد و حتی برای مرد هم استین های خیلی کوتاه از نظر علما ایراد دارد) پس این چیزی که الان در ایران هست فقط یک قانون پوشش هست که مثلا میگوید زن ها یک روسری سر کنند ، نکته دوم در اینکه بایستی حتما قانونی برای پوشش وجود داشته باشد هیچ شکی نیست فقط در مقدار و میزانش در دنیا تفاوت دارد به عنوان مثال در دانشگاه های امریکا و انگلیس به شدت قوانین پوشش سنگینی وجود دارد که بعضا از ایران هم سنگین تر است ، اما نکته سوم در بحث نحوه برخورد با کسانی است که این قانون پوشش رو رعایت نمیکنند که به نظر من شیوه برخورد اصلا درست نیست حتی اگر میخوان اجبار هم بکنند با شیوه های بهتری میتوانند اینکار رو بکنند نه به این شکل
ناشناس۲۵۵۱۸۷۵۱۱:۴۸:۰۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
پوشش هر کسی به خود وی مربوط است. بس کنید دخالت در زندگی مردم را!
ناشناس۲۵۵۲۰۷۶۱۲:۵۱:۴۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
شما با نوع پوشش و رفتار میتوانید دخالت می کنید و خیلی ها را نابود!
مهران۲۵۵۲۱۴۰۱۳:۰۷:۰۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
پس اگر یه روزی تو پارک با خانواده و زن و بچه بودی یه نفر خواست بدون شلوار و حتی لباس راحت حمام افتاب بگیره به شما ربطی نداره و حق اعتراض نداری چون پوشش به خودش مربوط هست به خانواده هم بگو چشمشون رو بگیرن
کیان۲۵۵۲۱۵۷۱۳:۱۲:۳۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
تا حدی موافقم. ولی اگر پوشش فردی، یک جوان 14 ساله را به چالش بکشاند، چه باید کرد؟ دختری که بخشی از تن خود را درمعرض تماشا قرار داده است و به راحتی در هرجای جامعه تردد دارد، تا کی میتواند مصون از عملکرد و رفتار دیگران باشد؟ آزادی حق تمام انسان های یک جامعه هست اما به شرطی که مزاحم دیگران نباشد.
ناشناس۲۵۵۲۵۷۰۱۶:۲۷:۴۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
اون پسر چهارده ساله اگر در ترکیه و سوریه و عمان و ... یا اصلا در اروپا به دنیا می آمد چکار می کرد ؟
ناشناس۲۵۵۲۲۵۴۱۳:۴۹:۰۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
اصلا مساله حجاب در ایران یک مساله شرعی نیست بلکه موضوعی کاملا سیاسی است.
محمد۲۵۵۲۳۰۹۱۴:۱۸:۰۰ ۱۴۰۱/۳/۲۹
از کودکی اگر درست آموزش داده شود حجاب رعایت میشود دوم ازدواج آسان جوانان بسیار تاثیر گذار است شیوه تدریس در مدارس مهم است چشم ها را باید شست.......
ناشناس۲۵۵۲۴۹۱۱۵:۴۵:۲۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ما دهه پنجاه -شصتی ها یادمون هست که معلم های پرورشی می گفتند اون دنیا به خاطر معلوم بودن چند تار مو از موهاتون آویزان می کنند بالای گودالی که توش پر از مار های سمی است تا موهاتون یکی یکی کنده بشه و خوراک مارها بشوید و فردا دوباره زنده و سالم آویزان می کنند ! منظور از آموزش همین هاست دیگه ؟ ما با این آموزش ها با حجاب نشدیم و فرزندان معتقد به حجاب هم تربیت نکردیم صرفا جهت استحضار امثال جنابعالی گفتم که در جریان باشید چه کابوسی از دین برای ماها ساخته شد !
ناشناس۲۵۵۲۳۹۷۱۴:۵۹:۰۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
شما الان به یه خانم تذکر حجاب بده خود مردا میریزن سرت کتکت میزنن، خود حکومت بی خیال شده، چطوری میخواید با این همه بد حجابی برخورد کنید، بهتراول مشکل اصلی که اقتصاد و فساد هست را اصلاح کنندبعد برن سراغ حاشیه های دیگر
علی کاردان۲۵۵۲۴۰۹۱۵:۰۶:۴۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
جناب عبدی: کم گوی و گزیده گوی چون در. نه اینکه هر روز توی هر مسئله ای نظر بدی.
گرشاسبی۲۵۵۲۴۱۱۱۵:۰۷:۴۶ ۱۴۰۱/۳/۲۹
به دلیل فقدان مدیریت مردم زیر خط فقر و فلاکت سقوط کردند جماعتی جاهل بحث انحرافی حجاب را مطرح می کنند در صورتی که منکر واقعی فساد روز افزون و فاسد و فقدان مدیریت است که ریشه و مادر همه منکرات است
ناشناس۲۵۵۲۴۴۶۱۵:۲۸:۱۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
با زور چیزی اصلاح نمیشود
ناشناس۲۵۵۲۵۰۲۱۵:۵۱:۵۸ ۱۴۰۱/۳/۲۹
ما بايد به نظرات مراجع عظام تقليد گوش بدهيم. اقاى عبدى كه علم دينى و فقهى ندارند. حكومت اسلامى مصاديق بي حجابى را تعيين ميكند.
ناشناس۲۵۵۳۳۳۵۰۸:۳۰:۵۰ ۱۴۰۱/۳/۳۰
اقایان فقط در مورد حجاب نظر دارند؟ در مورد فساد مالی، اختلاس، سو مدیریت، بی کفایتی، ... نظری ندارند؟
ناشناس۲۵۵۲۷۸۵۱۹:۰۷:۲۳ ۱۴۰۱/۳/۲۹
وضع اقتصاد وازدواج واشتغال ومسکن جوانان را درست کنید همش درست می شه .
مجید۲۵۵۲۷۹۶۱۹:۳۱:۰۴ ۱۴۰۱/۳/۲۹
فقر را ریشه کن کنید همه میان دنبالتون شکم گشنه دین و ایمون ندارههههههههه
جعفر۲۵۵۲۹۰۸۲۱:۲۱:۲۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
حداقل برای توریست ها حجاب اجباری نباشد تا بتوان درآمدی از این طریق کسب کرد.
ناشناس۲۵۵۲۹۸۴۲۲:۲۳:۲۹ ۱۴۰۱/۳/۲۹
من فقط توکف روی اینه موندم!!! اخه کی از اینا سوال میپرسه که درمورد همه چیز اظهار نظر میکنن؟!!!
بنده‌خدا۲۵۵۳۰۶۶۲۳:۱۱:۲۷ ۱۴۰۱/۳/۲۹
حیا‌که‌رفت‌مابقی‌حرمتها‌هم‌باخود‌میبرد
حسن۲۵۵۳۱۲۹۰۰:۱۰:۱۸ ۱۴۰۱/۳/۳۰
سلام دشمن اول غیرت مردان وحیای زنان رامیزند،بعدهویت ملی را،آنگاه آندلس مسلمان می شود،اسپانیای مسیحی!!!!!!
یاس۲۵۵۳۱۴۸۰۰:۲۴:۴۸ ۱۴۰۱/۳/۳۰
سوره احزاب را تلاوت کنید،میبینید که در مورد حجاب آمده ،اونایی که میگن قرآن ملاک،وتو قرآن از حجاب نیومده...بهتر قرآن و با تدبر بخونیم وعمل کنیم
امید۲۵۵۳۳۳۶۰۸:۳۱:۴۱ ۱۴۰۱/۳/۳۰
مسائل مهمتر از حجاب را حل کنید ، حجاب خودبخود حل میشه ،
ناشناس۲۵۵۳۵۹۶۱۲:۱۸:۱۲ ۱۴۰۱/۳/۳۰
راست می‌گویی مانند مدینه فاضله که خود به خود حل شد و افتادن در حیوان پرستی!
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  4. حکایت کارتخوان و پزشک

  5. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

  6. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

  7. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

  8. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

  9. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

  10. ماهی گیری اردوغان در آب گل‌آلود اوکراین

  11. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

  12. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

  13. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. سهامداران منتظرند !

  16. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

  17. انتقاد قالیباف از خصوصی‌سازی آموزش و پرورش/ توضیح باقری درباره سفرش به روسیه

  18. چرا دست راست پوتین هنگام راه رفتن ثابت است؟

  19. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

  20. رییسی: قیمت نان افزایش نخواهد یافت

  21. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

  22. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

  23. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

  24. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

  25. پژوی تاشو؛ محصول جدید ایران‌خودرو

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما