پلاسکو و متروپل فرو ریخت؛ ۱۲۹ ساختمان "بسیار پرخطر" پایتخت را دریابیم!

گروه اجتماعی الف،   4010307085

بین ۳۳ تا ۳۴ هزار ساختمان ناایمن در تهران وجود دارد که ۹هزار و ۶۰۰ دستگاه از آن‌ها، نیاز به مداخله دارند و ۱۲۹ ساختمان تهران در "شرایط بسیار پرخطر" قرار دارند!

پلاسکو و متروپل فرو ریخت؛ ۱۲۹ ساختمان "بسیار پرخطر" پایتخت را دریابیم!

به گزارش تسنیم؛ فرو ریختن ساختمان 10طبقه متروپل آبادان، بار دیگر خطر بزرگ ساختمان‌های ناایمن به‌ویژه در کلان‌شهرهای کشورمان مانند تهران را گوشزد کرد و این‌که باید یک اقدام اساسی برای جلوگیری از بنا شدن چنین ساختمان‌هایی انجام شود.

به‌گفته صادق خلیلیان؛ استاندار خوزستان، فرو ریختن ساختمان متروپل ناشی از غفلت در ساخت‌وساز و عدم رعایت ضوابط فنی در سال‌های 96 تا 98 بوده است، این ساختمان ابتدا برای 6 طبقه مجوز گرفته بود اما بعد در دو نوبت، سه طبقه و یک طبقه دیگر به آن اضافه شد و همچنان نیمه‌ساز و در حال ساخت‌و‌ساز بودند.

حوادثی همچون ریزش متروپل در کشور، کم نبوده‌اند؛ نمونه بارز آن ریزش ساختمان پلاسکو در 30 دی 95 بود، حادثه‌ای که منجر به شهادت 16 آتش‌نشان و جان‌باختن 6 شهروند شد.

پس از حادثه‌ آتش‌سوزی در کلینک سینا اطهر با 19 کشته نیز بار دیگر بحث انتقاد از عدم نظارت بر ایمنی ساختمان‌ها شدت گرفت؛ کلینیک مذکور در قلب پایتخت بنابر اعلام سید جلال ملکی؛ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران،  از سال 94 تا 97 از سازمان آتش‌نشانی اخطار گرفته بود!

تقریباً بعد از حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو، شهرداری تهران اقدام به شناسایی جدی و مستمر ساختمان‌های ناایمن تهران کرد، از آن زمان به بعد بنابر اعلام مسئولان شهری و آتش‌نشانی تهران، 33 تا 34 هزار ساختمان ناایمن در پایتخت شناسایی شده‌اند!

پیش از این، مهدی داوری؛ مدیرعامل سابق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران درباره ساختمان‌های ناایمن در تهران با اشاره به بازدید آتش‌نشانی تهران از 23 هزار ساختمان در تهران در قالب طرح نظام بازرسی گفته بود: 129 ساختمان در تهران شرایط "بسیار پرخطر" دارند‌ که هرچه زودتر باید اقدام فوری درباره آن‌ها انجام شود همچنین نیازمند همگرایی و همکاری دیگر سازمان‌ها غیر از مجموعه شهرداری تهران هستیم و همه باید کمر همت ببندند که این مشکل حل شود.

وی خاطرنشان کرده بود: قوانین حاضر، جامعیت و تأثیرگذاری لازم را برای ایمنی شهر ندارند که از مجلس می‌خواهیم در قوانین مربوط به ایمنی بازنگری داشته باشند و وقت اصلاح قوانین در حوزه ایمنی رسیده است؛ علاوه بر 129 ساختمان پرخطر در تهران، 9 هزار و 600 ساختمان دیگر نیز نیازمند مداخله و اصلاح وضعیت ایمنی هستند البته از لحاظ درجه خطر مانند آن 129 ساختمان نیستند.

چه‌اقداماتی برای برخورد با ساختمان‌های ناایمن در تهران صورت گرفته است؟

مسئولان سازمان آتش‌نشانی تهران می‌گویند که  "خلأ قانونی" برای ایمن کردن ساختمان‌ها وجود دارد اما اخیراً با ورود دستگاه قضائی به این موضوع، امیدواری‌ها برای برخورد با این ساختمان‌ها بیشتر شده است.

در بحث شناسایی و برخورد با ساختمان‌های ناایمن، از حدود یک سال پیش در مناطق شهرداری تهران، کمیته‌های ایمنی شکل گرفته است اما لازم بود که دیگر دستگاه‌ها در این رابطه مشارکت جدی‌تری داشته باشند لذا دادستانی نیز به موضوع ورود پیدا کردند و تمام دستگاه‌ها مکلف شدند در این کمیته‌ها نقش داشته باشند.

به‌گفته مدیرعامل سابق سازمان آتش‌نشانی تهران، یک کمیته مرکزی هر دو هفته یک‌ بار با حضور معاون محترم دادستان تهران تشکیل جلسه می‌دهد که در این جلسه، وضعیت ساختمان‌های ناایمن که در کمیته‌های ایمنی مناطق شهرداری مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند و وضعیت حادتری دارند، بررسی می‌شود.

عدم‌تمکین بهره‌برداران یا مالکان برخی از ساختمان‌ها به دستورالعمل آتش‌نشانی، یکی از مشکلاتی است که آتش‌نشانی تهران در بحث برخورد با ساختمان‌های ناایمن همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کند لذا ورود دادستان به این موضوع می‌تواند نویدبخش تسریع در انجام اقدامات و الزاماتی باشد که نه‌تنها توسط مالکان یا بهره‌برداران بلکه توسط تمام دستگاه‌های مسئول باید در این حوزه صورت گیرد.

چرا اسامی ساختمان‌های پرخطر به مردم اعلام نمی‌شود؟!

داوری؛ مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران درباره چرایی عدم اعلام اسامی ساختمان‌های پرخطر به مردم نیز گفته بود: آتش‌نشانی تهران درباره ساختمان‌های ناایمن مخصوصاً 129 ساختمان پرخطر، اقدامات خود را رها نمی‌کند و مرتباً آن را بررسی می‌کند؛ در آخرین اقدام نیز تعامل خوبی با معاون دادستان تهران برقرار شده است و تمام این ساختمان‌ها از لحاظ قضائی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و این موضوع (پیگیری قضائی) بسیار امیدوارکننده است که ساختمان‌های مذکور از لحاظ ایمنی اصلاح شوند لذا با توجه به روش اتخاذشده و همکاری آتش‌نشانی با دستگاه قضائی، به‌نظر می‌رسد درباره این 129 ساختمان بتوانیم روند بهتری را طی کنیم اما اگر هیچ‌کدام از این اقدامات به نتیجه نرسد، قطعاً اسامی این ساختمان‌ها را به مردم اعلام می‌کنیم.

بنابر آخرین اعلام سازمان آتش‌نشانی تهران، تاکنون به 30 ساختمان پرخطر در تهران دستورالعمل قضائی ابلاغ شده است و انتظار می‌رود در نیمه نخست سال جاری، این دستورالعمل به سایر ساختمان‌های پرخطر نیز اعلام شود.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 3. معمای تورم خرداد ماه !

 4. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 5. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 6. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 7. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 8. رعیتی با زندگی شاهانه !

 9. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 11. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 12. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 13. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 14. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 15. دزدی از کامیون در حال حرکت

 16. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 17. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 18. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 19. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 20. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 21. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 22.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 23. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

 24. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

 25. ازغدی: بی‌تفاوت شدن جامعه نسبت به مسأله ازدواج خط قرمز قرآن است

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما