سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بازگشت به برجام در راستای منافع ملی ماست

گروه جهان الف،   4010222021

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی که مذاکرات وین در انتظار تصمیم سیاسی واشنگتن درباره چند موضوع مهم است، گفت که بازگشت به برجام در راستای منافع ملی کشورش است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بازگشت به برجام در راستای منافع ملی ماست

به گزارش ایرنا،ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در خصوص آخرین تحولات در خصوص مذاکرات وین اظهار کرد که اخبار جدیدی در این زمینه ندارد.

وی تصریح کرد: ما هنوز هم ارزیابی می کنیم که اگر بتوانیم به پایبندی مشترک به برجام بازگردیم، در راستای منافع ملی ما خواهد بود؛ زیرا محدودیت های دائمی و قابل تاییدی بر برنامه هسته ای ایران وضع خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در راستای سیاست هراس کشورش از پیشرفت های برنامه هسته ای ایران، ادعا کرد: برنامه هسته ای از سال ۲۰۱۸ بدون محدودیت و به شکلی که برای ما غیر قابل قبول است، پیش رفته است.

وی اضافه کرد: اطمینان دارم که تیم های ما با انریکه مورا در ارتباط خواهند بود؛ وی هم اکنون در ایران است و تیم های ما فرصت خواهند داشت با او گفت وگو کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درباره پیامهای مبادله میان ایران و آمریکا و اینکه آیا آخرین پیام از سوی تهران بوده است یا واشنگتن؟ پاسخ داد: ارتباط مستقیمی با ایران نداریم. ما بوضوح اعلام کرده ایم که ارتباط مستقیم با ایران می توانست دیپلماسی را تسهیل کند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: اگر این مذاکرات مستقیم برقرار می شد، ما به افرادی مانند انریکه مورا برای انتقال پیام ها نیاز نداشتیم. با این حال ما توضیحی در خصوص این پیام ها نخواهیم داد.

تارنمای آمریکایی- اسرائیلی آکسیوس همزمان با حضور انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین در تهران و دیدارش با مقامات جمهوری اسلامی ایران و در حالی که مذاکرات وین در انتظار اتخاذ تصمیم سیاسی واشنگتن بر سر چند موضوع مهم است، روز چهارشنبه در گزارشی مدعی شد: مقامات دولت بایدن اعلام کرده اند که هیچ پیشنهاد جدیدی از سوی آمریکا برای ایران به انریکه مورا ارائه نکرده اند.

این رسانه آمریکایی- صهیونیستی مدعی شد که آمریکا همچنان از حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست موسوم به سازمان های تروریستی خارجی امتناع می ورزد و می خواهد برای این کار، ایران در مورد موضوعات خارج از برنامه هسته ای خود، از جمله فعالیت های منطقه ای گفت وگو کند.

آکسیوس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی ادعا کرد: دولت بایدن امیدوار است ایرانی‌ها از خواسته خود در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صرف نظر و پیش‌نویس توافقی را که در وین به دست آمد، امضا کنند.

این رسانه آمریکایی- اسرائیلی ادامه داد: انتظار می رود تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در روزهای آینده به تهران سفر و با ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری این کشور دیدار کند تا به بررسی راه های عبور از بن بست کنونی و دستیابی به توافق بپردازند.

"درک شوله" یکی از مشاوران وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در مصاحبه با نشریه «نشنال» مدعی شد که  آمریکا  پیشنهادهای مشخصی به ایران ارائه داده است. "اینک توپ در زمین ایران است."

این دیپلمات آمریکایی با تأکید بر جدا بودن موضوع سپاه پاسداران ایران از مذاکرات احیای برجام، گفت: همانطور که به طور واضح گفته‌ایم، این  موضوع را جداگانه می‌دانیم.

این برای دومین بار از زمان تنفس در مذاکرات وین است که مورا راهی تهران می‌شود. انتظار می‌رود که او با ارائه پیشنهادهای منطقی که نگرانی‌های مشروع ایران را تأمین کند به دیدار مقام‌های کشور برود.

علی باقری، معاون سیاسی وزارت مورخارجه کشورمان ظهر چهارشنبه با انریکه مورا، مسؤول هماهنگ کننده برجام دیدار و گفت‌ وگو کرد.

انریکه مورا، مسؤول هماهنگ کننده برجام در صفحه توییتر خود درباره سفر خود به تهران نوشته بود: دوباره به تهران می‌روم تا با علی باقری‌کنی و دیگر مقامات درباره مذاکرات وین و دیگر مسائل دیدار کنم. کار در زمینه حل کردن اختلافات باقی مانده در این مذاکرات ادامه دارد.

آمریکا اخیراً بدون اشاره به زیاده خواهی های خود، مدعی است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

 قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما