«اُمیکرون» در کشور غالب شد

گروه اجتماعی الف،   4001104033 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد موارد در گردش کرونا در کشور مربوط به سویه اُمیکرون است، گفت: بنابراین می‌توان گفت که اُمیکرون در کشور غالب شده است.

«اُمیکرون» در کشور غالب شد

دکتر مسعود یونسیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت ابتلا به کووید۱۹ در کشور، گفت: شرایط کشور به گونه‌ای است که طی دو هفته گذشته از نیمه دی ماه روزانه افزایش موارد جدید کرونا را داشتیم که حدودا روزی ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش نسبت به روز قبلش شاهد بودیم.

وی افزود: وقتی درصدی افزایش نسبت به روز قبل داشته باشیم، این درصد به صورت تصاعدی بالا می‌رود. به عنوان مثال اگر همان ۱۰ درصد را هم به عنوان حداقل محاسبه کنیم، ‌ اگر قرار باشد روزی ۱۰ درصد تعداد بیماران‌مان اضافه شود، بعد از ۱۰ روز تعداد بیماران جدیدمان ۲.۶ برابر می‌شود؛ به عنوان مثال اگر ما امروز ۵۰۰۰ بیمار جدید داشته باشیم و هر روز هم ۱۰ درصد به تعداد بیماران روز گذشته ما اضافه شود، بعد از ۱۰ روز تعداد بیماران ما ۲.۶ برابر ضربدر ۵۰۰۰ مورد امروز می‌شود و در نتیجه تعداد بیماران ۱۳ هزار نفر می‌شود. حال اگر همین فرآیند ادامه یابد و کسی جلوی آن را نگیرد، بعد از ۲۰ روز این تعداد ۶.۷ برابر می‌شود. اگر همین اتفاق یک ماه متوالی ادامه یابد و جلوی روند گرفته نشود، بعد از یک ماه تعداد بیماران ما ۱۷ برابر شده و تعداد بیماران‌مان ۸۵۰۰۰ نفر خواهد شد.

یونسیان تاکید کرد: بنابراین تصور نکنیم که با افزایشی که در هر روز نسبت به روز گذشته می‌بینیم، ۱۰۰۰ مورد به بیماران اضافه می‌شود، ‌ بلکه ۱۰ درصد اضافه می‌شود که به تدریج عدد بزرگی می‌شود. در عین حال نکته مهم دیگر این است که برخلاف تصور بسیاری از مردم هر مداخله‌ای که امروز در روند بیماری انجام دهیم، روز بعد انتظار نتیجه آن را نداریم. بلکه حداقل یک تا دو هفته طول می‌کشد تا نتیجه دهد. بنابراین اگر همین امروز حتی تمام محدودیت‌ها را بازگردانیم، تا نیمه بهمن ماه همین روند را خواهیم داشت. بر این اساس اگر همین امروز همه محدودیت‌هایمان را با شدت و حدت بازگردانیم، مردم هم ۱۰۰ درصد رعایت موارد بهداشتی را داشته باشند، باز هم تعداد بیماران‌مان ۵ رقمی می‌شود و این اجتناب‌ناپذیر است، اما انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترلی در حال حاضر، بعد از نیمه بهمن ماه است که کمک می‌کند تا سرعت رشد بیماری کاهش یابد.

وی گفت: برعکس این موضوع هم صدق می‌کند، یعنی اگر همه بازگشایی‌ها را انجام دهیم، نباید انتظار داشته باشیم که به سرعت نتیجه آن را ببینیم و بگوییم با وجود بازگشایی اتفاقی نیفتاد. باید توجه کرد که اتفاق از هفته اول و دوم بعد از آن بازگشایی رخ می‌دهد. بنابراین تاخیر زمانی تعداد بیماران نسبت به مداخلات مثبت و منفی ما باید حتما در تصمیم‌گیری‌ها مد نظر باشد.

وی درباره میزان گردش اُمیکرون در کشور، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد موارد کرونایی که در  کشور در حال گردش است، از سویه اُمیکرون است و می‌توان گفت که اُمیکرون در کشور غالب شده است. در عین حال در کل دنیا ۷۲ درصد موارد ابتلا به کرونایی که بررسی شده، اُمیکرون بوده و طبیعی است که کشور ما هم مستثنی نباشد. بنابراین اُمیکرون در دنیا غالب شده و در کشور ما هم طبیعتا به ویروس غالب بدل شده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۸۳۷۳۳۱۳:۱۳:۲۰ ۱۴۰۰/۱۱/۴
مدارس را تعطیل کنید
شهروند۲۳۸۳۹۸۴۱۷:۴۸:۲۷ ۱۴۰۰/۱۱/۴
معلمی ؟
ناشناس۲۳۸۴۲۶۲۰۱:۱۱:۳۷ ۱۴۰۰/۱۱/۵
رییس بهداشت جهانی گفته وارد پیک جدید کرونا شدیم مسولان کشور ما دانشگاه ها و مدارس را حضوری کرده و مردم را می خواهند به ورزشگاه ها ببرند
ناشناس۲۳۸۴۲۷۹۰۲:۱۱:۱۱ ۱۴۰۰/۱۱/۵
لطفا مدارس رو تعطیل کنید
تعطیلی مدارس۲۳۸۴۲۸۱۰۲:۱۳:۰۷ ۱۴۰۰/۱۱/۵
لطفا با جان بچه های ما بازی نکنید از خدا بترسید.
ایسان۲۳۸۴۶۷۱۱۲:۴۱:۵۷ ۱۴۰۰/۱۱/۵
کاش تو این روزها اینقد بهم استرس ندیم من الان ۳۰ سالم و دانشجوی مقطع ارشد و بیکار، حدود ۴ سال پدرم فوت کردن بعد استاد دانشگاه منو با نمره ۱۱ می ندازه
ناشناس۲۳۸۳۹۲۵۱۶:۳۴:۳۸ ۱۴۰۰/۱۱/۴
غالب شد فقط دولت مقصر هست عادی انگاری کرد
ناشناس۲۳۸۳۹۲۸۱۶:۳۵:۵۸ ۱۴۰۰/۱۱/۴
تورو به خدا مدارس ابتدای تفطیل کنید وضع مدارس ابتدای خوب نیست
پوریا۲۳۸۳۹۲۹۱۶:۳۶:۲۶ ۱۴۰۰/۱۱/۴
سلام. دانشگاه ها و مدارس را تا سال بعد تعطیل کنید.
ناشناس۲۳۸۳۹۶۵۱۷:۳۰:۳۴ ۱۴۰۰/۱۱/۴
ترا خدا مدارس را تعطیل کنید به بچه‌ها رحم کنید
ناشناس۲۳۸۴۰۰۷۱۸:۱۶:۲۷ ۱۴۰۰/۱۱/۴
بچه های دبستان واکسن هم نزدن چه جوری بفرستیم مدرسه
ناشناس۲۳۸۴۱۹۹۲۳:۰۷:۰۰ ۱۴۰۰/۱۱/۴
چرا تعطیل نمی کنید چراااااا
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واکنش کیهان به سخنان جدید سیدحسن خمینی/ دفاعیات میرسلیم از خودروسازان داخلی/ روایت خطیب‌زاده از پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات وین

  2. وقتی در اولین روز آزادسازی قیمت‌ها، تریلی حامل روغن نباتی چپ می‌کند!

  3. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

  4. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

  5. امیدی که در عربستان ناامید شد

  6. از اعتراض تا آشوب

  7. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

  8. صفر تا ۱۰۰ ماجرای تجمع رانندگان اتوبوس؛ از توضیحات زاکانی تا فیش‌های حقوقی رانندگان

  9. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

  10. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

  11. اعزام موشک‌های اتمی روسیه به مرز با فنلاند

  12. وحیدی: اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم است/ واکنش شمخانی به اعتراضات مردم درباره گرانی‌ها/ وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت افزایش یافته است

  13. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

  14. گوشت مرغ به زیر ۴۵ هزار تومان رسید!

  15. وزیر کار امشب پاسخ می‌دهد

  16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

  17. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

  18. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

  19. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

  20. روایت یک عکس متفاوت از مرحوم فاطمی نیا

  21. بانک ها؛ عامل شکل گیری ثروت های نجومی در جامعه

  22. قیمت‌ها در آینده کاهش می‌یابد

  23. چرا این زرنگ ها تمام نمی شوند؟!

  24. امارات و جاه‌طلبی‌های رئیس جدید

  25. نصف درآمد نفت از صادرات میوه!

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما