از سرگیری تدریجی عرضه سوخت در جایگاه های سراسر کشور

گروه اقتصادی الف،   4000804104 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

پس از رفع اختلال پیش آمده در سامانه هوشمند سوخت جایگاه های عرضه بنزین در سراسر کشور به تدریج در حال بازگشت به شرایط عادی و عرضه سوخت به هموطنان هستند.

از سرگیری تدریجی عرضه سوخت در جایگاه های سراسر کشور

به گزارش الف از صبح امروز  در سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها اختلالی  ایجاد شد که بنابر اعلام رسمی ناشی از یک  حمله سایبری بوده است. بر اثر این حمله سایبری بسیاری از جایگاه های سوخت قادر به ارايه بنزین سهمیه ای نبودند و در برخی جایگاه ها نیز ارایه سوخت به قیمت آزاد نیز ناممکن شد. 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ساعتی پیش اعلام کرد مشکل عرضه سوخت در همه جایگاه‌ها به صورت دستی درحال رفع شدن است و تا چند ساعت آینده این مشکل درسراسر کشور برطرف می‌شود.

بر اساس گزارش های رسیده از سراسر کشور ارایه سوخت در جایگاه ها از سر گرفته شده است.

 رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت نیز گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد جایگاه های سوخت در کشور فعال شده اند و پیش بینی می شود که حداکثر تا سه ساعت آینده مشکل به طور کامل برطرف شود.

ببینید 

آرام‌شدن وضعیت جایگاه‌ها با سرعت گرفتن عرضه بنزین/‌خبری از صف‌های طولانی‌ خودروها نیست

پیگیری های میدانی از جایگاه‌های سوخت سطح شهر تهران حاکی از آن است که سوخت‌گیری از پمپ بنزین‌ها با نرخ آزاد سرعت گرفته و صف خودروها برای دریافت بنزین، رو به کاهش است.

 به گزارش فارس، پس از آنکه ‌امروز جایگاه‌های سوخت به دلیل بروز نقص فنی در سامانه هوشمند، با مشکل عرضه مواجه شدند، اعزام تیم‌هایی توسط واحدهای استانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به جایگاه‌های سوخت سراسر کشور انجام شد و ‌روند فعال‌سازی آفلاین جایگاه‌ها برای عرضه بنزین با قیمت آزاد سرعت گرفت‌.

*وضعیت جایگاه‌های سوخت در تهران زیر ذره بین/ سوخت‌رسانی به خودروها باعث کاهش صف شده است

پیگیری میدانی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از جایگاه‌های سوخت سطح شهر تهران حاکی از آن است که سوخت‌گیری از پمپ بنزین‌ها با نرخ آزاد آغاز شده است. 

به عنوان مثال‌ جایگاه سوخت واقع در تقاطع چهارراه کالج و خیابان حافظ‌ بیش از یک ساعت است که در مدار قرار گرفته است. در طول یک ساعت گذشته، تعداد ماشین‌های در صف در این جایگاه تقریبا به نصف کاهش یافته است و به طور میانگین کمتر از 10 خودرو در صف دریافت بنزین آزاد قرار گرفته‌اند.

 

تصویر 1- پمپ بنزین کالج

البته صف عرضه بنزین موتورها همچنان شلوغ و طولانی است و طبق مشاهدات میدانی حدود 20 الی 30 موتور در صف قرار دارند.

اغلب افرادی که در پمپ بنزین بودند می‌گفتند که هم‌اکنون بیش از یک ساعت در صف، معطل دریافت بنزین هستند؛ البته وضعیت نامناسب عرضه بنزین به موتورسیکلت‌ها ‌تحت تاثیر تعداد کم نازل‌ اختصاص یافته برای آنهاست.

تصویر 2- پمپ بنزین کالج

* اوضاع مناسب سوخت‌رسانی به خودروها و اوضاع نامطلوب عرضه بنزین به موتورسیکلت‌ها

در مقصد بعدی به سراغ جایگاه سوخت واقع در شمال میدان فردوسی ابتدای خیابان قرنی‌ رفتیم، در این جایگاه نیز حدود 1 ساعت است که روند عرضه بنزین با نرخ آزاد و به صورت آفلاین آغاز شده است. 

صف خودروها برای دریافت بنزین نسبت به ساعات گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای یافته است، در این جایگاه حدود 15 خودرو به طور متوسط در صف هستند و ترافیک ایجاد شده در میدان فردوسی تقریبا از بین رفته است. خودروهای مراجعه کننده به این جایگاه سوخت از طریق 6 نازل بنزین با نرخ آزاد دریافت می‌کنند. 

 

تصویر 3- پمپ بنزین فردوسی

اما باوجود تعدیل صف خودروها در پمپ بنزین میدان فردوسی، صف موتورسیکلت‌ها در اوضاع نامناسبی قرار دارد، به طوری که حدود 30 موتورسیکلت در صف‌های نامنظم قرار دارند و برای ایجاد نظم در عملیات سوخت رسانی پلیس مدیریت کار را برعهده گرفته است.

 

تصویر 4- پمپ بنزین میدان فردوسی

*عرضه بنزین تا 24 ساعت آینده به روال عادی بازمی‌گردد؟

طبق آخرین اطلاع شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی سه ساعت پیش حدود 40 درصد جایگاه‌های سوخت در مدار قرار گرفته بوند که به نظر می‌رسد این رقم تا کنون بیش از 50 درصد جایگاه‌های کشور را فراگرفته باشد. 

مشاهدات میدانی حاکی از افزایش سرعت سوخت‌رسانی به خودروها در جایگاه‌های سوخت است و به نظر می‌رسد طبق وعده مسئولان وزارت نفت، عرضه بنزین آزاد به صورت آفلاین تا امشب در همه جایگاه‌های سوخت برقرار می‌شود.

به طور موازی شرکت ملی پالایش و پخش در حال اصلاح سامانه سوخت‌رسانی برای فعالسازی عرضه بنزین با کارت سوخت است.

جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در این باره می‌گوید: «به موازات مشکل ارتباط مودم جایگاه‌‌ها با مودم مرکزی نیز در حال رفع است و فعلا یک تست موفق برای اتصال داشته‌ایم، به طور کلی از سه مرحله اتصال جایگاه‌ها به سیستم دو مرحله به طور کامل انجام شده است و در صورت موفقیت مرحله سوم جایگاه‌ها همانند روال سابق فعالیت می‌کنند».

به گفته سالاری ‌«با توجه به اینکه فعال شدن جایگاه نیازمند حضور و مراجعه تیم فنی وزارت نفت است، امکان عرضه بنزین با نرخ آزاد در همه جایگاه‌های سراسر کشور تا چند ساعت طول خواهد کشید و‌ به زودی این امکان برای همه جایگاه‌ها فراهم می‌شود».

به نظر می‌رسد روند عرضه بنزین در سراسر کشور به زودی به روال عادی خود برمی‌گردد و امیدواریم‌ مشکلات ایجاد شده با تدبیر وزارت نفت تا روز آینده کاملاً برطرف شود.در برخی جایگاه‌ها امکان سوخت‌گیری سهمیه‌ای هم فراهم شد
 
به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی  در حال حاضر ۵۰ درصد جایگاه ها فعال شده اند و پیش بینی می شود که تا اواسط فردا شرایط جایگاه ها عادی شود.

 جلیل سالاری در یک گفت و گویی تلویزیونی، تصریح کرد: یک اتفاق نرم افزاری و مشکل در سیستم سامانه سوخت در حوالی ظهر امروز اتفاق افتاد و بلافاصله مدیریت بحران در مجموعه پالایش و پخش شکل گرفت؛ همکاران ما در حوزه های فنی و مهندسی و پیمانکار وارد موضوع شدند، روش های مختلفی مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت قرار شد که مجاری عرضه را از حالت عرضه خارج و سوخت گیری به صورت دستی انجام شود.

وی افزود: باتوجه به اینکه نیروها باید درتمام جایگاه ها توزیع شوند انجام این کار یک مقدار زمانبر شد و در نهایت تا این لحظه نزدیک به ۵۰ درصد جایگاه ها فعال شدند و به موازات این مساله در یکی از جایگاه ها ارتباط بین وضعیت سامانه و نحوه سوخت گیری از طریق سامانه را بررسی کردیم در چند مرحله این تست انجام شد و در نتیجه اکنون در جایگاه ۱۱۵ میدان فردوسی امکان سوخت گیری با کارت سوخت فراهم شده است.

به گفته وی در حال حاضر این امکان در پنج جایگاه دیگر در سراسر کشور به وجود آمد و عملا روش سوخت گیری با کارت سوخت نیز در این جایگاه ها فراهم شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا انتهای امشب تمامی جایگاه های سوخت فعال می شوند؟ گفت: نمی توان گفت که صد درصد جایگاه های سوخت تا امشب فعال می شوند؛ چراکه نیروها باید در کل کشور حتی ایستگاه های بین راهی حضور پیدا کنند. درست است که کل فرایند در هر جایگاه پنج دقیقه بیشتر زمان نمی برد اما توزیع کارکنان در کل کشور کمی زمانبر است؛ با این حال از تمام ظرفیت پیمانکار استفاده شده است.

به گفته وی هدف این است که در کنار فعال شدن جایگاه ها فرایند سوخت گیری با کارت سوخت نیز نیز مهیا شود و احتمال می دهیم تا اواسط فردا شرایط عادی شود.

 

 تعداد جایگاه های فعال در استان ها


خبرگزاری تسنیم بر اساس  مراجعه کارشناسان شرکت ملی پخش به تک تک جایگاه های عرضه سوخت در سراسر کشور تعداد جایگاه های فعال را که هم اکنون در حال عرضه بنزین آزاد به مردم هستند، تا ساعت 17:40 بدین شرح اعلام کرده است:

جایگاه های فعال در استان تهران:

ناحیه مرکزی : 110 - 232 -میدان شهدا -155

ناحیه شمال : 148-206- 276 - لواسان

ناحیه جنوب : 166 - 138

ناحیه شرق : کمند - 154- بخششی  - پردیسان _پردیس - کوثر -  224 - 194

ناحیه غرب : 136 - 230 - 236 - 177

ناحیه اسلامشهر : نماز

ناحیه پاکدشت :  انقلاب -کوروش

ناحیه رباط‌کریم : مهستان - تختی- رباط‌کریم- پرند-دهقانی - چمران- پادنا-نگارستان-سالور

ناحیه ورامین : پوینیک

ناحیه فیروزکوه : فیروزکوه جایگاه داخل شهر - زیتون

ناحیه دماوند : چنارغرب - فیروزان

ناحیه شهریار : مروارید

ناحیه ری : 175

تعداد 33 خودروی P2 (سوخت‌رسانی سیار) در سطح شهر تهران فعال است.

مجموع جایگاه‌های فعال عرضه سوخت کشور  به تفکیک استان‌ها:

تهران  70

آذربایجان شرقی  60

کرمانشاه  33

تربت حیدریه 12

هرمزگان 35

مرکزی 17

کهکیلویه 15

چابهار 8

زاهدان13

مازندران 15

خراسان رضوی 16

همدان 15

چالوس 11

اصفهان 70

کرمان 50

گیلان 15

قزوین  19

البرز 15

خراسان شمالی 12

ایلام 14

اردبیل 21

اهواز 20

خراسان جنوبی  22

سبزوار 12

قم 10

آذربایجان غربی 27

کردستان 23

لرستان 22

یزد 20

آبادان 10

زنجان 35

میاندواب18


۴۰ درصد جایگاههای سوخت فعال شدند/رفع مشکل تا ۳ ساعت آینده
 
رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد جایگاه های سوخت در کشور فعال شده اند و پیش بینی می شود که حداکثر تا سه ساعت آینده مشکل به طور کامل برطرف شود.

اسدالله قلی‌زاده در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تقاضا برای سوخت در پمپ بنزین ها اظهار کرد: میزان مراجعه به پمپ بنزین ها کاهش یافته و خبری از صف های طولانی نیست. جایگاه هایی که فعال شده اند نیز در حال سوخت رسانی هستند و مشکل جدی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه هیچگونه درگیری در جایگاه ها گزارش نشده است، گفت: تغییر سیستم به منظور انجام فرایند سوخت گیری در جایگاه ها در حال انجام است و مالکان خودرو می توانند با نرخ دوم  فرایند سوخت گیری را انجام دهند.

رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت با بیان اینکه موجودی کافی در مخازن سوخت جایگاه ها وجود دارد و از بابت تامین سوخت نفت گاز و بنزین نگرانی وجود ندارد، گفت: کارشناسان در حال آماده سازی جایگاه ها هستند و سرعت انجام کار نیز بالا است و حداکثر تا سه ساعت آینده مشکل در جایگاه ها برطرف می شود.دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۶۰۲۶۸۱۹:۵۶:۳۰ ۱۴۰۰/۸/۴
مسئولان باید از این ماجرا درس بگیرند.
ناشناس۲۲۶۱۱۶۴۱۱:۳۴:۰۳ ۱۴۰۰/۸/۵
دلت خوش هست عزیزجان. مسئولین کی درس گرفته اند که اینبار هم بخواهند درس بگیرند//
ناشناس۲۲۶۰۲۹۳۲۰:۱۱:۲۶ ۱۴۰۰/۸/۴
چه کسی و از کدام کشور مسئول حمله سایبری امروز بود؟
هکر چرمل :)۲۲۶۰۴۱۱۲۱:۱۶:۱۹ ۱۴۰۰/۸/۴
بنزین ۱۵۰۰ تومنی هک شده ولی بنزین ۳۰۰۰ تومنی هک نشده و موجوده :)
ناشناس۲۲۶۰۴۱۳۲۱:۱۸:۵۰ ۱۴۰۰/۸/۴
شهردار تهران اومده و مترو رو فردا تا ساعت ۹ صبح !!!! رایگان کرده ! فردا تا ساعت ۹ صبح ۵۰ _ ۶۰ هزار نفر کرونا میگیرن داخل مترو
ناشناس۲۲۶۰۶۳۷۰۰:۰۱:۲۰ ۱۴۰۰/۸/۵
ای دستت بشکنه اسرائیل
ناشناس۲۲۶۰۷۳۰۰۵:۲۵:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۵
شاید عملیات ۱۰۰۰ خنجر اجرایی شده باشد
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

 2. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 3. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

 4. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 5. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

 6. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

 7. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

 8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 9. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

 10. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

 11. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

 12. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

 13. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 14. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

 15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

 16. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

 17. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

 18. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

 19. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

 20. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

 21. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 22. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

 23. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 24. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

 25. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما