بلاتکلیفی در برخی دستگاهها/به انتصابات شتاب دهید

محمد فیروزی، گروه سیاسی الف،   4000727069 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

دولت سیزدهم با وجود آنکه که در وعده‌هایش بر عزم خود در رفع مشکلات اقتصادی تاکید داشت اما در انتصاب‌های مرتبط با بعضی پست‌های بالا و میانی دولت هنوز تاخیر دیده می‌شود. 

بلاتکلیفی در برخی دستگاهها/به انتصابات شتاب دهید

برخی به گزارش پایگاه خبری الف، دوشنبه شب سید ابراهیم رئیسی در قاب رسانه ملی حاضر شد و با مردم به گفت‌وگو پرداخت. وی گفت نان و اقتصاد را به مذاکرات گره نمی‌زند و بر رفع مشکلات و بهبود معیشت تاکید کرد. 

رئیس جمهور در این گفت‌وگو تایید کرد کار میدانی پشت میز انجام نمی‌شود و به صراحت گفت پروژه‌های ناتمامی در استان‌ها وجود دارند که با یک اقدام کوچک انجام می‌شود. 

بدون نیروی اجرایی مناسب پیروزی بعید است

همه این نکاتی که رئیسی بر آنها تکیه کرده است در صورت محقق شدن عملی و عینی اتفاقات خوبی هستند که می‌تواند طیف‌های مختلفی از مردم را راضی کند و سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی ایران را تقویت کند. اما بدون شک بالاترین مقام اجرایی کشور حتی اگر اراده واقعی برای حل مشکلات کشور داشته باشد بدون در اختیار داشتن نیروی کافی و مومن به تئوری سیاسی و اقتصادی وی کاری از پیش نخواهد برد. 

به عنوان مثال اگر رئیس جمهور بخواهد مشکلات معیشتی را حل کند و موتور اقتصاد را روشن کند و برای این کار مشاورانی هم در اختیار گرفته باشد اما کارگزاران این اراده در اختیار نباشد و یا افرادی در راس امور باشند که اعتقاد، اعتماد و باوری به سیاست‌هایش نداشته باشند بعید است که اهداف چنین رئیس جمهوری محقق شود. 

پاسخی برای سوال کدام صندلی‌ها خالیست؟

پایگاه خبری الف روز سه شنبه مطلبی را با عنوان «انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟» (لینک) منتشر کرد که اطلاعات آن از پایگاه اطلاع رسانی دولت (پاد) در مدت بیش از دوماه از آغاز به کار دولت به دست آمده‌اند. 

گزارش اخیر نشان می‌دهد در حال حاضر نهاد ریاست جمهوری و وزارت کشور و بسیاری از ارگان‌های دولتی به لحاظ انتصابات دچار تغییرات سیاسی شده‌اند و مدیریت این نهادها همسو با نگاه دولتی شده است. اما در بخش اجرای سیاست‌ها انتصابات کافی نیست و به‌عبارتی صندلی‌های خالی وجود دارند. 

به عنوان مثال علیرغم آغاز سال تخصیلی هنوز وزیر آموزش و پرورش معرفی نشده و  در وزارت کشور هنوز احکام انتصابات بسیاری از استانداران صادر نشده است و افرادی هم که قرار است ابقا بشوند تعیین و تکلیف نشده‌اند تا افراد سرکار با کیفیت بهتری کار کنند. این در شرایطی است که بسیاری از سفرهای استانی رئيس جمهور با وعده‌هایی همراه است که پیگیری این قول‌ها و مسئولیت آن در استان‌ها برعهده شخص استاندار است. 

در بخش‌های اجرایی اقتصادی انتصابات کم است!

باز از اطلاعات گزارش می‌توان این‌گونه استنباط کرد که در بخش‌های اجرایی مربوط به وزارت‌خانه‌های اقتصادی کمترین تغییرات در انتصابات رخ داده است. (البته وزارت تعاون، کار و رفاه را شاید بتوان به شکل نسبی استثنا کرد.)

این در حالی‌ است که تغییر پیدا نکردن پست‌های دولتی و انتصابات در بخش‌های اجرایی وزارت‌خانه‌های اقتصادی حداقل ضررش این است که هرچه سیستم فکری دولت بخواهد سیاست‌گذاری کند در اجرا با خلل مواجه می‌شود و سیاست‌گذاری‌ها می‌تواند با کندی اجرا یا اجرای معیوب مواجه شوند. 

لزوم شتاب دادن به انتصابات 

رئيس جمهور به‌درستی اشاره کرده است که در بعضی استان‌ها طرح‌های ناتمامی هستند که با یک کار کوچک به اتمام می‌رسد. اما موضوع این است که وقتی دریک سیستم مدیران خودشان را مستاجر در حال تخلیه منزل می‌بینند دیگر کارایی لازم را ندارند. بسیاری از مدیران اقتصادی دولت به‌جا مانده از گذشته یا به مدل اقتصادی اداره دولت سیزدهم و تئوری‌های آن باور ندارند و یا اینکه خودشان را بلاتکلیف می‌دانند حتی اگر افراد شایسته‌ای باشند. 

در چنین شرایطی لازم است دولت در وهله اول نسبت به انتصابات این پست‌های خالی شتاب بیشتری به خرج دهد و تا هرکه باید از دولت خداحافظی کند زودتر خارج شود و افراد شایسته‌ای که لازم است ابقا شوند نیز تعیین و تکلیف شوند تا برای ادامه خدمت نفسی تازه کنند و با انگیزه به فعالیت بپردازند. 

چند پیشنهاد به دولت برای صندلی‌های خالی

علاوه بر این موارد در وزارت کار هم لازم است دولت هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین و تکلیف مجموعه بزرگ اقتصادی شستا اقدام موثری صورت دهد و مدیران این مجموعه آینده وضعیت‌ کاری‌شان مشخص شود. 

دولت همچنین برای ارتباط بهتر با مردم لازم است در بخش اطلاع‌رسانی خود احکام انتصابات و تعیین سخنگوی دولت را در دستور کار قرار دهد. 

در پایان تذکر این نکته لازم است که هر پست و منصب مدیریتی ارشد که در دولت خالی مانده است یا افراد نالایق در راس آنها حضور دارند می‌تواند یک مجموعه و سلسله‌ای از ارکان آن مجموعه را از کار بیندازد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۵۰۴۹۰۱۳:۰۰:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۲۸
شستا متعلق به سازمان تامین اجتماعی و بیمه شدگان آن است همان اول هم وزیر کار اعلام کردند که مدیران این سازمان رو مدیرعامل تامین اجتماعی باید انتخاب کنند. دولت اگر می خواهد کمک کند باید بدهی های خود را به این سازمان پرداخت کند
ناشناس۲۲۵۰۵۰۸۱۳:۱۰:۰۸ ۱۴۰۰/۷/۲۸
آیا فارغ التحصیل امام صادقی به اندازه کافی برای باقی انتصابات موجود است؟
ناشناس۲۲۵۰۵۱۲۱۳:۱۲:۲۴ ۱۴۰۰/۷/۲۸
مشکل دستگاهها و دولت، فرد و شخص و انتصاب این و آن نیست. مشکل خط مشی حاکم است.
ناشناس۲۲۵۰۵۲۰۱۳:۱۶:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۲۸
مثلاً وزرا و مسئولان این دولت نسبت به وزرا و مسئولان دولت قبل اصلح تر هستند؟ این دو فرقی هم با یکدیگر می کنند؟
ناشناس۲۲۵۰۶۴۳۱۴:۱۹:۰۹ ۱۴۰۰/۷/۲۸
تا وقتی که سیاست‌های کلان کشور اینگونه است، هیچکسی نمی‌تواند درست کار کند. بهترین فرد را هم بر سر کار بگذارند، راه به جایی نخواهد برد. لاجرم مشخص است که با وجود این سیاست‌های کلان، ضعیف‌ترین افراد بر کارها گمارده خواهند شد.
ناشناس۲۲۵۰۵۳۰۱۳:۲۰:۴۷ ۱۴۰۰/۷/۲۸
در این چند دهه از اساسی ترین مشکل های مملکت ما این بوده که دستگاه های عریض و طویل دولتی همگی بدون استثناء براساس سلایق سیاسی اعضای دولت ها و نه 《 قوانین و دستورالعمل های موجود 》اداره شده است و نتیجه اش هم این شده که با تغییر کابینه ها باید ( صفر تا صد مسئولان دستگاه ها ) تغییر کنند تا با سلایق سیاسی جدید هماهنگ باشند .
ناشناس۲۲۵۰۶۷۸۱۴:۴۳:۳۹ ۱۴۰۰/۷/۲۸
برای اجرای سریعتر منویات مد نظر آقای رییس جمهور باید بدنه با سر هماهنگ باشد فلذا لازم است شایستگان همراه منصوب و مسئولان فاسد و تنبل ازاله شوند
ناشناس۲۲۵۰۷۵۸۱۵:۲۰:۲۱ ۱۴۰۰/۷/۲۸
حالا حالا وقت زیاده اگه منصبا پر بشه ، بعد نمی تونن به دولت قبل بد و بیراه بگن باید یه دستاویزی باشه
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. هشدارهای تجمع مردم اصفهان

  2. آیا «رئیسی» حریف اژدهای هفت سر فیش های نجومی می شود؟!

  3. اعتراف رسانه آمریکایی به قدرت نیروهای مسلح ایران

  4. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

  5. روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟/ انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی/ ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت

  6. خبر بد از ایران برای نیروی هوایی آمریکا

  7. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

  8. سایه روشن‌های یک قرارداد پرحاشیه

  9. واکنش شریعتمداری به افشای حقوق نجومی بگیران؛ «انگور را دانه دانه می‌خورند!»

  10. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

  11. انگیزه‌های ترکیه از تشکیل شورای منطقه‌ای کشورهای ترک زبان

  12. نوزاد ۲۳ روزه شروع به حرف زدن کرد!

  13. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

  14. ارزیابی مخبر از عملکرد دولت در زمینه ثبات قیمت‌ها/ طرح پیشنهادی وحیدی برای اداره کشور/ ذوالنوری: اراده ما احیای برجام است

  15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

  16. بی ارزش شدن لیره و هجوم شهروندان بلغار به بازار ترکیه

  17. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  18. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  19. درخواست حسین شریعتمداری از رئیسی/کمپین علیه دولت/ نامه نمایندگان مجلس به سران قوا/ایده محسن رضايی اجرايی می شود؟

  20. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  21. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

  22. آیا مشکل خودروسازان تحریم و تورم است؟!

  23. مجلس را گران اداره نکنید!

  24. آزمون بزرگ دولت برای مقاومت در برابر تقاضا برای افزایش حقوق

  25. سقف درآمد پزشکان بالاخره کجاست؟ 

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. هشدارهای تجمع مردم اصفهان

    2. اعتراف رسانه آمریکایی به قدرت نیروهای مسلح ایران

    3. روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟/ انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی/ ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت

    4. خبر بد از ایران برای نیروی هوایی آمریکا

    5. سایه روشن‌های یک قرارداد پرحاشیه

    6. واکنش شریعتمداری به افشای حقوق نجومی بگیران؛ «انگور را دانه دانه می‌خورند!»

    7. ارزیابی مخبر از عملکرد دولت در زمینه ثبات قیمت‌ها/ طرح پیشنهادی وحیدی برای اداره کشور/ ذوالنوری: اراده ما احیای برجام است

    8. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

    9. درخواست حسین شریعتمداری از رئیسی/کمپین علیه دولت/ نامه نمایندگان مجلس به سران قوا/ایده محسن رضايی اجرايی می شود؟

    10. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

    11. مجلس را گران اداره نکنید!

    12. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا پرداختی‌ها در دستگاه‌های دولتی این قدر متفاوت است/ هم نیروی نظامی و هم اقتصاد قوی باید داشته باشیم/ ضرورت دارد الگوی کشاورزی تغییر کند

    13. پیام های جنجال جدید عربی - آمریکایی در آستانه مذاکرات هسته ای

    14. رئیسی: باید به حقوق نجومی خاتمه داده شود

    15. تجمع امروز مجوز نداشت / وضعیت اصفهان عادی است

    16. حقوق ۲۱۵ میلیونی در غیاب شفافیت

    17. هشدار رحیمی جهان‌آبادی به مخالفان ورود قرص کرونا به کشور

    آخرین عناوین

    بلیط هواپیما