مسئولیت تولید برق هسته‌ای با سازمان انرژی اتمی است

سیاسی   4000401033

وزیر نیرو گفت: از سال ۸۳ به صورت قانونی مسئولیت تولید برق هسته‌ای به شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه سازمان انرژی اتمی ایران محول شد.

مسئولیت تولید برق هسته‌ای با سازمان انرژی اتمی است

به گزارش صدا و سیما، آقای رضا اردکانیان صبح امروز (سه شنبه) برای پاسخ به سوال ملی آقای هادی بیگی نژاد نماینده ملایر و ۳ از نمایندگان دیگر در خصوص علت عدم پیش بینی نیاز کشور به برق هسته‌ای توسط وزارت نیرو در نشست علنی مجلس حضور یافت.
وزیر نیرو در این باره تصریح کرد: مسئولیت مکان یابی، طراحی، احداث، تامین سوخت اتمی و بهره برداری از این نیروگاه تولید برق هسته‌ای به عهده شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه سازمان انرژی اتمی ایران است.
وی افزود: در این زمینه وزارت نیرو در جایابی بهینه، برآورد و تعیین ظرفیت متناسب با ساختار شبکه برق مسئولیت دارد و با سازمان انرژی اتمی همکاری می‌کند.
اردکانیان در خصوص برآورد تامین برق هسته‌ای در کشور گفت: طبق مصوبه شورای عالی انرژی کشور در مهر سال ۹۹، سهم انرژی هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال ۱۴۲۰؛ هشت هزار و ۴۰۰ مگاوات است.
وی ادامه داد: فعلا هزار و پنجاه مگاوات در دست بهره برداری است و تا سال ۱۴۰۷؛ دو واحد هزار و پنجاه مگاواتی دیگر به ظرفیت فعلی اضافه می‌شود.
وزیر نیرو افزود: تا سال ۱۴۱۵؛ دو واحد دیگر در منطقه مکران و تا سال ۱۴۲۰ نیز در مناطق مناسب ۳ هزار مگاوات دیگر به این ظرفیت اضافه می‌شود.

سهم برق هسته‌ای کشور باید به هشت هزار و ۴۰۰ مگاوات برسد

وزیر نیرو گفت: بر اساس سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا افق ۱۴۲۰، سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور باید ۸ هزار و ۴۰۰ مگاوات برسد.
آقای رضا اردکانیان در نشست علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال آقای هادی بیگی نژاد و سه نفر از نمایندگان مبنی بر اینکه پیش بینی برق موردنیاز کشور در آینده در ارتباط با سهم برق هسته‌ای چگونه است و سهم این انرژی در سبد متنوع تولید برق چقدر و وزارت نیرو در پیگیری تامین آن از دولت و سازمان انرژی اتمی چه اقدامی انجام داده است، گفت: سوال کننده به این نکته قانونی توجه داشتند که به ویژه از سال ۱۳۸۳ که اساسنامه قانونی شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران به تائید رسید و شورای نگهبان آن را تائید و اعلام کرد. امر مکان یابی احداث تامین سوخت هسته‌ای و بهره برداری ایمن از نیروگاه هسته‌ای محول به شرکت مذکور در ساختار سازمان انرژی اتمی است البته وزارت نیرو هم درجایابی بهینه برآورد با تعیین ظرفیت متناسب با ساختار شبکه برق مسئولیت دارد و همکاری نزدیکی را با سازمان انرژی اتمی در دست اقدام دارد البته در گذشته مسئولیت به طور کلی به وزارت نیرو از زمان تاسیس یعنی از سال ۱۳۵۳ محول شد، اما در سال ۱۳۶۰ این موضوع از وزارت نیرو منفصل و سازمان مستقل عمل کرد و از سال ۱۳۸۳ به طور قانونی مسئولیت به شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی محول شد.
 
وزیر نیرو افزود: در ارتباط با این بخش از سوال که مطرح کردند برآورد چگونه است نیز باید گفت: شورایعالی انرژی کشور در مهرماه سال گذشته سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا افق ۱۴۲۰ را تصویب کرد. شورایعالی انرژی کشور به ریاست رئیس جمهور برگزار می‌شود و در صورت عدم حضور ایشان معاون اول نشست‌ها را برگزار می‌کند و دبیرخانه آن در سازمان برنامه و بودجه است و وزارتخانه‌های نفت، نیرو و سازمان انرژی اتمی و سایر دستگاه‌ها هم عضو آن هستند.
 
اردکانیان یادآور شد: در این سند سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال ۱۴۲۰، ۸ هزار و ۴۰۰ مگاوات تعیین شده است. اکنون ۱۰۵۰ مگاوات در دست بهره برداری داریم که انتظار می‌رود تا سال ۱۴۰۷، دو واحد ۱۰۵۰ مگاواتی یعنی واحد‌های دوم و سوم یکی پس از دیگری فعال شده و جمعا ۲۱۰۰ مگاوات به ظرفیت ۱۰۵۰ مگاواتی فعلی افزوده شود. تا ۱۴۱۵ نیز دو واحد دیگر در منطقه مکران جمعا به ظرفیت ۲۱۰۰ مگاواتی کشور اضافه می‌شود، تا سال ۱۴۲۰ نیز ۳ هزار واحد دیگر در منطقه مناسب ایجاد شده و تکلیف ۸ هزار و ۴۰۰ مگاوات روشن خواهد شد.

وی ادامه داد: واحد‌های دوم و سوم هم در حال ساخت هستند و ما هم در وزارت نیرو تلاش داریم با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته این امکان را فراهم کنیم تا نیروگاه‌های اتمی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان که از مناسب‌ترین مکان‌ها برای احداث واحد‌ها هستند توسط خطوط، به داخل کشور انتقال پیدا کنند؛ این نیروگاه ها، نیروگاه‌های ارزشمندی هستند، زیرا فشار و درجه حرارت بخار ورودی به توربین در آن‌ها بسیار پایین‌تر از نیروگاه بخار است، تا ۶۰ سال عمر دارند و آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی‌کنند و انرژی پاک تلقی می‌شوند، هزینه سوخت پایینی دارند، به همین دلیل در کانون توجه انرژی اتمی کشور است.
 
وزیر نیرو یادآور شد: آقای بیگی نژاد در جلسات مختلف موضوع را پیگیری کردند و باید در دولت برنامه ریزی دقیق تری برای این مهم داشته باشیم و امیدوار هستیم این موضوع در همین دولت با کمک کمیسیون انرژی مجلس و پیگیری‌های ایشان به نقطه روشن تری برسد.

اردکانیان یادآور شد: پیشنهاد آقای بیگی نژاد را می‌پذیرم و این پیشنهاد نقشه راهی برای ادامه مسیر است و در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت آن را مورد توجه قرار می‌دهیم.

عناوین مرتبط

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. فقط‌ برو‌!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. اسب زین شده یا چموش؟!

 6. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 7. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 15. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 16. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 17. ضرغامی: روحانی رفت!

 18. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 19. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 20. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 21. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 22. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 23. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 24. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 25. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

آخرین عناوین