واعظی: امیدواریم هفته های آینده خبرهای خوبی درباره مذاکرات وین داشته باشیم

سیاسی،   4000326062

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه انتخابات نباید مزاحمتی برای مذاکرات وین ایجاد کند، گفت: امیدواریم در هفته های آینده خبرهای خوبی داشته باشیم.

واعظی: امیدواریم هفته های آینده خبرهای خوبی درباره مذاکرات وین داشته باشیم

محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات وزیران در جمع خبرنگاران گفت: در اکثر کشورها، سیاست خارجی از مسائل داخلی و جناحی جدا است. بنابراین با توجه به این که مذاکرات وین مهم است اصولی که در آن رعایت می‌کنیم چارچوبی است که رهبر معظم انقلاب ترسیم کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: این مذاکرات را در چارچوبی که رهبر معظم انقلاب اسلامی ترسیم کرده‌اند و مورد تایید نظام است پیش می‌بریم. بنابراین تیم مذاکره کننده در همین راستا گام بر می‌دارد.

واعظی با بیان این انتخابات ریاست جمهوری نباید مزاحمتی برای مذاکرات به وجود بیاورد، گفت: آنچه که تا الان توافق شده بیشتر موضوعات اقتصادی مهم است که به عنوان یک تفاهم می‌ماند اما تیم مذاکره کننده گفته است هر آنچه که توافق کردیم زمانی «نهایی» اطلاق می‌شود که ما به همه خواسته‌های خود برسیم. به همین دلیل بقیه موارد در حال بحث و بررسی است. امیدواریم در هفته‌های آینده خبرهای خوبی برای این موضوع داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که براساس صحبت‌های روحانی یکی از سیاست‌های اساسی دولت در هشت سال گذشته این بود که سیاست در خدمت اقتصاد باشد، آیا این سیاست موفق بوده است، گفت: ما نمی‌توانیم که اقتصاد و سیاست را خط کشی کنیم و این بستگی به موضوع بحث دارد.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: در جایی اقتصاد باید برای سیاست فداکاری کند و بسیاری جاهای دیگر هم هست که سیاست باید برای اقتصاد فداکاری کند. در سه سال گذشته این سیاست بوده است که وزارت خارجه و دیپلمات‌ها با تلاش‌هایی که انجام دادند، بستری فراهم کردند که ما بتوانیم تحریم را دور بزنیم و نیازمندی‌های کشور فراهم کنیم.

واعظی  ادامه داد: اینکه آمریکا با فشار حداکثری و با جنگ اقتصادی برنامه‌ریزی کرده بود که ظرف سه ماه بتواند در ایران قحطی به وجود آورد و مردم را در مقابل نظام قرار دهد، این سیاست بود که در اینجا به خدمت اقتصاد آمد. برای اینکه بتوانیم نیازمندی‌های خود را تامین کنیم، صادرات انجام شود، بتوانیم بازارهای جدیدی را به وجود آوریم.

وی خاطرنشان کرد: هر دولتی باید براساس منافع و امنیت ملی و نیازمندی‌ها و مصالح کشور تصمیم بگیرد که کجا اقتصاد عمده شود و سیاست در خدمتش باشد و کجا سیاست عمده شود و اقتصاد در خدمت آن قرار گیرد.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که توافق ما با آژانس یک ماه تمدید شده و این فرصت یک هفته دیگر به پایان می‌رسد اما هنوز توافق قطعی در وین حاصل نشده است آیا در دولت بحثی صورت گرفته است، اظهار کرد: موضوع تمدید از موضوعاتی است که دفعات قبل هم در شورای عالی امنیت ملی انجام شد و این بحث دولت نیست.

واعظی یادآور شد: اگر انعطافی که لازم است از طرف مقابل در مذاکرات وین انجام شود و به خواسته‌هایمان نزدیک شویم، می‌توان زمان بیشتری را تمدید کنیم که به یک توافق خوب برسیم بنابراین در یک هفته باقی مانده باید مذاکرات انجام شود تا وقتی به زمان آن رسیدیم تصمیم‌گیری شود.

وی در توضیح ۳ موضوع باقی‌مانده در مذاکرات وین براساس صحبت‌های ربیعی گفت: البته فعلا مذاکره می‌کنند. یکی از موضوعات در ارتباط با این است که باید اطمینان کسب کنیم که آنچه در دوران ترامپ اتفاق افتاد دیگر اتفاق نمی‌افتد.

رییس دفتر رییس جمهوری بیان کرد: موضوع دیگر راستی‌آزمایی است. اول باید گام اساسی و جدی درباره رفع تحریم‌ها را طرف آمریکایی بردارد تا ما بتوانیم آن را راستی‌آزمایی کنیم بنابراین  باید بین ما و گروه ۱+۴ و از طریق ۱+۴ با طرف آمریکایی توافق شود زیرا ما مذاکرات مستقیم با آمریکا نمی‌کنیم و اینکار باید از طریق واسطه انجام شود. اینها مواردی هستند که ما دنبال می‌کنیم.

واعظی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر دولت طرحی‌ داشته باشد که در دولت آینده باید انجام شود و دولت آینده ادامه دادن آن طرح‌ها را صلاح نداند تکلیف این طرح‌ها چه می شود گفت: ما از یک سال قبل روی طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ ملی برنامه‌ریزی و تمرکز کردیم، که این پروژه‌هایی را که خودمان آغاز کننده آنها بوده‌ایم خودمان هم در همین دولت به تمام برسانیم.

وی گفت: هر طرحی که آغاز می‌شود از پول بیت‌المال و هزینه مردم انجام می‌شود چه بخش خصوصی باشد و چه دولتی. هر طرحی هم که به نتیجه نرسد غیر از اینکه پول بیت‌المال و سرمایه کشور هدر می‌رود چیز دیگری نیست. هر دولتی طرحی را با یک هدف و برنامه شروع می‌کند بنابراین خود او برای آن توجیه اقتصادی و اجتماعی دارد.

رییس دفتر رییس جمهوری عنوان کرد: بر همین اساس هدف‌گذاری ما این است که طرح‌هایی را که از یک سال، سال و نیم و از ابتدای سال ۹۹ شروع کردیم تا پایان دولت به اتمام برسانیم، افتتاحیه پنجشنبه‌ها هم به همین دلیل است که بتوانیم طرح‌هایی را که شروع کرده این را به اتمام برسانیم.

واعظی گفت: البته ما ریل‌گذاری برای دولت‌ آینده هم انجام داده‌ایم. اعتقاد ما بر این است که همانطور که ما امتداد دولت قبل بودیم دولت آینده هم در امتداد این دولت است وظیفه ما این است که وضعیتی به وجود بیاوریم که دولت آینده بتواند در فضای آرام‌تری به مردم خدمت کند.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار کرد: باید تلاش کنیم تحریم برداشته شود و پول‌های ایران آزاد شود. تا دولت بعدی با مشکل تحریم مواجه نباشد چرا که ما یاد گرفته‌ایم که چگونه تحریم را دور بزنیم تا تیم جدید بیاید و بخواهد این کارها را انجام دهد باید به آنها کمک کنیم. در مورد کرونا و طرح‌ها هم همین‌طور است.

وی افزود: ما سال گذشته گفتیم طرح‌هایی که بالای ۵۰ و ۶۰ درصد و اکنون می‌گوییم طرح‌هایی که بالای ۹۰ درصد هستند بنابراین باید بر این طرح‌ها تمرکز کنیم که انجام، نهایی و بهره‌برداری شوند و مردم استفاده کنند.

واعظی درخصوص تزریق واکسن برای عوامل اجرایی، نظارتی و بازرسی انتخابات گفت: بحث انتخابات بحث مهمی است یعنی هم سلامت مردم و هم سلامت کارگزاران انتخابات مهم است بنابراین در ستاد ملی کرونا مصوبه‌ای را تصویب کردیم که این افراد را در اولویت واکسن‌هایی که به دست ما می‌رسد قرار دهیم که  اینکار در حال انجام است.

رییس دفتر رییس جمهوری درباره اقدامات دولت برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر انتخابات گفت: وظیفه دولت این است که در انتخابات بی‌طرف بماند، وظیفه دولت این است که انتخابات سالم برگزار کند، سلامت مردم و سلامت کارگزاران انتخابات برای ما یک اصل است که اینبار این را می‌گوییم.

وی ادامه داد: همانطور که  رییس جمهوری هم در بیانات امروزشان فرمودند مسئله مشارکت حداکثری و مشارکت بالا برای دولت بسیار مهم است از طرف دیگر رای مردم همانطور که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده‌اند حق‌الناس است و دولت و وزارت کشور به عنوان امین مردم باید این حق‌الناس را حفظ کند.

واعظی ضمن دعوت مردم برای حضور در انتخابات گفت: من بسیار امیدوار هستم که این انتخابات، انتخاباتی باشد که خوب برگزار شود. برخی در داخل و بیشتر در خارج به دنبال دلسرد کردن مردم و ناامید کردن مردم هستند و اینکه برخی مشکلاتی که در کشور به دلیل مسائل فشار اقتصادی و جنگ اقتصادی به وجود آمده را چند برابر می‌کنند و مردم را خط می‌دهند و یا کمپین راه می‌اندازند. مردم بدانند که مهمترین چیزی که الان به عنوان سرمایه است موضوع حق تعیین سرنوشت، مشارکت سیاسی و حضور  پای صندوق‌های رای است برای اینکه حکمرانی صحیح از این طریق به وجود می‌آید و هم اصلاح می‌شود.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: بنابراین مردم بدانند اگر مشکلی وجود دارد با قهر با صندوق‌ این مشکل برطرف نمی‌شود و با حضور در صندوق‌های رای مشکل برطرف می‌شود.

واعظی عنوان کرد: اگر دولت آینده با مشارکت بالا و حمایت مردم انتخاب شود قطعا انسجام داخلی ما افزایش پیدا می‌کند و مشکلات بین‌المللی را راحت تر می‌توانیم حل کنیم و قطعا دشمنانی هم که دنبال توطئه هستند راحت‌تر می‌توانیم توطئه‌های آنها را خنثی کنیم. بنابراین تقاضا دارم روز جمعه ۲۸ خرداد روزی باشد که مردم حضور فعال پای صندوق‌های رای داشته باشند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  4. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  9. عکسی زیبا از جواد فروغی

  10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  11. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  12. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  13. کارِ کیست؟!

  14. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  15. دو كلمه با ظريف و روحانی

  16. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  17. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  18. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  19. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  20. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  21. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  22. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  23. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  24. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

  25. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

   2. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

   3. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

   4. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

   5. کارِ کیست؟!

   6. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

   7. دو كلمه با ظريف و روحانی

   8. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

   9. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

   10. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

   11. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

   12. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

   13. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

   14. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

   15. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

   16. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

   17. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

   18. رهبر انقلاب: هیچ گِله‌ای نمی‌شود از مردم داشت

   19. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

   20. حضور جهانگیری در استان خوزستان

   21. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

   22. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

   23. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

   24. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

   25. ربیعی: کارنامه دولت، سیاه نیست/ روایت صفارهرندی از چینش کابینه رئیسی/ کارت زرد مجلس به رحمانی‌فضلی/ نظر لاریجانی درباره تغییر قانون اساسی

   آخرین عناوین