فراموشی شوراها در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری

گروه سیاسی الف   4000318132 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
فراموشی شوراها در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری

هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در بیست و هشتم خردادماه، قرار است انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان و انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز برگزار شود.

یکی از مهم‌ترین انتخاباتی که در بیش از دو دهه اخیر در کشور برگزارشده انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاست که اگرچه از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار است اما این روزها آن‌چنان‌که بایدوشاید در کانون توجه نیست. شاید هم‌زمان شدن انتخابات شوراها با انتخابات ریاست جمهوری موجب تحت‌الشعاع قرار گرفتن بحث مدیریت نهادهای محلی شده است. این در حالی است که انتخابات شوراها به دلیل این‌که با زندگی روزمره و مسائل شهر و روستای آن‌ها مرتبط است بسیار حائز اهمیت است.

به همین دلیل است که رهبر انقلاب در مقاطع مختلف نسبت به این امر هشدار داده‌اند. ایشان در 6 خردادماه در بیانات تصویری برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی دراین‌باره فرموده بودند: «انتخابات شوراها را فراموش نکنید، انتخابات شوراها بسیار مهم است. حالا همه سرگرم انتخابات ریاست جمهوری هستند، انتخابات شوراها در مدیریت شهر و روستا و زندگیِ شهر و روستا تأثیر خیلی زیادی دارد و آن فراموش نشود ان‌شاءالله».

شاید دراین‌بین رسانه ملی می‌تواند نقش مهمی در حساس کردن جامعه نسبت به انتخابات شوراهای اسلامی داشته باشد. ازاین‌رو می‌بایست از چند ماه قبل درباره این موضوع اطلاع‌رسانی و برنامه‌های آموزشی لازم پخش می‌شد.

موضوع مهم‌تر این است که اخیراً نامزدهای چندانی برای انتخابات شوراها در برخی روستاها و شهرها ثبت‌نام نمی‌کنند که همین مسئله موجب شده بعد از طی فرایند بررسی صلاحیت‌ها برای برخی حوزه‌ها داوطلبی وجود نداشته باشد.

سید حمیدرضا کاظمی، رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا روز هفدهم خردادماه دراین‌باره بیان داشته بود: در سطح کشور در بین شهرستان‌ها و شهرها، ۸ شهر داشتیم که با توجه به تعداد کم نام‌نویسی کنندگان، به حدنصاب نرسید و در جلسه با وزارت کشور قرار شد برای آن تدبیری اندیشیده شود.

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اضافه کرد: برای روستاها هم تعدادی ثبت‌نام نکرده بودند که باید پس از انتخابات با هماهنگی وزارت کشور، برای این روستاها هم چاره‌اندیشی شود.

در حال حاضر دقیقاً مشخص نیست در شهرهایی که تعداد داوطلبان موردنیاز در انتخابات حضور ندارند به دلیل عدم وجود نامزد یا عدم تائید صلاحیت چنین اتفاقی رخ‌داده است. ازآنجا که نمایندگان مجلس شورای اسلامی مسئول بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی می‌باشند بعضاً مشاهده‌شده که علایق و سلیقه‌های جناحی، قبیله ای و سیاسی خود را در این امر دخیل می‌کنند. بدون شک اگر تدبیری برای جلوگیری از این امر پیش‌بینی شود احتمالاً کمتر چنین مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند بر تعداد داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی تأثیر بگذارد تأکید بیش‌ازحد بر مدرک‌گرایی است. مطابق یکی از بندهای ماده‌(30) قانون شوراها، انتخاب‌ شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای سواد خواندن و نوشتن برای شورای روستاهای تا دویست خانوار و داشتن مدرک دیپلم برای شورای روستاهای بالای دویست خانوار، داشتن حداقل مدرک فوق‌دیپلم یا معادل آن برای شورای شهرهای تا بیست‌ هزار نفر جمعیت، داشتن حداقل مدرک لیسانس یا معادل آن برای شورای شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت باشند.

هرگاه انتخابات هر یک از شوراهای روستا و شهر بنا به دلایل ذکرشده متوقف و یا پس از تشکیل طبق مقررات قانونی منحل ‌شود تا برگزاری انتخابات مجدد و تشکیل شورای جدید، استاندار جانشین آن شورا خواهد بود. همچنین جانشین شورای روستا، شورای بخش می‌باشد.

در حوزه هایی که تعداد داوطلبان آن‌ها در مهلت ثبت نام یا تا قبل از روز اخذ رأی، مساوی یا کمتر از تعداد اعضای اصلی باشد و انتخابات آن‌ها به این دلیل یا به هر دلیل دیگر برگزار نشده باشد و یا به هر دلیل فاقد شورا باشد، وزارت کشور موظف است انتخابات میان دوره‌ای شورای اسلامی آن‌ها را هم‌زمان با اولین انتخابات سراسری سایر انتخابات، مشروط به آن‌که حداقل یک سال به پایان دوره شورا باقی‌مانده باشد، برگزار نماید. البته احتمال دارد اگر تغییراتی در میزان سواد موردقبول داده شود حداقل این مشکل در روستاها کم‌جمعیت اگر داوطلبی ندارند مرتفع شود.

البته به نظر می‌رسد عملکرد نه‌چندان قابل دفاع شوراهای اسلامی در شهرهای مختلف و انتشار اخبار فراوانی که از بازداشت و دستگیری اعضا منتشر می‌شود در تغییر نگاه مردم نیز بی‌تأثیر نباشد. لذا به نظر می‌رسد اگر با اتخاذ تدابیری همچون افزایش نظارت بر اعضای شوراها زمینه برای عملکرد مطلوب‌تر آن‌ها فراهم گردد مردم نیز رغبت و تمایل بیشتری برای حضور به‌عنوان نامزد در انتخابات شوراها داشته باشند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۳۴۶۰۰۰۹:۱۹:۳۴ ۱۴۰۰/۳/۲۲
چه شورایی؟ آنانی که بخواهند کاری بکنند، با شورا و بدون شورا هم انجام می دهند.
ناشناس۲۰۳۴۷۸۰۱۱:۱۵:۱۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
شورا وسیله ای است برای تحمیل سیاست ها و کارهای اشتباه، خسارت بار و فساد انگیز که عرصه را برای مردم تنگ کرده است.
ناشناس۲۰۳۴۶۰۲۰۹:۲۲:۲۲ ۱۴۰۰/۳/۲۲
نگران انتابات شوراها نباشید چون انتخابات ریاست جمهوری هم چندان تفاوتی با انتخابات شوراها نداره.اتفاقاً من معتقدم در این دور از انتخابات ، انتخابات شوراها بهتر دیده میشه.
حسین۲۰۳۴۹۷۰۱۳:۰۷:۰۷ ۱۴۰۰/۳/۲۲
انتخابات شوراها=انتخابات قومی -قبیله ای
ناشناس۲۰۳۴۶۰۴۰۹:۲۳:۲۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
نتیجه وجود شوراها را هم شاهدند: انجام کارهایی نظیر ارتفاع سازی، تخریب فضای سبز، باز گذاشتن دست شهرداریها برای گرفتن انواع و اقسام عوارض و مالیاتها از مردم...... در شهرها. البته در روستاها هم شاهد تبدیل زمین های کشاورزی به ویلاسازی، تخریب جنگلها و....
ناشناس۲۰۳۴۶۰۵۰۹:۲۴:۱۱ ۱۴۰۰/۳/۲۲
همان بهتر که فراموش شوند هر روز اخبار فساد مالی و اخلاقی از سوی شورای شهری رسانه ای میشود
ناشناس۲۰۳۴۶۱۰۰۹:۲۸:۴۴ ۱۴۰۰/۳/۲۲
شوراها اسیر باند بازی و بازی سیاست شده و کار مفیدی برای مردم انجام نمی دهند.
ناشناس۲۰۳۴۶۱۳۰۹:۲۹:۳۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
شوراها در عمل دست شهرداران را برای انجام کارهای سیاسی و اقتصادی باز می گذارند.
ناشناس۲۰۳۴۶۱۴۰۹:۳۰:۵۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
خیلی از شوراها تنها به فکر منافع اعضای خود هستند. تا به حال چند شورا به علت مسئله دار بودن اعضا منحل یا افراد آن دستگیر شده اند؟
ناشناس۲۰۳۴۶۱۸۰۹:۳۲:۲۱ ۱۴۰۰/۳/۲۲
در سالهای گذشته شاهد نفوذ ورزشکاران و سلبریتی ها به شوراها بودیم. اکنون شاهد ورود فرزندان چهره های سیاسی و... به شوراها هستیم.
ناشناس۲۰۳۴۶۲۱۰۹:۳۳:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
تجربه شوراهای شهر و روستا، تجربه ناموفقی در ایران بوده است.
ناشناس۲۰۳۴۶۲۲۰۹:۳۳:۴۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
شوراها فقط باعث شده که عده ای به نان و نوا برسند.
ناشناس۲۰۳۴۷۹۰۱۱:۲۲:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۲۲
هر کسی در ایران به کاری منصوب شد، فقط به فکر خودش و خانواده و آشنایانش هست. حتی شوراهای روستایی هم فاسد شده‌اند.
ناشناس۲۰۳۴۶۲۴۰۹:۳۶:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
تا به حال کار شوراها، انتقال سیاست های جناح های سیاسی به امور روز مره و زندگی مردم بوده است.
ناشناس۲۰۳۴۶۲۵۰۹:۳۸:۱۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
اگر شورای شهر به مفهوم واقعی شورا بود، جلوی ساخت برج میلاد، دو طبقه کردن اتوبان صدر، بلند مرتبه سازی خانه ها، ساخت و ساز در ارتفاعات، تخریب فضای سبز و ..... و حیف و میل بیت المال را می گرفت.
no one۲۰۳۴۶۲۶۰۹:۳۹:۲۷ ۱۴۰۰/۳/۲۲
اتفاقا برعکس . اینقدر که اسم های عجیب و غریب در دیوار شهرها به چشم میخوره اسمی از کاندیدای ریاست جمهوری نیست.
ناشناس۲۰۳۴۶۴۷۰۹:۵۴:۵۰ ۱۴۰۰/۳/۲۲
خیلی از این شوراهای شهر و روستا منشأ فسادند .
ناشناس۲۰۳۴۸۰۰۱۱:۲۹:۱۳ ۱۴۰۰/۳/۲۲
منشاء فساد و رشوه و زمین خواری و کوهخواری و دریا خواری
ناشناس۲۰۳۴۶۷۶۱۰:۱۴:۲۹ ۱۴۰۰/۳/۲۲
انتخابات ریاست جمهوری ، خودش فراموش شده وای به حال انتخابات شورای ده و روستا و شهر !
ناشناس۲۰۳۴۷۰۵۱۰:۳۵:۴۷ ۱۴۰۰/۳/۲۲
تجربه شوراهای شهر و روستا تا به حال کاملا شکست خورده است . شورا در شهرهای کوچک و متوسط تبدیل به نهادی شده که اعضای آن با نفوذ در شهرداری و ادارات محلی به کسب رانت برای خود و نزدیکانشان مشغول شده اند و افرادی هم که متقاضی ورود به شورا هستند هیچ گونه انگیزه ای برای خدمت به شهر و زادگاه خود ندارند بلکه از قبل با نیت نزدیکی به کانون های قدرت وارد انتخابات می شوند تا زمانی هم که مکانیزم نظارتی درستی از سوی مردم به عملکرد شوراها وجود نداشته باشد اوضاع همینگونه خواهد بود خصوصا اینکه در پایان دوره هیچگونه حسابرسی هم از این افراد صورت نمی گیرد
ناشناس۲۰۳۴۷۷۲۱۱:۱۱:۳۶ ۱۴۰۰/۳/۲۲
اگر الان از مردم نظرسنجی درستی بشود، اکثریت بزرگ خواهان انحلال «شوراها» خواهند بود.
ناشناس۲۰۳۴۹۲۴۱۲:۴۵:۴۹ ۱۴۰۰/۳/۲۲
هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری ؟ !
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 14. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 15. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 16. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 17. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 18. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 19. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 20. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 21. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 22. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 23. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 24. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 25. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. فقط‌ برو‌!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. اسب زین شده یا چموش؟!

 6. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 15. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 16. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 17. ضرغامی: روحانی رفت!

 18. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 19. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

 20. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 21. اعتراض تند روح الامینی به جلسه غیر علنی مجلس

 22. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 23. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 24. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 25. واکنش وحید یامین‌پور به طرح صیانت از حقوق کاربران

آخرین عناوین