آیا رئیسی باید از قوه قضائیه استعفا دهد؟/ زمزمه نامزدی پوششی همتی/ محسن رضایی و دورخیز برای ضلع سوم رقابت/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی در دور دوم

گروه سیاسی الف،   4000227106 ۶۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنان که اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

آیا رئیسی باید از قوه قضائیه استعفا دهد؟/ زمزمه نامزدی پوششی همتی/ محسن رضایی و دورخیز برای ضلع سوم رقابت/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی در دور دوم

آیا رئیسی باید از قوه قضائیه استعفا دهد؟

با ثبت‌نام سیدابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، یکی از موضوعاتی که مطرح شده است لزوم یا عدم لزوم استعفای وی از ریاست قوه قضائیه است. بخشی از حقوقدانان با استناد به قانون انتخابات، استعفای رئیس قوه قضائیه برای شرکت در رقابت انتهابات ریاست جمهوری را الزامی نمی‌دانند.

مهدی نورایی، دانش‌آموخته دکتری حقوق عمومی دانشگاه تهران در تسنیم نوشته است: «رئیس قوه قضائیه عالی‌ترین مقام اداری قوه قضائیه است و دیوان عالی کشور عالی‌ترین مقام قضائی آن، مستفاد از اصل 164 قانون اساسی نیز آنست که تشکیلات قضایی ماهیتی متمایز از تشکیلات اداری دارد و اصل سلسله مراتب اداری چنان که در تشکیلات اداری رایج است، در تشکیلات قضایی حاکم نیست. بر همین اساس است که قاضی را نمی‌توان از مقامی که شاغل آنست منفصل یا بدون رضای او محل خدمت یا سمتش را تغییر داد. بنابراین حضور مقامات اداری قوه قضائیه همچون ریاست آن قوه در انتخابات اصل بی‌طرفی قاضی را در مواردی که به موجب قانون امر رسیدگی به تخلفات یا جرایم انتخاباتی اشخاص به آن سپرده شده است، مخدوش نمی‌سازد.»

در مقابل، عده‌ای از حقوقدانان معتقدند رئیسی می بایست برای حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری از ریاست قوه قضائیه استعفا دهد. علی نجفی‌توانا، حقوقدان در آرمان ملی نوشت: «آقای رئیسی که علی‌القاعده باید پاسدار قانون باشند، قطعا با توجه به شعارها و گفتمان‌های ایشان از طریق رسانه‌ها و در جلسات دائر بر قانونمداری و پاسداشت قانون به صراحت در ماده 29 قانون انتخابات از دو منظر یکی به عنوان رئیس قوه قضائیه و دیگری به عنوان یکی از اعضایی که نظارت عالیه بر روند انتخابات دارد به‌زعم اینجانب می‌بایستی قبل از اعلام نامزدی برای جلوگیری از شائبه‌ها از سمت خود استعفا می‌دادند ضمن آنکه از جهت دیگر یعنی برخورد با تخلفات انتخاباتی ایشان به عنوان رئیس قوه قضائیه مسئولیت رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را طبق ماده 34 قانون انتخابات دارند و در نتیجه به‌ویژه درخصوص شخص ایشان قطع نظر از مقررات آمره مقرر در مواد 29 و 37 قانون انتخابات به علت نظارت بر ضمانت اجرای کیفری بر جرائم انتخاباتی و معارض بودن انجام این وظیفه با سمت کاندیداتوری ایشان، استعفای ایشان از سمت مسئولیت قوه قضائیه الزامی است. ضمن آنکه این اقدام می‌تواند در بحث جدیت ایشان در مورد مبارزه با تخلفات و فساد اداری و حاکمیت قانون موثر باشد. نظر به اینکه براساس قانون انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان با معرفی رئیس قوه قضائیه انجام می‌شود و حضور ایشان در قوه قضائیه موجب استمرار این رابطه و بیم بروز شائبه تاثیرگذاری را به‌وجود می‌آورد.»

ظاهرا و بنا به آنچه از سخنان حقوقدانان فهمیده می شود قانون درباره استعفای رئیس قوه قضائیه سکوت دارد؛ شاید قانونگذار به ذهنش خطور نمی کرده است که فردی بخواهد ریاست قوه قضائیه را پله‌ای برای ریاست جمهوری قرار دهد.

عمده استدلال موافقین استعفا، دائر مدار دو نکته است: یکی وابستگی حقوقدانان شورای نگهبان به رئیس قوه قضائیه چراکه اساسا رئیس قوه ایشان را به مجلس معرفی کرده است. دومی بحث رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در قوه قضائیه. 

چنانکه دیدیم طرفداران رئیسی می‌گویند مطابق قانون اساسی و قوانین جاری، قضات در قضاوت مستقل‌اند و کسی نمی‌تواند در کار ایشان دخالت کند. 

اما فارغ از منظر حقوقی به ماجرا به نظر می رسد از منظر سیاسی بهتر باشد رئیسی استعفا دهد. نکته مهم اینجاست که جایگاه قوه قضائیه ذاتا باید جایگاهی فراجناحی باشد تا درباره مخالفین سیاسی دچار بی عدالتی نشود. کسی تضمین می دهد اگر رئیسی نتوانست پیروز انتخابات شود تعاملش با دولت آینده بر مدار عدالت باشد؟ 

***

 زمزمه نامزدی پوششی همتی

یکی از شگفتی های روز پایانی ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، نام نویسی عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی بود. با توجه به شکل گیری ائتلاف ها و روندهای اجماعی در اصولگرایان و اصلاح‌طلبان، حضور همتی در انتخابات غیرمنتظره بود.

اینکه فردی خارج از تشکیلات دو جناح سیاسی کشور بخواهد در انتخابات حضور پیدا کند و به خوبی دیده شود اندکی سخت است. همین مسئله باعث شده شائبه نامزدی پوششی همتی مطرح شود. 

در این زمینه مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی به آفتاب یزد گفت: «در نظر من آقای همتی اقتصاددان باهوش و فهیمی است و من قلبا او را دوست دارم. ایشان شاید به این قصد آمده که از کاندیدای دیگری، مثلا کاندیدایی که اطلاعات اقتصادی کمتری دارد، پشتیبانی کند. چون بدون وجود پشتیبانی از جانب توده‌ی مردم امکان پیروز شدن در انتخابات وجود ندارد. اما اگر ایشان تصمیم دارد در عرصه‌ی انتخابات بماند، باید از بانک مرکزی استعفا دهد تا حرف‌های سیاسی، روی اقتصاد ایران اثر منفی نگذارد و بازار ارز دچار تلاطم نشود. رئیس بانک مرکزی یکی از اشخاص بسیار مهم در سیستم اقتصادی بانکی هر کشوری از کشورهای دنیا است و اگر وارد مناظرات انتخاباتی شود، اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

به نظر می رسد ابتدا باید منتظر باشیم و ببینیم صلاحیت همتی احراز می شود یا نه و اگر تایید صلاحیت شد واقعا به نیت رقابت وارد میدان شده یا می خواهد نقش نامزد پوششی را بازی کند. و در نهایت این پرسش که پوشش کدام کاندیدا خواهد شد؟ لاریجانی یا جهانگیری؟ یا شاید پوششی برای یک نامزد غیرمنتظره؟

***

محسن رضایی و دورخیز برای ضلع سوم رقابت

محسن رضایی در ساعات پایانی مهلت ثبت نام انتخابات، در وزارت کشور حاضر شد و برای چهارمین بار در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. ثبت نام رضایی پس از رئیسی این شائبه را به وجود آورد که رضایی بنای رقابت با رئیسی را ندارد و پس از مناظره ها به نفع رئیسی کنار می رود.

اما روزنامه اصلاح طلب شرق امروز در گزارشی مدعی شده است محسن رضایی می تواند ضلع سوم رقابت انتخاباتی در کنار رئیسی و لاریجانی شود و مثلث رئیسی-لاریجانی-جهانگیری شکل نمی گیرد. شرق با این ادعا که ممکن است جهانگیری نامزد پوششی لاریجانی شود نوشت: «حتی اگر جریان اصلاح‌طلبی و خود جهانگیری هم چنین مأموریتی برای خود نتراشیده باشند؛ اما فضای سیاسی و رسانه‌ای چنین تعبیری از این چینش دارد. جهانگیری معاون‌اول روحانی است و هم‌اکنون اصولگرایان از علی لاریجانی- با توجه به رابطه حسنه‌اش با دولت فعلی- با هشتگ دولت سوم روحانی در فضای مجازی یاد می‌کنند...

اینکه چرا رضایی بعد از شنیدن خبر ثبت‌نام رئیسی از آمدن منصرف نشد، آیا نشانه این است که او هم قرار است مانند جلیلی به‌عنوان نامزد پوششی رئیسی عمل کند؟ بعید به نظر می‌رسد. اگرچه هر دو در جریان اصولگرایی تعریف می‌شوند؛ اما پایگاه سیاسی جریانی آنها کاملا متفاوت است. تا به حال هیچ نقل قول مستقیمی از محسن رضایی مبنی بر اینکه آمدنش را منوط به نیامدن رئیسی کرده باشد یا قصد کمک به او را در انتخابات داشته باشد، شنیده نشده است. 

یک منبع آگاه به «شرق» گفت بعد از ثبث‌نام رئیسی، فشار زیادی از سوی برخی چهره‌های اصولگرایی به‌ویژه یاران قدیمی محسن رضایی در جبهه به او آمده که از رضایی خواسته‌اند حتما ثبت‌نام کند. آن‌طور که منبع آگاه «شرق» گفته است، محسن رضایی به‌هیچ‌عنوان قصد کناره‌گیری ندارد و می‌خواهد پرقدرت تا آخر رقابت‌ها بماند...

او این شانس را دارد که بازی رقابت‌ها را از نقطه ثقل سیاست داخلی و خارجی که زمین بازی لاریجانی و رئیسی است، به حوزه اقتصاد بکشاند. حوزه‌ای که در همه رقابت‌های انتخاباتی پیشین کمتر محل دعوا و حتی جذابیت بوده؛ اما شرایط فعلی این پتانسیل را دارد که بحث اقتصاد را به ثقل اصلی منازعات انتخاباتی بدل کند و اگر این‌طور شود، رضایی دستش از دو رقیب دیگر پرتر است.»

***

زمزمه اصلاح‌طلبان برای حمایت از لاریجانی در دور دوم

از حدود دو سال پیش زمزمه حمایت از علی لاریجانی در بخشی از اصلاح طلبان، به خصوص حزب کارگزاران شنیده می شد هرچند که در نهایت مطابق آنچه اعلام شده مصوب نهاد اجماع ساز این است که از کاندیدای تماما اصلاح طلب حمایت کند و تن به حمایت از نامزد اعتدالی ندهد.

بالاخره ثبت نام ریاست جمهوری تمام شد و اصلاح طلبان با کاندیداهای اختصاصی خود در انتخابات ثبت نام کردند. 9 نفر از 14 نفری که در نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان برای نامزدی پیشنهاد شده بودند ثبت نام کردند. طبیعتا صلاحیت تعدادی از این افراد توسط شورای نگهبان تایید نمی شود اما در هر صورت به نظر می رسد احتمالا چند نامزد اصلاح طلب فابریک در میدان نهایی رقابت حاضر باشند.

اما پس ثبت نام نامزدها و شروع پرقدرت لاریجانی به نظر می رسد فیل بخشی از اصلاح طلبان دوباره یاد هندوستان کرده و احتمال حمایت از لاریجانی در دور دوم را رد نمی کنند. محمد عطریانفر عضو حزب کارگزارن در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه در گام اول قطعاً اصلاحات از لاریجانی حمایت نخواهد کرد، بیان کرد: حمایت از لاریجانی در حضور جهانگیری خلاف فهم منطقی سیاسی است که اصلاحات یک چهره شاخص از بدنه خود را در رقابت داشته باشند، حمایت از او را متوقف کنند و به سمت کسی مثل لاریجانی بروند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه منظور از گام اول دور اول انتخابات است اظهار کرد: در دور دوم اگر رقابت بین لاریجانی و رئیسی باشد به نظر می‌رسد اصلاحات تدبیر جدیدی اتخاذ کرده و به سمت لاریجانی خواهد رفت.

حتی محمدعلی وکیلی فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده مجلس دهم پا را فراتر گذاشته و از ائتلاف اصلاح طلبان و لاریجانی در روزهای آخر گفته است. وکیلی به ایرنا گفت: سبد آقای لاریجانی و اصلاح طلبان در بخش زیادی از آرا همپوشانی دارد. ائتلاف اصلاح طلبان با لاریجانی تابع نظرسنجی‌های روزهای آخر است.

وکیلی با بیان اینکه درباره ائتلاف با لاریجانی دو نگاه متفاوت در میان اصلاح طلبان وجود دارد، خاطرنشان کرد: یک نگاه این است که تجربه ائتلاف با یک اصولگرا قابل تعمیم و تکرار نیست و بر این موضوع اصرار دارند که باید کاندیدای آنها اصلاح طلب باشد حتی اگر این موضوع به شکست آنها در انتخابات منجر شود و نگاه دیگر هم این است که بر اساس مدل ۹۲، باید بررسی کنیم که اگر کاندیدای اصلاح طلب ظرفیت رای بالاتری داشت آقای لاریجانی را متقاعد کنیم که کنار برود و یا بالعکس اگر آقای لاریجانی ظرفیت رای بیشتری داشت، کاندیدای اصلاح طلب را برای کناره گیری متقاعد کنیم.

باید چشم به راه روزهای آینده باشیم تا ببینیم بالاخره سرنوشت ائتلافاصلاح طلبان و لاریجانی چه می شود.

***

آخرین آمار واکسیناسیون و ابتلا به کرونا در ایران

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون دو میلیون و ۳۲ هزار و ۱۶۲ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۳۸۸ هزار و ۸۲۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۴۲۰ هزار و ۹۸۳ دُز رسید.

 از دیروز تا امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۴ هزار و ۳۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۹۴ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۶۵ هزار و ۴۸۵ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۷ هزار و ۲۲۲ نفر رسید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۷۶۸۸۹۲۰:۵۱:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۲۷
از هر طرف باد بیاد اصلاح‌طلبان به همون سمت میچرخند کلا هر کاری میکنن که در قدرت بمونن و به مردم خدمت کنن البته منظور از مردم، جیب خودشونه
ناشناس۱۹۷۷۹۱۱۰۹:۴۲:۲۴ ۱۴۰۰/۲/۲۸
و ایضا اصولگرا
ناشناس۱۹۷۸۲۶۰۱۲:۳۲:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
گندی که اصلاح طلبان زدند قجرها نزدند قیمت ارز را 10 برابر گران کردند.
ناشناس۱۹۷۸۰۱۹۱۰:۳۳:۳۷ ۱۴۰۰/۲/۲۸
تو هنوز در گیر این دو جناحی؟ نفهمیدی اینها همه اول و اخر باهم هستند و فرقی ندارند؟؟؟
ناشناس۱۹۷۶۸۹۷۲۰:۵۳:۴۲ ۱۴۰۰/۲/۲۷
شانس لاریجانی برای بالا آمدن در انتخابات تقریبا"هیچ است.
ناشناس۱۹۷۷۹۳۱۰۹:۴۹:۴۶ ۱۴۰۰/۲/۲۸
شما گفتی و ما هم باور کردیم!!!
ناشناس۱۹۷۶۹۰۶۲۰:۵۶:۱۱ ۱۴۰۰/۲/۲۷
آقای رئیسی در سال 96 نتوانست پیروز انتخابات بشود اما تعاملش با دولت بر مدار عدالت بود.
ناشناس۱۹۷۶۹۰۸۲۰:۵۶:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۲۷
مگه روحانی و جهانگیری سال 96 استعفا دادند که رییسی الان استعفا بده؟! مجری و ناظر انتخابات هم وزارت کشور و شورای نگهبان هستند و نه نهاد دیگری.
ناشناس۱۹۷۸۰۶۱۱۱:۰۲:۳۵ ۱۴۰۰/۲/۲۸
چرا وقتی دولت مستقر خودش برای چهار سال دوم مجری انتخاباته(وزارت کشور)کسی اعتراض نمیکنه؟ قوه قضاییه کمترین و نزدیک به صفر نقش در انتخابات داره
ناشناس۱۹۷۶۹۱۴۲۰:۵۸:۵۱ ۱۴۰۰/۲/۲۷
خوشبختانه جهانگیری و لاریجانی در بین توده های مردم منفور هستند.
ناشناس۱۹۷۷۹۲۸۰۹:۴۸:۵۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
در توده های مردم رضایی و جلیلی و محمد محبوب دل ها هستن
ناشناس۱۹۷۶۹۲۱۲۱:۰۰:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۲۷
اگر دوباره فردی همانند حسن روحانی (علی لاریجانی) رای بیاورد باید فاتحه اقتصاد و مملکت را بخوانیم.
ناشناس۱۹۷۷۹۱۵۰۹:۴۳:۵۹ ۱۴۰۰/۲/۲۸
و بقیه هم بهتر از ایندو نخواهند بود شما هستید من هم هستم
ناشناس۱۹۷۸۲۶۷۱۲:۳۳:۵۹ ۱۴۰۰/۲/۲۸
این دولت رکورددار تورم و رشد اقتصادی منفی و اختلاس بود هرکی بیاید از اینها بهتر است.
ناشناس۱۹۷۶۹۲۸۲۱:۰۲:۲۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
تخریب ها علیه رییسی از همین الان کلید زده شده، مردم مختارند برای سومین دوره هم فریب اصلاح طلبان را بخورند یا خیر؟!
ناشناس۱۹۷۶۹۳۵۲۱:۰۴:۱۰ ۱۴۰۰/۲/۲۷
ما از آقای رییسی می خواهیم که قانون اعاده اموال نامشروع حالت نمایشی نداشته باشد و اجرا شود الان بیش از ۶ ماه است که ابن ماموریت به دادستان کل کشور داده شده ولی هیچ گزارشی به مردم داده نشده است
ناشناس۱۹۷۶۹۸۷۲۱:۱۹:۴۱ ۱۴۰۰/۲/۲۷
مردم تحمل دولت سوم روحانی را ندارند دولتی که ملت رو اذیت کرد.
ناشناس۱۹۷۷۰۶۶۲۱:۵۲:۲۸ ۱۴۰۰/۲/۲۷
همتی رد صلاحیت میشه
ناشناس۱۹۷۷۹۳۸۰۹:۵۲:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۲۸
فکر کنم به غیر از جلیلی و رئیسی همه رد صلاحیت شن
ناشناس۱۹۷۸۲۰۵۱۲:۱۲:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۲۸
آقای کدخدایی فرمودند رد صلاحیت نداریم بلکه برخی کاندیداها احراز صلاحیت نمی شوند.
ناشناس۱۹۷۷۰۷۴۲۱:۵۶:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۲۷
لاریجانی همان روحانی است آزموده را دوباره آزمودن خطاست.
ناشناس۱۹۷۷۰۷۸۲۱:۵۷:۰۸ ۱۴۰۰/۲/۲۷
طبق قانون اساسی همه داوطلبان ریاست‌جمهوری باید از مناصب دولتی استعفا دهند.ورییس قوه قضاییه هم مستثنا نیست
ناشناس۱۹۷۷۸۹۴۰۹:۳۳:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۲۸
مگه رئیس جمهور تو دور دوم استفاء داد یا معاون اول بعضی جاها قانون مشخص نیست
ناشناس۱۹۷۷۹۰۰۰۹:۳۶:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۲۸
درباره رؤسای قوا اینطور نیست
ناشناس۱۹۷۸۲۱۰۱۲:۱۳:۴۱ ۱۴۰۰/۲/۲۸
ریاست قوه قضاییه منصب دولتی نیست.
ناشناس۱۹۷۷۱۱۲۲۲:۰۶:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۲۷
امروز اخبار تلوزیون از تمام شبکه ها اعلام کردکه آقای رئیسی خواسته برای جلوگیری از شائبه استفاده تبلیغاتی از صدا سیما دیگر گزارش وتصویری از ایشان پخش نشود !!! اما اگر دقت کنید همین درخواست واعلام آن از اخبار صدا سیما خود یک نوع تبلیغ انتخاباتی است !! ایشان می توانست چنین درخواستی را بدون اعلام آن از صدا سیما داشته باشد !!
ناشناس۱۹۷۷۲۳۸۲۲:۵۶:۴۲ ۱۴۰۰/۲/۲۷
اگر قانون میگه کاندیدای رییس جمهوری باید استعفا بده خوب چرا اینکار رو نمیکنه؟
ناشناس۱۹۷۸۰۳۴۱۰:۴۷:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
چون قانون نمیگه
ناشناس۱۹۷۸۲۲۱۱۲:۱۵:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۲۸
حجت الاسلام هاشمی هم در سال 92 رئیس مجمع تشخیص مصلحت بود اما استعفاء نداد و کاندید شد.
ناشناس۱۹۷۸۲۴۲۱۲:۲۳:۵۱ ۱۴۰۰/۲/۲۸
چنین قانونی نداریم حجت الاسلام هاشمی و ناطق نوری هم در زمانیکه رئیس مجلس بودند کاندیدای ریاست جمهوری شدند.
ناشناس۱۹۷۷۲۶۵۲۳:۰۵:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
جناب رضایی در استان لرستان فرمودند که برای حمایت و جمع آوری رای برای آقای رییسی وارد عرصه انتخابات می شوند و خودشان روز آخر از کاندیداتوری انصراف خواهند داد
ناشناس۱۹۷۷۸۸۹۰۹:۳۱:۲۵ ۱۴۰۰/۲/۲۸
آره ایشون چقدر هم رای داره آخه
ناشناس۱۹۷۷۲۸۴۲۳:۱۲:۲۴ ۱۴۰۰/۲/۲۷
ثبت نام سید ابراهیم رئیسی بدون استعفاء از ریاست قوه قضاییه هیچ منع قانونی ندارد.
ناشناس۱۹۷۷۳۵۶۲۳:۴۷:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
حمایت اصلاح طلبان بواسطه عملکرد دولت روحانی کمکی به لاریجانی نکرده که هیچ اصرار بر این حمایت همان چهار تا رای را از او خواهد گرفت
اکرم۱۹۷۷۳۷۰۰۰:۰۰:۳۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
به امید خدا حجه السلام رئیسی با بیشترین آرا رئیس جمهور قطعی و محسن رضایی و سعید جلیلی و سعید محمد حتما در دولت مقتدر و متعهد و ظلم ستیز و مردمی و انقلابی و جهادی خواهند بود انشالله . اللهم عجل لولیک الفرج
حسن۱۹۷۷۳۷۳۰۰:۰۱:۴۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
چطور از مردی که هشت سال زحمت برای کشور کشید سخن نیست احمدی نژاد همچون امیر کبیر است در دوران خودش
مهدی۱۹۷۸۰۹۰۱۱:۱۴:۱۷ ۱۴۰۰/۲/۲۸
گویا رسم شده انقلاب فرزندان خودش رو ببلعد.یکروز این آقایون هم بلعیده خواهند شد.
ناشناس۱۹۷۷۳۷۹۰۰:۰۴:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
آقای رییسی. و سعید محمد و جلیلی بزرگ مرد اقتصاد و سیاست. و. نابود کننده . دست خائنین. به زودی . خواهند آمد و روزنه امیدی را. بر روح و روان مردم. حاکم می کنند
ناشناس۱۹۷۷۳۹۳۰۰:۱۵:۵۸ ۱۴۰۰/۲/۲۸
همتی پوششی کیه؟ خودش یا کسی دیگر؟ این بنده خدا مگه رایی هم داره؟ فکر کنم الف با ا یشون مزاح کرده. بعید میدونم حتی اطرافیانش هم رای شون حروم کنن بایشون رای بدن.
علیرضا۱۹۷۷۴۵۰۰۰:۴۷:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
قاون رو مصادره به مطلوب نمودن کار درستی نیست مگر مسند و مسئولیت چقدر ارزش دارد که انسان اینگونه براش دست و پا می زند
ناشناس۱۹۷۷۵۶۹۰۲:۱۳:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۲۸
ایران به یک ابراهیم بت شکن نیازداردتاهیمنه بت آمریکارابشکند
علی کریمی۱۹۷۷۹۹۵۱۰:۱۶:۵۷ ۱۴۰۰/۲/۲۸
ایران به استفاده از خرد جمعی نیاز مبرم دارد.
احیا دادمهر۱۹۷۷۵۹۵۰۲:۴۶:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۲۸
با این تفاسیر شما اولا رای نمیدم دوما اگر هم رای بدم رییسی از اونای دیگه بهتر و سالمتر و شایسته تره فکر میکنم رای میاره همون دور اول
حمید۱۹۷۷۶۸۷۰۶:۴۲:۴۴ ۱۴۰۰/۲/۲۸
ریاست قوه قضایه بالاتر از ریاست جمهوری نیست که در دور دوم همزمان نامزد و مجری انتخابات است!!!
ناشناس۱۹۷۷۷۰۳۰۷:۱۳:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۲۸
الف جون میگن سعید محمد رد صلاحیت شده راسته؟؟ اگر میدونید خبر میزارید راستش رو. امروز امتحان دارم خراب میکنم :( ممنون
ناشناس۱۹۷۷۷۱۵۰۷:۲۴:۳۷ ۱۴۰۰/۲/۲۸
همه کسانی که الان ثبت نام کردند و تائید شدند سال ها در قدرت بوده اند ، امتحان خودشون رو پس دادن . آزموده را آزمودن خطاست
ناشناس۱۹۷۷۷۴۲۰۷:۵۰:۳۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
اگر قصد خدمت به مردم است ؛ چه فرقی میکنه که روی کدوم صندلی تکیه بزنی ؟!!!
ناشناس۱۹۷۸۲۵۰۱۲:۲۸:۱۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
ریشه فساد و رانت خواری در دولت باید خشکانده شود هیچ کس شایسته تر از آقای رئیسی برای اینکار سراغ نداریم.
ناشناس۱۹۷۷۷۵۶۰۷:۵۹:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۲۸
سلام. وقتی رییس جمهور مستقر که مجری انتخابات و قانون اساسی است برای دور دوم به استعفا نیاز ندارد چطور این بحث مطرح شده؟ در ادوار قبل روساي مجلس شورای اسلامی هم بدون استعفا ورود داشتند.
ناشناس۱۹۷۷۷۶۰۰۸:۰۱:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
اینایی که الان هستن ؛ یک سوم احمدی نژاد هم رای ندارن . به نظر من در صورتی که احمدی نژاد باشه ؛ در نهایت با ۷ میلیون رای رئیس جمهور میشه
ناشناس۱۹۷۷۷۷۴۰۸:۱۱:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۲۸
یا همه استعفا بدن یا هیچکس استعفا نده . آخه اینجوری که نمیشه
ناشناس۱۹۷۷۷۸۵۰۸:۱۷:۳۹ ۱۴۰۰/۲/۲۸
لاریجانی پرقدرت شروع کرد
ناشناس۱۹۷۷۹۵۹۱۰:۰۰:۴۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
و ان شاء الله پرقدرت هم تمام خواهد کرد.
ناشناس۱۹۷۸۲۵۶۱۲:۳۰:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۲۸
لاریجانی 12 سال رئیس مجلس بود اما هیچ کاری برای ایجاد اشتغال و جهش تولید و بهبود معیشت مردم و صیانت از منافع ملی نکرد.
ناشناس۱۹۷۷۷۹۰۰۸:۱۸:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۲۸
رقیب رئیسی پیروز میشه
ناشناس۱۹۷۷۸۱۲۰۸:۳۶:۱۸ ۱۴۰۰/۲/۲۸
اقای رییسی نباید از قوه قضاییه استفاع بده چونکه دوباره دزدی واختلاسها شروع میشه تازه داره ی کمی بهتر میشه
ناشناس۱۹۷۷۸۴۱۰۸:۵۹:۳۶ ۱۴۰۰/۲/۲۸
تا انقلاب مهدی آقای رضایی کاندید میشه
ناشناس۱۹۷۷۸۷۷۰۹:۲۴:۴۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
استعفای اقای رییسی چه باشد یا نباشد فرقی در خروجی انتخابات ندارد
ناشناس۱۹۷۸۰۰۱۱۰:۲۳:۱۵ ۱۴۰۰/۲/۲۸
به نظر من آقای رییسی رای میاره اما بزرگترین اشتباه را مرتکب شد و کاندید شد. ریاست قوه قضاییه برای ایشون فرصت بهتری بود. ریاست قوه مجریه هم کار دست ایشون و هم اصولگراها خواهد داد
ناشناس۱۹۷۸۰۱۴۱۰:۲۹:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۲۸
همان طور که اقای جهانگیری درخواست مرخصی کرده که شائبه استفاده از امکانات دولت پیش نیاید ایشان هم باید حداقل مرخصی بگیرد و شائبه دخالت پیش نیاید
ناشناس۱۹۷۸۲۲۶۱۲:۱۹:۱۸ ۱۴۰۰/۲/۲۸
جهانگیری با این کارنامه مردود با چه رویی کاندیدا شد ؟!
ر خ۱۹۷۸۱۹۴۱۲:۰۹:۲۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
سلام احمدی نژاد مثل سال های قبل نیست سیاست رجوی را دنبال میکند دیگه گول نخورید ایندفعه
فاضل۱۹۷۸۳۱۰۱۲:۴۸:۵۴ ۱۴۰۰/۲/۲۸
احمدی نژادی ها بدانند اگر صلاحیت ایشون تأیید نشه رای نمی دهند
ف۱۹۷۸۳۶۰۱۳:۰۳:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۲۸
درود بر لاریجانی مرد تمام و کمال و شایسته این منسب
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 17. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 18. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 19. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 20. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 21. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 22. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 23. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 24. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 25. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 13. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 14. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 15. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 16. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 17. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 18. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 23. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 24. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 25. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

آخرین عناوین