واکسیناسیون عمومی تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد

اجتماعی،   4000102030 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت با اعلام این خبر که واکسیناسیون عمومی تا آخر سال جاری به اتمام می رسد گفت: به صورت خوشبینانه این فرآیند می تواند تا پایان سال ۲۰۲۱ هم تمام شود تا مردم به زندگی عادی بازگردند.

واکسیناسیون عمومی تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد

به گزارش فارس، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران در خصوص پیام نوروزی وزیر بهداشت درباره واکسیناسیون تمام جمعیت هدف تا پایان سال 1400  گفت: با توجه به اینکه کادر درمان و مدافعان سلامت در سال گذشته به طور مداوم در خدمت مردم و در مقابله با ویروس کرونا و بحران ناشی از آن بودند؛ وزیر بهداشت در 30 اسفند با حضور نمادین در بیمارستان فیروزگر تهران ضمن عرض ارادت به شهدای مدافع سلامت و خانواده های آنها از زحمات کادر درمان هم تقدیر کردند.

واکسیناسیون تا پایان سال به اتمام میرسد

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه با اشاره به برنامه های پیش بینی شده وزارت بهداشت و کمیته ملی واکسن در انجام فرایند واکسیناسیون عمومی گفت: طبق این برنامه ها به رغم همه محدودیت هایی که در تمامی دنیا حتی برای تولیدکنندگان واکسن وجود داشت با اتکا به دانش داخلی با موفقیت نسبی مراحل تولید واکسن ایرانی و خرید واکسن از سبد کواکس، پیش بینی می شود طبق برنامه صورت گرفته تا پایان 1400 و حتی به صورت خوشبینانه  تا پایان 2021 میلادی واکسیناسیون همگانی انجام شود. امیدواریم تولید واکسن مشترک ما با کشورهای همکار و واکسن ملی در هفته های آتی به تولید انبوه برسد و به تبع آن با رشد پلکانی واکسیناسیون روبرو باشیم. در حال حاضر کادر درمان و همکاران ما در خط مقدم درمان در حال واکسینه شدن هستند در کنار این همکاران واکسیناسیون سالمندان و جانبازان آسایشگاه ها و عزیزانی که درگیر پسماندهای عفونی هستند.

وی گفت: در ابتدای بهار به پایان می رسد و بلافاصله پس از آن وارد فاز دوم می شویم.در این فاز افراد بالای 65 سال و بیماران زمینه ای 16 تا 64 سال جای دارند. به نظر می رسد با ورود واکسن های داخلی به بازار در هفته های پایانی بهار واکسیناسیون به صورت جهشی افزایش یافته و در تابستان به اوج برسد و در پاییز و حداکثر زمستان، واکسیناسیون عمومی با ایمنی جمعی انجام شود و پس از این دوره اعلام خارج شدن از اپیدمی را خواهیم داشت و به زندگی عادی باز خواهیم گشت.

توقف واردات واکسن آسترازنکا ؛ در صورت تایید عوارض غیر عادی

جهانپور درباره واکنش های منفی درخصوص واکسن وارداتی آسترازنکا و با اعلام این که هنوز خبری از واردات این واکسن به کشور نیست خاطر نشان کرد: اگر این واکسن از روسیه و کره جنوبی وارد کشور شود فعلا مجوز اولیه مستندات علمی بهداشت جهانی را دارد. طبق پیش بینی ها قرار است در فصل بهار واردات واکسن آسترازنکای کره جنوبی از سبد کواکس آغاز شود. با توجه به اشکالات احتمالی این واکسن به ویژه در برخی از کشورهای اروپایی، رصد یافته های جدید ناشی از واکسیناسیون عمومی این واکسن در کشورهای مختلف در دستورالعمل وزارت بهداشت، کمیته ملی واکسن و سازمان غذا و دارو قرار گرفت.

وی افزود: بهداشت جهانی و EMA  و بسیاری از سازمان های غذا و داروی کشورهای اروپایی این واکسن را تایید کردند و تزریق دوباره این واکسن آغاز شده است ولی همچنان ما مستندات کشورهای مختلف را بررسی می کنیم. تا این لحظه تصمیم جدیدی مبنی بر عدم واردات این واکسن گرفته نشده است. در صورتیکه بر اساس مستندات، عوارض این واکسن به فواید آن غلبه کند واردات آن متوقف خواهد شد و در صورت شروع واکسیناسیون روند این فرآیند متوقف می شود . ولی فعلا چنین چیزی وجود ندارد و با توجه به تایید و آغاز مجدد تزریق این واکسن در کشورهای توسعه یافته، پیش بینی توقف آن را نداریم ولی همچنان اگر عوارض غیر عادی این واکسن گزارش شود استفاده و یا واردات آن متوقف خواهد شد. اگرچه هنوز این واکسن وارد کشور نشده است.

واکسیناسیون همگانی با سه واکسن در حال انجام است

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت تاکید کرد: واکسیناسیون کشوری در حال حاضر با واکسن های سینوفارم(چین)، اسپوتنیک V (روسیه) و کواکسین(هند) انجام می شود .حدود 700 هزار واکسن در روزهای اخیر در شبکه بهداشتی کشور توزیع شده  و ده ها هزار نفر از اعضای کادر درمان از آن استفاده کرده یا استفاده خواهند کرد. تا کنون عوارض جدی قابل توجهی در مورد این سه واکسن گزارش نشده و این روند ادامه خواهد داشت.  پنج واکسن در کشور ما تایید شده و با ورود واکسن های دیگر روند واکسیناسیون بر اساس اولویت ها ادامه پیدا خواهد کرد.

واکسن های کرونای ایرانی در صف تایید و تولید انبوه

جهانپور در ادامه درباره واکسن های تولیدی ایران هم خاطرنشان کرد: یک واکسن مشترک با کشور کوبا و انستیتو پاستور در حال ساخت است. فاز 1 و 2 مطالعات بالینی آن در کوبا انجام شده و فاز 3 آن هم در کوبا آغاز شده است. 100 هزار دوز از این واکسن وارد کشور شده و با فاصله ای دو هفته ای فاز 3 بالینی این واکسن در کشور آغاز می شود. البته به محض تایید گزارش های فاز 3 این واکسن، واکسیناسیون عمومی و تولید انبوه آن در ایران و کوبا آغاز می شود.

وی افزود:  فاز 2 واکسن برکت تا پایان فروردین به پایان می رسد. و با توجه به گزارش های موفقیت آمیز به نظر می رسد این واکسن به فاز 3 وارد و اواخر بهار وارد فاز تولید انبوه شده و برای واکسیناسیون عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

جهانپور خاطرنشان کرد:  واکسن شرکت میلاد داروی نور، زیر مجموعه وزارت دفاع با عنوان واکسن "فخرا" وارد فاز 1 مطالعات بالینی شده و به نظر می رسد تا  اواخر تابستان در دسترس باشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: واکسن رازی هم روزهای پایانی فاز یک را می گذراند و در صورت تایید وارد فاز 2 خواهد شد. به نظر می رسد این واکسن هم در اواخرتابستان و اوایل پاییز در دسترس عموم خواهد بود.

وی افزود: علاوه بر واکسن های مذکور چندین موسسه تحقیقاتی واکسن هایی را در مرحله مطالعات پیش بالینی و حتی مرحله بالینی دارند و در صورت تایید  در پاییز و زمستان آینده به تولید انبوه می رسند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۷۹۲۵۷۱۴:۱۹:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۲
خسته نباشید.
ناشناس۱۸۷۹۶۰۴۱۷:۳۷:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۲
شما جماعت منوتو بین اگر بلد هستید برید واکسن بسازید بقیه تزریق کنند! کلا چه کار مفیدی توی زندگیتون انجام دادید ؟ میشه نام ببرید ؟
ناشناس۱۸۷۹۲۸۶۱۴:۳۰:۵۱ ۱۴۰۰/۱/۲
باشه. شما که راست میگی . اون موقع احتمالا دیگه این مسئولیت رو نداری به همین دلیل قول بی پشتوانه میدی
ناشناس۱۸۷۹۳۴۶۱۴:۵۳:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۲
چرا واکسنهای ایرانی برای تایید به سازمان بهداشت جهانی ارایه نمی شود ؟‌
ناشناس۱۸۷۹۶۰۳۱۷:۳۶:۴۷ ۱۴۰۰/۱/۲
چون سازمان بهداشت جهانی نوکر چین و روسیه و پنهانکار هستند !
ناشناس۱۸۷۹۳۷۵۱۵:۰۷:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۲
انگلیس دیروز اعلام کرد 57 درصد جمعیتش دوز اول واکسن را دریافت کرده اند..
ناشناس۱۸۷۹۴۱۳۱۵:۳۶:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۲
سال شروع نشده از پایانش حرف میزنن
ناشناس۱۸۷۹۴۱۷۱۵:۳۹:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۲
تا آخر سال هم هرکی جون سالم بدر برده بره واکسن بزنه .
ناشناس۱۸۷۹۴۲۴۱۵:۴۱:۱۶ ۱۴۰۰/۱/۲
بزک نمیر بهار میاد...
ناشناس۱۸۷۹۴۶۴۱۶:۰۳:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۲
قرار بود کادر درمان تا اخر ۹۹ واکسینه بشن. همونجوری میخاید واکسینه کنید؟
ناشناس۱۸۷۹۴۸۵۱۶:۱۹:۰۰ ۱۴۰۰/۱/۲
عجیبه ژاپن با این سیستم پیشرفته پزشکی چرا انقدر کم واکسن تزریق کرده
ناشناس۱۸۸۰۲۵۳۰۶:۴۹:۵۴ ۱۴۰۰/۱/۳
چون اونها کرونا رو تحت کنترل دارن. مثل ما نیستن
ناشناس۱۸۷۹۵۷۸۱۷:۱۶:۳۵ ۱۴۰۰/۱/۲
واقعا خسته نباشید. خدا کمکتون کنه
ناشناس۱۸۷۹۷۰۵۱۸:۴۶:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۲
یه سوال چرا مردم عادی باید سختی حمایت از تولید داخلی رو بکشند؟؟ حمایت از تولید داخلی یعنی ایران خودرو و سایپا. بنظرم برنامه واکسیناسیون آمریکا و روسیه نشاندهنده انتخاب اشتباه ما تو واکسینه کردن مردم ه
ناشناس۱۸۷۹۷۲۵۱۹:۱۰:۱۱ ۱۴۰۰/۱/۲
واقعا این همه تفاوت فاحش بین ایران و سایر کشورها چه توجیهی دارد . مردم کشورمان با بیش از هشتاد ملیون جمعیت فقط ۱۲۰ هزار دوز باید واکسینه شوند ،انوقت به به چه چه بخودمان میگوییم برای خودمان نوشابه باز میکنیم. تنها معنای این مسامحه این است که به روش فراگیری و ابتلای عمومی اتکا کرده ایم یعنی گله ایی. جان این مردم برای مسئولین ارزش ندارد ..
ناشناس۱۸۷۹۸۲۳۲۰:۳۴:۰۱ ۱۴۰۰/۱/۲
از فرداي خودمان خبر نداريم جناب
ناشناس۱۸۷۹۸۳۳۲۰:۳۹:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۲
کاش یک قانون داشتیم، مسوولان آخر همه واکسن می زدند، اون وقت اینقدر کند پیش نمی رفت
حسنی۱۸۸۰۲۴۱۰۵:۲۱:۰۵ ۱۴۰۰/۱/۳
اگر به امید خدا تا پایان 1400 زنده موندیم ، دیگه واکسن برای چیه ؟؟؟؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  7. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  8. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  9. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  11. عکسی زیبا از جواد فروغی

  12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  13. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  15. کارِ کیست؟!

  16. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  17. دو كلمه با ظريف و روحانی

  18. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  19. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  20. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  21. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  22. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  23. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  24. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  25. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  ابر آروان

  آخرین عناوین