وزیر بهداشت: خودمان را برای موج‌های سنگین کرونا آماده کردیم/ تذکر به ۶ استان درباره ترددهای بین استانی

اجتماعی،   3991213078 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر بهداشت اظهار داشت: ما خودمان را برای موج‌های سنگین آماده کردیم، اما تقاضا می‌کنیم که مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی و آی سی یو ها ما نکنند. اگر آنجا بروند نمی دانم که چقدر در بهبود این عزیزان با لطف خداوند توفیق پیدا می کنیم.

وزیر بهداشت: خودمان را برای موج‌های سنگین کرونا آماده کردیم/ تذکر به ۶ استان درباره ترددهای بین استانی

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی از محل رصدخانه طرح شهید سلیمانی، گفت: وضعیت جهان همانطور که می‌دانید و از رسانه ها می بینید، متاسفانه مشکل ویروس کرونا و به خصوص ویروس موتاسیون یافته اکثر کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است. در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا که بالاترین آمار را دارد، ۱۹۸۹ مرگ، برزیل با ۱۷۲۶ مرگ، روسیه با ۴۴۱ مرگ، مکزیک با ۴۳۷ مرگ، آلمان ۴۰۱ مورد و انگلیس ۳۴۳ مورد، ایتالیا ۳۴۳ مورد، فرانسه ۳۳۰ مورد، هلند ۲۱۶ مورد و ایران با ۸۶ مورد مرگ و میر در جهان گرفتار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا هستند.

وی افزود: در ایران روند مرگ و میر در کشور علی رغم ویروس موتاسیون یافته، دو رقمی است؛ زیرا  همکارانمان شبانه روز تلاش کردند تا اجازه ندهند که مرگ و میرها از حد دو رقمی بیشتر شود و امروز هم خوشبختانه میزان مرگ ما به بیش از دو رقمی افزایش پیدا نکرده است.

خوزستان؛ استانی آتشین از نظر گرفتاری با کرونا

وزیر بهداشت گفت: درباره روند گرفتاری در کشور امروز بیشترین درگیری را در استان خوزستان داریم و یک استان آتشین از نظر گرفتاری با بیماری است. متاسفانه اکثر شهرهای استان گرفتارند. شهرهای شمالی استان مانند شوشتر و دزفول هم که قبلا مرگ و میری درباره ویروس موتاسیون یافته نداشتیم، دچار گرفتاری و مرگ و میر شدند.

شدت و هجوم کرونای جهش یافته به ریه ها

نمکی تاکید کرد: این ویروس موتاسیون یافته متاسفانه چهره ای متفاوت از ویروس ووهان از خود نشان می دهد. ویروسی است گرفتار کننده و به سرعت شدت بیماری در آن بالا می رود و به شدت افراد بدحال شده و جوان‌تر ها گرفتار می‌شوند. ما ابتدا فکر می‌کردیم افراد دیر مراجعه می‌کنند، اما بعد دیدیم بیمارانی هم که به موقع مراجعه می‌کنند، تعدادی‌شان در عرض ۴۸ ساعت در فاز گرفتاری سخت ریوی و مرگ و میر گرفتار می‌شوند. از ۷۰ بیمار اینتوبه ما در بیمارستان‌های خوزستان، متاسفانه در یک شبانه روز ۳۰ نفر تلف شدند و این نشان از شدت، حدت و هجوم بیماری به ریه‌هاست.

وزیر بهداشت گفت: این پیش‌بینی بود که قبلا انجام داده بودیم و قبلا در مقابل همین دوربین‌ها من چند هفته قبل تمام این تذکرات را به مردم داده بودم و اعلام کردم که اگر خدایی نکرده دچار چنین مصیبتی شویم، کار بسیار سنگین و سخت می‌شود. استاندار خوزستان به خوبی همراهی می‌کنند و به شدت همراه هستند و کار را مدیریت می کنند.

گله‌مندیم؛ هنوز در حمل و نقل عمومی خوزستان، تست الزامی نیست

وی افزود: البته هنوز گله‌مندی‌های خودمان را داریم. در هندوستان با پیدا شدن مواردی از ویروس موتاسیون یافته، کل پروازها تعطیل شد و فقط هواپیماهای باربری کار می‌کنند، در نیوزیلند با یک مورد گزارش بیماری، تعطیلی عمومی در بسیاری از فعالیت‌های عمومی ایجاد کردند، در استرالیا و برخی کشورهای دیگر اروپایی به شدت محدودیت ایجاد کردند، اما متاسفانه امروز که با رییس دانشگاه علوم پزشکی استان صحبت می‌کردم، اعلام کرد که هنوز ما برای سوار شدن به قطار، هواپیما و وسایل حمل و نقل عمومی تست الزامی نیست که من دوباره نامه محکمی نوشتم به دنبال نامه‌های قبلی که حداقل زمانیکه ما یک کانون سنگین آلودگی داریم، اجازه ندهیم که ویروس به جاهای دیگر کشور سرایت کند. خدایی نکرده اگر سه تا چهار خوزستان دیگر با این ویروسی با این قدرت سرایت و مرگ آفرینی داشته باشیم، واقعا کنترل ممکن است از دست ما و همکارانمان خارج شود و مصیبت بزرگی خواهد بود.

مشکل کمبود اکسیژن خوزستان رفع شد
تسلط بر اوضاع پریشان خوزستان

نمکی گفت: در خوزستان به سرعت بحث کمبود اکسیژن را با اعزام سه دستگاه اکسیژن ساز رفع کردیم و همکارانم تلاش کردند که تخت‌هایی را اضافه کنند که مشکل کمبود تخت نداشته باشیم و تا اینجا هم با تسلط کامل بر اوضاع پریشان بیماری در استان همکارانم کار را مدیریت می کنند و امیدوارم با همین تسلط کار را به یک سرانجام مناسبی برسانیم.

میزان پایین رعایت پروتکلهای بهداشتی در خوزستان

وزیر بهداشت ادامه داد: در استان متاسفانه علی رغم تذکرات مکرر رعایت پروتکل ها بسیار پایین است. در برخی جاها بهتر شده اما هنوز هم نسبت به متوسط کشوری بسیار پایین است و این نشانه ای است که با این سطح رعایت جمع کردن بیماری و جلوگیری از اشاعه بیشتر بیماری کار بسیار صعب و حتی غیرممکنی است.

تذکر به ۶ استان درباره ترددهای بین استانی

وی افزود: تذکر  خاص به همکارانم و استانداران دارم در استان هایی مانند لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، بوشهر و هرمزگان که مردم ترددهای بین استانی دارند که اولا نباید اجازه آن را دهیم؛ اما اگر نمی توانیم و ناچاریم واین رفت و آمدها دارد اتفاق می افتد و  دست مان کوتاه است که از روز اول هم متاسفانه همینطور بوده، حداقل تمنا و خواهش کنیم که مراقب باشند تا آتش بیماری به استان های همجوار نیفتد که کار بسیار سخت می شود.

ویروس موتاسیون یافته را جدی بگیرید
خود را گرفتار بیمارستان و ICU نکنید

وزیر بهداشت گفت: مردم عزیز تقاضا می‌کنم که ویروس موتاسیون یافته جدید را بسیار جدی بگیرید، ویروس، ویروس خطرناکی است. نمی خواهم مردم را دچار وحشت، اضطراب و هراس بیش از حد کنم. اولا بدانید ما و همکاران‌مان همیشه در کنار مردم هستیم. همانطور که از هیچ چاقو خورده و زخمی در اورژانس نمی پرسیم که تقصیر با چه کسی بود، اگر کسی قصور کرد و در رعایت پروتکل‌های بهداشتی حرف‌های ما را گوش نداد، ما هرگز او را مورد بی توجهی قرار نمی دهیم. ما خودمان را برای موج‌های سنگین آماده کردیم، اما تقاضا می‌کنیم که مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی و آی سی یو ها ما نکنند. اگر آنجا بروند نمی دانم که چقدر در بهبود این عزیزان با لطف خداوند توفیق پیدا می کنیم.

سفر را در خیالتان هم تصور نکنید

وی با تاکید بر اینکه تقاضا می کنیم که مردم رعایت کنند، گفت: زمان خریدهای نوروزی است. امیدوار بودیم و هستیم که مردم ما عید نوروز کم خطر و کم عارضه‌ای را طی کنند. از حالا بار و بندیل سفر نبندیم، اصلا مشخص نیست که چه روزهایی را در پیش داشته باشیم. خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال‌تان هم تصویر نکنید. ان‌شاءالله اگر اسفند کم عارضه‌ای را گذراندیم، به مردم اعلام می‌کنیم که با چه پروتکلی می‌توانند جابجایی داشته باشند.

نمکی گفت: می‌دانم خسته شدید و سال سختی گذشت. همه ما روزها و شب‌های بسیار سختی داشتیم. این برادر کوچکی که در خدمت شما حرف می زند، بیش از همه مردم ایران دغدغه و فشار روحی و ذهنی داشت و شبانه روز با تک تک روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در تماس است تا ببیند که چگونه است و نوسان قلبش با نوسان پر شدن و خالی شدن تخت های بیمارستان و مرگ و میر مردم این کشور تنظیم شده است. همه ما دچار کوفتگی جسم و روح هستیم، اما باز هم باید احتیاط کنیم و بیش از پیش صبوری کنیم. امیدوارم با رعایت همه این پروتکل ها بتوانیم در مدیریت بیماری گام های موفق تری را برداریم. برای همکاران عزیزم که در برخی استان ها درگیر موج هستند، طلب صبوری و توفیق از خداوند را دارم.

دیدگاه کاربران

مزمز۱۸۴۸۲۷۷۱۴:۰۷:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
واکسن پاسکن هم که هیچی.
ناشناس۱۸۴۸۷۴۱۱۷:۲۶:۲۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
ما خیلی وقته که داریم خودمون رو برای موجهای بعدی آماده می کنیم . موج بی پولی موج بدبختی موج فلاکت موج عقب افتادن از زمین و زمان موج ..
ناشناس۱۸۴۸۲۷۸۱۴:۰۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
واکسن وارد کنید مردم در حال تلف شدن هستن چقدر مردم باید رعایت کنند بفکر مردم باشید
بهرام۱۸۴۸۲۸۷۱۴:۱۱:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
آقای وزیر چطور ..کرونا میرود و عید نوروز برمیگردد مردم را چه فرض کردید این کرونای باهوش..
ناشناس۱۸۴۸۲۹۰۱۴:۱۲:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شما مسئول تذکر نیستید مسئول انجام واکسیناسیون عمومی هستید که خودتون به ندانستن.. زدید..
ناشناس۱۸۴۸۳۰۴۱۴:۱۶:۴۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چرا هواپیما و اتوبوس و قطار تا خرخره پر هستش؟ چرا من میتونم توی هواپیما پیش غریبه ای بنشینم که تست نداده سوار شده ؟ چرا میتونم باشگاه برم مسافرخانه برم مترو سوار بشم اما حق ندارم با ماشین خودم به خانه دوم خودم برم ؟ چه چیزی پشت این داستان هستش ؟؟؟
ناشناس۱۸۴۸۳۱۶۱۴:۱۹:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
همه سفرها باید ممنوع بشه
علوی۱۸۴۸۳۴۵۱۴:۲۸:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
این حرف ها با برگزاری آزمون های چندصد هزارنفری سازمان سنجش در اسفندماه هیچ سنخیتی ندارد شما چطور صحبت از رعایت پروتکل می کنید وقتی این همه آدم در یک محیط بسته قرار است چندساعت بدون تهویه امتحان بدهند رفت و آمدهای خانواده ها را هم به این چندصد هزار شرکت کننده اضافه کنید ببینید چه فاجعه ای در راه است آقای وزیر با مردم روراست باشید
ناشناس۱۸۴۸۶۲۴۱۶:۳۴:۱۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
همه ی مسئولیت ها رو به گردن ملت انداختین و خودتون و عقب کشیدین همدان خیلی شبیه به روزای قبل کرونا شده روئسای ادارات مخصوصا آموزش و پرورش بصورت سلیقه ای محدودیت ها رو اجرا می کنن ..استخرها بازن
ناشناس۱۸۴۸۶۳۵۱۶:۳۶:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
لطفا رو راست باشید آقای وزیر
ناشناس۱۸۴۸۶۶۷۱۶:۵۰:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
متاسفانه از تجربه دو موج گذشته عبرت نگرفتین سپردن کار به ملت و توصیه درمانی آخرشدهمون که شد..... محدودیت ها رو اجرا نمی کنین چون می ترسین ملت صداشون دربیاد ولی تو این شرایط چاره ای نیست باید هر چه سریعتر محدودیت ها رو منطقه ای کنین
ناشناس۱۸۴۸۶۷۱۱۶:۵۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
آقای وزیر راستش و به مردم بگین چرا بی خیال همه چیز شدین؟؟؟
ناشناس۱۸۴۸۸۸۴۱۸:۵۲:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
وقتی ورود واکسن‌های معتبر اروپایی و آمریکایی برای مردم عادی ممنوع می شود ولی برای .. پس شما چکاره هستید که پول و جان مردم در اختیار شماست انموقع مردم باید رعایت کنند
ناشناس۱۸۴۸۹۲۵۱۹:۰۶:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چرا واکسیناسیون را باسرعت بیشتری انجام نمی دهید ؟! انگلیس ۲۰ میلیون دوز واکسن زده .
پدرام۱۸۴۹۰۱۰۱۹:۵۲:۰۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
این حرفا چیه ما واکسن می‌خواهیم به همه دنیا صادر کنیم
ناشناس۱۸۴۹۰۷۴۲۰:۳۴:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
دولت که در هر صورتی حتی با کرونا ملت را می دوشد مثلا میلیاردها تومان قبض جریمه محدودیت تردد کرونایی از ملت اخذمی کند ولی دریغ از یک ماسک مجانی که به ملت بدهند مفهوم واقعی ..
ناشناس۱۸۴۹۱۳۳۲۱:۰۷:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چند کارشناس از کشورهای همسایه استخدام کنید تا طریق مبارزه با کرونا را نشانتان دهند .
ناشناس۱۸۴۹۲۹۶۲۲:۴۲:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
تا اونجایی که ما تو این یک سال فهمیدیم نه ماسک تاثیر داره نه فاصله ی اجتماعی؛ چون اروپایی ها خیلی سخت تر و منظمتر از ما هستند ولی آمارشون بیشتر از ما بود. ولی چیزی که معلومه موثره واکسنه که شما ها دارید میندازیدش عقب به هردلیلی. و این هشدار را به مسئولین امر بدم که نه تنها مسئول دنیا کشته شدگان و وابستگانشون هستید، بلکه مسئول اخرتشون هم هستید زیرا فرصت توبه را از افراد که احتمالا گناه کردن میگیرین با این کارتون.اینجا به هیچ وجه مسئله اختیار مطرح نیست. سراسر جبر است.
ناشناس۱۸۴۹۶۶۰۰۶:۳۶:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
آقای نمکی تا کی می خواهی راست نگویی یادته می گفتی هیچ بیماری پشت در بیمارستان ها نمونده برای خودم اتفاق افتاد پدرم سکته کرد و 6 ساعت در به در دنبال پذیرش بیمارستان بودیم چه بیمارستان خصوصی چه دولتی هیچ کدومش راهمون ندادند تا اینکه یکی گفت یه پزشکی در بیمارستان خصوصی میشناسه که اون بنده خدا واسطه شد تا پذیرشش کردند خدا از مسئولین ..نگذره که اینقدر صبح تا شب دروغ به خورد مردم می دهند
ناشناس۱۸۴۹۸۷۳۰۹:۴۳:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
کشورهای همسایه واکسیناسیون مردمشان را تمام کردند شما هنوز در حال تکرار مردم مقصرند هستید
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

 3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 4. آینده محتوم خودروسازی ایران

 5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 6. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 9. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 10. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 11. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 12. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

 13. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 14. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 15. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 16. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 17. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 18. بارقه های امید در دل مردم

 19. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 20. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

 21. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 22. شکاف در غرب

 23. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 24. امیدها به طرحی در آشفته بازار خودرو

 25. انتقاد علی مطهری از مصوبه برجامی مجلس

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  2. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  3. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  4. وزیر بهداشت: بهترین واکسن را در کشور تولید خواهیم کرد

  5. اراده عمومی یا اراده گروه ها ؟!

  6. باز هم دروغی دیگر علیه واکسن برکت

  7. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

  8. سخنگوی قوه قضائیه: اختلاف درباره سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

  9. توضیح سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی

  10. واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد

  11. تکذیب واکسیناسیون بدون نوبت بالای ۱۸ سال

  12. حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد

  13. پاسخ «حجت الاسلام لواسانی» به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

  14. واکنش کیانوش جهانپور در مورد کرونا گرفتن مسافران ترکیه

  15. اکبر خرمدین از قصاص نجات یافت

  16. عین‌اللهی: ۳۰ میلیون دز واکسن ذخیره داریم

  17. وزیر بهداشت: شبانه روزی برای تامین واکسن کار کردیم / رکورد تزریق هفتگی در جهان را می‌شکنیم

  18. اطلاعیه های آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس

  19. درخواست محسنی اژه‌ای برای اجماع ملی در حذف گلوگاه‌های فساد

  20. سینوفارم و سوبرانا۲ برای دانش‌آموزان

  21. زاکانی:‌شهرفروشی خط قرمز مدیریت شهری/ تسهیلاتی برای ساخت و ساز در پایتخت

  22. سرپرست آموزش و پرورش: آغاز سال تحصیلی جدید از سوم مهر با حضور رئیس جمهور

  آخرین عناوین