محرز: خبرهای خوشی از تاثیر واکسن روسی شنیده ایم/واکسن ایرانی عارضه خاصی نداشته است

سلامت،   3991115129 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خوشبختانه در روزهای اخیر خبرهای خوشی از تاثیر واکسن روسی شنیده ایم.

محرز: خبرهای خوشی از تاثیر واکسن روسی شنیده ایم/واکسن ایرانی عارضه خاصی نداشته است

به گزارش الف، مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت در گفتگو با برنامه «بحث روز» رادیو ایران در خصوص روند تولید واکسن ایرانی اظهار داشت: در حال حاضر واکسن ایرانی کرونا که در مرحله اول فاز انسانی قرار دارد از استانداردهای بالایی برخوردار است  و در فاز اول مطالعه انسانی قرار است این واکسن را ۵۶ نفر دریافت کنند. بررسی عوارض جانبی احتمالی واکسن ایرانی کرونا مهمترین هدف ما از این مطالعات انسانی است و تا به امروز عارضه خاصی وجود نداشته است. 
وی ادامه داد: در مرحله دوم فاز انسانی این واکسن بر روی حدود ۳۰۰ نفر آزمایش می‌شود و امیدواری‌های زیادی وجود دارد که با کسب نتایج خوب این واکسن تا خرداد ماه سال آینده به تولید انبوه برسد و البته اولویت استفاده از واکسن با کادر درمانی کشور، افرادی که بیماری زمینه ای دارند و افراد سالمند خواهد بود.

محرز همچنین درباره واکسن روسی کرونا عنوان کرد: تا چند روز پیش هیچ اطلاع دقیقی در مورد واکسن روسی در دسترس نبود اما خوشبختانه روز گذشته خبرهای خوشی درباره این واکسن شنیدیم و مجله معتبر «لنست» که یک نشریه پزشکی معتبر در سطح بین المللی است اعلام کرد که نتایج بررسی فاز سوم آزمایش‌ها نشان می‌دهد که واکسن روسی ٩١.۶ درصد در برابر ویروس کرونا موثر است  بنابراین در صورتی که یک مرجع بین المللی معتبر این واکسن را تایید کند حتما از آن استفاده خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: این تصور که برخی فکر می کنند پس از تزریق واکسن باید ماسک خود را کنار بگذارند و به رعایت دستورالعمل ها پایان دهند غلط است و همچنان رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست ها و استفاده از ماسک باید در جامعه ادامه پیدا کند.

واکسیناسیون عمومی در تابستان 1400 آغاز می شود

کاظم باعثی عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران که مهمان دیگر برنامه بود در مورد واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت: خوشبختانه واکسن ایرانی به طور صد در صد بر ویروس جهش یافته انگلیسی غلبه کرده و میزان آنتی بادی خنثی کننده بسیار خوبی تولید می کند و به مردم عزیز اعلام می کنیم که اگر این واکسن فاز دو و سه خود را هم با موفقیت طی کند از بابت غلبه بر ویروس جهش یافته نگرانی وجود نخواهد داشت.
وی همچنین گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته واکسیناسیون براساس اولویت انجام خواهد شد و کادر درمانی، افراد سالخورده و افراد دارای بیماری زمینه ای در اولویت قرار دارند. به احتمال زیاد در تابستان 1400 می توانیم واکسیناسیون عمومی را آغاز کنیم.

اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره واکسن ایرانی مطلوب نبوده است

داریوش چیوایی کارشناس حوزه سلامت نیز روی خط برنامه آمد و در خصوص واکسن ایرانی کرونا عنوان کرد: واکسن ایرانی کرونا تاکنون یکی از پیشروترین واکسن های جهان بوده است اما مردم نباید اینگونه فکر کنند که مسئله شیوع ویروس کرونا حل شده و خدای نکرده رعایت دستورالعمل ها را متوقف کنند. واکسیناسیون در ایران احتمالا از تابستان سال آینده آغاز می شود و تا آن زمان باید قرنطینه هوشمند را اجرا کنیم و از نظر اساتید طب سنتی نیز برای مقابله با کرونا بیشتر استفاده کنیم.

چیوایی درباره اطلاع رسانی ضعیف وزارت بهداشت گفت: در حوزه اطلاع رسانی درباره تولید و توزیع واکسن ایرانی وزارت بهداشت چندان موفق عمل نکرده است و باید گفت که این وزارتخانه به نوعی فضای رسانه ای را رها کرده و سیاستگذاری رسانه ای وزارت بهداشت به هیچ عنوان مطلوب نبوده و اطلاعات متناقضی درباره واکسن ایرانی و یا حتی واردات واکسن خارجی منتشر می شود که سرگردانی افکار عمومی را به دنبال خواهد داشت بنابراین وزارت بهداشت باید هر چه سریعتر برنامه مشخصی در حوزه اطلاع رسانی ارائه دهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۰۹۴۴۸۱۸:۴۲:۴۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
کاملا معلومه خود جوش از واکسن روسی تعریف کرده
ناشناس۱۸۰۹۴۷۶۱۹:۰۸:۵۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
این بنده خدا هم معلوم نیست با خودش چند چنده؟
ابر۱۸۱۰۸۷۲۲۱:۵۲:۲۳ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
ایشون براساس علم حرف میزنه قبلا داده علمی نبود .اما الان هست
احسان معتمدی۱۸۰۹۴۷۸۱۹:۱۲:۱۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
خانم دکتر این چند وقت خیلی به شما توهین کردند اما من نظر شما را نظری کارشناسانه دیدم من هم اعتماد به واکسن خارجی ندارم .ترجیح میدهم واکسن کشور خودمان بزنم
ناشناس۱۸۰۹۵۲۵۱۹:۴۶:۱۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
نشریه لنست مقاله ارسالی روسها را چاپ کرده همین. به عبارت دیگر مجله لنست در زمینه اثربخشی واکسن بطور مستقل پژوهشی انجام نداده و لنست فقط یک نشریه تخصصی است که مقاله چاپ میکند. احتمال داده سازی وجود دارد. از طرف دیگر نظر شما چه زود تغییر کرد.
ناشناس۱۸۰۹۵۳۷۱۹:۵۱:۱۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
.. واقعا حرفه پزشکی درمورد سلامت مردم چی میگه؟ توکه گفتی واکسن روسی تزریق نمیکم ومورد تایید نیست الان خبرهای خوشی به گوش میرسد؟ خدا حکم کند جان مردم ایران را بخاطر سیاست ..
ناشناس۱۸۰۹۵۴۳۱۹:۵۴:۵۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
بزن به خودت و خانوادت
ناشناس۱۸۰۹۵۸۰۲۰:۱۴:۱۵ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
این آدم هست .. وقتی می بینه یک چیزی بدلیل علمی و در مجلات معتبر علمی دنیا خلاف نظر اظهار شده قبلی خودش هست . با روی خوش ازش استقبال می کنه. حالا نوبت شما ست که از تعصب بر قبول نکردن فایزر و مدرنا و استرازنکا عقب نشینی کنید. هر چند که شما استرازنکا انگلیسی به اسم واکسن سوئدی وارد خواهید کرد و فقط حرف های بی اساس تحویل مردم دادید تا اعصابشون از اینی که هست خرد تر بشه.
ناشناس۱۸۰۹۶۱۳۲۰:۵۲:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
به نظر من باید از همه پزشکای ایرانی آزمون تئوری و عملی بگیرن. ناظر هم یک کشور پیشرفته
ناشناس۱۸۰۹۷۶۵۲۳:۳۵:۴۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
تو که گفتی نمیزنی واکسن روسی رو
ناشناس۱۸۰۹۸۰۸۰۰:۳۵:۱۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
این بنده خدا هم مجبور به تعریف از واکسن روسی کردند
...۱۸۰۹۸۴۴۰۲:۳۶:۳۳ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
اینم که هر روز یه چیزی میگه اونوقت انتظار دارن مردم بهشون اعتماد کنن
ناشناس۱۸۰۹۸۶۷۰۶:۰۷:۰۵ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
لطفا واکسیناسیون را با طب سنتی مرتبط نکنید.
ناشناس۱۸۰۹۹۸۲۰۹:۳۲:۳۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
بین همین حرفای ۳ روز پیش ات تا امروز خبرای خوبی از واکسن روسی شنیدی ؟!!!!!!!! تا شما واکسن روسی رو تزریق نکنی ، من تزریق نمیکنم
ناشناس۱۸۰۹۹۸۵۰۹:۳۶:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
تو پزشکی ؟!!!!!! تو قسم خورده ای که فقط به سلامت مردم فکر کنی ؟!!!!!
ناشناس۱۸۱۰۰۱۹۱۰:۱۰:۴۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
من از خانم محرز سپاسگزارم و ایشان را کارشناسی شجاع و بدون وابستگی به قدرت میدانم ،ایشان با وجود فشارهای سیاسی، به موقع در خصوص واکسن روسی و عدم اطمینان به آن به دلیل عدم طی مراحل تایید هشدار دادند و اکنون هم که مراجع علمی آنرا تایید کرده اند نظرشان را بر اساس مستندات تغییر داده اند و در واقع حقیقت را آشکار برای مردم بیان کردند ، چقدر به اینچنین کارشناسانی در ایران نیاز داریم.
ناشناس۱۸۱۰۰۹۵۱۱:۲۱:۲۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
چه خوب شد اطلاعات كسب كرديد، حساب اطلاعات ما خالي است.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  9. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  11. عکسی زیبا از جواد فروغی

  12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  13. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  15. کارِ کیست؟!

  16. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  17. دو كلمه با ظريف و روحانی

  18. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  19. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  20. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  21. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  22. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  23. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  24. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  25. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  ابر آروان

  آخرین عناوین