چرا برخی واکسن روسی نمی‌زنند؟/ مینو محرز مسئولیتی برای واکسن‌های خارجی کرونا ندارد

اجتماعی   3991112029 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

با اعلام خبر واردات واکسن کرونا از روسیه به ایران برخی اعلام کردند که این واکسن را نمی زنند و این موضوع حواشی بسیاری به دنبال داشت. در همین خصوص سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهارات اخیر مینو محرز درباره واکسن کرونا گفت: ایشان مسئولیت و شأنی در بررسی اطلاعات واکسن های کرونا ندارد و مسئول کارآزمایی یک واکسن کرونا در ایران است.

چرا برخی واکسن روسی نمی‌زنند؟/ مینو محرز مسئولیتی برای واکسن‌های خارجی کرونا ندارد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: چند روز پیش خبر واردات واکسن اسپوتنیک وی روسیه به ایران از طرف مسئولان سیاسی کشور منتشر شد.

ظریف وزیر امور خارجه هفتم بهمن ماه در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود گفت: واکسن روسی اسپوتنیک وی روز گذشته در ایران ثبت و از سوی مقامات بهداشتی ایران تایید شد و امیدواریم به زودی بتوانیم این واکسن را هم خریداری کنیم و هم از طریق موسسات مربوطه ایران و روسیه، تولید مشترک آن را داشته باشیم.

خرید دو میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه

یک روز پس از خبر تامین واکسن کرونا از طرف وزیر امور خارجه در روسیه واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: آقای ظریف در سفر به روسیه به موضوع خرید واکسن پرداخته است،  سفیرمان در روسیه هم روی قرارداد مذاکره می‌کند. قرارداد خرید دومیلیون دوز واکسن کرونا از روسیه در مرحله نهایی است.

وی ادامه داد: واکسن روسی سه ماهه به دست ما می‌رسد که محموله اول در ۲۲ بهمن و محموله‎‌های بعدی‌ در فوریه وارد خواهند شد و در بهمن ماه واکسیناسیون را بر اساس همان اولویت بندی ستاد ملی مقابله با کرونا برای گروه های پر خطر شروع می‌کنیم.

واردات واکسن کرونا از روسیه

مجوز مصرف اضطراری واکسن  اسپوتنیک در ایران

با وجود اعلام خبرها از طرف مسئولان سیاسی برای واردات واکسن روسیه، وزارت بهداشت از روز سه شنبه تا پنج شنبه عصر هیچ واکنشی به موضوع نشان نداد و در نهایت عصر پنج شنبه خبر تایید واکسن روسی از طرف وزارت بهداشت منتشر شد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو با اعلام مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی گفت: در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص (صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف اضطراری واکسن Sputnik V محصول شرکت گامالیا کشور روسیه در فرم محلول فریزشده و ویال‌های تک دوز/۵ دوز در ایران صادر شد.

الکساندر گینزبورگ رئیس مرکز ویروس شناسی گاملیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه اعلام کرد که واکسن اسپوتنیک بدن را تا دو سال دربرابر بیماری کرونا ایمن می کند.

واکنش‌ها به واردات واکسن کرونا به ایران

تایید واکسن کرونای روسی در ایران حسابی سر و صدا به پا کرد و برخی واکنش ها را به دنبال داشت تا جایی که واکنش ها به واردات واکسن روسی همچنان ادامه دارد.

واردات واکسن کرونا از روسیه مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت و واکنش‌های آنها را درپی داشته است.

یکی از کاربران نوشته است: « پوتین ساخت واکسن کرونا در روسیه رو رسما اعلام کرد یعنی ممکنه؟ باور کنیم؟»

دیگری نوشت:« حالا که پوتین گفته واکسن کرونا رو پیدا کردیم، یوقت جوگیر نشید دیگه ماسک نزنید! اولا آمریکا هم چندباری گفته ما ساختیم ولی خبری ازش نشده دوما برای تکمیل مراحل آزمایش‌های انسانی و مشخص شدن عوارض دارو، یکسال دیگه طول میکشه تا به بازار بیاد! »

کاربران دیگر نوشته اند:« روسیه یا روی حیوانات آزمایش نکرده و یا روی انسانها آزمایش نکرده یا قبل از همه‌گیری کرونا شروع به ساختن واکسن کرده یا اصلا واکسنش رو از قبل داشته. چجوری میشه شش ماهه واکسن ساخت؟»، « پوتین میگه واکسن روسی را دخترم امتحان کرده! مثل فروشنده‌ها، هر جنسی را بپرسی این خوبه بلافاصله میگن؛ آره مامانم از این استفاده میکنه؛ آبجی خودم از همینا میپوشه؛ برای خانمم از این بردم »، « به صورت رسمی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مدعی شده واکسن قطعی کرونا در روسیه ساخته شده و حتی دخترشم واکسن رو زده. ایشالا هر چه زودتر این کابوس بشریت تموم بشه.»، «واکسن روسی کرونا!؟ تا پوتین نزنه قبول نیست»

نخستین واکنش جنجالی به واردات واکسن کرونا را مینو محرز مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت داشت.

 با انتشار خبر محرز مبنی بر اینکه واکسن روسی را نمی زنم، موج رسانه ای در فضای مجازی راه افتاد.

محرز: واکسن کرونای روسی نمی زنم

محرز  تهیه و واردات واکسن کرونای روسی توسط دولت را از شانس بد مردم ایران دانست و گفت:.به هیچ عنوان از این انتخاب راضی نیستم زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از این واکسن منتشر نشده است.

وی افزود: واکسن کرونا باید دارای استاندارد‌های جهانی باشد، از نظر ما واکسنی استاندارد است که مورد تایید یکی از منابع بین‌المللی باشد که یکی از آنها سازمان بهداشت جهانی و دیگری سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپاست.

محرز تاکید کرد: واکسن روسیه تاییدیه هیچ کشوری را ندارد. معلوم نیست از چه زمانی تاکنون سازمان غذا و داروی کشور جزو منابع بین‌المللی شده‌اند؟ سازمان غذا و داروی ایران زمانی می‌تواند دارو و واکسنی را تایید کند که پیش از آن، دارو یا واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته باشد.

این خبر واکنش کابران فضای مجازی، سخنگوی سازمان غذا و دارو و برخی متخصصان را به دنبال داشت.

واکسن کرونا از روسیه

دکتر محرز شأنی برای واکسن های خارجی کرونا ندارد

سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهارات مینو محرز درباره واکسن کرونا گفت: ایشان مسئولیت و شأنی در بررسی اطلاعات واکسن های کرونا ندارد و مسئول کارآزمایی یک واکسن کرونا در ایران است و نتایج تحقیقات این واکسن هم باید به سازمان غذا و دارو ارائه شود و پس از ارسال مستندات و اطلاعات، کمیسیون تشخیص صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک سازمان غذا و دارو بررسی های لازم را انجام می دهد.

تایید اسپوتنیک V در بیش از ۱۴ کشور

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه واکسن کرونا در هیچ کشوری تایید نشده است، گفت: واکسن اسپوتنیک V در بیش از ۱۴ کشور مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده است، واکسن اسپوتنیک وی علاوه بر ایران و روسیه، تاکنون در الجزایر، آرژانتین، امارات متحده عربی، بولیوی، مجارستان، مکزیک، پاکستان، صربستان، پاراگوئه، بلاروس، گینه و ونزوئلا ثبت شده است و در مصر، آذربایجان و هند و... نیزمراحل نهایی خود را طی می‌کند.

جهانپور از تولید مشترک واکسن کرونا با همکاری روسیه خبر داد و گفت: تفاهم های لازم برای انتقال دانش فنی واکسن کرونای اسپوتنیک V و تولید مشترک آن در کشور صورت گرفته است ومجوز مصرف اضطراری اسپوتنیک V در کشورمان در ادامه مسیر تفاهم ها برای انتقال فناوری و تولید مشترک است و به این ترتیب همکاری مشترک بیوتکنولوژی و صنعت واکسن سازی ایران و فدراسیون روسیه با تولید واکسن کرونا دنبال می شود.

سازمان جهانی بهداشت» (WHO) هم در بیانیه ای اعلام کرده است که در حال انجام رایزنی‌هایی‌ با نهاد روسی تولیدکننده واکسن «اسپوتنیک» در خصوص قرار دادن این واکسن در فهرست ویژه موسوم به «محصولات مورد استفاده در شرایط اضطراری» است. 

در ادامه این بیانیه آمده است: «WHO با "مرکز پژوهشی همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گاملیا" در تماس بوده و این مرکز تمایل خودش را برای تقاضای قرار گرفتن در فهرست اضطراری WHO ابراز کرده است و ما چشم به راه دریافت داده‌های آنها در خصوص واکسن اسپوتنیک هستیم. چنانچه محصولی که خواستار ارزیابی برای قرار گرفتن در این لیست شده ملاک‌های لازم را برآورده کند، سازمان جهانی بهداشت نتایج را در سطح گسترده منتشر خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت: واکسن روسی نمی زنم

در ادامه حواشی واکسن کرونای روسی به مجلس شورای اسلامی کشیده شد و حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم  گفت که او هم واکسن روسی نمی‌زند.

شهریاری بیان کرد: درباره هر واکسن خارجی نظر من این است که بعد از واردات، ابتدا خود مسئولان واکسن را بزنند و در صورتی که این واکسن مشکلی نداشت برای عموم مردم استفاده شود چراکه وقتی از انجام مراحل کامل کارآزمایی بالینی واکسن اطمینان نداریم قرار نیست روی مردم ما آزمایش شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: وزارت بهداشت طبق قانون برنامه توسعه و سیاست‌های ابلاغی رهبری متولی سلامت است و وظیفه دارد هر دارو یا واکسنی را که قرار است استفاده شود با دقت بررسی و آن را تضمین کند. واکسن سیاسی نیست و نباید بر این اساس درباره امنیت و تایید آن قضاوت کرد.

واکنش مجمع عمومی نظام پزشکی به واردات واکسن روسی

اعضای مجمع عمومی سازمان نظام‌پزشکی در نامه ای به رئیس جمهور نگرانی خود را نسبت به نحوه انتخاب، تایید و خرید واکسن موسوم به اسپوتنیک ساخت کشور روسیه اعلام کردند.

در این نامه آمده است: «در شرایطی که بیماری کرونا خانواده‌های بسیاری را سوگوار کرده و ما را در ماتم همقطاران خود سیه پوش نموده است. خرید این واکسن که تاییدیه های حداقلی جهانی را طی نکرده و اثر بخشی وبی خطر بودن آن در کشور تولید کننده را نیز با ابهام و اعتراض مواجه است به دلایل زیر غیر موجه و خطر آفرین می‌دانیم و به حکم وظیفه انسانی و شرعی خود خدمت شما یاد آور می شویم.

اطلاعات شفافی از مراحل تحقیق و ساخت این واکسن در دسترس نیست. واکسن اسپنوتیک توسط هیچ یک از منابع معتبر جهانی تایید نشده است و اثر بخشی و بی خطری آن توسط مجامع جهانی و حتی شخصیت‌های علمی ستاد کرونا مورد تشکیک قرار گرفته است، مدارک و مستندات و دلایل تایید این واکسن دراختیار صاحب‌نظران جامعه پزشکی قرار نگرفته است و به نظر می‌رسد در خرید این واکسن ملاحظات دیپلماتیک مانع از ارزیابی استاندارد واکسن شده است. 

جامعه پزشکی کشور پس از یکسال تلاش ، چشم انتظار تدبیر و اقدامی عاجل برای واکسیناسیون سراسری با واکسنی معتبر است که روند علمی ومعقول تایید و تهیه را طی کرده باشد وانتظار دارد که با در نظر گرفتن جمیع شرایط نسبت به خریداری بهترین واکسن های موجود دنیا از شرکت های چند ملیتی اقدام گردد».

واکسن کرونای روسی ایمنی خوبی ایجاد می کند

با وجوود برخی انتقادات همچنان برخی متخصصان از ایمنی واثربخشی واکسن روسی سخن می گویند و  آن را توصیه می کنند.

پیام طبرسی عضو تیم کارآزمایی بالینی واکسن کوو برکت ایران گفت: واکسن اسپوتنیک روسیه نتایج خوبی داشته است ومنتظر هستیم که نتایج مطالعات بالینی سه آن منتشر شود و باید توجه داشت که این واکسن بر پایه وکتور ویروسی است و ایمنی مطلوبی ایجاد کرده و نتایج مطالعه اولیه آن هم در نشریه لانست چاپ شده است.

عضو تیم کارآزمایی بالینی واکسن کوو برکت ایران ادامه داد: در برخی کشورها مورد استفاده قرار گرفته و ایمن بوده است و ایران هم پس از تکمیل فاز سه مطالعاتی واکسن را وارد خواهد کرد و برنامه اصلی ایران و روسیه تولید مشترک واکسن اسپوتنیک بوده و این واکسن به نظرم برای استفاده مناسب است.

باتوجه به نظرهای موافق و مخالف متخصصان و با توجه به اینکه سازمان غذا و دارو متولی نظارت بر واردات واکسن هاست، بهتر است تا اطلاعات کارآزمایی بالینی واکسن اسپوتنیک روسیه منتشر شود یا در اختیار متخصصان حوزه قرار گیرد چرا که شفاف سازی به اعتماد اذهان عمومی به طور حتم کمک خواهد کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۰۴۰۲۵۱۰:۵۹:۲۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
شما میگید آمریکایی نزنید ماهم میگیم روسی نمیزنیم. نه شما ارباب ما هستید نه ما رعیت شما. شما موظف هستید هم روسی هم آمریکایی تهیه کنید هرکس خواست روسی بزنه هرکس هم خواست آمریکایی..
ناشناس۱۸۰۴۰۸۸۱۱:۲۶:۰۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
مینو محرز مسئولیتی برای واکسن‌های خارجی کرونا ندارد ولی عقلش که میرسه واکسن روسی تاییدیه معتبر نداره .. .. !!! اول مسئولین نظام واکسن روسی تزریق کنن بعدش برای ما واکسن فایزر بیارن !!!
ناشناس۱۸۰۴۲۷۱۱۲:۵۹:۲۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
من که حاضر نیستم هیچ نوع واکسنی چه امریکایی چه سوئدی چه روسی رو بزنم واکسنی که که درکمتر از یک سال تولید بشه وتحقیقات درموردش تا این حد کم وضعیف باشه عقل حکم میکنه که نزنی
ناشناس۱۸۰۴۲۷۲۱۳:۰۰:۰۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
شما و سایر برادران روسی بزنید . ما غربی می خواهیم!
فقیهی۱۸۰۴۲۷۵۱۳:۰۰:۵۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
خیلی جالب این اطلاع رسانی را در جهت بار منفی واکسن روسی انجام دادید در صورتیکه شما بفرمائید مثلا واکسن فایزر آیا هنوز کلیه مراحل تست را پشت سر گذرانده؟ به گفته مقامات آمریکایی این واکسن هم تحت فشار مقامات وابسته به شرکت تولید کننده مجبور به تائید آن شده اند
ناشناس۱۸۰۴۳۹۲۱۳:۴۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
بقول حاجی چیپ دارد
ناشناس۱۸۰۴۵۳۰۱۴:۳۱:۴۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
عزیز دل برادر اصلا موضوع واکسن روسی و آمریکایی و .. ایرانی نیست یک گرم عقل در سر هر کی باشه اینو میفهمه که ویروس واکسن ساختنش آسان و به این سرعت نیست همش فیلمه و برای پول درآوردنه دقت کنید مسابقه ساخت واکسن گذاشتن هر کشوری دو سه وچهارتا واکسن درست کرده خودتون رو فیلم کاسبان واکسن نکنید فقط مراعات کنید لطفا
ناشناس۱۸۰۴۶۳۶۱۵:۱۱:۲۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
چون خانم دکتر محرز یک پزشک هست و پست حکومتی و سیاسی نیست که بخواد بخاطر پست و مقام هر آشغالی رو که حتی با جون مردم بازی کنه رو وارد کنه و روی مردم کشورش تست کنه
ناشناس۱۸۰۴۶۵۱۱۵:۱۸:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
به هر حال مینو محرز یک متخصص است و حرفش مورد پذیرش.
املی۱۸۰۴۶۵۳۱۵:۱۹:۰۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
اقای رئیس سازمان غذا وداروچگونه خانم محرز شانی برای واکسن کرونای خارجی ندارد ولی درایران عضو کمیته واکسن کروناهست؟ دوم اینکه آیااین واکسن کرونای روسیه تابحال مراحل تست انسانی را گذرونده ..؟چطور میشود واکسن کرونای امریکایی که مراحل تست انسانی را گذرونده را ممنوع اعلام میکنید ولی واکس اسپوتنیک بدون مراحل تست انسانی خریداری میکنید؟ .. .. متاسفانه سلامت مردم ودرمان وداروی مردم هم سیاسی شده است وکسی بفکر سلامت مردم نیست ..
ناشناس۱۸۰۴۷۵۰۱۶:۲۷:۳۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
یادتون رفته نه شرقی نه غربی ..؟؟
ناشناس۱۸۰۴۷۵۲۱۶:۲۹:۴۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
در امریکا بایدن بعنوان شخص اول مملکت .کاملاهریس شخص دوم مملکت و نانسی پلوسی بعنوان شخص سوم مملکتشون جلو دوربین واکسن تولید کشورخودشون را زدند حالا .. مردم ایران .. .. بیایند واکسن روسی را که پوتین حاضر نشده تزریق کنه را بزنند ..
ناشناس۱۸۰۴۷۷۷۱۶:۵۰:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
اگر بنده خدا از واکسن روسی تعریف و تمجید می کرد همه کاره بود.
ناشناس۱۸۰۴۷۹۲۱۷:۰۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
عجیبتر از همه اینکه : طرف حرف حق رو زده ، می گن بیخود کرده ، اصلا صلاحیت نداره عجب !!!
ناشناس۱۸۰۴۸۰۳۱۷:۱۴:۲۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
هر چی میکنید جان مردم را سیاسی نکنید.
ناشناس۱۸۰۴۸۷۶۱۸:۱۳:۱۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
مرگ بر چین و روس کمونیست و مرگ برآمریکا و مرگ برکوبا کمونیست مرگ برعربستان مرگ بر انگلیس مرگ برفرانسه مرگ برآلمان مرگ بر..
ناشناس۱۸۰۴۸۷۷۱۸:۱۳:۳۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
عجب مدیر پروژه واکسن سازی در ایران شانی برای اظهار نظر در مورد واکسن کرونای روسی ندارد..
ناشناس۱۸۰۴۹۱۹۱۸:۵۳:۵۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
انتخاب واکسن مطمئن حق مردم است این حق را صلب نکنید
ناشناس۱۸۰۵۰۵۰۲۰:۱۹:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
کشوری که یه خودرو سواری معتبر نداره قطعا واکسن معتبر هم نمیتونه تولید کنه
ناشناس۱۸۰۵۰۵۲۲۰:۱۹:۳۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
روسیه کلا 1میلیون دوز خودش زده بعد ما 2 میلیون خریدیم؟ یعنی اونها اول روی 500 هزار نفر بافرض اینکه دو دوز لازمه تست کردن ولی الان روی 1 میلیون ایرانی می خوان تست کنند حالا وزارت بگه کی هدفش تجارته و جون مردم براش مهم نیست؟
ناشناس۱۸۰۵۱۰۷۲۱:۰۱:۴۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
ما حرف دکتر محرز را قبول داریم نه یک مشت افراد نا معلوم که از این کار سود میبرند
ناشناس۱۸۰۵۱۴۳۲۱:۳۳:۲۵ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
یک فوق تخصص و رییس تیم تولید واکسن شانی ندارد ولی آقای جهانپور پزشک عمومی دارد!!!! خجالت بکشید از این سیاسی بازی
ناشناس۱۸۰۵۱۸۲۲۲:۱۲:۲۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
ولي دكتر محرز سواد و حس وطن پرستي و نوعدوستي و عدم پر كردن جيبهايش را دارد
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 7. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. عکسی زیبا از جواد فروغی

 10. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 11. کارِ کیست؟!

 12. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 13. دو كلمه با ظريف و روحانی

 14. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 15. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 16. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 17. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 18. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 19. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 20. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 23. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 24. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 25. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 4. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 5. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 6. خود کرده را هنوز تدبیر هست!

 7. ابتکار: در سال ۸۹ آب را روی هورالعظیم بستند

 8. جمعی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مقابل مجلس تجمع کردند

 9. موفقیت دانش‌آموزان ایرانی در المپیاد جهانی ریاضی

 10. سوزاندن پایه درختان قبرستان نو در قم!

 11. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 12. گرفتن پول زور از مردم به روش قلدرها/ پارکینگ‌های تهران زیر ذره بین تعزیرات

 13. الزام انتخاب شهردار تهران از بدنه شهرداری منطقی نیست

 14. به مشهد سفر نکنید/ مشهد دردناک‌ترین روزهای کرونایی خود را می‌گذراند

 15. ۳ سال دیگر ظرفیت بهشت‌زهرا پر می‌شود/ یک لایحه خروجی شورا پنجمی ها برای احداث گورستان

آخرین عناوین