آیت الله رئیسی: ائمه جمعه پناه و ملجأ مردم هستند

سیاسی،   3991109059

رئیس قوه قضاییه گفت: نقش علما در فرهنگسازی جایگاه نماز جمعه به عنوان قلب فرهنگی شهر و ترویج سبک زندگی اسلامی، افزایش روحیه مقاومت و ایستادگی نقش مهمی است.

به گزارش تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در دوازدهمین گردهمایی مجازی نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه کشور طی سخنانی ضمن اشاره به ایام وفات حضرت ام البنین سلام الله علیها، برای خانواده شهدا، خصوصا مادران و همسران شهدا آرزوی آرامش و موفقیت کرد و یاد شهدای انقلاب دفاع مقدس، مدافع حرم، مدافع وطن و شهدای خدمت و ائمه جمعه شهید را گرامی داشت.

وی در ادامه صحبت‌های خود ائمه جمعه را پناه و ملجأ مردم در همه امور، مشکلات و زمان‌ها مانند روزهای دفاع مقدس، کرونا و... دانست و از ائمه جمعه به عنوان محور برگزاری طرح کمک مومنانه در کشور تشکر کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تشکیل دولت‌ با اراده ملت، بیان کرد: رابطه دولت و ملت تعریف شده است و منافع مشترک بین آن‌ها منافع ملی است. این منافع که مربوط به مرز و بوم است باید حفظ شده و در این زمینه باید تلاش شود. در کنار این رابطه، رابطه امام و امت نیز وجود دارد که بر مبنای شریعت بوده و اساس آن تعالی و رشد انسان است. بر همین اساس است در منابع دینی پیامبر با عبارت «کافه للناس» و «هدی للناس» یاد شده است.

آیت‌الله رئیسی افزود: در این رابطه مصالح انسان نیز موضوعی با اهمیت است. نکته قابل توجه این است که حضرت امام خمینی (ره) میان منافع ملی و مصالح انسان پیوند ایجاد کرد. این دو نه تنها تقابلی با یکدیگر ندارند بلکه در هم آمیخته شدند. در برخی تعابیر دینی نیز آمده است که «حب الوطن من الایمان». این یعنی دوست داشتن سرزمین بخشی از ایمان تلقی می‌شود. به قول شهید مطهری تقابل اسلام و ایران را کسانی که مطرح کردند که می‌خواستند بین این دو نگاه جدایی بیندازند. نگاه بزرگان ما به این موضوع باعث می‌شود حس دفاع از وطن و مصالح اسلام در جامعه افزایش یابد.

رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: در امت چند عنصر وجود دارد. اولین عنصر مقصد داشتن امت است. یعنی امت بدون هدف حرکت نمی‌کند. دوم حرکت است. امت همیشه در حال حرکت است. سومین عنصر پویایی است. امت علی الدوام در حال پیشرفت است یعنی نه می‌تواند سیر قهقرایی داشته باشد نه می‌تواند متوقف باشد. باید رو به اهداف بلند و متعالی حرکت کند. در رأس امت، امام امت قرار دارد اما شبکه امامت، شبکه هدایت انسان در بخش‌های مختلفی وجود دارد. علما، فرهیختگان و... روابط بین امام را به عنوان واسطه همواره حفظ نموده و تحکیم می‌بخشند. این نگاه می‌تواند منویات امام را در جامعه گسترش داده و جامعه را هدایت کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: جامعه‌ای که بر اساس هدایت باشد می‌تواند به طرف عدالت اقتصادی، اجتماعی، آفاقی، انفسی و قضایی سوق یابد. بعد از توحید در دین اسلام مفهومی به گستردگی عدالت نداریم. بر همین اساس ائمه جمعه در میدان هدایتگری و قوه قضاییه در میدان عدالت و اجرای آن باید به کام مردم مزه شیرین عدالت را بچشانند. یعنی مردم باید عدالت را احساس کنند. این نگاه، نگاه مصالح اسلام و نجات انسان است.

به گفته‌ی وی علما هم میثاق هدایتگری و علم و معرفت افزایی دارند، هم میثاق عدالت افزایی در جامعه. علما در طول تاریخ این افتخار را داشته‌اند و علمای بزرگی نیز در این راه شهید شدند. بر همین اساس شهدای روحانیت در بین همه‌ی اصناف بالاترین تعداد شهدا را دارند. این طبیعی است که روحانیت در جایگاه «بیایید» در جامعه هستند نه «بروید»! به همین دلیل است که علما در جامعه تأثیرگذار هستند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به تشکیل جامعه سالم عنوان کرد: برای شکل دادن جامعه سالم یا مدینه فاضله یعنی منطقه‌ای که بخواهد سنگ زیربنایش توجه به خدا بوده و روابطش بر مبنای عدالت، عقلانیت، معنویت و اخلاق استوار باشد نیاز به کار و عملیات اجرایی است. این نگاه حساسیت بسیاری از افراد را که با توحید و اجرای قانون الهی موافق نیستند را برانگیخت. به همین دلیل این افراد صف‌آرایی کردند تا جامعه‌ای بر مبنای دین، عدالت، اخلاق و معنویت شکل نگیرد.

رئیس قوه قضاییه هشت سال دفاع مقدس را سند افتخاری دانست که هم امام (ره) و هم امت برای شکل‌گیری جامعه مبتنی بر دین در برابر دشمنان جنگیدند و افزود: در دهه دوم انقلاب نیز برخی تلاش کردند به جامعه القاء کنند که حکومت تشکیل شده کارایی لازم برای اداره جامعه را ندارد. در دهه سوم نیز از رسیدن پیام انقلاب به ملت‌ها جلوگیری شد. در این دهه بیداری اسلامی به برکت خون شهدا که امتداد جریان عاشورا بود اتفاق افتاد. ملت‌های مسلمان در یک جمله اعلام کردند که سلطه بیگانگان را نمی‌خواهیم و می‌خواهیم مسلمان زندگی کنیم.

وی ادامه داد: نقش علما در فرهنگ‌سازی جایگاه نماز جمعه به عنوان قلب فرهنگی شهر و ترویج سبک زندگی اسلامی، افزایش روحیه مقاومت و ایستادگی نقش مهمی است.

آیت‌الله رییسی در پایان با اشاره به نقش ائمه جمعه در موضوعات مختلف گفت: ائمه جمعه نقش مهمی در پیشگیری، آسیب شناسی، جلب مشارکت مردمی و احیای امر بمعروف و نهی از منکر دارند. قوه قضاییه نقطه نظرات ائمه جمعه برای رفع مشکلات و گره‌گشایی مردم را مورد توجه قرار می‌دهد. نقش ائمه محترم جمعه در این دوره از تحول قوه قضاییه نقش مهمی در هدایت، نظارت و حمایت از قوه قضاییه است.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

 2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

 3. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

 4. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

 5. آیا کار مجلس این است؟!

 6. نظر حداد عادل درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات

 7. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

 8. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

 9. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

 10. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

 11. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

 12. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

 13. ماجرای اجرای حکم قصاص در زندان رجایی‌شهر/ التماس‌های زن اعدامی نجاتش نداد

 14. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

 15. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

 16. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

 17. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

 18. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

 19. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

 20. تورم سوئد سه برابر شد!

 21. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

 22. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

 23. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

 24. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

 25. یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی بازداشت شد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

  4. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

  5. آیا کار مجلس این است؟!

  6. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  7. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  8. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

  9. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  10. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

  11. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  12. یک نامه عجیب و پاسخی هنرمندانه

  13. علی مطهری اعلام کاندیداتوری کرد

  14. شریعتمداری خطاب به ظریف: برادر عزیز؛ این امتیاز که وجود خارجی ندارد!

  15. نظر کرباسچی درباره نامزدی محسن هاشمی در انتخابات ۱۴۰۰/ دستور رهبری به نیروهای مسلح در ماه‌های آخر ریاست جمهوری ترامپ/ واکنش احمدی نژاد به احتمال ردصلاحیت در انتخابات

  16. واکنش جهانگیری به برخورد با متخلفان خصوصی‌سازی/ برخی تازه به مسئولیت رسیده به دنبال بگیر و ببند هستند

  17. روایت نادران از نقطه ضعف مجلس/ رویاپردازی به سبک علی ربیعی/ پایداری، پاشنه آشیل رئیسی می‌شود؟/ ظریف، کاندیدای اول اصلاح‌طلبان

  18. نماینده مجلس: دانشمند جوان قزوینی موفق به کشف داروی ضدکرونا شده است

  19. روحانی: رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است/ قانون اساسی را به تعطیلی نکشانیم/ ۱۰۰ درصد قانون اقدام راهبردی را اجرا کردیم/ از برجام حفاظت می‌کنیم

  20. بیانیه دولت: مذاکرات ایران با آژانس کارآمدترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس است

  21. واکنش محسن رضایی به توافق ایران و آژانس

  22. باهنر: باید دولتی بیاوریم که هم فکر کند و هم کار/ دولت روحانی سرزنده و سرحال و امیدوار به آینده نبود

  23. استقبال از سخنان اخير سيدحسن خمينی

  24. تحلیل حسین شریعتمداری از بُرد قطعی ما و باخت حتمی حریف

  25. آیت الله جنتی: نمایندگان مجلس به فکر خودشان و دوستانشان نباشند/شورای نگهبان بیشتر به تقوای کاندیداهای ریاست جمهوری توجه کند

  آخرین عناوین