تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

اقتصادی،   3991027004 ۴۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

کمیسیون تلفیق مجلس قصد دارد مابه التفاوت ناشی از محاسبه ۸ میلیارد دلار از منابع نفتی با ارز ۴۲۰۰ تا ۱۷۵۰۰ تومانی در لایحه بودجه سال آینده را به صورت یارانه میان مردم توزیع کند.

تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

فارس نوشت: کمیسیون تلفیق مجلس قصد دارد مابه التفاوت ناشی از محاسبه 8 میلیارد دلار از منابع نفتی با ارز 4200 تا 17500 تومانی در لایحه بودجه سال آینده را به صورت یارانه میان مردم توزیع کند.

این موضوعی است که رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 رسانه ای کرده و گفته بود: «مواردی در خصوص تک نرخی شدن ارز مطرح شد، در لایحه بودجه دولت قصد داشت با ظرافت خاصی ارز را بر اساس نرخ نیمایی به فروش برساند. تاکنون مابه‌التفاوت ارز 4200 تومانی و 17هزار و 500 تومانی، 106 هزار میلیارد تومان است که قصد داریم به صورت مستقیم از طریق بن کارت، یارانه نقدی و یا یارانه دارویی به دست مردم برسانیم.»

مراد از ظرافت خاص دولتی‌ها تبدیل ارز 4200 تومانی به نیمایی است که در لایحه بودجه سال 1400 پیشنهاد شد تا دلار جهانگیری از محاسبات دخل و خرج کشور حذف شود. البته مسئولان سازمان برنامه و بودجه، تدارک حذف آن را در محاسبات پیش بینی کرده‌ بودند ولی می‌خواستند برای کاهش تبعات آن مجلس را نیز در این امر شریک کنند و در مواقع ضروری بهره‌برداری لازم را از آن ببرند.

برای اولین بار این موضوع را مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفت و تاکید کرد:‌ صادرات نفت با قیمت ۴۰ دلار در هر بشکه و ارز محاسباتی ۱۱۵۰۰ تومان پیش بینی شده است و ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی از بودجه حذف شد. نرخ ارز در بودجه یکسان بوده و صرفا جنبه محاسباتی دارد که ۱۱۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود و ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم.

*پیشنهاد قیمت ارز در لایحه بودجه‌

طبق بند ۴ تبصره یک لایحه بودجه، در صورت تغییر نرخ ترجیحی مورد استفاده در این قانون به نرخ سامانه معاملات الکترونیکی ETS به دولت اجازه داده می شود منابع وصولی را به ردیف درآمدی شماره ۱۶۰۱۳۶ جدول شماره  ۵ این قانون واریز نماید. منابع واریزی از محل ردیف شماره ۷۱-۵۳۰۰۰۰ جدول شماره این قانون صرف تامین معیشت و سلامت مردم می شود.

به بیان ساده دولت تمایل دارد که ارز ترجیحی را از محاسبه برای تبدیل دلار به ریال حذف کند تا منابع بیشتری بدست بیاید و البته به گفته مسئولان آن را صرف تامین معیشت و سلامت مردم کند.

پس آن نیز رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ اعلام کرد طبق مصوبه کمیسیون، ارز ۴۲۰۰ تومانی از محاسبات بودجه سال آینده حذف خواهد شد. دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را ۱۱۵۰۰ تومان و ۱۷۵۰۰ تومان  را در قالب حکم تبصره ۱ و ۴ آورده بود و می خواست این اجازه را بگیرد که در سامانه  ای تی اس آنچه که نرخ بازار است بفروشد. ما در مجلس نرخ ارز اضافه نکردیم فقط محاسبات ما در مجلس بر اساس ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

*شرح ماجرا

دولت برای رتق و فتق امور کشور ارز ناشی از فروش نفت و میعانات و سایر منابعی را که بدست می‌اورد به بانک مرکزی می‌فروشد و ریال آن را در بودجه مصرف می‌کند. سوال اینجاست ارزهای دولت با چه نرخی تبدیل می‌شود یا به عبارت بودجه‌ای نرخ تسعیر ارز چقدر است؟ طی دو سال اخیر با پیدایش ارز ۴۲۰۰ تومانی مبنای محاسبه همین نرخ بود اما عملکرد دولت در این مدت نشان می‌دهد که اتفاقات دیگری رخ داده است. یعنی اینکه دولت ارزهای نفتی را با قیمت بالاتر به بانک مرکزی می‌فروشد.

برای اینکه بتوان حساب و کتاب دقیق داشت باید ببینم دولت برای سال آینده چه میزان منابع ارزی پیش بینی کرده است. طبق محاسبات سازمان برنامه و بودجه، ۱۹۹ هزار میلیارد تومان درآمد نفت و میعانات گازی در نظر گرفته که مفروضات آن در جدول مشاهده می‌شود.

دولت ۲.۳ میلیون بشکه با قیمت هر بشکه ۴۰ دلار و نرخ تسعیر ۱۱۵۰۰ تومانی را مفروض دانسته که درآمد ارزی صادرات نفت ۳۳.۵ میلیارد دلار و گاز نیز ۲.۹ میلیارد دلار که جمعا ۳۶.۴ میلیارد دلار می‌شود که از این میزان با کسر سهم صندوق توسعه ملی و سهم شرکت ملی نفت ۱۷.۳ میلیارد دلار دست دولت را می‌گیرد.

*تغییر میزان صادرات نفت در مجلس 

کمیسیون تلفیق بودجه در گام اول ۲.۳ میلیون بشکه نفت را به ۱.۵ میلیون بشکه کاهش داد و نرخ تبدیل ارز آن به ریال را از ۱۱۵۰۰ تومان به ۱۷۵۰۰ تومان افزایش داد چرا اولا براساس پیشنهاد دولت، قصدشان بر همین نرخ و حتی بالاتر بوده و دومین اینکه ارقام بودجه از شفافیت بیشتری برخوردار خواهد شد.

*پول نفت سر سفره مردم؟

حالا قرار است مجلس به پیشنهاد نیم بند و غیرشفاف مسئولان سر و شکلی بدهد که نقطه کور و ابهامی وجود نداشت باشد و عملا بتواند پول نفت که معمولا صرف امور جاری دولت می‌شود و همیشه هم با اشتهای سیری ناپذیر همراه است به دست مردم برساند.

*سناریو‌های محتمل چیست؟

پیگیری ها از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس حاکی از آن است که این کمیسیون قصد دارد یارانه نقدی و یارانه معیشتی (بنزینی) و یارانه جدیدی که میخواهد به مردم بدهد تجمیع کند و صرفا یک یارانه برای مردم واریز نماید.

با توجه به اینکه مجموع منابع پیش بینی شده بابت پرداخت یارانه نقدی و معیشتی در بخش «مصارف» در جدول تبصره 14 لایحه بودجه 1400 حدود 74 هزار میلیارد تومان است و همچنین 106 هزار میلیارد تومان از محل مابه التفاوت ناشی از محاسبه 8 میلیارد دلار از منابع نفتی با ارز 4200 تا 17500 تومانی در لایحه بودجه سال آینده ایجاد می شود، انتظار می رود میزان بودجه ای که سال آینده بابت توزیع یارانه نقدی در بین مردم اختصاص خواهد یافت حداکثر حدود 180 هزار میلیارد تومان باشد. البته از آنجایی که بابت مدیریت هزینه های ناشی از حذف ارز 4200 تومانی دارو، بخشی از منابع جدید ایجاد شده باید به بخش سلامت یعنی بیمه ها اختصاص یابد، این احتمال وجود دارد که رقم مذکور به حدود 150 هزار میلیارد تومان کاهش یابد.

پیگیری ها نشان می دهد در حال حاضر، سه سناریو اصلی درباره پرداخت یارانه نقدی در بین اعضای کمیسیون تلفیق مجلس مطرح است:

سناریو اول (پرداخت یارانه به صورت مساوی بین تمام یارانه بگیران):

مطابق این سناریو به تمامی یارانه نقدی بگیران فعلی بوده که طبق آمارهای رسمی بالغ بر 77 میلیون نفر هستند، یارانه ای به صورت مساوی پرداخت می شود. در این حالت، قرار است به هر فرد ماهانه 150 هزار تومان یارانه نقدی پرداخت شود و مجموعا حدود 138.5 هزار میلیارد تومان در سال بابت پرداخت یارانه به مردم اختصاص می یابد. در این حالت یارانه افرادی که یارانه معیشتی نمی گیرند (حدود 17 میلیون نفر)، بیش از سه برابر شده ولی یارانه افرادی که جزو دریافت کنندگان یارانه معیشتی هستند (حدود 60 میلیون نفر)، حداقل 50 درصد افزایش می یابد.

این سناریو، راحت ترین سناریو از لحاظ اجرایی و در عین حال، غیرعادلانه ترین حالت توزیع یارانه در بین مردم و نوعی بازگشت به عقب (مدل توزیع یارانه در سال 89) است.

سناریو دوم (صرفا افزایش یارانه افرادی که یارانه معیشتی می‌گیرند):

مطابق این سناریو،  17 میلیون نفری که صرفا یارانه نقدی 45500 تومانی می گیرند، همچنان این یارانه را دریافت می کنند (بار مالی سالانه حدود 9.2 هزار میلیارد تومان) ولی میزان یارانه افرادی که هم یارانه نقدی و هم یارانه معیشتی می گیرند و حدود 60 میلیون نفر هستند، به 200 هزار تومان در ماه افزایش می یابد. مجموعا بار مالی اجرای این سناریو، حدود 153 هزار میلیارد تومان است.

در این حالت یارانه افرادی که یارانه معیشتی نمی گیرند (حدود 17 میلیون نفر)، ثابت باقی می ماند ولی یارانه افرادی که جزو دریافت کنندگان یارانه معیشتی هستند (حدود 60 میلیون نفر)، حداقل 2 برابر می شود.

این سناریو نسبت به سناریو قبلی عادلانه تر است و در عین حال، پیچیدگی اجرایی خاصی ندارد.

سناریو سوم (پرداخت یارانه متناسب با وضعیت مالی خانوارها)

مطابق این سناریو، پرداخت یارانه به صورت سه پله ای صورت می گیرد:

گروه اول: افرادی که یارانه کمک معیشت کرونا نمی گیرند. این گروه از افراد حدود 43 میلیون نفر هستند. یارانه این افراد به 100 هزار تومان در ماه افزایش می یابد. در واقع، یارانه نیمی از این افراد که «صرفا» یارانه نقدی می گرفتند 2.2 برابر می شود و یارانه نیمی دیگر از این افراد که هم یارانه نقدی و هم یارانه معیشتی می‌گرفتند، حداقل 50 درصد افزایش می‌یابد.

گروه دوم: افرادی که هم یارانه نقدی و معیشتی و هم به صورت موقت، یارانه کمک معیشت کرونا می گیرند ولی تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار ندارند. این افراد که اخیرا شناسایی شده اند و اولین مرحله از یارانه کمک معیشت کرونا به آنها پرداخت شده است، حدود 25 میلیون نفر هستند. این افراد، بیمه و درآمد ثابت نداشتند و از نظر دهک های بانکی در شرایط پایین جامعه بودند. یارانه این افراد به 200 هزار تومان در ماه افزایش می یابد یعنی حداقل 2 برابر می شود.

گروه سوم: افرادی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند و هم یارانه نقدی و معیشتی و هم به صورت موقت، یارانه کمک معیشت کرونا می گیرند. این گروه از افراد هم حدود 9 میلیون نفر هستند. یارانه این افراد به 250 هزار تومان در ماه افزایش می یابد یعنی حداقل 2.5 برابر می شود.

مجموعا بار مالی اجرای این سناریو، حدود 149.5 هزار میلیارد تومان است.

این سناریو نسبت به سناریوهای قبلی به مراتب عادلانه تر است و در عین حال، پیچیدگی اجرایی خاصی ندارد.

ظرف چند روز آینده مشخص خواهد شد که اعضای کمیسیون تلفیق مجلس، کدام سناریو را برای پرداخت یارانه در سال 1400 انتخاب می کنند.

البته مصوبه کمیسیون تلفیق باید در صحن علنی مجلس هم تصویب شود و نهایتا به تایید شورای نگهبان برسد تا وارد فاز اجرایی شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۲۳۰۷۰۸:۳۷:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
آقا نمیخایم. به کی بگیم؟ دلار رو از 11500 بکنی 17500 و مابه التفاوتش رو بدی به مردم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مردم برن همه چی رو گرون بخرن که قراره سر ماه 45 تومن بشه 100 تومن؟؟؟؟
ناشناس۱۷۸۲۶۱۹۱۲:۰۳:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
همه چی گرون هست، با 4200 جنس وارد میشه و با نرخ آزاد جنس رو میفروشند. ارز 4200 تومانی فقط باعث رانت و میلیاردر شدن عده ای مفت خور و از بین رفتن سرمایه کشور میشود.
ناشناس۱۷۸۳۰۵۳۱۸:۲۱:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
چرا کشور را فلک زده کردید که نیاز به کمک صد هزار تومانی باشد
ناشناس۱۷۸۲۶۲۰۱۲:۰۴:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
احسنت، خداییش سال 91 با یک ماه حقوق موتور سیکلت تکتاز 125 خریدم با یک ماه حقوق ولی اکنون با سه ماه حقوقم نمیشه همون را بخرم. عاملش هم فقط بانک مرکزی است که پول را بی ارزش کرده است. چرا... یا مجلس اقدامی نمی کند؟
ناشناس۱۷۸۲۷۳۳۱۳:۳۱:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
نمی خواهیم. این کلک است. جنس ها ده برابر می شوند و یک صدقه ای می دهند با هزار منت که قیمت یک کیلو گوشت هم نمی شود
ناشناس۱۷۸۲۷۴۴۱۳:۳۵:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
آره حیفه،بدین به نجومی بگیران و مختلسین،اینها نیازمندترن!
ناشناس۱۷۸۲۸۸۷۱۵:۳۲:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
رانتخوران رو فراموش نکنید!
ناشناس۱۷۸۳۱۰۶۱۹:۲۸:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
.. مثل شما دوست عزیز که با وجود سرمایه میلیاردی به فکر گرفتن یارانه فقرا هستید. اگر راست میگویید انصراف دهید
ناشناس۱۷۸۲۳۱۱۰۸:۳۹:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
مجلس بجای کاهش قیمت ها وبالابردن قدرت خرید مردم وایجاد شغل برای جوانان تمام وقت خودرا صرف پرداخت یارانه های مختلف کرده که همان روش کمیته امدادی برای کسب رضایت قاطبه مردم ضعیف ونهایتا کسب رای هستند آینده کشور در حال تباه شدن است وانها به فکر حفظ .. وصندلی های مجلس ورسیدن به کرسی دولت هستندبا این سیاستها این کشور همچنان جهان سومی وفقیر باقی خواهد ماند
ناشناس۱۷۸۲۳۱۳۰۸:۴۰:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
این طرح منجر به تورمی میشه که بیشترین آسیب را به قشر کم درآمد میزاره 100 تومان در ماد ولی 10 برابر شدن قیمتها
مهران۱۷۸۲۵۷۸۱۱:۳۴:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
فعلا زمان احمدی نژاد به مردم 45 دلار یارانه داد دولت شما تبدیلش کرد به دو دلار و یارانه رو نابود کرد و اوضاع مردم بدتر شد
ناشناس۱۷۸۳۹۸۱۱۷:۵۱:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
آفرین
ناشناس۱۷۸۲۳۱۴۰۸:۴۰:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم مجلس و دولت دست در جیب مردم نکند یارانه پیشکش
ناشناس۱۷۸۲۳۱۵۰۸:۴۰:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
مجلس فقط با توزیع پولی که دائما ارزش آن کاسته می شود قصد حل مشکلات مردم را دارد. وقتی یک قلم کالا مثل تخم مرغ در یک ماه دو برابر می شود این اقدامات چه فایده ای دارد؟ به جای انتخاب ساده ترین راه که تورم در همه زمینه ها را به دنبال دارد مجلس اقدامات اساسی تری انجام دهد. و الا این کارها که نیاز به فکر هم ندارد.
کهن۱۷۸۲۳۳۷۰۸:۵۳:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
خواهش میکنم التماس میکنم دست از این کارها بردارند، این کارها و پرداخت‌های متعاقب آن چه بلاهایی که بر سر مردم نیاورده ، قدرت خرید یارانه ۴۵ هزار تومانی آقای احمدی نژاد در دوران در دوران خودش یک چهارم و امروز یک بیست و پنجم شده. دست از اینهمه طرح بردارید.
ناشناس۱۷۸۲۳۴۸۰۸:۵۹:۲۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
سناریو چهارم: هیچی به مردم پرداخت نشود. این سناریو خیلی محتمل است.
ناشناس۱۷۸۲۳۵۱۰۹:۰۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دزدی از جیب مردم برای پرداخت بخشی از ان با منت انهم نه به همه
ناشناس۱۷۸۲۳۷۱۰۹:۲۷:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
ادامه همان مسیر اشتباه یارانه ۴۵ دلاری ۴ دلار میشه
گورخواب۱۷۸۲۳۸۲۰۹:۳۳:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
همون یارانه 45 دلاری احمدی نژاد را بدهید به مردم که میشه بالای یک میلیون ان کنتم صادقین
مصلح۱۷۸۲۳۸۴۰۹:۳۸:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
براي كوچك شدن نقش دولت در اقتصاد بايد كل درآمد نفت به مردم داده شده و دولت با ماليات خود را اداره كند. به اين ترتيب هم دولت اندازه خود را كوچك ميكند و هم پول نفت بهينه مصرف مي شود . از طرف ديگر دولت مجبور است محيط كسب و كار را مناسب كند تا بتواند ماليات بگيرد.
ناشناس۱۷۸۲۳۸۸۰۹:۴۰:۳۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
مجلس اگه به فکر قدرت خرید فقرا و کارگران و بازنشستگان است باید فکری به حال ارزش پول ملی بکند.
ناشناس۱۷۸۲۳۹۴۰۹:۴۶:۳۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دولت و مجلس به جای صدقه دادن به مردم بهتر است وظیفه خود را درست انجام دهند و با نظارت و مدیریت صحیح و استفاده از نیروی متخصص مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند وگرنه دادن یارانه توهین به مردم است.
ناشناس۱۷۸۲۴۴۱۱۰:۱۰:۰۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
به نظر میرید خروجی بودجه کمیسیون تلفیق تورم کمر شکنی را در پی داشته باشد. آقای راغفر لطفا نظر خود را در این مورد بیان کنید.
ناشناس۱۷۸۲۴۸۲۱۰:۳۴:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
به جای پول دادن به مردم که کار کاملا غلط واشتباهی هست بهتر بود متخصصان اقتصادی کشور رو اونهایی که سواد دارند رو به کار می گرفتین تا بعد چهل سال تورم دورقمی کشور مثل همه جای دنیا بشه دو درصد .اون وقت تمام مشکلات حل میشه
ناشناس۱۷۸۲۴۸۴۱۰:۳۶:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
تنها کاری که شما بلد هستید پخش کردن پول بین مردم نتیجه هم افزایش تورم
ناشناس۱۷۸۲۸۹۷۱۵:۴۱:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
تورم با افزایش رانت ،حقوقهای نجومی، فرار مالیاتی، و وامهای بانکی به دلالها بوجود میاد .این یارانه باعث مصرف تولیدات داخلی و افزایش شغل وجمعیت میشود!
ناشناس۱۷۸۲۴۹۳۱۰:۴۱:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
45 دلار قراره بشه 4 دلار تازه منت هم سر مردم میذارن. خیلی جالبه!
ناشناس۱۷۸۲۴۹۹۱۰:۴۵:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
انها فقط وعده و وعید در فصل انتخابات است و سال دیگه هم کسی این حرفها یادش نمی اید .
ناشناس۱۷۸۲۵۵۹۱۱:۲۴:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
ضمنا تکلیف ما که بادرآمد معمولی سالهاست یارانه مان قطع شده و هیچکس نیز شنوای اعتراضمان نبوده چه میشود؟؟؟؟؟نشنیدن وپاسخ ندادن و خودرا به ناشنوایی زدن شد راه حل ؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۷۸۲۵۶۹۱۱:۳۰:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
صد هزار تومن به مردم میدهند از جیب دیگر مردم یک میلیون تومن استخراج میکنند. همانند 45 هزار تومن مهرورزان که دادند و از جیب دیگر مردم دویست هزار تومن در آن روزگار در آوردند. نکنید اینکار را جان هر کس دوست دارید.
ناشناس۱۷۸۲۶۲۸۱۲:۰۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
اقایان نماینده شما درد این اینست که قیمت دلار را بالا ببرید و و مالیاتها راافزایش بدهید و قیمتها رابطور سرسام اوری بالا ببرید مردم رابیچاره کنید.براینکه میدانید دولت بعدی از خودتان خواهد بود وراه چاپیدن مردم را بر ای خودتان باز میکنید.
ناشناس۱۷۸۲۶۷۸۱۲:۵۵:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
یارانه 45هزاری من رو بخاطر گرفتن وام حدود دو سال قطع کردن این قدر اسم یارانه رو نیارید دارم دیوانه میشم به خدا
ایرانی اممممممم۱۷۸۲۷۱۴۱۳:۱۷:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
من رای میدهم
ناشناس۱۷۸۲۷۲۹۱۳:۲۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
خودشان حقوق چندده میلیونی میگیرند وماشین چندصدمیلیونی سوارمیشوند؛؛؛وبرای مردم صدهزار که نمیشود باهاش یک کیلوگوشت خرید
ناشناس۱۷۸۲۷۳۰۱۳:۲۹:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
پرداخت پول نقد یعنی نابودی همه چیز درتولید وایجا د کار هزینه کنید
ناشناس۱۷۸۲۷۳۵۱۳:۳۲:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
این راه در دوران معجزه هزاره سوم ازمایش شد و جز بدبخت کردن مردم عادی چیزی نداشت. پول دارها پول دار تر می شوند
ناشناس۱۷۸۳۱۲۰۱۹:۴۲:۳۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
برو خودتو مسخره کن احمدی نژاد برای ما قهرمانه
گمنام۱۷۸۲۸۰۹۱۴:۰۹:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
یک نرخ 4200 باید باشد تا تورم ایجاد نگردد
ناشناس۱۷۸۲۸۶۰۱۵:۰۹:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
تورم را مهار کنید کسی صدقه نمیخواد شما واقعا نماینده مردمید چند کلاس سواد دارید
ازاهواز۱۷۸۲۸۸۹۱۵:۳۴:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
آقای‌مسوول‌محترم‌مجلس‌اگه‌واقعابفکرقشرکم‌درآمدمملکت‌هستین‌..چرااین‌یارانه‌روزیادنمیکنید اگرواقعابفکرماهابودین‌بیاین‌ازنزدیک‌اوضاع‌شهری‌که‌هیچ‌درآمدنداره‌روببینید‌پس‌چراعمل‌نمیکنیدبااین‌چهل‌وپنچ‌هزارتومان‌سال‌جدیدچی‌میتوان‌باشون‌خریدجزیک‌آدامس‌خرسی‌اونم‌‌ارزش‌هیچ‌نداره‌خدایاخودت‌کمکمان‌کن‌
ناشناس۱۷۸۲۹۳۹۱۶:۲۶:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
سلام.سیستان.وبلوچستان.شهرستان.چابهار من.که.ازاذرماه.یارانه.معیشتی.۱۲۰.تومانی.را دریافت.کرده.بودم.پس.چرامعیشتی.۱۲۰.هزار تومانی.دی.ماه.را.هنوزبرام.واریزنکرده.اند من.که.تحت.پوشش.سازمان.بهزیستی.میباشم هنوزیارانه.معیشتی.۱۲۰‌.هزارتومانی.دی.ماه.به حسابم.واریزنشده.است.مال.همه.واریزشدبجز معلولان.ضایع.نخاعی.تحت.پوشش.سازمان بهزیستی.کشور.هنوزکه.هنوزاست.بحساب.من معلول.ضایع.نخاعی.تحت.پوشش.سازمان بهزیستی.واریزنشده.است.علتش.چیست نکنه.که.دوباره.اشتباهی.شده.یااشتباهی.واریز کردن.اقای.رییس.جمهورروحانی.این.دیگرچجور واریزکردن.یارانه.است. من.ازمسئولین.خواهش.میکنم.که.پگیرواریز یارانه.معیشتی.۱۲۰.هزارتومانی.دی.ماه.معلولان ضایع.نخاعی.تحت.پوشش.سازمان.بهزیستی. کشورباشند.که.هنوز.بحسابمون.واریزنشده.است مسئولان.برنامه.وبودجه.مگه.چندباراشتباهی یارانه.راواریزمیکنند
ناشناس۱۷۸۳۰۳۸۱۸:۰۸:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
بهتر است بجای صدقه،حقوق قانونی مردم را بدهید ،چرا نمایندگان مردم!!دولت را مکلف به اجرای قانون افزایش حقوقها نمی‌کنند ؟!یک سوم قانون افزایش میدهند بعد جزیی از آنرا به عنوان صدقه ،با هیاهوی بسیار و در آخر هیچ به مردم وعده میدهند
ناشناس۱۷۸۳۰۵۶۱۸:۲۷:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
من فکر نمیکنم 77 میلیون نفر یارانه میگیرن. در خانواده و اطرافیان خودمون که اغلب معلم بازنشسته و کارگر هستن تقریبا یارانه همه قطع شده. حتی یک خانواده ای در همسایگی ما که مستاجر یک خانه 45 متری در پاکدشت هستن قطع شده و با کمک خیرین روزگار میگذرونن.(البته ساکن قیطریه و زعفرانیه دیدم که یارانه میگیرن). در مجموع با توجه به حذف فله ای و بدون برنامه حدسم اینه که تعداد یارانه بگیران به 50 میلیون نفرم نمیرسه. و اینکه دولت با اعلام اعداد 100 هزار تومن و بیشتر فقط قصد داره کسری بودجه خودشو جبران کنه.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  12. سردرگمی سیستماتیک مردم

  13. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  14. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  15. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  16. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  17. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  18. به نام فقرا به کام اغنیا

  19. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  ابر آروان

  آخرین عناوین